LUMIN U1 Mini

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 151
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

LUMIN U1 Mini

Příspěvek od pixel » 11 pro 2018 09:47

Digitální transport od Pixel Magic.
11. 12. 2018

LUMIN je ještě poměrně čerstvou značkou ve vodách high-endovéh audia. V roce 2013 uvedla společnost Pixel Magic Systems z čínského Hong Kongu svůj první streamer pod označením LUMIN Streamer, který byl po několika letech přejmenován na LUMIN A1. Přejmenování bylo vynucené příchodem nových modelů streamerů T1 a S1. LUMIN T1 představoval odlehčený model A1, lišícího se od svého dražšího souputníka pouze absencí šasi obrobeného z jednoho kusu hliníkové slitiny. Vše ostatní je identické jako dražšího modelu. Odcházející vlajková loď S1 byl v posledních týdnech postavena o příčku níže než zbrusu nový model X1, který je prozatím nejambicióznějším počinem firmy.

Kompletní portfolio značky LUMIN pokrývá dnes značně širší záběr a krom streamerů osazených D/A převodníkem v něm nalezneme také modely bez integrovaného převodníku, které slouží jako tzv. transporty a je nutné k nim připojit převodníky externí. Novinkou je rovněž koncový zesilovač ve třídě AB, který byl představen společně s modelem X1.

Streamování hudby ušlo za několik málo let opravdu velký kus cesty a z podceňovaného zdroje hudby se pomalu a jistě stává ten hlavní, alespoň pokud se týká oblíbenosti. Pro moderní streamer respektive transport je dnes samozřejmostí podpora oblíbených služeb jako je TIDAL, Spotify nebo Quobuz. Ty nejlepší streamery ovšem bojují s konkurencí také uživatelským komfortem, který zajišťují především uživatelské aplikace pro tablety nebo telefony.

Pixel Magic Systems se svým původním streamerem LUMIN dosáhl úspěchu díky velmi kvalitně zpracovanému software a uživatelskou přívětivostí. Původně bylo možné ovládání streamerů LUMIN realizovat pouze skrze Apple iPad respektive iOS, ale v současnosti je již odladěna také aplikace pro Google Android.

Pixel Magic Systems se mimo audio produkty pod značkou LUMIN zaměřuje také profesionální zobrazovací technologie. Původnímu LUMINu se vyčítalo, že se jedná o jakousi kopii tehdy slavnějšího streameru Linn. Dnes si na tuto podobnost vzpomene pouze málokdo a nutno dodat, že podobnost byla založena na využití výstupních transformátoru Lundahl, které byly rovněž ve vyšších modelech společnosti Linn. Jinak by design LUMINu a Linnu zcela odlišný.
Obrázek
První pohled
LUMIN U1 Mini je poměrně subtilní zařízení, které svou hmotností uživatele nepřekvapí. Většinu hmotnosti totiž tvoří šasi z ocelových plechů. U1 Mini má čelní panel z hliníkové slitiny a disponuje rovněž pro LUMIN typickým OLED displejem, který ukazuje základní informace o přehrávané skladbě, autorovi a zdrojovém formátu přehrávaného souboru.

Podstatnou je rovněž informace o počtu skladeb v playlistu. Některé konkurenční produkty nabízí barevný displej, který dokáže zobrazit nejen základní informace ale třeba „cover art“. Absence barevného displeje není pro mě negativem. Ilustrace jsou zobrazeny v aplikaci a permanentně je vidět na „faceplate“ přístroje nemusím. Konkurenční Auralic Aries G1 nabízí i základní ovládání reprodukce také na přístroji, což může někomu přijít k užitku.

Celkové provedení přístroje je zcela v intencích toho na co jsme u LUMINu zvyklí. Velikost a provedení je identické s LUMIN D2. Na rozdíl od dražších modelů zde není přítomen externí lineární zdroj, ale přímo v LUMINu je integrovaný zdroj spínaný. LUMIN neumožňuje bez úprav připojení lineárního zdroje, ale na trhu již existují řešení, které s minimem „bastlení“ toto umožňují. Někteří výrobci ovšem mají tento příjemný bonus přístupný skrze samostatný napájecí (DC) vstup.
Obrázek
Připojení a ovládání
LUMIN U1 Mini boduje z uživatelského hlediska především svou nekomplikovaností. Streamovací transport jednoduše připojíte do sítě a pokud tam máte připojen také NAS, tak ho LUMIN automaticky najde a vy si můžete začít na základě uložených skladeb vytvářet vlastní knihovnu, respektive vytvoří ji za vás LUMIN. Jediným chytákem může být přehrávání DSD, které vyžaduje, aby měl NAS instalován Minim Server, jinak DSD vůbec do knihovny nepřiřadí. Pokud máte NAS s jiným software, tak je nutné zjistit, zda na něj můžete Minim Server instalovat. Lidé se síťovými disky Western Digital mají smůlu a DSD přehrají pouze skrze disk připojený k USB portu LUMINu. V tomto ohledu byl lepší Aurender N100H/C, který DSD dokázal přehrávat z libovolného síťového disku, protože si obsah playlistu předem stáhl na svůj interní 128GB cachovací SSD disk.

