Elektrosystem

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Odpovědět
agavel
Kontaktovat uživatele:

Elektrosystem

Příspěvek od agavel »

Vyskytlo se nám zde dost informací o vývoji v Noble Audio, které vzbudily můj obdiv a uznání. Rád bych sem zanesl špetku z firmy Elektrosystem, na kterou jsem upozornil už na starém fóru. Mnohé se tam vyjasnilo ohledně původu soustav, takže takto na úvod předesílám, že jsou použity dodávky OEM dílů z Číny. Kdo chce, ať si dohledá podrobnosti nebo se zeptá.

Nyní už k samotné firmě a jejím produktům. Elektrosystem se v audio oblasti zabývá výhradně vývojem reprosoustav a do určité míry i jejich výrobou. Já jsem na ně narazil na výstavě Highend 2008 v Praze. Kromě jiných hrajících soustav ostatních expozic mě v tomto případě zaujalo provedení a následně nečekaně příznivá cena. Zvuk byl pro mé uši jednoznačně perferktní, v osobních preferencích nemám zatím lepší kandidáty (ano daleko dražší soustavy hrají také skvěle). Zástupce firmy a konstruktér v jedné osobě byl vstřícný a sdělný. Ohledně potřeby minimalizace nákladů výrobou v Číně jsme si řekli své a brali to jako smutný fakt (můj pocit).
Zvuk stojanových i sloupových modelů mi přišel perfektní vzhledem k možnostem výstavy. Krmení obstarávaly dělené Vincenty a přehrávač stejné firmy. Stojanový model mi přišel horší. Následně jsem si domluvil návštěvu v poslechovém studiu. Z ní jsou také fotografie na mém webu. Jelikož jsem trochu uvažoval o koupi, měl jsem s sebou i vlastní železo. Nebudu nikomu nalhávat, že mé komponenty byly lepší než jejich, ale chtěl jsem vědět, zda zvuk je výsledkem zapojení lepších soustav nebo elektroniky.
Namátkou:

Obrázek

Poslechové srovnání dopadlo jednoznačně. Přes rozdíly v přednesu mého CD přerhávače (tehdy Myryad MCD 500 a zesilovače Vincent SV-233 byl posun k lepšímu znát. Zapojili jsme střídavě sloupové a stojanové repro Compact 003 respektive 002 a posléze Mission 752 Freedom. Pro mě byl hlavní rozdíl přínos na výškách, kdy prostor krásně dýchal a detaily byly daleko zřetelnější. Basy byly také lepší u obou Compactů, ale sloupový model měl u basových nástrojů citelnější tělo. Úlevy mi vzhledem k mé finanční situaci přineslo, že zvuk Mission tak jak ho znám je poslouchatelný, i když horší.
Ceny obou modelů Compact sice nejsou nepřiměřené zvuku, ale jsou v mé aktuální situaci nedostupné. Doufám, že se situace časem zlepší, a do té doby se snažím poslechnout si příležitostně další zajímavé reprosoustavy. Obavy mám z akustiky mé místnosti, kde si Mission krásně sedly, což by nemusel být univerzální jev. Ale chuť zkusit lepší reprosoustavy mám. Nedokážu také zhodnotit reálnou šanci na udržení této značky na trhu. Skončili už jiní - Shan, Authentic - a ti měli větší publicitu v médiích. Vůbec by mi ale nevadilo, kdyby se ke známým firmám typu Xavian nebo AQ přidal další výrobce. Spíše bych však vsázel na individuální konstrukce na zakázku, což se občas vidí v některých studiích (Adost Audio?). Občasná diskuze s konstruktérem firmy i prototypy dalších soustav, které jsem viděl ve studiu tomu nasvědčují. Ne všechno, o čem jsme spolu diskutovali se hodí publikovat zde na webu. Na zdejší příspěvek mu pošlu odkaz, tak třeba se vám na konkrétní dotazy vyjádří i osobně aniž bych mu já udělal nějaký průšvih ve firmě. Vzhledem k jeho otevřenému přístupu bych tohle opravdu nerad.

Nevím, jaká se zde rozproudí diskuze. Dost by mě ale zajímaly vaše konkrétní názory na zvuk těchto soustav. Kdo byl na Highendu, měl možnost je slyšet. Nevím, kolik z vás je slyšelo jinde. Ale dejte případně vědět, jak působily na vás. Samozřejmě jsou to všechno subjektivní dojmy.

Odkaz na web firmy zde

Odpovědět