DOLBY

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

DOLBY

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

toto jméno by na HiFinázorech.cz jistě nemělo chybět...

co se vám vybaví, když uslyšíte tohle jméno?

_____
DOLBY

Peer
Kontaktovat uživatele:

Re: DOLBY

Příspěvek od Peer »

Ray Dolby. :)

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Filmovou mp-trojku.

Mark Levinson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mark Levinson »

Ray Dolby a jeho omezovače šumu (Dolby: B,C,S - HX Pro), pro mne hlavně u mnoha Cassette decků, které mi prošly rukama 8-) .

Pajuna
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pajuna »

Kdyz si jednou za rok pustim Tape deck, tak automaticky zapinam Dolby C. Take mi doma proslo mnoho kazetovych pristroju s ruznou urovni dolby.
V dobach husteho sumu z kazet to vyrazne pomahalo.

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Mark Levinson píše:Ray Dolby a jeho omezovače šumu (Dolby: B,C,S - HX Pro), pro mne hlavně u mnoha Cassette decků, které mi prošly rukama 8-) .
Tak jak čas odvál čas kazeťáků, tak odvál z mých vzpomínek *headbang* i Dolby B, C, S-HX Pro..

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

Dodnes mám jeden z najvyších čiernych modelov Technics s dolby B,C HXPro, no dolby som používal len v najhorších prípadoch. Ale spomienka na dolby zostáva

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

pro mě je dolby kromě kazeťáků spojené především s kinem. vzpomínám si, jak jsme se těšili na nejvyšší dolby systém, který byl jako první v ostravě v kině vesmír v centru. šli jsme na nějakou americkou ptákovinu o asteroidu, co narazil do země - totální výmaz, asi půl milionu mrtvých s happy endem. ale ten okamžik, kdy patřičně hlasitě proletěl asteroid zezadu nad našimi hlavami a udeřil přímo před nás, ten do té doby v kině k mání nebyl. docela síla...

Dinosaurjr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dinosaurjr »

„RAY DOLBY byl skutečný vizionář,“ řekl o Dolbym Kevin Yeaman, nynější prezident firmy, kterou Dolby založil.
„I když byl srdcem inženýr, jeho úspěchy vyvstaly z lásky k hudbě a umění. Svůj vztah k umělecké práci přenášel do veškeré své práce u filmu a nahrávání,“ doplnil Dolbyho syn, filmař a romanopisec Tom Dolby.

Slavná firma vznikla v Anglii
Ray Dolby se narodil v roce 1933 v americkém státě Oregon. Už jako malý se zajímal o to, co je zvuk a jak se s ním dá pracovat. O pár let později narazil na ruského imigranta, který ho přijal do své nově založené firmy Ampex vyrábějící magnetofony.

Dolby vystudoval Stanfordovu univerzitu a v roce 1957 odešel studovat postgraduálně fyziku do Cambridge. Odtud odjel na dva roky do Indie, kde pracoval pro OSN. Po návratu do Anglie v roce 1965 založil firmu Dolby Laboratories, jejíž práce vstoupila do dějin. Dolby totiž přišel na to, jak elektronicky omezit syčení generované při analogovém nahrávání, a vyprodukovat tak čistší, říznější zvuk. Jeho technologii jako první převzala menší nahrávací společnost Decca Records, ale po ní hned největší nahrávací firmy.

Úspěch ve filmu
V 70. letech pak technologii začala používat i filmová studia. Poprvé vůbec byla použita ve slavné Kubrickově filmové adaptaci Mechanického pomeranče v roce 1971. Krátce poté Dolby přesunul firmu do USA a přicházel s dalšími inovacemi, mimo jiné s prostorovým ozvučením kolem posluchače, tzv. surround soundem. Nikoliv neprávem proto komentátoři po zprávě o Dolbyho úmrtí upozornili na to, že bez něj by akční filmy Stevena Spielberga a dalších režisérů zvučných jmen nedosáhly takového účinku.

Za své dílo byl Dolby v průběhu let vyznamenán cenami Grammy, Emmy a v roce 1989 i Oscarem za zásluhy na rozvoji kinematografie. Dolby byl ženatý. S manželkou Dagmar, již potkal během studií v Cambridge, měl dva syny Toma a Davida. Ve věku 80 let zemřel ve čtvrtek 12.9.2013 Ray Dolby, duchovní otec Dolby systému, tedy techniky potlačení šumu na audionahrávkách... Ale z výsledků jeho tvořivosti se může radovat dodnes řada posluchačů *palec*

Odpovědět