Aplikace pro ovládání přehrávání je nejlepší, s jakou jsem se doposud setkal. Pokud máte iPhone nebo iPad, tak budete maximálně spokojení s rychlostí i možnostmi ovládání. Uživatelé Androidu nemusí věšet hlavu, protože aplikace je dostupná také tento operační systém, avšak její reakce jsou o něco pomalejší než u iPhone a iPadu. To ovšem může být způsobeno, také o něco slabší čipovou sadou tabletu a telefonu s Androidem, které jsem měl k dispozici. V praxi na podobně výkonných systémech se mohou ukázat obě aplikace stejně rychlé, takže prosím toto zhodnocení berte jako čistě subjektivní.

Ovládací aplikace dovoluje rychle ukládat do playlistů jak hudbu z lokálního úložiště, tak i z podporovaných streamovacích služeb. Pro fanoušky internetových rádií je zde rovněž možnost vybírat nebo ukládat oblíbené stanice. Hledat můžete na lokálních úložištích podle alb, interpreta, žánru nebo staří desek. Předpokladem je precizně vytvořená databáze hudby, která má všechny náležité informace včetně ilustračních obrázků alb. Užívat si LUMINu jde samozřejmě i s nedokonalou databází, ale uživatelský komfort bude menší.

Ovládání přes iPhone je díky malému displeji o něco méně komfortní a pokud můžu doporučit, tak je dobré si pro maximální pohodlí pořídit časem jeden z levnějších iPadů. Pokud máte slušný tablet (rozuměj výkonný) s Androidem, tak můžete ušetřit a investovat například do LAN izolátoru, jehož přínos je v tomto případě slyšet. Doporučit lze SotM ISO-CAT6 nebo Acoustic Revive RLI-1. Předřazení SotM je poměrně jasným přínosem pro zvukovou kvalitu. Nejčistším řešením bude propojení síťového disku přímo s LUMINem. V případě tohoto řešení ale přijdete o přístup k Internetu, takže to valného smyslu v reálu nemá.

LUMIN U1 Mini můžete nechat permanentně zapnutý a bude to je ku prospěchu věci. Vzhledem k malé spotřebě to nebude problém. Pro úplnost dodám, že na trhu jsou k dispozici také na míru dělané lineární zdroje, které mohou reprodukci ještě dále pomoci.
Obrázek
Jak to hraje?
Testovací sestava se skládala z CD přehrávače Audio Research CD6, děleného předzesilovače Leben RS-28CX, koncového zesilovače Accuphase A-47 a reprosoustav Harbeth SHL5 Plus. Notebook pro přehrávání ztělesňoval Lenovo IdeaPad 720S s SSD diskem a příslušenstvím iFi iLink a iFi iUSB3.0.

Důvody pro pořízení speciálního transportu pro přehrávání streamované hudby, nebo hudby uložené na externím disku, jsou poměrně jednoduché. Dedikovaný transport nabízí nejen výrazně větší pohodlí při přehrávání, než je u běžného počítače zvykem, ale hlavně „kvalitnější“ digitální výstup pro převodník. Bonusem je, že se není potřeba starat o software a jeho aktualizace nebo vyladění aplikace či operačního systému pro přehrávání. Je ale takový dedikovaný transport zvukově lepší než běžný počítač?

Hned v úvodu si dovolím na tuto otázku odpovědět. LUMIN U1 Mini je podstatně lepší, než běžný notebook vybavený doplňkovým příslušenstvím jako je iFi iUSB3.0 nebo iFi iLink a dedikovaným software (Foobar, HQ Player atd.). Týden jsem kontinuálně hrál na LUMIN U1 Mini a pak jsem se zkusil vrátit zpět k notebooku. Rozdíl nebyl úplně zásadní, ale LUMIN měl přesto slyšitelně navrch. Reprodukce s ním byla uvolněnější, s lepším rozlišením i prostorem v nahrávkách. Poslech na notebooku byl provázen pocitem staženosti prostoru a menší plasticitou v dobrých nahrávkách. Markantní to bylo zvláště u klasické hudby, ale při delším poslechu se u kteréhokoli žánru dala ukázat převaha LUMINu.

