Linn Sondek LP12 Akurate

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 204
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Linn Sondek LP12 Akurate

Příspěvek od pixel »

Analogová klasika.
10. 6. 2020

Skotská značka Linn uvedla první a vlastně principiálně jediný Hi-Fi gramofon Sondek LP12 před 45 lety a ten se kupodivu od prvního okamžiku zařadil mezi analogovou špičku. Od začátku se LP12 vlastně pozorovatelně nezměnil, je to klasický „gumičkofon“, to znamená gramofon s řemínkovým pohonem prostřednictvím pomaloběžného motorku a odpruženým šasi, vlastně konstrukčně jednoduchost sama.

Základní motivací majitele firmy Linn a původně i konstruktéra Ivora Tifenbruna bylo zjištění, že reprodukce z gramofonu není nic moc, ale když jej umístil do druhé místnosti, reprodukce se výrazně vylepšila. Do té doby byl pouhým fandou kvalitní reprodukce, ale po tomto experimentu usoudil, že zhoršenou reprodukci má na svědomí akustická zpětná vazba a že gramofon musí být od základu konstruován jinak. Základní úvahou pro konstrukci nového gramofonu bylo dokonalé odizolování celého pohonného mechanizmu a snímacího systému proti vnějším otřesům. Proto je konstrukce gramofonů Linn podřízena omezení přenosu chvění na snímací systém a tím i maximální potlačení vlivu strukturální a zpětné akustické vazby. A první typ gramofonu Sondek LP12 byl na světě a začala jeho sériová výroba. Podobný, i když ne tak důsledně konstrukčně dotažený, princip používaly v té době gramofony AR, Thorens, ERA a další.
Obrázek

Nekonečná stavebnice
V současné době Linn ve svém katalogu nabízí tři pevné kombinace pohonů Sondek, subšasi, doporučených přenoskových ramen a přenosek. Zásadní výhodou tohoto stavebnicového systému je, že jednodušší modely můžete upgradovat až po ty nejvyšší. Pokud preferujete jiné přenoskové rameno než od domácí firmy Linn, můžete si objednat subšasi s panelem (armboardem) pro libovolné rameno a ten jednoduše umožní přesnou, bezproblémovou montáž.

A nejedná se pouze o volbu přenoskového ramena nebo přenosky, ale volíte základnu gramofonu, vnitřní subšasi, ložisko talíře, regulaci a přepínání otáček motorku, případně jaký korekční phono předzesilovač použijete a v nejdokonalejší variantě jaký streamer bude vestavěn. Tak můžete získat nejdokonalejší variantu pro kompletní reprodukční systém s bezdrátovým digitálním hi-res přenosem.

Tím, že historie této koncepce (někdy se tomu prapodivně říká firemní filozofie) začala v roce 1973 a základní konstrukce gramofonového šasi se důsledně dodržuje, vznikla logická řada gramofonů v produkci samotné firmy Linn, ale také řada tuningů od menších firem, od individuálních armboardů až po speciální díly, například rudě lakované kuželové pružiny izolující subšasi. Stejně tak vznikla řada firem upgradujících a optimalizujících nastavení gramofonů Sondek LP12 u zákazníků, kteří se k tomu sami neodhodlají.

Základní rám gramofonu je stále z přesně opracovaných MDF přířezů s dokonalou povrchovou úpravou (jako tuning jsou k dispozici stejné kovové díly s povrchovou úpravou eloxováním). Do tohoto rámu je vestavěn celý mechanismus a tady začíná zajímavá obchodní idea firmy Linn. Podle toho, jaké si zvolíte komponenty, tak dokonalý gramofon zkompletujete. Podstatné je odpružené subšasi, na kterém je upevněno ložisko talíře a masivní panel pro uchycení přenoskového ramene. Kompletní gramofony Linn jsou dodávány v současné době jako tři zásadní modely. Nicméně pomocí upgrade sad můžete z toho nejjednoduššího modelu dokompletovat tu nejvyšší variantu. Podstatné je, že takto můžete upravovat i původní 40 let staré modely Sondek LP12, základní rozměry jsou stále stejné (šířka 445, výška 160 a hloubka 356 mm).
Obrázek

