Transcendent Sound SE-OTL

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od petrL »

Zajímalo mě, jak hrají lampové zesilovače bez výstupního trafa (OTL). Ty mají s moderními nízkoohmovými reprosoustavami těžkou práci, protože výstupní lampa může dodat jenom určitý, bohužel pro danou věc příliš nízký, proud. Proto je výstupních lamp potřeba mnoho zapojených paralelně. Nepřekvapuje, že takové energeticky náročné zapojení je oblíbené v zemi plýtvání tj. USA.

Tam jsem našel firmu Transcendent Sound, která nabízí i stavebnice takových zesilovačů. Je to zřejmě podnik jednoho muže, B. Rozenblita, což je asi poněkud svérázný konstruktér. Ten mi k mým reprobednám, obvyklé hlasitosti apod. doporučil zesilovač SE-OTL.
Obrázek
Je to dvoustupňový zesilovač z dvojité triody 6N30P připojený na katodový sledovač ze čtyř paralelních triod 6S19P zatížený tlumivkou. To celé se silnou celkovou zpětnou vazbou a zesílením pouhých 9 dB. Udávaný výkon je celých 1.5 W do 8 Ohmů (viz ale moje měření níže). Typicky pro OTL je výkon do 4 Ohmů ještě menší, zatímco při větší impedanci roste.

Reprobedny jsou Klipsch RF-7, kde výrobce udává citlivost 102 dB pro 2.83V. Vzhledem k tomu, že většinou mají impedanci pod 8 Ohmů s minimem 3.5, bude optimistický odhad citlivosti pro 1 Watt a 4 Ohmy 99 dB. Přes velkou citlivost asi nejsou snadnou zátěží. V diskuzích panuje názor, že potřebují AV receivry s (inzerovaným) výkonem aspoň 100 W.
Obrázek

Výsledek mě překvapil. Jak reprobedny, kde si výrobce o citlivosti snad opravdu moc nevymýšlel, tak zesilovač, který má jistě jeden z nejlepších a nejsilnějších prvních Wattů. Zvuk celkem odpovídá popisu výrobce. První dojem je naprostá čistota a současně hladkost. Nemá pro lampy typicky zvýrazněné nižší středy nebo basy. Na druhou stranu je zvuk lampově plný až do nejvyšších frekvencí (žádné tranzistorové syčení). Postavení současně znějících nástrojů a hlasů ve scéně je naprosto stabilní i při vysoké hlasitosti. Vlasně je zvuk při zvyšování hlasitosti stále lepší, dokud nezačnou vadit odrazy v místnosti, ačkoliv tonálně se nemění. Snad jediný nedostatek je velikost scény. Při malé hlasitosti se jakoby scvrkává mezi reprobedny a při přidávání se najednou zvětší i vně reprobeden. Asi je optimalizovaný pro provoz blízko horní hranice výkonu ;-)

Zesilovač jsem koupil jako stavebnici bez lamp, ty má Transcendent předražené. Obsahuje veškeré součástky do posledního šroubku. Pro sestavení není potřeba číst el. schemata, postup je rozdělený do mnoha kroků, a v každém je popsáno, co kam přiletovat nebo přišroubovat, včetně barevné fotky.

Teď ta otázka výkonu. Svým skromným osciloskopem jsem změřil maximální sinusové napětí před limitací 4 V na odporu 8.2 Ohmu. To odpovídá výkonu cca 1 W. S přivřením očí a nějakými tolerancemi řekněme 1.2 W, víc ani náhodou. Když jsem Rozenblitovi psal, jestli tam nemůže být něco vadného, odpověděl, že je to v pořádku a v toleranci. Také jsem osciloskop připojil na reprobednu při poslechu a při hlasitosti 88-90 dB v panelákové místnosti nepřesáhly špičky basů ani 3 V (muzika Massive attack). Je až překvapivé, jak jsou zvuky, které dělají muziku hlučnou (a to nejsou nízké basy), energeticky nenáročné. S jinou muzikou jsem naměřil i 100 dB, ale to už je na mě moc (i 90 dB je dost nahlas). Každopádně nemusím svoje zvyky ohledně hlasitosti nijak omezovat. Ale nejde jenom o hlasitost. Taky o to, jak bedny zesilovač zvládá. Silnější první Watt si ani nedovedu představit.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6700
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od dadaft »

