Zesilovač a hi-res nahrávky

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
philcol
Příspěvky: 85
Registrován: 26 bře 2015 09:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Zesilovač a hi-res nahrávky

Příspěvek od philcol »

Předem mého dotazu se omlouvám, jestli se budu ptát na něco, co je naprosto zřejmé, ale na rovinu se přiznám, že jsem elektronikou nepolíbený a prakticky vůbec jí nerozumím. Zkoušel jsem na i tady na fóru hledat, ale nepovedlo se mi to najít.
Zajímalo by mě toto: Má nějaký vliv vývojové stáří zesilovače na jeho reprodukci, pakliže do něj chci pouštět nahrávky ve vyšším rozlišení, řekněmě 192/24?
Abych to trošku rozvedl: Přemýšlím o koupi staršího zesilovače, pro nějž ale bude zdrojem DAC, do kterého budu občas pouštět i nahrávky ve vyšším rozlišení. Předpokládám, že dříve byly zesilovače konstruované na klasický CD formát, tedy 16/44.1. V případě, že do něj budu pouštět vyšší rozlišení "neztratí se něco" z toho signálu, respektive neořízne ten zesilovač něco ze signálu, protože zkrátka na to nebyl konstruovaný?

Díky moc za odpověď

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Zesilovač a hi-res nahrávky

Příspěvek od Odar »

Zosilnovac nema ziadny vplyv, pretoze do neho ide uz analogovy signal, ktory pred nim spracoval DAC.

Jarda69
Příspěvky: 2639
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač a hi-res nahrávky

Příspěvek od Jarda69 »

Může se stát, že nevyužiješ tu hi-res kvalitu, pokud bude zesilovač méně kvalitní. Ale v podstatě by tě to štvalo už i u CD formátu.

dhaman
Příspěvky: 9
Registrován: 27 kvě 2009 09:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač a hi-res nahrávky

Příspěvek od dhaman »

@philcol zosilnovac nie je konstruovany na CD format. Parametre zosilnovaca su ine a to skreslenie, frekvencne pasmo, rychlost, stabilita vykon a pod.
Ak budes mat kvalitny aj starsi highend zosilnovac a k tomu adekvatne reprosustavy tak je mozne ze budes pocut rozdiel medzi CD a hires jo a netreba zabudat na akustiku *hura*

philcol
Příspěvky: 85
Registrován: 26 bře 2015 09:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač a hi-res nahrávky

Příspěvek od philcol »

Dobře díky za vysvětlení. Mě šlo jen o to, jestli v případě starších zesilovačů třeba nebyly používané součástky s nižší "propustností" (berte mě, prosím, s rezervou, rozumím tomu jako koza deskriptivě), které spolehlivě převedou signál 44.1kHZ, ale už nedokáží plně převést signál například z formátu DSD, který má třeba až 2.8224 MHz. Chápu, že ty jedničky a nuly se v DAC převádí na analogový signál, ale v něčem přece musí lišit, když je těch jedniček a nul 64x víc, nebo se pletu?

dhaman
Příspěvky: 9
Registrován: 27 kvě 2009 09:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač a hi-res nahrávky

Příspěvek od dhaman »

Ano lisi sa to.
HiRes (192/24 alebo DSD) znamena vysie rozlisenie to znamena presnejsie ulozenie signalu do digitalnej podoby a taktiez presnejsi spetny prevod signalu do analogovej podoby.
Mozno to pochopis z obrazku: siva je idealny signal a cervena je digitalne ulozeny
Obrázek

Polopate cim viac nul a jednicek v case tym presnejsi signal z toho polezie. Krajsia analogova sinusovka.


Samozrejme, ak ten zosilovac bude skreslovat tak mu mozes posielat krasnu sinusovku z DSD aj tak to bude skreslene.
Naposledy upravil(a) dhaman dne 09 bře 2017 10:39, celkem upraveno 1 x.

Borek
Příspěvky: 547
Registrován: 03 kvě 2008 20:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač a hi-res nahrávky

Příspěvek od Borek »

lišit by se měl v lepší kvalitě a rozlišení nahrávky. Funguje vždy celý řetězec včetně akustiky. Část i té nejlepší kvality se může někde cestou ztratit, na druhé straně pokud zdroj zvuku nemá dostatečnou kvalitu, co v signálu není, sebelepší řetězec nedožene...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host