Die Bach Kantate

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Davidus
Kontaktovat uživatele:

Die Bach Kantate

Příspěvek od Davidus »

Mám zapůjčenu 100 LP sadu Bachových kantát, kteoru nahrál v letech 1970-84 Helmuth Rilling a jeho Bach-Collegium. Chvályhodný počin. Obdivuji, když se někdo pustí do nečeho tak rozsáhlého a dotáhne to do zdárného konce. Kvalita provedení je pro mě skvělá a zvuková kvalita, nakolik ji můžu v rámci možností mého audio řetězce posoudit, se mi také velmi líbí.
Obrázek

Mám za sebou první LP a jsem nadšen. Dříve jsem se věnoval pouze Bachovu dílu varhannímu. Divím se, že jsem opomíjel i tuto část mistrovy tvorby. Dostal jsem se k ní až díky gramofonu. *thumbs up*
Závidím majiteli takovou perlu ve sbírce.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Re: Die Bach Kantate

Příspěvek od efičák »

*klanimse* 100 alb kantát ? To je sběratel !!!

Chystám se také, poslechnout Bachova Oratoria.
H-Moll a Vánoční. Ve výběrech se u mne pár kantát najde.

Ovšem taková sbírka je ultimátní !

Poslouchám jeho hudbu od mala velmi rád, ale spousta ukrytých poselství, citátů a duchovního obsahu, mi uniká.

Vzdělaní hudebníci a pedagogové na mne shlížejí s hůry, vnímám jen zlomek poselství.
V časopisu Harmonie, píší pár informací k uceleným nahrávkám z BWV seznamu.
Snad se časem prokoušu a vzdělám svou pílí a náklonností k celé barokní hudbě.
Přesto mi zbývá hodně, vždyť psal i pro prostý lid.

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Majitel se spíše k tomuto dostal jak slepý k houslím a měl by být třetím majitelem této sbírky, která snad měla prvního majitele ještě v tehdejším západním Německu. I přesto jsou desky jako nové, snad až na jednu vyjímku a i s mou postarší přenoskou Goldring EPIC II se praskot objevuje jen vyjímečně. Zřejmě o ně bylo dobře staráno.

100 alb by mělo být kompletní vydání, dostupné dnes i na CD.

primare
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od primare »

Musím říct, že barokní hudba mě moc neoslovuje. Jsem Dvořákovec... Ale letos se stalo pro mne nečekané. Čistě náhodou jsem se octl na koncertu Bachovy hudby v malém kostelíku v malinkaté vesničce Choteč (u Prahy). Netušil jsem, o jakou úroveň půjde. Spíš se dalo čekat, že si skupinka německých nadšených amatérů střihne koncertík cestou z návštěvy Karlštejna...nebo tak nějak :? . No ale hned jak začli, bylo jasné, že jsou to profíci jak víno... Instrumentální soubor Musica Figuralis (ČR) a Frakkfurter und Posener Bachchor. Seděl jsem ve třetí brázdě poloplného kostelíku, tedy téměř na dotek muzikantů... Hráli vícero různých bachových skladeb, ale jako dvě nosné byly Braniborský koncert č.2 a Velikonoční kantáta. No a v té kantátě vystupují kromě orchestru a sboru také sólisté a sólistky... Musím přiznat, že jsem se na několik hodin zamiloval (hezké...). Naprosto mě totiž fascinovala altistka Ida Aldrian a to jednak zpěvem, ale ještě spíš radostným až rozpustilým projevem... Tohle já miluju- tu schopnost dávat radost... Tak jsem tedy přišel na stopu barokní hudby a - nekecám- zrovna mi v compu běží Zelenkova Missa Votiva z ivysílání České televize v podání Collegia 1704.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... ival-2008/. Strhující, pro mne poodkrývající možnosti barokní hudby.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Primare - já opačně. Od baroka mi trvalo několik let prokousat se ke klasicismu. Romantici zůstali na půli cesty.
Ano Rusové, famózní i na CD.
Další vážná hudba, přišla až s příchodem gramofonu.

České hudba Dvořáka, Smetany mi neseděla od mala. Hudební výchova mi zprostředkovala české velikány - k mé nelibosti.
Až přístup, spojený s nejlepšími kombinacemi přenosek a phon, kdy jsem téměř zhmotnil zvuk českých orchestrů, v jejich nezaměnitelné barevnosti, mi přinesl nádherný svět českých symfonií. Je fascinující.

K německému, anglickému, francouzskému a italskému baroku, mi stačí jezevčík.
Je to mé nastavení.
Oslovují mne harmonické postupy, baso continuo, způsob hry - "přízvuk" německých umělců.
Jakmile je přimíchán "bohemüsche" změkčený pravopis české školy, zaujetí mizí.

Sleduji Tvou cestu Primare. Úspěšný rozvod, nové bydliště, čas na soustředěný poslech.
Je hodně co objevovat.
:)

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Když už tu rozebíráte, co kdo má radši, tak se taky přidám. Mám různá období. Momentálně je to Bach. Jindy to zase může být můj oblíbenec Mahler, nebo něco ještě novějšího.

Mám rád francouzské baroko, ale i německé, české už tolik ne. Zatím jsem do baroka tolik nepronikl. Ostatně mám na to ještě dost času. Ale rád si také pustím něco renesančního, romantického nebo něco téměř současného. Před asi dvěma týdny jsem dostal pár starých desek a mezi nimi i Notre Damme Mass od Guialluma de Machaut, americký výlisek od Nonesuch records, společné dílo The London Ambrosian Singers a The Vienna Renaissance Players. Jelikož jsem tuto mši slyšel poprvé, překvapila mě kombinace chorálu a polyfonie. A k tomu ještě doprovod na staré renesanční nástroje. To je také můj šálek čaje.

Chystám se také časem na Dvořákovy symfonie, ale musí na to být příhodná doba. Stejně tak, jako na jakoukoli jinou hudbu.

primare
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od primare »

Efičák:
myslím, že mnohé moje mezistupně ti zůstávají utajeny... například dnes se zotavuji z několikadenního koketování s možným přechodem na syrovou stravu (např Freshness.cz). Úspěšně jsem se dostal až na hranu otravy organismu vlivem kvasných pochodů v zažívání... M omentálně sedím u misky vlastnoručního hovězího vývaru... :-). Zítra zpívám na veřejném vystoupení jako člen kvartetu (poprvé v životě)...

Davidus:
až ti přijde do cesty Dvořákovo Requiem, neopovrhni... Pro mne skladba skladeb...

Jinak- sorry za *offtopic* .

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Takovýto OT není problém. ;)
Ad Dvořák:Requiem, Stabat Mater, Biblické písně, Lužanská mše, Te Deum. Tohle Všechno znám a moc se mi to líbí, jen jsem zanedbal ty jeho symfonie (teda až na 9.).
Stejně tak mám rád Requiem od Faurého, Duruflého, Německé requiem od Brahmse... našlo by se toho dost.

BTW jaké veřejné vystoupení se chystá, mohu-li se optat?

primare
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od primare »

Hezkyyyyy *klanimse* . Duruflého requiem jsme předloni zpívali se sborem... Já o tom nikdy předtím neslyšel a lidem ze sboru to většinou bylo proti srsti. pro mne to mělo něco nenápadně přitažlivýho. A Dvořákovo Requiem i Stabat jsme taky v posledních dvou letech zpívali- já poprvé v životě -v zatím nedožitých 50 letech... Zážitek jak prase... Navždy...

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Duruflé není pro každýho. Mě se to requiem zalíbilo hned, jak jsem ho poprvé slyšel. Bohužel naživo moc ne. Naživo si můžu užívat spíše ty barokní a klasicistní věci, a to ve Strahovské bazilice... Ale nedávno byl i Dvořák. *thumbs up*

primare
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od primare »

Na Strahově jsme zpívali Stabat někdy na podzim... Krásné prostředí.. Akorát, že mi tam bylo ňák šoufl, tak jsem to spíš odestál, než odzpíval... *fnuk*

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Bylo koncertně v září. Existuje z toho i nahrávka a já byl zrovna nemocný *headbang*

primare
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od primare »

Jojo, točilo se to, ale nijak jsem se po nahrávce nepídil, neb jsem ani nijak moc nepřispěl...
Ale trochu k tématu- tu Velikonoční kantátu si určitě pořídím, byl to pro mne nečekaně krásný zážitek.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Strašně rád zpívám, ale rozsah mi nepokryje milovanou Árii „Lascia chi'o pianga“ (Ponech mne pláči) G.F. Händel.
Měl bych se dát školit? Prý mám slušnou barvu hlasu...
Barokizující Beethovenova Missa solemnis D dur, jo !

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Tak toto pokryje skutečně málokdo. Jediný, o kom vím, tak je P. Jaroussky. Ale k tomu je potřeba hrozně moc tréninku. A nebo být kastrátem je další možnost, jenže dnes je to už zakázané. Ale dříve být kastrátem bylo velmi výnosné....

Beethoven *thumbs up*

Odpovědět