Musical Fidelity M3x Vinyl

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 248
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Musical Fidelity M3x Vinyl

Příspěvek od pixel »

I levný phono předzesilovač může být dokonalý.
9. 11. 2021

Anglická firma Musical Fidelity má, jako jedna z mála, ucelenou řadu phono předzesilovačů. Většinu těch dražších jsem si měl možnost vyzkoušet, od startovacího mini modelu MX VYNL, přes M6x Vinyl, až po elektronkový Nu-Vista Vinyl. V celé phono řadě mi chybí pouze model M3x Vinyl, na který se podíváme v této recenzi.

Předzesilovač klame tělem, má stejný komponentní rozměr jako M6x Vinyl (440 x 97 x 385 mm, hmotnost 6,4 kg) a všechny ovládací prvky, kromě přepínače vstupů jsou shodné jako u M6x Vinyl. Tlačítko síťového vypínače je skutečně vypínačem, ne ovladačem napájecího zdroje. Skříň zesilovače má shodnou konstrukci poskládanou z ocelových plechů, s čelním panelem z hliníkového profilu. Analogový zdroj s toroidním transformátorem je od vlastního předzesilovače oddělen rozměrnou stínící přepážkou, která navíc zpevňuje celou konstrukci. Předzesilovač M3x Vinyl má pouze jediný nesymetrický vstup a jeden nesymetrický výstup. Stále platí, že pro analogové signály mají být používány zesilovače osazené diskrétními součástkami a s výhodou i miniaturními SMD.
Obrázek

Jednoduché obvody, univerzální nastavení
Předzesilovač M3x Vinyl se chlubí tím, že byl vyvinut v Anglii a vyroben v Evropské unii. Má kromě přepínání vstupů naprosto shodné funkce a ovládání jako dokonalejší a dražší M6x Vinyl. To znamená, že je možné volit zesílení pro MM a MC přenosku, přepínat šest zatěžovacích kapacit pro MM přenosky a šest zatěžovacích odporů pro MC přenosky. Navíc lze aktivovat přídavnou subakustickou korekci IEC a zvětšit celkové zesílení o 6 dB. Typ přenosky, zesílení, a IEC se přepínají miniaturními relé, kterými je při jakémkoliv přepínání zamutováním signál a cesta je průchozí s časovou prodlevou, jsou vyloučeny jakékoliv rušivé signály. Zatěžovací kapacity a odpory jsou přepínány elektronickými spínači. Kompletní signálová elektronika včetně přípojných cinch zásuvek je na jediném plošném spoji upevněném paralelně u zadního panelu. Ovládací elektronika je naopak součástí předního panelu včetně indikačních decentních modrých LEDek.

Po řadě subjektivních testů se potvrdily zásady Musical Fidelity a signálová cesta nevyužívá operační zesilovače, ale je osazena diskrétními součástkami. Zapojení je dokonce nesymetrické s jednotlivými single-ended stupni. Na vstupech je vždy osm paralelních dvojic tranzistorů zaručujících minimální rušivá napětí a tím i dokonalý odstup signál/šum. Kmitočtová korekce RIAA je rozdělena; je pasivní a aktivní stupně používají pouze lokální zpětnou vazbu (celková zpětná vazba není využívána). Použití rozdělené pasivní korekce jednak zaručuje přesnější průběh korekce RIAA a současně umožňuje docílit konstantní vstupní odpor. To je zásadní přednost především markantní u MM přenosek. Přesnost RIAA a RIAA/IEC korekce je +-0,2 dB, vstupní odpor 47 kOhm a citlivost 5 mV pro MM přenosky, při zesílení 40 dB je harmonické zkreslení <0,005 %/1 kHz a odstup signál šum lepší než 80 dBA. Pro MC přenosky je vstupní citlivost 500 uV, zesílení 60 dB, činitel harmonického zkreslení 0,025 %/1 kHz a odstup rušivých napětí větší než 63 dBA.
Obrázek

Jaká je reprodukce
Pro poslech jsem použil upravený gramofon Michell Mycro s přenoskovým ramenem SME 309 osazeným MC přenoskou ZYX Ultimate Airy S. Za předzesilovačem Musical Fidelity M3x Vinyl byl zapojen předzesilovač Accuphase C-265, výkonový zesilovač Accuphase P-450 a reproduktorové soustavy KEF R7. Vše bylo napájeno z pračky Accuphase PS-500, rozvodů IsoTek kabely DIY v poslechové místnosti o objemu 70 m3. Pro test jsem použil svou standardní sestavu eLPíček. Gramofonové desky Miles Davis, Kind of blue Columbia CS8163 (1995), Prokofjev, Peter and the Wolf, rocková pohádka, RSO Stereo 2394162 (1975), Bartók 44 Duets for two Violins Columbia/Supraphon OS-968-S, G. P. Telemann koncerty pro trubku, hoboj, flétnu a violoncello, Erato STU 70252 (1966), Rolling Stones, Blues and Lonesome, LC00309 (2016), Bill Evans, Toots Thielemans, warners Brothers (1979), Illinois Jacquet, Birthday Party, Groove Note GRV 1003, Weather Report 8:30, CBS 1979.

Předzesilovač byl přepnut na MC, vstupní odpor 100 ohmů a korekce IEC byla vypnuta. I při plně vytočeném regulátoru hlasitosti byl slyšet pouze „hladký“ šum bez brumové složky. Při reprodukci předzesilovač není slyšet, schopnosti přenosky ani trochu neomezuje nebo nepřibarvuje. Přednes je neutrální, bez zkreslení a ani při dynamickém záznamu se neblíží limitaci. Phono předzesilovač Music Fidelity M3x Vinyl je vynikající přístroj, který splňuje i nejvyšší nároky na mechanický záznam. Z uživatelského pohledu je zásadní úsporou omezení vstupů a výstupů. Pokud máte dobře seřízený gramofon a časté experimentování s přenoskami není vaším cílem, je M3x Vinyl vynikající volba.

Miroslav Láb


Výrobce: Musical Fidelity
Zapůjčil: Perfect Sound Group s. r. o.
Hi-Fi studia: RODEL - AUDIO, AVEMAX, Hifi Morava, HIFI Opava, LEPŠÍ ZVUK, Studio Eso, Studio Luxusní elektronika

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů