Drive-By Truckers

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Drive-By Truckers

Příspěvek od Aleska »

Dostalo se mi do ruky 6 CD skupiny o které jsem nikdy neslyšel. Sám o sobě prohlašuji, že jsem melodik,ale ta jejich hudba mi vrátila vzpomínky na mládí, kdy jsme bušili do kytar a představovali jsme se sami sebe na výsluní slávy... Velmi neumělé, syrové, hlavně jejich prvotina „Gangstabilly“, ale mající moc a moc do sebe. Po zvukařské stránce někdy nic moc, občas mi to připomíná dema amatérských skupin, kdybych chtěl být hodně přísným kritikem, někdy to zní „jako když hluchý buší do vrat“, někdy je to až plechové, ale vždy je to zahráno s láskou k hudbě a s nadšením.
Protože mi nedalo, abych se nepodíval na net kdo to je a co to je, objevil jsem krásnou a plně vystihující recenzi na českém netu http://www.silver-rocket.org/nejkecy/21 , která přesně vystihuje mé pocity:

Drive-by Truckers: jižanský zlato
Bourek, 10. 8. 2005
Tahle kapela už doma dávno neni žádnej androš. Přesto jejich desky v Evropě seženete hodně těžko (možná vůbec) a o tom, že by do svejch sporadickejch miniturné po starým kontinentu zařadili něco trochu víc na východ než je Belgie, si taky zatim můžem nechat zdát. Nejspíš je to tim, že muzika Drive-by Truckers je málo trendová, možná až příliš americká a celá kapela je na poměry i toho alternativního šoubyznysu až moc autentická.
Obrázek
Už ani nevim, jak sem se k nim dostal. Ale když jsem poprvý slyšel desku Decoration Day (2003), tak bylo jasno. Tahle kapela se mnou dělala věci, jako už dlouho žádná ne a trvá to do teďka – když poslouchám některý jejich skladby, dělá se mi na rukou husí kůže, jak se mě ty věci dotýkaj. Naprosto upřímně si myslim, že tohle je jedna z nejlepších současnejch kapel.

Je jich pět – zpěvák a kytarista Patterson Hood, kytaristi Mike Cooley a Jason Isbel, basačka Shonna Tucker a bubeník Brad Morgan. Je jim kolem čtyřiceti a nejsou to žádný modelové. Ve svejch skladbách vyprávěj ryzí, přesvědčivý a temný příběhy americkýho jihu. Jejich koncerty bejvaj dlouhý a prej sou to hodně silný zážitky. Publikum je miluje. Kritika na ně nedá dopustit. Drive-by Truckers sou už pár let jako zjevení, protože dokázali dát novej rozměr jižanskýmu rocku, aniž by jenom na chvíli zasmrádli trapností revivalovýho kopírování. A s každou svojí deskou sou – navzdory všem rockenrolovejm klišé - lepší a lepší.
Obrázek
První věci nahráli v roce 1996, ale vydali je na 7“ singlu až o dva roky pozdějc, prakticky společně s debutovou deskou Gangstabilly, nejvíc countryovou nahrávkou v diskografii. V roce 1999 vydali druhou desku Pizza Deliverance (nahráli jí u Pattersona Hooda v obejváku) a následující nepřetržitý koncertování vyvrcholilo zábavnym živákem Alabama Ass-Whuppin (2000). Drive-by Truckers byli v tý době v podstatě undergroundovou kapelou, ten pravej průlom přišel až v roce 2001, kdy vydali dvoudeskovej opus Southern Rock Opera – silně autobiograficky zatíženej portrét současnýho americkýho jihu a zároveň velkou poctu kapele Lynyrd Skynyrd.

Drive-by Truckers si dokonale definovali svůj styl – nevýrazná, ale přesná a spolehlivá rytmika drží podivný poloriffy tří zastřenejch a důmyslně propletenejch kytar, ze kterejch žádná v podstatě nehraje nic pořádnýho (až na výborný sóla) a hlavně skvělej a naléhavej zpěv Pattersona Hooda, kterej má hodně zvláštní a výraznej hlas. Desky Decoration Day (2003) a Dirty South (2004), který vyšly (stejně jako reedice všech předchozích alb) na countryrockovym labelu New West Records jsou naprosto precizně dotažený ve všech detailech a v podstatě každá skladba z nich je nejenom hit, ale hlavně skvěle napsaná písnička – a vo to de u Drive-by Truckers předevšim.

http://www.drivebytruckers.com - skvělý a nabitý stránky, kde mimo jiný najdete komentáře k jednotlivejm písničkám, samozřejmě texty, recky...
Přeji příjemný poslech...

Odpovědět