Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Bazi 36
Příspěvky: 1133
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Bazi 36 »

Dark
Kategorické soudy jsou prostě špatně, myslím toto:

„Ale při nízké hlasitosti je to bez korekcí taky špatně i na dobrém zesilovači.”

Jak je potom možné, že i když hraju posledních patnáct let jenom potichu (nesnáším hluk), ve večerních hodinách dokonce extrémně tiše, tak jsem za tu dobu na korekce snad nešáh, neměl jsem potřebu? Loudness jsem zkusil párkrát a a zase se vrátil k pure direct, trocha toho zamručení navíc mne nechávala klidným. A to jsem žádné dobré siliče neprovozoval.

Dark side of the moon
Příspěvky: 902
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Dark side of the moon »

Bazi 36, PítrsPraha:
To nejsou žádné subjektivní dojmy nebo kategorické soudy, je to vlastnost lidského sluchu, jak to správně napsal BVa.
Vzhledem k tomu, jak schali formuloval svůj dotaz si myslím, že by mu možnost korekcí mohla chybět.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od PítrsPraha »

Míchají se dvě rozdílné věci dohromady. Fletcher-Munson je ryze o frekvenční citlivosti uší v závislosti na hlasitosti zvuku. O tom žádná. Ale rozlišení, prostorovost, dynamika, se klidně mohou odehrávat (a zhusta odehrávají) v oblasti největší citlivosti (středy) a rozdíly tam jsou jasně slyšitelné i při potichém poslechu. Jsou to dvě rozdílné věci, které nelze kombinovat a ani nelze zobecňovat, že co platí pro jednu, automaticky platí i pro druhou. To je blbost.

Ano, při opravdu potichém poslechu na úrovni třeba 40-45 dB snadno zaniknou subbasy na 30 Hz nebo doznívání na výškách. Ale dojem z prostoru, vystupující hlas zpěváka vůči kapele nebo dynamika břinknutí do perkusí jde rozlišit snadno. A co neplatí ani v nejdivočejších fantáziích je dojem, že každý zesilovač hraje stejně potichounce jako při střední hlasitosti. Některé atributy tohodle rozdílu jdou dokonce i velmi dobře změřit.

Konkrétní příklad: NAD C375 byl při tichém poslechu nepoužitelný. Jakmile se trochu přiložilo, zvuk ožil hlavně dynamikou a rozlišením. Přímo srovnávaný Parasound Halo Integrated tím trpěl zásadně míň, tam rozdíl ve zvuku v závislosti na hlasitosti téměř nebyl. Že bych měl jiné uši pro NAD a jiné pro Parasound? Nebo že by se rozlišení a dynamika NADu zlepšila zařazením korekcí? Ale notak....

Ale to už je dost OT.


Podstatný poznatek pro schaliho: přidáním basů a výšek se ve zvuku přidá basů a výšek. Nic víc se nestane. Kvalita zvuku jako takového (rozlišení, dynamika, tranzienty, prostorovost, jemnost, separace...) se zařazením korekcí buď nezmění nebo něco z toho možná lehce zhorší díky obvodům korekcí.
A zároveň ne každý zesilovač umí potichu zahrát dobře. V kategorii těch cca 50 tis. Kč by to už ale neměl být výraznější problém. A jak už zaznělo, jde hodně i o bedny a akustiku.

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 191
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Booker »

Buchardt plánuje na jaře prodávat tento integráč, včetně digitální korekce loudness.
https://www.buchardtaudio.com/shop/i150

Já řešil něco podobného. K bednám S400 jsem hledal náhradu za NAD 320BEE a NuForce HDP. Původní plán byl právě uvedený integráč. Nakonec jsem zakoupil DAC od RME a ten bych časem doplnil koncem postaveným na purifi. Jako alternativu k purifi mám také koncák od BV Audio.

Pokud se bavíme o tichém poslechu, tak se zapnutým loudness na DACu RME se to poslouchat dobře. Otázkou je. Jak hlasitý je tichý poslech?

Dark side of the moon
Příspěvky: 902
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Dark side of the moon »

PítrsPraha:
Já si myslím, že tu nikdo nic nemíchá :).
Jen bych - vzhledem k tomu, jak "schali" formuloval svůj dotaz - zopakoval, že by mu (nezávisle na jakkoliv kvalitním počítači) možnost korekcí mohla chybět.
A jako vždy - nutno osobně vyzkoušet, nejlépe doma, tedy v prostoru, kde budu poslouchat.

Dark side of the moon
Příspěvky: 902
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Dark side of the moon »

pardon překlep ....zesilovači, ne počítači...

Lemon
Příspěvky: 677
Registrován: 30 led 2016 22:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Lemon »

PítrsPraha píše:
07 led 2021 11:40
Podstatný poznatek pro schaliho: přidáním basů a výšek se ve zvuku přidá basů a výšek. Nic víc se nestane. Kvalita zvuku jako takového (rozlišení, dynamika, tranzienty, prostorovost, jemnost, separace...) se zařazením korekcí buď nezmění nebo něco z toho možná lehce zhorší díky obvodům korekcí.
S tím bych až tak úplně nesouhlasil. Přidáním výšek bych řekl, že se zlepší rozlišení nahrávky. Slyším lépe zvuky, které jsem předtím slyšel zastřeně.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od PítrsPraha »

Každý to vnímá nějak. Taky záleží, co kdo myslíme tím rozlišením. Ale vím, co myslíš.
Pro mě rozlišení znamená spíš množství zvuků a jejich charakter, který lze slyšet a rozlišit od sebe. A ty přidáním korekcí nepřibydou, jen jsou selektivně zvýrazněné na jednom konci frekvenčního rozsahu. Což může paradoxně jiné zvuky překrýt...