Rozstřely mezi formáty probíhaly na širokém spektru hudby, ale za všechny mohu jmenovat například Beethoven: Violin Concerto (2011 - Remaster), Giuliano Carmignola Con Moto, Kenny Burell God Bless the Child nebo Elton John Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy, Karajan Beethoven Symphonies 1 – 9 nebo Dream Theater Awake či soundtrack k filmu Gladiator. Vždy jsem se snažil porovnávat stejné mastery. LUMIN ukazuje reprodukovaný materiál jemněji a spojitěji. Notebook byl ve všech případech zodpovědný za větší agresivitu v reprodukci a měl výrazně větší „digitální“ stopu.
Obrázek
V případě lokálně uložené hudby na síťovém disku byl první srovnání jednoznačně 1:0 ve prospěch LUMINu. Pokud jsem porovnal hi-res soubor z masteru o vysokém rozlišení a jeho obdobu přehrávanou z CD, tak poněkud překvapivě vítězilo CD svou dynamikou a barevností, prostorem a trošku překvapivě také basy. Tyto výsledky se samozřejmě mohou lišit v závislosti na použitém přehrávači, ale u Audio Research CD6 srovnání opakovaně dopadalo ve prospěch podceňovaného CD formátu.

LUMIN U1 Mini podporuje TIDAL a MQA, což byla dobrá možnost jak vyzkoušet, zda dnes tolik promované MQA přináší pozitiva ve prospěch streamování. MQA jsem vyzkoušel ve dvou režimech. První představoval dekódování přímo v LUMINu a následné zaslaní na externí DAC, kterým bylo Audio Research CD6. Druhý režim pak představoval „pass through“ přímo na DAC Mytek Brooklyn DAC+, který MQA podporuje. Ani v jednom režimu nebyl TIDAL s MQA (Master) lepší než soubor uložený na lokálním disku o CD nevzpomínaje.

Nicméně aby to nevypadalo, že streamování nepřeji, TIDAL MASTER je z mého osobního pohledu prozatím jediným zdrojem streamované hudby, který lze využít s úspěchem i drahých sestav a vše je takříkajíc „poslouchatelné“. Konkurenční Spotify nebo Apple Music je vhodné maximálně do telefonu, jako zdroj hudby v autě nebo na cestách. Kvalitativně konkurenceschopný Quobuz není v našich končinách dostupný. Tak či onak to vypadá, že fyzické nosiče nebo lokálně uložené hudební soubory v případě high-endu nahradit alespoň prozatím streamovanou službou nelze.

Závěrem
LUMIN U1 Mini je z mého pohledu jednoznačný pokrok od přehrávání z notebooku. Konkurenční produkty v dané cenové relaci možná nabídnou lepší provedení (Auralic má šasi z hrubých hliníkových plechů), ale na druhou stranu určitě nenabídnou tak odladěnou aplikace pro přehrávání, která je v případě LUMINu pro mne absolutní špička. Pokud bych měl jmenovat konkurenční produkt, který se mi líbí o něco více, tak je to Aurender N100C, který nabídne podobnou konektivitu (až na symetrický AES) a disponuje krom vlastního fyzického úložiště také dedikovanou 128 GB cache pro přehrávaný playlist a v neposlední řadě také integrovaný lineární zdroj. Provedení je rovněž na vyšší úrovni. Zde si ale musíme uvědomit, že cena Aurenderu je téměř dvojnásobná. V tomto světle se jeví LUMIN U1 Mini jako velmi zajímavá nabídka.

Srovnání kvality zvuku u LUMINu a konkurenčního Aurenderu a Auralicu by jistě bylo zajímavé, avšak nebylo možné ve stejnou dobu získat oba konkurenční produkty do srovnávacího testu. Tento test možná realizuji v budoucnu, protože s LUMINem U1 Mini jsem se již nechtěl rozloučit a distributor dostal místo vrácení zapůjčeného kusu patřičný obnos peněz.

Petr Štefek


Výrobce: LUMIN
Distributor: Hifi Studio Panský Dvůr
Hi-Fi studia: AUDIOEGO, Hifi Studio Panský Dvůr, HiFi Home Art, Hifi Morava, PP HiFi Studio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti