Roksan Attessa

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 259
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Roksan Attessa

Příspěvek od pixel »

Královna streamovacích služeb.
20. 12. 2021

Značka Roksan Audio se stala před pěti lety akvizicí další britské společnosti Monitor Audio, aby posílila širokou nabídku jejích reprosoustav o zesilovače a zdroje signálu. Tohle zadání od podzimu splňuje nová řada čtyř komponentů, které spojuje jméno Attessa. Jakékoli typově číslo by už byla informace navíc. Jen streamovací zesilovač, integrovaný zesilovač, CD transport a gramofon.

Komu zní jméno Attessa exoticky, možná netuší, že společnost Roksan Audio založili v britské metropoli v polovině 80. let absolventi tamních technických univerzit Tufan Hashemi a Touraj Moghaddam, kteří do Velké Británie přesídlili z Íránu, a název značky i dalších komponentů má vazbu na osobnosti spojené s historií Perské říše. Roxana (Roksan) byla dcerou perského velkokrále Dareia I. a do panovnického rodu patří také Atossa (Attessa), Dareiova manželka, která byla dcerou zakladatele Perské říše Kýra II. Velikého.

Na pohled se streamovací zesilovač Attessa (47 990 Kč) neliší od stejnojmenného integrovaného zesilovače, který postrádá streamer, na zadním panelu ethernetový vstup, dva porty USB-A a je o 15 000 Kč levnější, takže kdo hledá „jen“ kvalitní zesilovač kolem 30 000 Kč, možná ušetří. Jednoduchý, ale výrazný design řady navrhl John Cornock, který se značkou se sídlem v Rayleighu poblíž Londýna spolupracuje přes čtvrt století. Vyjma gramofonu spojují komponenty Attessa šasi z pokovené oceli se zkosenými bočními hranami. Provedení lze volit buď antracitově černé anebo stříbřité, vždy s oranžovou iluminací. Centrální knoflík je vyrobený z masivního hliníku. Zpracováním tato série v nižší střední třídě vysoko vyčnívá.
Obrázek

Klasická britská konstrukce
Streamovací zesilovač Attessa, který pracuje ve třídě AB, vděčí za kompaktní rozměry (43,2 x 7,6 x 37,3 cm, váha 10,48 kg) napájecímu zdroji s toroidním transformátorem (400 VA), usměrněné napětí filtruje baterie kondenzátorů s celkovou kapacitou 20 000 μF. Zesilovač se ziskem 29 dB disponuje diskrétně osazeným koncovým stupněm, jehož výkonové tranzistory se dělí o hliníkový chladič v pravé části přístroje. Cirkulaci vzduchu zajišťují dva velké otvory v horní desce, kde pokovenou ocel střídají husté drátěné síťky.

Attessa umí do osmiohmových soustav trvale dodávat výstupní výkon až 2x 80 W (v případě poloviční zátěže 2x 130 W), což je výkonová rezerva odpovídající špičce své třídy (mezi integrovanými zesilovači bez streamerů, jinak např. Cambridge Audio CXA81 a Rotel A14MKII). Kmitočtový rozsah 5 až 50 000 Hz leží v pásmu -3 dB, harmonické zkreslení nepřevyšuje 0,02 % (pro 1 kHz a výkon 1 W) a odstup signál/šum je větší než 104 dB (platí pro linkový vstup). Nežádoucí interference omezuje vnitřní uspořádání: sluchátkový zesilovač, phono předzesilovač pro gramofony s magnetodynamickými přenoskami (typu MM) a další analogové obvody jsou soustředěné v pravé části komponentu; napájecí zdroj a digitální obvody obsahuje protilehlá část.

D/A převodník osazený nespecifikovaným mladším obvodem Burr-Brown na digitálních koaxiálních vstupech podporuje signály PCM do vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubky 24 bitů, jen vstupy optické limituje už vzorkovací frekvence 96 kHz. Formátová kompatibilita je široká. Prim zde hrají bezztrátové formáty – komprimované AIFF, ALAC a FLAC, nekomprimovaný WAV a (pouze přes BluOS) jednobitové streamy DSD. Komu stačí ztrátové komprimované audio, vezme zavděk formáty AAC, MP3, Ogg Vorbis, OPUS a WMA. Schopnost dekódovat soubory MQA ocení abonenti vyššího tarifu TIDAL HiFi Plus, kde se nabídka nahrávek ve vysokém rozlišení napříč nejrůznějšími hudebními žánry každý týden rozrůstá. Vestavěný streamer pracuje na osvědčené platformě BluOS Premium Multi-Room Audio Technology s delší historií u síťových komponentů Bluesound a NAD Electronics. Attessa přehrává hudbu uloženou v domácí síti, dále zpřístupňuje bezpočet internetových rádií a podcastů, podporu mají účty u velkých síťových služeb (mj. TIDAL, Qobuz, Deezer a Spotify). Streamování usnadňuje mladší protokol AirPlay 2, který lze už kromě strojků Apple využít i u produkce dalších značek.
Obrázek