Střední model není průměr!
Poslední varianta testovaného gramofonu Akurate měla být opatřena novým ložiskem talíře. Nové ložisko Karousel vyrobené z nerezové oceli je přesné, s tuhým spojením se subšasi rozměrnou nerezovou maticí a původní uchycovací otvory v subšasi jsou využity pro přesné usazení odpovídajícími čepy. Díky pandemii se ložisko trochu opozdilo a k dispozici jsme měli to poslední neupgradované. Přesný hřídel talíře je na spodní straně zakončen kulovou plochou a v ložisku je usazen na keramické podložce. Jako všechny novinky i ložisko Karousel je aktuálně aplikovatelné zpětně na starší modely a jeho montáž je bezproblémová. Nicméně v kitu s ložiskem je kromě upevňovacích dílů, oleje pro namazání i nový subtalíř s hřídelem, který je optimalizován pro nové ložisko (cena kitu 24.000 Kč). Původní krycí talíř-setrvačník je ze zinkové slitiny a váží přes 4 kg. Mimochodem na krycím talíři jsou všechny hrany, kromě obvodové zaoblené a talíř je imunní proti rezonancím. Kore subšasi (cena 28.000 Kč), na kterém je ložisko upevněno je kombinací hliníkového výlisku zpevněného jako sendvič a masivního hliníkového panelu pro upevnění ramen nejen Linn. K dispozici jsou i subšasi s panely pro SME, Rega, Naim a další ramena. Na vnitřním příčném nosníku obvodového rámu gramofonu je upevněna elektronika digitálního řízení otáček synchronního motorku Lingo, aktuálně ve verzi 4, napájená z externího 12V zdroje (50.000 Kč). Otáčky talíře jsou snímány optokoplerem a po vyhodnocení jejich přesnosti procesorem je upraven kmitočet napájecího napětí motorku. Elektronika je natolik komplikovaná a dokonalá, že pro přesné nastavení stačí během každé otáčky jediný sejmutý impulz ze značky na vnitřním obvodu talíře. Při kontrolním měření jsem naměřil odchylku + 0,3 % od jmenovitých otáček 33 1/3, to znamená, že skutečné otáčky byly 33,43 ot./min. a jejich kolísání W&F 0,09 %, jsou to vynikající hodnoty! Kontrolně měřená doba doběhu talíře z 33 a 1/3 ot./min. je jedna minuta a 45 sekund.

Základna gramofonu Akurate má označení Trampolin (cena základny 6.000 Kč) a je usazena na třech odpružených nohách. V základně jsou rozměrné otvory umístěné pod závěsy tří izolačních pružin subšasi. Těmito otvory se běžným trubkovým klíčem snadno seřizuje vodorovnost snímacího systému-subšasi. Požaduje-li to zákazník, je na vnitřní stranu základny možné namontovat korekční phono předzesilovač a výstupní napětí je potom lineární, na linkové úrovni. K dispozici jsou tři phono korekční předzesilovače, přičemž ten nejdokonalejší vestavný Urika II (175.000 - 245.000 Kč) je postaven na digitálním principu a umožňuje individuální korekci použité přenosky nejen pro modely Linn, je i v modifikaci s optickým a ethernet výstupem. Podle výrobce a typu použité přenosky se aktivuje naprogramovaná korekce, zajišťující optimální reprodukci. Výstup předzesilovače je bezeztrátový, digitální Exakt Link.

