LP? CD? HDD?

Především gramofony, přenosky, raménka, ale i magnetofony atd.
boxer

LP? CD? HDD?

Příspěvek od boxer »

S dovolením přetisknu. :shock: *thumbs up* :idea:

LP nebo CD
audio + video / přenosné + MP3 13.5.2008 Václav Větvička
Pro některé lidi je cédéčko zastaralou technologií. To se však všeobecně říká o elpíčku už desetiletí, a přesto fajnšmekři jsou schopni donekonečna argumentovat, že formát, se kterým přišly Bell Laboratories koncem dvacátých let, je vlastně lepší.

Nosiče LP, které ještě nedávno prakticky zmizely z obchodů, zažívají návrat (a když jsme u toho, sehnat před pár lety nový gramofon znamenalo kus života těžkého). Je jasné, že část nových milovníků LP jsou staříci, kteří si připomínají mládí. Mezi kupujícími je ale překvapivě vysoké procento iPodové generace. Důvodů je celá řada, od nevalného zvuku na iPodu, který ty sluchově méně zasažené může dohnat k teplejšímu zvuku elpíček, až po marketingové triky.

Studia vydávají nosiče nejen v nejrůznějších tvarech, od srdíček až po trojúhelníky, ale i ve výrazných barvách. Spokojena jsou i studia, neboť přece jenom dostat písničku z tohoto nosiče do počítačové podoby je složitější nežli v případě CD. A tak začaly znovu vydávat LP i nových umělců. Občas se objeví i speciální bonus v podobě kupónů pro stažení písniček zdarma, takže kupující získá jak zajímavější zvuk v podobě LP tak i náplň pro iPod. Dalšími chytáky jsou velké obaly, které jsou graficky mnohem poutavější, možnost vkládání fotografií či velkoplošných plagátů nebo dokonce mnohastránkové „knížky“, vložené do obalu. Prodej zatím přestavuje pouhý zlomek prodeje úspěšnějších nosičů, v případě LP je to 0.2 procenta celkového prodeje, zatímco digitální formát se již vyšplhal na 10 procent, nicméně i to je u formátu, který byl dlouho považován za mrtvý, úspěch.

Ve Spojených státech se v roce 2007 prodalo 990 000 LP, o proti předchozímu roku 15,4 procentní nárůst. Nového trendu se chytl i onlinový obchod Amazon a připravit celou LP divizi, jejíž nabídka již dosáhla 150 000 různých alb. Opakovaná snaha řady studií nějakým způsobem omezit zacházení s cédéčkem pochopitelně na popularitě nepřidalo. Když máme v ruce LP, děláme si s ní co chceme. U CD nám studio pomocí DRM může život znepříjemňovat, u digitálních formátů na počítači v podstatě také. Cédéčko samozřejmě nelze pohřbívat, koneckonců prakticky každá domácnost dnes vlastní celou řadu přehrávačů. Pomalu je ale začíná vytěsňovat digitální formát, zvukově sice méně hodnotný, ale pohodlnější na vyhledávání. Popularita formátu MP3 je klasickým příkladem - audiofil zapláče, ale kvalita je pro většinu dost dobrá na to, aby pohodlá zvítězilo nad vysokou kvalitou. Přitom samotný formát MP3, považovaný za novinku, není nijak výrazně mladší nežli CD, kodek pochází se stejných osmdesátých let. V boji s digitální verzí má cédéčko v rukávu jeden solidní trumf – bude hrát ještě za 20 let. Jestli Windows 2028 budou schopny/ochotny přehrát MP3, to ví jen Bůh a svatý Václav.

Uživatelský avatar
korys
Příspěvky: 818
Registrován: 18 dub 2008 12:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: LP? CD?

Příspěvek od korys »

Dobrý počin :!: :idea: *thumbs up*

Uživatelský avatar
Filip Kolinsky
Příspěvky: 424
Registrován: 18 dub 2008 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: LP? CD?

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Poslech LP je nejenom o kvalitě poslechu, ale též o celkové kultuře. S vinylem se mazlíme, pečujeme o něj s velkou noblesou tak, aby deska byla co nejméně opotřebovaná. Poslech LP je rituální záležitost a následný poslech pak blahodárným pohlazením na naši hudby chtivou duši. Ale i CD a nově SACD má své místo z důvodu, že ne vše na vinylu je k mání.

boxer

Re: LP? CD?

Příspěvek od boxer »

ale též o celkové kultuře. S vinylem se mazlíme, pečujeme o něj s velkou noblesou tak, aby deska byla co nejméně opotřebovaná.

Já bych to tak nezjednodušoval.Práce s LP si sebou nese určitý rituál tím,že je to LP.Ono se s ní jinak ani zacházet nedá,tedy pokud není posluchač čuně a nemá je poházeny po bytě jako někteří CD různě po šuplícíh bez obalů a pod.
Ale CD si sebou taky nese svý.Je náchylné na poškrábání,světlo,teplo a já se k nim tedy chovám úplně stejně jak k LP.Jediný velký rozdíl je,že se u LP můžeme kochat obalem,případně slušně velkým textem.Malé booklety u CD mě docela iritují.

Uživatelský avatar
Filip Kolinsky
Příspěvky: 424
Registrován: 18 dub 2008 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: LP? CD?

Příspěvek od Filip Kolinsky »

boxer
Ono se s ní jinak ani zacházet nedá,tedy pokud není posluchač čuně a nemá je poházeny po bytě jako někteří CD různě po šuplícíh bez obalů a pod.
Takovéto zacházení s vinylem, ale i CD jsem nemyslel, to je myslím si automatické. Rozdíl mezi CD a LP, kromě technických parametrů, vidím hlavně v tom, že CD vyjmu z obalu, vložím do přehrávače a jede až do konce. Vinyl vyjmu z obalu a položím na talíř, zde v tomto bodě bych si dovolil podotknout, že se jedná o myšlenkově stejný proces s malými odchylkami. Dále LP musím otřít stěrkou, poté očistit hrot přenosky a přesně zamířit na kraj desky. Následuje spuštění ramínka a rychlé pelášení do poslechového místečka. Po cca. 20-25. minutách přichází čas otočení desky, což má pochopitelně velmi pozitivní vliv na naši tělesnou schránku a to jak kondiční, tak i vjemovou. Vstáváním zatěžujeme dolní končetiny, čímž lépe prokrvujeme celé tělo. Po příchodu ke gramofonu, přichází otočení desky a následné úkony, které jsem popisoval v předcházejících větách. Toto všechno se podepisuje na soustředěnějším následném poslechu.
boxer
Jediný velký rozdíl je,že se u LP můžeme kochat obalem,případně slušně velkým textem.Malé booklety u CD mě docela iritují.
Jak u kterých vinylů. Řada jich má jen obal a nic víc. Podobné je tomu ale i u CD.

Uživatelský avatar
Zbynek
Příspěvky: 426
Registrován: 17 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Re: LP? CD?

Příspěvek od Zbynek »

Filip Kolinsky píše: Takovéto zacházení s vinylem, ale i CD jsem nemyslel, to je myslím si automatické. Rozdíl mezi CD a LP, kromě technických parametrů, vidím hlavně v tom, že CD vyjmu z obalu, vložím do přehrávače a jede až do konce. Vinyl vyjmu z obalu a položím na talíř, zde v tomto bodě bych si dovolil podotknout, že se jedná o myšlenkově stejný proces s malými odchylkami. Dále LP musím otřít stěrkou, poté očistit hrot přenosky a přesně zamířit na kraj desky. Následuje spuštění ramínka a rychlé pelášení do poslechového místečka. Po cca. 20-25. minutách přichází čas otočení desky, což má pochopitelně velmi pozitivní vliv na naši tělesnou schránku a to jak kondiční, tak i vjemovou. Vstáváním zatěžujeme dolní končetiny, čímž lépe prokrvujeme celé tělo. Po příchodu ke gramofonu, přichází otočení desky a následné úkony, které jsem popisoval v předcházejících větách. Toto všechno se podepisuje na soustředěnějším následném poslechu.
Naprostý souhlas.
Vložení CD do přehrávače = zalití sáčku/sáčků čaje v konvici. Je to hned a čaje je hodně.
Vinyl a vše kolem něj = japonský čajový obřad. Dlouhá příprava ale zato soustředěnější poslech. Za 20-25 minut musíme desku otáčet.

