Jaromír Nohavica - Ikarus

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Jaromír Nohavica - Ikarus

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Jaromír Nohavica - Ikarus,
ve středu vystoupil v našem městě. Já tam nebyl, zaspal jsem *headbang* ,ale přinesli mi jeho nové CD. Slyšel jsem jej zatím jen jednou, proto nebudu nějak hodnotit. Co na záznam koncertu z Ostravy říkají jeho věrní krajané??

Zbynek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaromír Nohavica - Ikarus

Příspěvek od Zbynek »

Filip Kolinsky píše:Jaromír Nohavica - Ikarus,
Co na záznam koncertu z Ostravy říkají jeho věrní krajané??
Ahoj Filipe, i když jsem na Jarkovi v posledních letech byl dvakrát, tak ani "Doma" ani "Ikara" si moc často nepouštím. Přijde mi to suché.
Novější písničky raději poslouchám z řadovek ("Moje smutné srdce", "Babylon").

Nedostižně nejlepší Jarkův živák pro mě zůstává deset let starý "Koncert":

Obrázek

Nesmírně šťavnatý koncert, emoce, erupce radosti. Skvělá aranžmá Sázavského s Vřešťálem. Jedna dívka tam krásně hraje na hoboj.

Rowing
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rowing »

Nohavica je můj velký oblíbenec. Ikarus jsem slyšel, ale abych řekl pravdu oslovily mě asi jen 2 písně. Zbytek je dle mě takový průměr.
Mezi mé nejoblíbenější patří starší věci: Darmoděj (1988), Osmá barva duhy (1989), V tom roce pitomém (1990), Divné století (1996), Koncert (1998).

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

já mám také rád nohavicu spolu s neřež.
samotný nohavica je úžasný básník, vynikající skladatel melodií.... ale potřebudej doprovod muzikantů.
ten koncert je naprosto skvělá deska.
jen škoda, že je tam tolik zvukových rozdílů.

Mark Levinson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mark Levinson »

Toho chlapa mám taky moc rád, nejvíce se mi líbí "Divné století".
Obrázek
Trochu mne mrzí ten jeho škraloup s STB *thumbs down* , to bych od něj nečekal!

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Je to jako s Bobem Dylanem. Na předělávkách jeho písní folkově suchých, se nakrmili všichni - Rolling Stones a pod.
A když poprvé odehrál půl koncertu stylově sám s kytarou a pak rozbalil rockovou kapelu, ortodoxní folkaři pískali.
Na vkusný akusticko - rockový doprovod obou bardů Neřež, neřek nikdo ani ň. Deska se povedla velmi. Ano Zbyňku, ten hoboj je jímavý emotivní. Moje milá, Bláznivá Markéta. Není tam slabé písně. Vynikající housle. Basa s bicíma. Citlivé a gradující. Vřešťál plus Sázavský, dodali Jarkovi velkou emoční kvalitu. Dynamiku a gradaci.
Bez té omáčky, kterou oba Nerezi mají dánu sudičkami, je Jarek pro audiofily suchý. Jeho záměrem, je dát vyniknout básni - textu.
Nerezům zase chybí Zuzka. Ta psala nejlepší básně. Když ji nahradí Jarek, je tam všechno.
Po 10 letech, není introvertní Jarek asi s to, jezdit šňůry s kapelou a starat se o tolik lidí. (dělit se o prebendy). Když se za mnou Jarek v Ostravě připojil do fronty v prodejně PC, zeptal jsem se ho na Kapelu. Žena obrátila oči v sloup, nesnáší když otravuju lidi. .-)
Mistr se k desce Koncert nevyjádřil, jen zmínil, že bude točit DVD - živák. Ten vyšel. Na něm je "jen" on.

No a tohle je nástrojové osazení. jaké miluju:

CD Povídej

Marie Rottrová - zpěv

Filip Beneąovský - basová kytara (2,6,7,9,13), bezpraľcová b.(2)
Peter Freund - klávesové nástroje (7,13)
Vladislava Hořovská - housle (8,11), housle col lengo (3), violy (11)
Filip Jelínek - trombon (2,6)
Fratniąek Kop - ternorsaxofon (6,8)
Jan Kořínek - hammond organ(2,6,7)
Kamil Paprčka - trubka (6,9)
Pavel Plánka - bicí (1,5,8,10,11), maracas (10), chimes (11)
Michal Röhrich - kytary (2,5,6,7,8,9,11,13)
Vít Sázavský - basová kytara (3,8,11), ak.kytara (2), sbor (5,6,7,10,12,13), birds (10)
Magdaléna ©kardová - sbor (5,6,7,10,12,13)
David Uher - bicí (2,6,7,9,13), tamburína (6,13), chimes (7)
Zdeněk Vřeą»ál - sbor (6,7,12,13), ak. kytara (3)
Zdeněk Zdeněk - klávesové nástroje (1), programování (1), klavír (4,12)
Aranľmá - Blair Packham (11), Vít Sázavský (2,3,5 - 10,12,13,), Zdeněk Zdeněk (1,4)
Spolupracovali - Filip Beneąovský (6,9), Vladislava Hořovská (11), Filip Jelínek (6), Pavel Plánka (8), Michal Röhrich, (5), David Uher (2,6), Zdeněk Vřeą»ál (3)
Natočeno v zimě, zjara a v létě 2001 v MSN Recording Jablonec n. Nisou,
ve studiu Z. Zdeňka ( klávesové nástroje - 1) a ve studiu Smečky (klavír - 4,12)

Vřele doporučuji Vaší pozornosti, když to rádi jako já.

Obrázek

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

Ikara jsem už též letmo slyšel a myslím,že i přestože jsem vyrostl na Jarkových předrevolučních písních a po zvukové stránce se mi nejvíc líbí Divné století,potvrzuje
stále vysoký standard kvality. *thumbs up*
Jarek opravdu umí,což potvrzuje i v jiných hudebních oblastech.
To Marku Levinsne,nebuď z toho tolik smutný,nic není u nás tak jasné,jak zpívá jeden ,,takypísničkář'' . :?

Zbynek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zbynek »

Mark Levinson píše:Trochu mne mrzí ten jeho škraloup s STB *thumbs down* , to bych od něj nečekal!
Taky mě to mrzí :( Přitom měl možnost - vzpomínám na onen rozhovor v Respektu před pár lety, kde říkal něco ve smyslu, že byl s děvkou u stolu, ale na pokoj nešli.
No a pak ty dokumenty StB naskenované na netu - bohužel jednoznačné :(

Mrzí mě ten Jarek, mrzí. Jasně, byl tehdy nemocný - na alkoholu závislý. Ale to jim Čert taky. A omluvil se. Jarek mlží nebo mlčí.
No ale v duchu si říkám "Odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme našim viníkům" a tak má kluk jeden u mě žlutou kartu a doufám, že někdy v sobě sebere odvahu.
eficak píše:A tak jsem si alespoň koupil desku k dvěma texty Zuzany Navarové, Vřešťálem, Sázavským a šesti Jarkovými texty, které nazpívala má milá Marie Rottrová. Prostě skvělé Jarkovy texty:
Lakomá, Buď mou nadějí, Když je mi nejhůře, Tak tohle je láska, Muž a pes a Dívka, která spí jen tak. Skvělé aranže Neřež. Trochu chladnější interpretace paní českého soulu.
Krásné album."Bette Davis Eyes" á capella = nádhera *thumbs up*

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

eficak

tak jsem si koupil, na tvé doporučení, to cd marie rottrové "povídej"
za 100 Kč.
aranže dobré.... vydržel jsem jen ke 4. písničce.
pak jsem to vypnul.
hodně špatný zvuk.
nástroje ještě jdou. jakš takš. ale ten hlas...uf, uf. to se hned tak neslyší.
hrůza. chemický zvuk. fuj.
nechám si to cd na předvádění.
budu pouštět cd neřež versus cd m.rottrová.

zkus si to pustit po sobě. neskutečný rozdíl!

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Přítel Palipol říká, že ke spokojenosti s hudbou, vede tisíc a jedna cesta a osobní spokojenost je ta jediná správná. O tom je naše fórum a mé sdělení o dojmu z té, či oné desky platí jen o mě.
Za zbytečné kilo se omlouvám, soudruzi v Jablonci udělali chybu.
Mám Nerez na CD i LP. Večer mi Maruška ty Jarkovy fláky, z CD Povídej zpívala. Je to chladnější, ano.
Píseň Když je mi nejhůře, doprovázená pístovými trombony, má na mě hluboký magický vliv. Uvede mě do melancholie, pocitu krásna i smutku. Smutku estetického, příjemného s nadějí, že budoucnost nám přinese mnohé události, z nichž některé budou i příjemné.
Harmonie, poezie a má vlastní fantazie, podpořená levnou, ale magickou sestavou, jejímž srdcem je Densen, krmený elektronkovým playerem, překonává horší práci studia. Pomáhá naslouchat umění hudby. Já si ji na albu Povídej našel.

Peer
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peer »

tak jsem si v klidu poslechl Ikarus.
Myslím, že to není vůbec špatné...
Ale Divné století mě pasuje víc...

davidhighend
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davidhighend »

Jeho koncertni deska s kapelou a Divne stoleti, mam osobne taky nejradsi. Nemene zdarile se mi zda i Moje smutne srdce. Jarek Nohavica je uzasny skladatel a pisnickach, s nadhernou prezentaci a pohravanim si s cestinou. A jen kratce k te dobe minule.... Jestli chces aby nekdo smrdel, pomaz ho hovnem.... Verit slataninam nejakeho pitomeho stbaka, ktery si potreboval udelat vysledek a carku sefovi do dennicku, je prinejmensim najivni... Lidi jako je Nohavica, si v minulosti prozili docela peklo. Nez nekdo vynese soud nad nekym, kdo se v minulosti snazil podlamovat politicky system a koho jsme si tajne pousteli na pokoutnych nahravkach s kazetaku, zamysleme se a radeji si poslechneme jeho tvorbu.

Ptero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ptero »

davidhighend píše:Jeho koncertni deska s kapelou a Divne stoleti, mam osobne taky nejradsi. Nemene zdarile se mi zda i Moje smutne srdce. Jarek Nohavica je uzasny skladatel a pisnickach, s nadhernou prezentaci a pohravanim si s cestinou. A jen kratce k te dobe minule.... Jestli chces aby nekdo smrdel, pomaz ho hovnem.... Verit slataninam nejakeho pitomeho stbaka, ktery si potreboval udelat vysledek a carku sefovi do dennicku, je prinejmensim najivni... Lidi jako je Nohavica, si v minulosti prozili docela peklo. Nez nekdo vynese soud nad nekym, kdo se v minulosti snazil podlamovat politicky system a koho jsme si tajne pousteli na pokoutnych nahravkach s kazetaku, zamysleme se a radeji si poslechneme jeho tvorbu.

Tak s tímto souhlasím, jen chci dodat, že v tomhle vlákně se diskutuje album Ikarus, tedy konkrétní hudební dílo. Proto když bych soudil toto album, řeknu ano. Bez ohledu na okolnosti autorova života, škraloupů, "žlutých karet". Když to trochu přeženu, při posuzování hudby budu mít na paměti fakt(?), že autor má morální škraloup politického rázu, ukradl v samoobsluze sušenky, je vrah, úchyl nebo cokoli jiného, a budu myslet na to, jak to mohlo jeho dílo ovlivnit či se do něj promítnout, ale nakonec stejně zůstane jako finální výstup k posouzení jen ono album, jeho hudební, textová kvalita a síla mého emocionálního prožitku z poslechu, která rozhodne. A tuto kvalitu u J.N. shledávám značně vysokou.
K odpovědi páně Hutky snad jen tolik, že jeho pohnutky chápu, ale myslím, že to je přesně ten případ, kdy je lepší napřed napočítat do deseti. Ke kvalitě onoho podpásového plivance nenacházím slov. Snad ji vystihuje to, že se ono CD prodává v Levných knihách za "pět pade". Nerad bych se přiliš unáhloval, ale song jsem slyšel 1,5x, přičemž druhý poslech jsem předčasně ukončil z důvodu neschopnosti nalézt sílu vydržet do konce. Jako song ubohé, jako čin zoufalé.

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

Ptero,s poslední větou 1OO%souhlas ;)

Odpovědět