Včerejší poslech

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Rowing
Kontaktovat uživatele:

Včerejší poslech

Příspěvek od Rowing »

Včera ke mě dorazil na návštěvu kamarád, co není HiFi vůbec dotčen. Otevřeli jsme nějakou lahvinku a zeptal jsem se ho, co mu mám pustit za muziku.
Volba byla z jeho strany jasná: "Nemáš nějaké Led Zeppelin? To jsem kdysi poslouchal z magneťáku a už dlouho neslyšel."
Od Zeppelinů mám skoro vše co na CD vyšlo (díky Peere :-P) a tak nebyl žádný problém.
Už během prvních tónů Good Times Bad Times se na mě podíval s úsměvem a řekl: "Člověče to je fakt paráda jak to hraje." *thumbs up*
Tak jsem ho usadil do naposlouchaného nejlepšího poslechového místa a asi hodinu a půl jsem střídal jednotlivá CD a pouštěl různé skladby Zeppelínů, byl nadšen a byla to paráda.
Pak jsem se zeptal, jestli si nechce zkusit poslechnout něco z gramofonu, ale že na LP nic od LZ nemám takže bychom museli trochu změnit žánr. Nic nenamítal.
Zvolil jsem Pink Floyd - Dark side of the moon. Celé album odehrálo jen s pauzou na otočení desky - pěkně naplno, se zavřenýma očima, jen občas usrknutí whisky ze skleničky. Album kupodivu předtím neznal, ale byl naprosto unešen. Tak jsme navázali pár kousky z The Wall opět z CD.
Následovalo osvědčené LP - Al Di Meola, John McLaughlin, Paco De Lucia - Friday Night In San Francisco.
Opět celé album bez přerušení, jen soustředěný poslech pěkně naplno. Prostě neměl slov.
Stejné album mám i na CD tak jsem mu navrhnul, že kousek zkusím pustit z CD jestli to bude vnímat stejně, nebo uslyší nějaký rozdíl.
Říkal, že je hluchý jak poleno a určitě nepozná nic. Řekl jsem mu že je to fuk, když nepozná rozdíl, tak holt nepozná, splete se, nic se neděje, prostě to zkusíme.
Dohodli jsme se na slepém testu. Pustil jsem celou poslední skladbu 3x - CD, LP, CD. Jak dopadl? Poznal to 100%.
První a třetí stejná - asi CD, druhá mnohem lepší, přirozenější - asi LP. Nevěděl moc jak to popsat, ale prý CD hraje parádně,
ale pořád má pocit že hraje apararuta, kdežto u LP zavře oči a prostě vše zmizí a vidí podium, muzikany, za sebou tleskající posluchače :idea:
Neměl jsem na to co říct, byl jsem spokojen. Jen jsem ho upozornil, že to co mám doma není špičková aparatura jak říkal, ale v HiFi
naprostý low end a že s poslechem dražších sestav se toto nedá srovnat :cry:
Pochopil, že mohou být rozdíly v kabelech, v postavení beden atd. Po těch kytaristech už nic nechtěl slyšet, prý jakákoliv jiná muzika by ten zážitek jen pokazila, že na to album se nedá navázat. :lol:
Louis Armstrong
opět z LP ho vyvedl z omylu. Během Blueberry Hill jsem si všiml husí kůže, která mu naskákala na rukou :D
Byl jsem spokojen, bylo už pozdě a tak jsem ho propustil domů.
Prostě naprosto parádní odpoledne, které jistě brzy zopakujeme 8-)
Prostě hudba má bavit a včera se naplnilo beze zbytku.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Včerejší poslech

Příspěvek od dadaft »

no jo, hezký podvečer.
já mám vždycky když končím takový rituálek, že nasadím síťky na bedny a pak si ještě pustím jednu věc, něco, na co si třeba přes den vzpomenu a nechám si to na tuhle chvíli. včera to byl what a wonderful world od louise armstronga:

Vidím modrá nebesa
A bílé mraky
Jasný požehnaný den
Tmavou posvátnou noc
A v duchu si říkám
To je nádherný svět...

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

rowing

je mi docela líto všech těch,
co ani zbla netuší,
že lze nádherně poslouchat
nádhernou muziku.

alespoň jednomu jsi pootevřel...

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Hm, tohle ale mají dělat majitelé studií Rowingu.
Jednoho mladého člověka denně, by měli přivézt pod záminkou zajímavého MP3, anebo Ipod přehrávače.
A pak mu zákeřně zapnout gramofon a archaické stereo.
Jinak tu nebude žádný obrat a studia nahradí např. zastavárny.