ahoj.
tohle zní velmi zajímavě. já bych doma lampy velmi rád, ale levné lampáče jsou problematické stroje. koupě kvalitního kitu bez lamp, který si sám složíš, vypadá jako chytrá cesta.
na stránkách Transcendent se u tohohle zesáku píše, že je vhodný nejen pro vysoce citlivé horny, ale i pro "klasické" bedny s vyšší citlivostí. je tam rovněž zmiňována vhodnost použití active preamp or high level source atd.
mám několik otázek:
- píšou Because there is no output transformer, bass response is not attenuated in any way. The amp is flat ( -0.25 dB) to 10 Hz! - ty říkáš Nemá pro lampy typicky zvýrazněné nižší středy nebo basy. zajímalo by mě, jestli to "in any way" znamená, že kromě toho (ne)zvýraznění jsou basy i dostatečně "tranzistorově" rychlé nebo jak bych to řekl? jak to vnímáš?
-- k bednám. jaký by byl podle tebe zhruba výsledek s 8ohm bednama s citlivostí 89,5dB/2.83V/m, které podle měření nikdy nejdou pod 5ohm? navíc píšeš, že s rostoucí impedancí roste výkon - šlo by to přinejhorším pořešit i tak, že by se prostě bednám předřadil odpor? (jestli mluvím z cesty, tak se citlivkám omlouvám)
--- můj předzesák má dva výstupy - jeden pevný, druhý regulovaný. představuju si to tak, že bych ten pevný vedl do tranzistorového Densena (to když bych poslouchal rock´n´roll), ten regulovaný na max. do OTL (spirituály apod.). prostě bych mezi nimi přepínal dle chuti a žánru. jenže do každé bedny by tím pádem vedly kabely ze dvou koncáků (abych přehazoval i kabely, to teda ne) - nedělalo by to paseku? a co případná nehoda, že bych nějakým nedopatřením zapnul oba výstupy - nevyhořel bych nebo neodpálil bedny nebo zesáky nebo oboje?
---- a poslední věc. tohle mě velice zaujalo: Při malé hlasitosti se jakoby scvrkává mezi reprobedny a při přidávání se najednou zvětší i vně reprobeden. přesně tohle pozoruju u beden KEF. dělal to i Dispre2. zajímalo by mě, kde je zakopaný pes...

Zdeny
Příspěvky: 1091
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od Zdeny »

No, nevím, no....

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od petrL »

Basy rozhodně nejsou lampové. Ale ani tak tranzistorové, aby na sebe pořád strhávaly pozornost. Obvykle se mi gauč třese nízkými basy, do toho artikulované vyšší basy a zbytek. Není tam žádná díra. Při dlouhém zahořování - holt železo v cestě signálu - tam byla díra cca na středních basech a horší nízké basy takže opravdu připomínal tranzistorák poněkud studenými vokály. Skoro jsem litoval koupě. Výstupní impedance 1 Ohm je určitě méně než má většina klasických lampáčů. Damping factor je pak na basech cca 4. Proti několika stům u tranzistorů se to zdá málo, ale u mých beden to stačí. Někde jsem četl, že damping factor větší než 10 (nejsem si jistý) stejně už není slyšet. Odporem v sérii jednak dampig factor snížíš, jednak se takhle získaný výkon ztratí zase na tom odporu. To nejde.

Citlivost tvých beden je moc malá. Stejně reálně musíš počítat tak 86 dB. Samozřejmě že by to hrálo, ale jak nahlas záleží na místnosti, tvojí vzdálenosti od beden a žánru (basy). Poctivý výkon je 1 W. Hlasitost klesá myslím s druhou mocninou vzdálenosti, takže když budeš sedět 2 metry od nich, bude hlasitost poloviční než při 1 m (bedny jsou doufám 2), tzn. nějakých 83 dB. To by znamenalo střední hlasitost sotva 75 dB, což je podle mě moc málo. Ačkoliv jsi psal, že posloucháš v noci. Lepší by asi byl ten zesilovač T16, ten by snad stačil. Kdyžtak Rozenblitovi napiš. Jeho zesilovače prý mají všechny podobný zvuk. A ten SE-OTL je nejlepší, co jsem zatím slyšel.

Dva zesilovače současně nepřipojuj, ani když bude jeden vypnutý. Já mám přepínač pro receiver kvůli rádiu.

Ty divné změny velikosti scény jsou snad důsledkem celkové zpětné vazby, těžko říct.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6700
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od dadaft »

tak trochu jsem to čekal. bez skutečně citlivých beden to asi fakt nemá cenu. a třetí sestavu zatím nemám v plánu... :?

boxer

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od boxer »

a třetí sestavu zatím nemám v plánu

A ty máš už nějakou 1. neřkuli 2. ?????????? *fnuk*

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6700
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od dadaft »

OK, boxere.

boxer

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od boxer »

To máš za to dráždění. :D

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od Aleska »

Téma OTL zde již jednou bylo - a hodilo by se i pro málo citlivé bedny. A za cenu té stavebnice Transcedentu by šlo pořídit také.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6700
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od dadaft »

já vím boxere.

něco ti řeknu - před pár hodinama mi dorazil zdroj k mé 2 neexistující sestavě - já jsem šťastný člověk boxere. to je vše.
*hura*

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Transcendent Sound SE-OTL

Příspěvek od petrL »

Náhodou jsem se tady dočetl http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... fiers.html , že firma Pathos používá stejné zapojení výkonové části jako SE-OTL, "jenom" místo lamp jsou mosfety. Říkají tomu INPOL a prý to mají patentované, i když s lampami to už určitě existovalo dřív. Na diyaudiu také řeší, jestli tlumivka na výstupu zvyšuje špičkový výkon nebo ne. Vypadá to, že bez definitivního závěru. Sám nevím, ale poslechově bych řekl, že SE-OTL zní na víc než sinusový 1W.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host