Yo-Yo Ma - Obrigado Brazil

Dnes hraje nebo hrálo ...
Odpovědět
Rowing
Kontaktovat uživatele:

Yo-Yo Ma - Obrigado Brazil

Příspěvek od Rowing »

Právě mi velmi příjemně hraje Yo Yo Ma - Obrigado Brazil.
Moc pěkný a duši uklidňující jazzík.

Obrázek

Recenze pana Luboše Stehlíka z Muzikusu:
Krátce po sobě vyšly violoncellistovi Yo-Yo Movi dva nové projekty, které dobře zapadají do jeho dlouhodobého směřování, jehož leitmotivem je hledání zajímavých inspirací, témat. Výsledkem jsou pak často desky, které překračují hranice klasické hudby nebo jsou zajímavé alespoň svojí atmosférou. Jako inspirační zdroj mu už posloužilo tango, Bach, appalačská hudba, bohatě strukturovaný svět hudby asijských zemí. Teď to byla neopakovatelná atmosféra a energie Paříže na přelomu 19. a 20. století a brazilské latino, zde ovšem často velmi sofistikovaně zpracované.
Na pařížské desce cellista potvrzuje svůj světový kredit. Skladby, které jsou vesměs buďto jeho, nebo autorskými transkripcemi původně houslových kompozic, hraje kultivovaně, s vytříbeným stylem a s obrovským technickým nadhledem. Známá Massenetova Meditace a virtuózní Saint-Saënsova Havanaise vhodně doplňují dva oblíbené kusy: Faurého Sonátu č. 1 A dur op. 13 a Franckovu Sonátu A dur (původní autorova transkripce). Klavírní party velmi dobře zvládla cellistova dlouholetá spolupracovnice Kathryn Stott, jež hraje i na druhé desce.
Ještě zajímavější je brazilský projekt. Jednak samotnou hudbou, kdy často lidový základ skvěle aranžoval Jorge Calandrelli a výsledek je dynamický, plný živé, báječné hudby, jednak účastí vynikajících muzikantů: brazilský perkusní mistr Cyro Baptista, klarinetista a kubánský emigrant Paquito D'Rivera, brazilský pianista Cesar Camargo Mariano, skladatel a multiinstrumentalista Egberto Gismonti, bratrská kytarové dvojice Sérgio a Odair Assadovi a další. Radost z hudby se určitě přenáší na posluchače a nad virtuozitou Yo-Yo My a jeho přátel se tají dech, sedíte v pohodlném křesle a usrkáváte tequilu nebo kubánský rum a je vám dobře. Tak takhle jsem dopadl já a věřím, že nebudu poslední.
Kdo nezná ať vyzkouší.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Re: Yo Yo Ma

Příspěvek od efičák »

Mám dvojdesku a líbí se mi.
Zajímala mě i japonská klasická hudba, která je zajímavá a Yo Yo Ma ji do výběru zařadil. To je sympatické.
Je pro mě záhadou, proč příslušníci tak staré kultury obdivují a studují evropské a dokonce české autory.

Vždy, když vidím úpravy klasické hudby bohatými aranžemi, bojím se úprav typu, dejme tam syntetyzátor a automatického bubeníka, to je blbé a lidem se to bude líbit. Lenka Filipová, výborná kytaristka, absolventka pařížské Sorbony, kdysi doprovázela krásné Vivaldiho kytarové koncerty tímto způsobem. Úletům Vladimíra Brabce nerozumím.

Zbynek
Kontaktovat uživatele:

Re: Yo-Yo Ma

Příspěvek od Zbynek »

Rowingu, v tomto jsme zcela zajedno. Yo-Yo Ma - "Obrigado Brazil" je i moje oblíbená deska.
Skvělá hudba, líbí se mi, nenudí a neoposlouchá se a zároveň dobře nahraná.
Na první pohled nesourodá kombinace: japonský cellista (hrající zejména klasickou hudbu) se dá dohromady s brazilskými hudebníky.
A vznikne sametový crossover. Např. druhá skladba - A.C.Jobim, jak jsem ho nikdy neslyšel.
Sám Yo-Yo Ma hezky o této desce hovoři zde: http://www.npr.org/templates/story/stor ... Id=1419318
Btw.: na ceny Grammy bývají různé názory. Proto suchá informace - tato deska získala Grammy Award za rok 2003 v kategorii "Best Classical Crossover Album".

Peer
Kontaktovat uživatele:

Re: Yo-Yo Ma

Příspěvek od Peer »

Musím se přidat: i má velmi oblíbená deska.
Díky Zbyňkovi.

Odpovědět