Externí komponentní phono předzesilovač Uphorik je naopak důsledně analogový a je konstruován jako Dual Mono, má nezávislé vstupy pro MM a MC přenosky, a to jak symetrické, tak nesymetrické. Stejně tak je to s výstupy. Zatěžovací odpory nebo kapacity lze nastavit nezávisle pro oba vstupy.
Obrázek

Nejde jen o pohon
Protože gramofon Akurate (244.000 Kč) byl v „konfekční“ sestavě bylo na něm nainstalováno 9“ přenoskové rameno Akito (55.000 Kč) bez korekčního předzesilovače. Rameno má hliníkový trubkový nosník s nalepenou kovovou skořepinou a přesnými kuličkovými ložisky v obou závěsech. Svislá síla na hrot se nastavuje standardně protizávažím. Rameno je vybaveno viskózně tlumeným zvedáčkem a pružinovým antiskatingem nastavitelným knoflíkem na sloupku ramena. Rameno má efektivní délku 229 mm a přesah 18 mm.

Rameno bylo osazeno MC přenoskou Krystal (45.000 Kč), která má chvějku z hliníkové trubičky osazenou diamantovým hrotem Vital Fine Line. To je speciální varianta hypereliptického hrotu, obdobného řezu Shibata s kratší podélnou osou. Bodový kontakt s boky drážky zaručuje nezkreslené snímání kmitočtů i nad 20 kHz. Přenoska je se skořepinou spojena třemi šroubky. Kromě standardních dvou šroubků s ½“ roztečí, je zadní část základny přenosky uchycena dalším šroubem (obdobně jsou upevněny přenosky na gramofonech Rega, ale šroubek je v přední části základny). Skvěle je vyřešena krytka chvějky s hrotem. Kryt se delším jazýčkem zasunuje do mezery mezi základnou přenosky a skořepinou ramena. Je to jednoduché a naprosto bezpečné i při nejisté ruce (konkurenční kryty díky nejistému uchycení častokrát riskují poškození chvějky). Doporučená svislá síla na hrot je 1,5-2 p (nastavená síla 1,75 p). Díky výbornému odstupu mezi kanály, většímu než 30 dB je skvělá a stabilní lokalizace.

Gramofon Sondek LP12 je možné doplnit krycím víkem, obvodový rám šasi je pro upevnění jeho pantů připraven.

Pro další pokusy byl gramofon připojen na vstup předzesilovače Accuphase C-265 osazeného phono modulem, výkonového zesilovače Accuphase P-450 a reproduktorových soustav KEF R7. Skvělou mechanickou izolaci gramofonu jsem si ověřil spuštěním hrotu přenosky na pevnou podložku usazenou na armboard. Motorek není slyšet a ani při plném zesílení nebyl poklep na polici s gramofonem přenášen reprodukčním zařízením. A to je drastičtější pokus, než je vliv akustické zpětné vazby.

Přenoska Krystal se skvělým hrotem Vital Fine Line zaručuje spektrálně vyrovnanou reprodukci a díky malým přeslechům mezi kanály je stereofonní obraz stabilní a přesný. Optimalizované zatlumení subakustické rezonance rameno/přenoska je předpokladem pro pevnou reprodukci basů bez jejich případného zdůraznění. Loutnové koncerty a tria od Vivaldiho (Hungarton) jsou vyvážené se skvělými, detailními, neskřípajícími smyčci, klasika jako Miles Davis, Kind of Blue (Columbia) nebo Illinois Jacquet, Birthday Party (Groove Note) jsou skvělé a 45 otáčkové bonusy mají dokonalý charakter jako ze studia. Lokalizace je definovaná v horizontální rovině i do hloubky. Zkrátka zlatý dobrý analog!

Když si chcete zkusit gramofon Linn Sondek LP12, stačí koupit nějaký model z druhé ruky a až mu propadnete, nepozorovaně ho dostanete do kondice, na kterou vám finance nebo vaše nároky stačí. Díky firemní koncepci vlastně žádná omezení nejsou.

Miroslav Láb


Výrobce: Linn
Distributor: AUDIOEGO s.r.o.
Hi-Fi studia: AUDIOEGO

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti