Hana Hegerová - Mlýnské kolo v srdci mém

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Peer
Příspěvky: 2633
Registrován: 17 dub 2008 14:43
Kontaktovat uživatele:

Hana Hegerová - Mlýnské kolo v srdci mém

Příspěvek od Peer »

Obrázek

Taky mi trvalo třiadvacet let, než jsem se k tomu odhodlala," říká o Mlýnském kole Hana Hegerová. "Jsou to písničky, které jsem doma sušila hrozně dlouho. Splácím své dluhy těm, kdo to pro mě třeba před dvaceti roky přeložili. Jsou to vynikající textaři. Pro natočení alba byl nejvyšší čas. Příští rok mi bude osmdesát a myslím, že už novou desku nenatočím." Téměř čtvrtstoletí od Potměšilého hosta (1987) tedy nabízí písně s důvěrou otextované a trpělivě v šuplíku čekající na tu správnou chvíli. Dvě z nich – Tak už bal a Čas na prázdniny - se dokonce dočkaly jiné podoby, když Hegerová sama nahlédla to téma znovu, z odstupu mnoha stovek, možná tisíců zazpívání. Získat práva k tuctu českých a jedné slovenské verzi nebylo jednoduché, neboť dědici se občas hledali těžko a cizojazyčné přebásnění je u francouzských autorů a interpretů sledováno obzvlášť pečlivě. Podařilo se: paní Hana tak nazpívala vytouženého Moustakiho, Gainsbourga, Barbaru, Mayereau, Legranda nebo Ferreho. Textaři Jiřina Fikejzová, Pavel Vrba, Jaromír Nohavica (ten si onu Starou píseň s HH také zazpíval), Jiří Dědeček, Jan Jiráň, ale také L´ubomír Feldek, Pavel Cmíral nebo z odkazu Pavel Kopta a Eva Janovcová nepochybně velice přispěli k celkové síle vyznění alba. Klavírista, skladatel a hudební producent Petr Malásek přizval do studia především muzikanty s pódiovou zkušeností i lidským kontaktem se zpěvačkou. Kontrabasista Robert Balzar, bubeník Pavel Bady Zbořil nebo saxofonista František Kop ve spojení s dalšími nástroji, ale také s velkým studiovým orchestrem, podpořili jí sugestivně podané příběhy lásek, shledání, vzpomínek, konců vztahů i konců opravdových. Zvukově křišťálově vytvořili prostředí pařížské kavárny, provensálské vinárny i pražského jazzového klubu těsně po zavíračce. To vše znamenitě zaznamenal v Hudebním studiu Smečky a studiu LineArt zvukový mistr Michal Pekárek. Nové album Hany Hegerové je zpěvaččinou poctou žánru, splacením dluhu vůči sobě samé, oblíbeným autorům, přátelům textařům – a vlastně také vůči nám všem. Tolik let se skvělými koncerty, ale dlouho bez nových písniček: to čekání je naštěstí právě u konce!

lubin
Příspěvky: 511
Registrován: 13 pro 2008 14:32
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hana Hegerová - Mlýnské kolo v srdci mém

Příspěvek od lubin »

to může být zajímavé...

bh69
Příspěvky: 2030
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hana Hegerová - Mlýnské kolo v srdci mém

Příspěvek od bh69 »

Zrovna poslouchám a je to docela síla ... Napřed trochu šok, protože to je velká změna ... Ne, že bych tam nechal všechny skladby, některé mi tam uplně nesednou, resp. přijdou zbytečné (které HH už natočila a lépe dříve) .. Ale třeba skladby 6 a 7 (ta je svojí drsností a aranžema až skoro "Waitsovská") za to určitě stojí a klobouk dolů před tou energií, prožitkem a výrazem ... (co mi nejde do hlavy je ten slyšitelný zvykový problém, který snad mohl a měl být vyřešen, ale to tu nechci rozmazávat)

martinowsky
Příspěvky: 29
Registrován: 16 pro 2010 21:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Hana Hegerová - Mlýnské kolo v srdci mém

Příspěvek od martinowsky »

Mám doma stařičké LP hraje skvěle. Pak dvoualbum CD od Supraphonu taky bomba. A tohlé nové mám taky a zvukově taky perfektní. Akorát je znát to šišlání. A to dost. Ale je jisté, že to už není nejmladší paní. Ale když vemu v úvahu věk Paní Hegerové tak všechna čest a za mě za jedna.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host