Ovládání
K nastavení komponentu a jeho ovládání je třeba stáhnout a do chytrého telefonu či tabletu instalovat dvě aplikace, firemní MaestroUnite a multiroomovou BluOS, které jsou dostupné ve verzích pro Android a iOS. V interaktivním menu lze kromě vyvážení kanálů optimalizovat ve třech stupních zisky sluchátkového zesilovače i phono předzesilovače, popřípadě nastavit citlivost linkových vstupů.

Základní funkce dostaneme pod kontrolu také z přibaleného dálkového ovladače. Obsluha je víceméně intuitivní. Centrální knoflík na čelním panelu nejčastěji sekunduje elektronické regulaci hlasitosti: nastavenou úroveň po jeho pravici indikuje linka (až dvaceti) podsvícených obdélníkových segmentů, dobře viditelná i z většího odstupu. Opakovaným stiskem knoflíku aktivujeme některý z jedenácti vstupů či zdrojů signálu. K dispozici jsou hlavně vstupy – dva linkové, gramofonový (Phono) a čtyři digitální (dva koaxiální S/PDIF a dva optické), následuje bezdrátové rozhraní Bluetooth (ze zvukových kodeků podporuje SBC, AAC a aptX), streamovací platforma BluOS a tři uživatelské presety. Volbu indikuje v levé části zobrazovač v kulatém okénku, najdeme zde i tři tlačítka základních funkcí a kontrolky indikující provozní stavy včetně aktivace dekodéru MQA.

Vstupy a výstupy
Jedinou přípojkou je na čelním panelu sluchátkový výstup pro jack o průměru 3,5 mm. Zadní panel kromě už zmíněných vstupů obsahuje ethernetový vstup LAN pro připojení k síti po kabelu, dva porty USB-A pro streamování audia z paměťových médií i připojení Wi-Fi adaptéru z příslušenství. Výstup z předzesilovače přijde vhod třeba aktivnímu subwooferu. K připojení reprosoustav slouží dva páry výstupních terminálů. Výčet všech prvků uzavírají systémová sběrnice stejnosměrného spínacího napětí 12 V, vstup pro externí čidlo dálkového ovládání, zemnící svorku gramofonu a zásuvku pro napájecí kabel.
Obrázek

Energie má na rozdávání
Test se uskutečnil v showroomu společnosti Lepší zvuk v pražských Nuslích, kde komponent doplnily reprosoustavy Monitor Audio Gold 200, připojené kabely Chord Epic XL. Jako testovací jsem vybral skladby z tarifu síťové služby TIDAL HiFi Plus (v CD kvalitě a vyšší) z alb J.S. Bach: The French Suites / Murray Perahia (Deutsche Grammophon, 2016; MQA), Jeff Beck: Blow By Blow (Epic, 1975; MQA), Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016; MQA), Herbie Hancock: Head Hunters (Columbia, 1973; MQA), G.F. Händel: Messiah / La Capella Reial de Catalunya, Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), k.d. lang: All You Can Eat (Warner Bros., 1995; MQA) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Attessa nabízí čistý přirozený zvuk s výborně kontrolovanými, plnými basy. Vyzdvihnout je třeba muzikální projev zesilovače, schopnost postihnout puls nahrávky i energii, s níž dává vyniknout dynamice. Detailně prokreslené střední pásmo vychází vstříc reprodukci akustických nástrojů a vokálů s bohatým zastoupením barvotvorných alikvót. Výšky si zachovávají kultivovanost i při vyšších hladinách hlasitosti. Hudební scéna je široká, s přehlednou lokalizací. Zesilovač neztrácí nadhled ani nad složitějšími nahrávkami. Firemní zvukový ideál modelu Caspian M2 z vyšší série Attessa nezapře, ale v jednotlivostech je rozdíl jedné třídy znát. Takhle povedených integrovaných zesilovačů s vestavěným síťovým přehrávačem v nižší střední třídě objevíme minimum.

Pavel Víšek


Výrobce: Roksan
Zapůjčil: AUDIO CENTER CZECH s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Avitsmart, LEPŠÍ ZVUK

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 1 host