No, až jednou budeme mít ty "hudební servery" a tam nekomprimované terrabajty hudby, kterou servery budou moci hrát týdny v kuse, tak to už budeme mít granulovaný čaj, co ... ;)

boxer

Re: LP? CD?

Příspěvek od boxer »

Nemůžu s vámi kolezi souhlasit.

Pokud to vemu úplně pragmaticky,tak pokud mi jde opravdu o soustředěný poslech hudby,kterou si chci vychutnat,tak mě je jedno z čeho se line.Zda LP nebo CD,Mgf.

Pokud jsem na koncertě a je dobře nazvučen a zahrán,tak mě je jedno zda je to v "Rudolfinu" nebo v nějakém "Roxy" klubu.
Pokud jde o jídlo,tak je taky důležitější jestli je dobré než na čem.

Chápete co tím chci říci? Nejde mi o rituál,jde mi o hudbu.
Pokud vás rituál lépe " naladí" k poslechu,prosím,ale já preferuji soulad duše s hudbou.To je pro mne důležité.
Ostatní to může lépe doladit.

Uživatelský avatar
Zbynek
Příspěvky: 426
Registrován: 17 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Re: LP? CD?

Příspěvek od Zbynek »

boxer píše:Nemůžu s vámi kolezi souhlasit.
Kolegové, boxere, kolegové...
boxer píše: Pokud to vemu úplně pragmaticky,tak pokud mi jde opravdu o soustředěný poslech hudby,kterou si chci vychutnat,tak mě je jedno z čeho se line.Zda LP nebo CD,Mgf.
OK, je to Tvůj názor.
Dle mě existuje obecně přijímaná pravda, že vyučovací hodina nebo smysluplná porada by neměla být delší než 45 minut a pak je potřeba přestávka.
Důvod? Po 45 minutách roste únava a soustředění klesá.
I když osobně poslouchám z CDčka, tak jsem názoru, že poslech LP je soustředěnější.
boxer píše: Pokud jde o jídlo,tak je taky důležitější jestli je dobré než na čem.
Chápete co tím chci říci? Nejde mi o rituál,jde mi o hudbu.
Pokud vás rituál lépe " naladí" k poslechu,prosím,ale já preferuji soulad duše s hudbou.To je pro mne důležité.
Ostatní to může lépe doladit.
Samozřejmě že u jídla je nejdůležitější, je-li dobré. Ale od jisté míry kvality již chceš aby bylo na talíři hezky upraveno, aby restaurace poskytovala příjemné prostředí pro stolování, aby personál reaturace byl pozorný, aby kvalita nápojů byla OK, aby i ten jídelní lístek byl netuctový.
Už to není jen o jídle.
Bylo-li by to jen o jídle, pak vlastně platí, že můžeš kvalitní hudbu poslouchat na iPodu a hi-fi serepetičky nepotřebuješ.
Upravím-li Tvoji větu o jídle tak, že změním jídlo za hudbu, vychází mi:"Pokud jde o hudbu,tak je taky důležitější jestli je dobrá než na čem".
No nevím, dovolil bych si s takovou myšlenkou nesouhlasit.

