bedny, co chodí opravdu dolů

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
palipol
Kontaktovat uživatele:

Re: bedny, co chodí opravdu dolů

Příspěvek od palipol »

dadaft píše:možná se tohle vlákno mělo jmenovat jinak.
opravdu hifi směřuje k "pravdě"? k stále věrnějšímu a věrnějšímu zvuku?
nebo je to jen otázka módy a není žádné hi-fi ani high-end, ale pořád jenom staré dobré stereo? - - - jeden příběh pro osvětlení toho, co myslím: jeden z diskutérů na audiostereo.pl tam říká: "včera jsem slyšel živou hudbu. akustický koncert. byla to hrůza! kontrabas neměl skoro žádné basy!!!" :o :lol:
...no nemal basy, pretože jeho zvuk nešiel "přes pořádný 10kW bedniska s koulema jako bejk"...sorry je to trochu prehnané, ale má to racionálne jadro...

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Když z dadaftova příspěvku vezmu tuto jedinou věc, tak má, bohužel, zcela reálný podklad. Často se přesvědčuji o tom, jak někteří "hifisté", a to i vlastníci velmi drahých aparatur, nemají nejmenší ponětí o tom, jak který nástroj přirozeně zní, a jak vypadá zvuk orchestru. Mají pouze zkušenost z konzervy, většinou se synteticky vytvořenou nebo amplifikovanou hudbou, a podle toho hodnotí. Nějaký zvuk se jim "líbí", ale to, že tentýž systém zcela transformuje zvuk akustických nástrojů do nesmyslu jim ani v nejmenším nevadí. Budiž, proti gustu žádný dišputát. Potom se nelze divit připitomělým vyjádřením typu, že kontrabas nemá basy.

palipol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palipol »

Súhlas. Ľudia nepoznajú akustickú hudbu, dokonca ani akustický spev, je v koncertnej praxi minimálne, alebo vôbec neprezentovaný, platí to vo všetkých hudobných žánroch, všetok dojem je daný ozvučovacou aparatúrou. Nemožno to však z praktického hľadiska odsúdiť, ak je potrebné ozvučovať veľké priestory a kŕmiť tisíce ľudí, s akustikou nevystačíme - bohužiaľ ilúzia sa potom stáva pravdou, alebo skôr (pre mnohých) príjemnou lžou. *thumbs down*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

PMA píše:Nějaký zvuk se jim "líbí", ale to, že tentýž systém zcela transformuje zvuk akustických nástrojů do nesmyslu jim ani v nejmenším nevadí. Budiž, proti gustu žádný dišputát.
řekl bych, že za to mohou částečně i producenti. značná část nahrávek i vyloženě akustických nástrojů už je při masteringu upravovaná - je narušen vzájemný poměr nástrojů. právě basa (a kytary) se často trochu zdůrazní. lidi to mají rádi. prostě jak říká palipol: nahrávka už nezní tak jakoby spolu hráli muzikanti na ne-elektrifikované nástroje, ale tak, jak to jsou zvukaři zvyklí nazvučovat.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Měl jsem na mysli např. slušně sejmuté kvarteto, komorní orchestr nebo symfonický orchestr, ne rock unplugged.

palipol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palipol »

Áno, je dôležité to pripomenúť...mnohé nástroje jednoducho akusticky nefungujú a využívajú k svojej prezentácii konkrétnu reprosústavu, výsledok rieši zvukár na vystúpení, či v štúdiu a v konečnom dôsledku je to na poslucháčovi, ktorý si to doma pustí na tom, čo najviac vystihuje jeho vlastnú filozofiu vnímania. Je to podstatne zložitejšie, než jednoducho tvrdiť, že jedine "táto" bedňa to zahrá najsprávnejšie/najpravdivejšie.
Kto chce počuť pravdu v akustike, nech ide naživo na akustický symfoňák a kto v neakustike, nech zájde na rock na štadión. Doma nech to púšťa z modifikovanej placky na čomkoľvek, nikdy to nebude ono, môže to ísť akokoľvek "dolu", alebo "hore". A na tom stojí celý biznis HiFi - nikdy to nie je úplne "ono".

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

bych rekl, ze i koncert je na prd....
Nezlobte se al e byl jsem na par koncertech a na nekterych jsem vylozene musel mit spunty v usich... bo zvukari tomu proste pritnuli....

ne ne ne... uz nikdy...

Co bych chtel osobne slyset tak nejakou kapelu ci orchestr bez elektra.... to je bez mikrofonu nejakym zvukarem... konce reprakama... proste jen ciste nastroje jak to byvalo treba s kytarou na vandru....
pak z daneho poslechu to porovnat....

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

Měl jsem možnost se účastnit nahrávání symfonického orchestru v národním divadle (NS), pohybovat se při jeho zkoušce mezi hudebníky, sedět vedle zvukařů a následně slyšet výsledek v podání filharmonie v jedné zahraniční koncertní síni a řeknu vám to asi takhle - doma je to podstatně lepší. Na rockových/metalových koncertech je zvuk obvykle příšerný a vzhledem k tomu, že nástroje jsou elektrické, je stejně všechno věc zvukaře a o žádném "reálném" zvuku se nedá ani mluvit. Zažil jsem asi čtyři metalové koncerty, kde zážitek živě byl lepší než zážitek doma a to právě díky tomu, že to někdo ve studiu nepřeplácal a taky kvůli tomu, že kapela předvedla naprosto živelný výkon. U menších akustických koncertů stejně bude vždycky brutálně záležet na prostoru a kde v něm sedíte - takže domácí poslechovka bude většinou taky lepší. Jediný živý koncert, kdy jsem byl z živé hudby naprosto nadšený byla dívčí středověká kapela hrající na mandolíny a flétničky a sborově zpívající v parku pod lípou a to tak, že naprosto výborně. Doma z CD to nezní ani z poloviny tak dobře, ale to může být i tím, že neměli prachy na pořádný nahrávání...

REÁLNÝ ZVUK v hifi prostě neexistuje :)

A ty poslechovky redaktorů "předních" hifi časopisů, to je fakt "nádhera".

Tak zas někdy.

fajfka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fajfka »

Když jsem náhodou zabloudil na tohle dost staré vlákno,vzpomněl jsem si na SACD/CD Traffic v sestavě Larry Coryell (kytara),Victor Bailey (bas),Lenny White (bicí).Je to muzika zajímavá z několika důvodů.Je nahraná v kostele během jednoho dne (2006) a hlavně technika firmy Chesky Rec. ji snímala z jednoho místa,aby byla zachována správná tonalita a úroveň nástrojů. Takže je jich málo,ale existují nahrávky bez komprese a úprav.

Odpovědět