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

efičak
Bohužel to i při nejlepší vůli nemohou zvládnout,protože většina dnešních mladých již do kamenného obchodu ani nepáchne(snad jen prodejny PC a McDonald)a i ten MP3oblbovač si objednají z internetu :cry: .A jsou šťastní,sebevědomí a nejchytřejší na světě,že nic lepšího stejně nemůže být a trh se točí,točí,točí...Ale kterým směrem :?: :?: :?: :idea:

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB »

Zazil som doma nieco podobne u kamarata ktory tvrdil, ze je hluchy ako poleno a ktory uznaval iba Geniusy 5.1 a mp3@320+Audigy 4, parkrat sa u mna zastavil az prehodnocoval svoje preferencie zvuku, zacal skupovavat LP a CD a kazety, kupil si dvojtapedeck Denon (zaujimavy hifi zaciatok), potom CD prehravac Denon a gramofon som mu daroval ja , ale stale to cele hnal cez Audigy 4 do PC a Geniusy 5.1...teraz si kupuje Bowersy 703ky (vysoko rube) a poskuluje po nejakom vhodnom zosilovaci....uz sa ma pytal na vplyv kablou a ako poriesit akustiku jeho minimiestnosti...

Zbynek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zbynek »

Pánové, veškerou srandu stranou, tohle je docela závažný problém.

Dnešní mládež dnes sice díky iPodu poslouchá hudbu jako nikdy předtím (a pesimisté říkají, že je to jen přechodný stav, než Apple přijde s miniaturním video-iPodem), ale v kvalitě - řekněme - "ne optimální".

Všichni hi-fi prodejci by samozřejmě rádi dál prodávali ony 44cm široké high-endové výrobky se skvostnými maržemi.
Jenomže dnešním mladým připadají ty naše 44cm široké skvosty spíše jako neforemné krávy, v době Zeppelínů pro iPody tak zbytečné.

Půjde-li to takto dál, za patnáct let bude většina hi-fi studií mít tuto podobu:
Obrázek

Líbí se mi přímo "misionářský" přístup rakouského distributora zančky Pro-Ject, který pro své rakouské koncové prodejce nechal zhotovit takovýto jednoduchý dřevěný policový stojan:
Obrázek
(fotil jsem to na mobil a tak je fotka mizerná)

Na stojanu je x-výrobků Pro-Jectu: iPod cradle, switch, jednoduchý předzesilovač, dva monobloky, jednoduchý tuner (paměť jen na 6 stanic - ale kdo z nás jich poslouchá více). Vše pospojováno kabely značky Pro-Ject, které pod touto značkou pro ně vyrobil známý "kabelový" gigant.
iPod je prvním zdrojem zvuku, pak je tam CD (Cambridge Audio) a gramo (samozřejmě Pro-Ject).
Notebook je tam navíc.
To co vzniklo bych s nadsázkou nazval "hi-fi oltáříčkem".
A tento oltáříček dostanou (dostali?) všichni rakouští prodejci Pro-Jectu, přičemž jednoduchá "message" zní: chceš dál prodávat high-end za těžký peníz? Nabízel jsi ho nastupující generaci, klukům po škole? Vysmáli se ti co ...
Tak tady máš náš oltáříček a dostaň denně před něj pár těch hejsků. Ukaž jim jak ten jejich iPod umí pěkně zahrát, jak CD je lepší a co umí jimi vysmívaný gramofon.
Jasně, nikdo to hned nekoupí, ale v některých začne červík hlodat. A pak koupí třeba nějakou jednoduchou (levnou, ale v poměru cena/výkon skvělou) Pro-Ject sestavu.
Zalíbí se jim to a časem třeba přejdou na 44cm "krávy".

Tedy chceš prodávat hi-fi? Vypěstuj si zákazníky!
Btw.: je tam jeden háček - ty Tannoy repro stojí kolem EUR 1.000,- - 1.100,-. Ale hrají.

Takže závěr: buď se vychovají Ti, kteří budou ochotni za kvalitní reprodukci zaplatit (ideální by bylo, pokud by tomuto koníčku propadli Číňané), nebo půjde celý tento průmysl do kytek ...

Patmann
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patmann »

Zbynek
Tak ta iPod lednička na horním obrázku je fakt mazanec ,vůbec bych se nedivil,kdyby to prodávali chlazené :D

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

Jo i s tím ,,zmrzlým''zku.....m zvukem. *thumbs down* :evil: Ale fakt ohne sranda,jak píše Zbyňda :( Jsem v tom možná předčasně militantní skeptik,ale to je století komprimace,virtualizace a... degenerace.

Odpovědět