Ještě k poslechu CD a LP dám jeden takový příměr:

Je spousta lidí, kteří si pustí film/operní představení doma ze svého DVD přehrávače a chroupaje u toho buráky a popíjejíce víno si vybraný pořad vychutnají v pohodlí domova. Pohodlí je znásobeno možností kdykoliv zmáčknout tlačítko „pause“ na dálkovém ovladači a odběhnout si „na malou“. Můžou u toho kašlat, říhat nebo se dloubat v nose zcela po libosti.

A je stále ještě hodně lidí, kteří se složitě obléknou (často do svátečního) a podstoupí kodrcavou cestu MHD/autem do x kilometrů vzdáleného kina/divadla. Tam zhlédnou představení v ne takovém komfortu jako doma (v kině aspoň ty buráky pochroupají) a … světe div se … po představení se spokojeni vrací domů.

Ti první se často těm druhým diví ...

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6506
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: LP? CD?

Příspěvek od dadaft »

a ti druzí se někdy těm prvním diví taky:
s hudbou jsou spojeny emoce. v tomhle je výrazně náladotvorná. když si potřebuji odpočinout, odreagovat se, uchýlím se k hudbě. když se potřebuji soustředit, pomůže hudba. ale to zdaleka není všechno - když chci udržet v letištní hale vlídnou atmosféru, použiju hudbu. a když chci strhnout nerozhodné davy k činu? zneužiju hudbu...
aby byl poslech kulturním zážitkem, chce to i jisté kulturní návyky. ale z prvního odstavce mi vyplývá, že nejsou podmínkou. pokud se nebudeme zabývat extrémními případy, řekl bych, že (třeba i zdánlivý) pocit spoluúčasti či spolutvorby dokáže přinést zážitek.
mě se zdá, že se posluchači hudby rozštěpují na dvě části. nejdřív mi připadalo, že na "staré" a "mladé", není to přesné, ale proteď to nechme tak.
"staří" k dosažení očistného efektu spojeného s intimním vychutnáním hudby potřebují obdobu čajového, čili vinylový rituál. a lpíčka navíc hrajou líp než cdčka. statičnost tohohle přístupu je vyvážena šíří a hloubkou poslouchané hudby.
"mladí" preferují dynamický přístup k poslechu. vyžadují okamžitý přístup k velkému množství skladeb a řadí songy dle okamžité situace a nálady. tvoří playlisty. zároveň oceňují plynulé přechody mezi skladbami, přizpůsobení tempa atd. (a uvědomme si, že už ve své podstatě komprimovaná moderní komerční hudba hraje líp z iPodu než z LP desky) tohle může nabídnout jen digitál. málokdy se ovšem vymaní z hitovek omílaných v rádiích.
mně nabízí cdčko z obojího. nejlepší by asi bylo mixovat live vinyly, ale to bych prodýdžejoval celý den a nebylo by na chleba...
:roll:

boxer

Re: LP? CD?

Příspěvek od boxer »

Tak kolezi. (to je slangově naprosto správně,jo?nepíši slohovku,to snad je pochopitelné) *headbang*

Vytrhl jsi některé věci z kontextu.

Tím vším jsem chtěl říct,že je pro mne nejdůležitější hudba.Ta,která se mi líbí a uspokojuje.
To je pro mne tak důležité,že raději pro mne dobrou hudbu z MP3 než z higendu takovou,co se mi nelíbí.
Raději kvalitní jídlo z ešusu,než sračky na stříbře.Raději kvalitní film doma na malé televizi,než akční supersračku v super kině na super zvuku.Raději milování s ne moc hezkou holkou z lásky,než ze studenou "kráskou" za prachy.Jde mi o duši a prožitek jako takový.Víš Zbynďo.

Chápeš to?

Samozřejmě čím lépe podaná,naservírovaná tím lepší.Ale že bych lépe vnímal hudbu z LP než CD jen pro ten nutný obřad kolem LP,to tedy ne.

To jsem chtěl říci.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6506
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: LP? CD?

Příspěvek od dadaft »

boxer

tohle podepíšu klidně vlastní krví.

*thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6506
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: LP? CD? HDD?

Příspěvek od dadaft »

takže to by bylo

chtěl bych navázat na jeden ze svých předchozích příspěvků, protože mě tohle téma opravdu zajímá. dělil jsem v něm nepřesně posluchače na jakési "staré" a "mladé" podle přístupu k poslechu. lepší rozdělení mě napadlo až později a znovu ho tedy uvádím na scénu. je to rozdělení podle způsobu poslechu:

analytický či systematický poslech
volím ho, když nám konkrétní představu, co si chci poslechnout, a chci si tento poslech náležitě vychutnat. v tomto případě je asi nejvhodnější pustit si gramofón s vybraným LPíčkem. kvalita reprodukce je nejvyšší. navíc si, pokud patřím mezi takový typ posluchače, můžu přípravou gramofónu a desky vytvořit sváteční atmosféru, která mi pomůže více se soustředit na hudbu.

komparativní či dynamický poslech
volba, co budu v následujících chvílích poslouchat, se odvíjí od toho, jaké pocity a myšlenky ve mě vyvolává to, co poslouchám teď. složitá manipulace s médiem by rozbíjela soustředění a návaznost, proto je výhodná digitální technologie - okamžitý přístup k velkému počtu titulů a možnost výběru několika kliky myší.

sám jsem velkým příznivcem druhého typu, i když jsem prozatím nenarazil na uspokojující hardware a řeším to stohy cdček bez obalů všude možně - nevýhody jsou jasné - značné opotřebení médií a slabý systém - někdy si nemůžu vzpomenout, kde zhruba je, co hledám, musím procházet vše a vtaženost se rozbíjí.
chtěl bych požádat fanatické zástupce prvního způsobu, aby se na nás vyznavače druhého, pokusili podívat s pochopením.

posloucháte někdo ještě jinak?

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6506
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: LP? CD? HDD?

Příspěvek od dadaft »

špatného nic. jen gramofoňáci nad digitálem tradičně ohrnují nos. nehraje to spojitě! tahá za uši! vychytat aparát se zdrojem cd, je bych řekl mnohem těžší než s gramcem. do toho ještě komprimace, aby se toho na hadr vlezlo víc - ale ta bude myslím ustupovat. já mám třeba malý hd - 250giga. ale představ si to před deseti lety - sci-fi. přišly dvojjádrové procesory, dual channel memory atd. místa i výkonu začíná být dost. na druhou stranu se tu tlačí nové multimediální formáty a všeho je tolik, že hrozí, že ze všeho budeme znát jen někým vybrané best of. je to složité jak sviňa...

boxer

Re: LP? CD? HDD?

Příspěvek od boxer »

Admin. Děkuji. *thumbs up*

Mám doma 2 způsoby poslechu.

1) Vím co chci si pustit,na co mám náladu a to si pustím.Zda s CD či LP neřeším.Pokud mám obě verze,LP pouštím tehdy,pokud vím,že budu těch LP poslouchat více.
2) Pokud nevím co bych chtěl,co mě bude vyhovovat,pouštím CD a někdy jich prohodím vícero,než se "trefím".

Pokud si pouštím hudbu při nějaké práci nebo při práci na PC,hraje mi většinou hudba bez zpěvu.Hudbu z PC si nepouštím.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6506
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: LP? CD? HDD?

Příspěvek od dadaft »

pipis

no to je fakt - gramec je na nastavení šílený - já si ho jednou pořídím, přece jen kouzlo desek je velké a koupím si pár těch, které můžu - hlavně pozdního Mozarta, tady není co řešit...
ale koupím nějaký dobrý automat a mrdnu ho na polici a bude hrát!!! - nikdo mě nedonutí podstupovat ten šílený kolotoč nákupů přenosek a předzesáků... použiju mozek, ten dokáže divy!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host