Podobně jako u fotky, které doostřením taky nepřidáš nové detaily, jen zvětšíš lokální kontrast těch existujících.

Ale to už je hodně OT.

Herrer
Příspěvky: 455
Registrován: 02 říj 2014 07:52
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Herrer »

Naprostý souhlas s Pítrsem.

Loudness, resp. korekce můžou pomoct tam, kde chybí rytmika, živost, plnost, ale vždycky to bude něco za něco. Když to přeženu, tak aktivní loudness je na samostatném zesilovači tak trochu dobrovolný downgrade na úroveň poslechu hotového Hi-Fi systému, který je cíleně laděný tak, aby fungoval jako celek. A z vlastních zkušeností můžu potvrdit, že takový přístroj dokáže hrát opravdu příjemně, zábavně a za malé peníze může hodně překvapit. Opravdové Hi-Fi to ale není, je to "jen" fajn přímý zvuk, který neurazí. Podle mě spokojenost se zvukem sestavy už při konzervativních úrovních hlasitosti, kdy nechybí barvy, členitost, emoce, vypovídá o tom, že je něco opravdu dobře. Mně třeba ohromně překvapilo, jak moc můžou basy (v mém případě doplnění sestavy subwooferem) pomoct vnímání prostoru.

Když shrnu svou cestu, tak po poslechu na sluchátkách, kde jsem si vytvořil pekelně vysoké nároky, byla první sestava s Marantzem PM6005 a Dali Zensor 3 vyloženě průšvih, který se bez loudness nedal poslouchat a s ním zas vytvářel dojem, že to sice jde, ale za ty peníze nesmysl. Poté jsem přešel na aktivní KEF LS50 a byl jsem nadšený. Jenže zase, ty pro získání dobrého pocitu ze zvuku potřebovaly hrát hodně nahlas, jinak přes ně byla dost nepříjemná deka.

Je to prostě o pěnězích a kompromisech. Vždycky bude ;-)

Abych nebyl úplně OT, tak bych tazateli klidně doporučil něco od Audio Analogue. Já jedu na Maestro Settanta a za ty peníze prostě vynikající, ačkoliv to není žádný trhač asfaltu, což při vysokých hlasitostech limit je a ne, že ne. Jestli ale mají i jejich další přístroje podobnou signaturu, tak to podle mě odpovídá přesně tomu, po čem se autor vlákna shání a minimálně za cvičný poslech podle mě stojí ;-)
Nadral reprosoustavy

Uživatelský avatar
Leony5
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 bře 2014 19:55
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Leony5 »

Pítrs to napsal přesně, naprostý souhlas. Tichý poslech je dle mého názoru hlavně disciplínou pro reprosostavu než pro zesilovač, ale může to být i naopak čili dobré bedny zazdí špatný zesilovač. U mě se osvědčil i na tichý poslech Vincent SV 237 MK, ( 50K ) výhoda tohoto hybridu je v tom že výměnou jedné elektronky si mohu změnit charakter zvuku dle libosti, nebo právě připojených repro. Mnoho možností za pár set korun.

schali
Příspěvky: 12
Registrován: 06 led 2021 15:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od schali »

PítrsPraha píše:
07 led 2021 09:15
schali:
.... můžu doporučit bazarový Parasound Halo Integrated. Pár let jsem ho měl. Není zabarvený do "tepla", v tomhle ohledu stojí uprostřed pomyslné škály, ale má fantastický drajv, dynamiku, smysl pro rytmus a časování, hudba z něj prostě šlape. A to při jakýkoliv hlasitosti.
Ano, tento zesilovač mě taky zaujal, ze všech uvedených tipů se mě jeví jako zdaleka nejlepší. Ovšem sehnat ho za rozumnou cenu nebude snadné. Obávám se, že budu muset vyrazit do terénu až to covid dovolí. Nejdřív si z důvodu dostupnosti poslechnu komerční značky Denon a Marantz, všude čtu, že už to mají za sebou a jejich současná produkce je průměrná, což je asi tak to poslední co by člověk chtěl od drahého hi-fi. Chtěl bych se ale přesvědčit na vlastní uši. No a když to nepůjde, tak budu muset experimentovat.

Honya
Příspěvky: 49
Registrován: 20 pro 2020 20:48
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Honya »

No Bacile, nevím, co to je schali... Najprv a teraz dávám.

Honya
Příspěvky: 49
Registrován: 20 pro 2020 20:48
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od Honya »

Pardon. Myslel jsem, že mi něco uniklo ve slovenštině a ono je to jméno. Příště budu pozornější.

schali
Příspěvky: 12
Registrován: 06 led 2021 15:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od schali »

Nakonec jsem koupil Audiolab 6000A. Jsem s ním docela spokojený(o hodně lepší jak cxa60). Pokud by chtěl někdo nějaký info, stačí napsat.

harycek
Příspěvky: 1
Registrován: 16 kvě 2021 11:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač do 50k - hrubý nástřel

Příspěvek od harycek »

Tichý plnohodnotný poslech není snadná disciplína a loudness to neřeší...
To mohu potvrdit a stále to řeším, po amatérsku, mírně úspěšně. Tipl bych si na Yamaha S701, zkusit. Koukám pozdě, nevadí.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti