Casea Orion lite - D/A převodník

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Bery
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Casea Orion lite - D/A převodník

Příspěvek od Bery »

Již jako dítě jsem vzhlížel pohledem k nebeskému rovníku - na ty tři hvězdičky, co tak krásně svítí v řadě za sebou. Až později jsem se dozvěděl, že se jedná o Orionův pás, součást velkolepého souhvězdí, jež je vidět téměř z celého světa. Orion mě fascinoval od dětských let a bylo to jakýmsi předvojem, pro budoucí oblibu přístroje, nesoucího stejný název - Orion.

Obrázek

Casea Orion lite je nový počin pana Vrány, konstruktéra firmy Casea.
A jelikož mám dobrou zkušenost s Casea Cepheus mk2 synchro, rozhodl jsem se pořídit si vyšší model.

Obrázek

Zdrojem jedniček a nul je u mě pc, určený pouze pro přehrávání wav a flac souborů. Hraji většinou obrazy cédéček vyrobené v EAC, upsampling na 176,4 kHz a přes Juli@ tím krmím DAC. Orion má své hodiny, podle kterých Julča tiká. Tedy "Clock" z DACu do PC a "data" z PC do DACu. Z D/A převodníku kabelem Kimber KS1036 rovnou do konc. zesilovače Accuphase P-450 a následně do mých miláčků - Persona grata. Více zde.

Asi některým z vás neuniklo, že jsem zde prodával velice povedený cd přehrávač Accuphase DP-510, do té doby nejlepší můj zdroj zvuku. Takže mé srovnání bude právě s Accuphase a s Cepheus mk2. Už Cepheus hrál velice slušně v porovnání s několikanásobně dražším Accuphase. Ale rozdíl byl měřen v detailech a nuancích. Fejz měl více barev, analogovost, hřejivě libé tóny pro posluchačovo ucho. Cepheus měl přesnost, preciznost a čistotu nahrávky. Po pravdě řečeno, nejraději bych zkombinoval přednosti obou.
No a v Novém Jičíně mě vyslyšeli *klanimse* a výsledek zde popisuji.

Opravdu, při poslechu Oriona se jedná o přednosti špičkového Fejze a preciznost Cephea dohromady. Z poslechu jsem si dělal (pro fórum) poznámky a popsal tři stránky notýsku. První postřeh byl - nic se neděje. Žádné výrazné bum-cink, žádný holografický prostor, NIC, co by na sebe upozorňovalo.
A právě to NIC mě do sebe vtahovalo a za mou trpělivost poslechu se odměňovalo postupně těmito atributy:
-Orion hraje vše čistě.
-Jemné "barevné detaily každého z nástrojů vynikají svým vlastním charakterem. (Na rozdíl od Fejze, který dával všemu lehce stejný nádech stejné analogové hřejivosti).
-Větší dynamika
-Piano je "živé".(Asi tak, jako rozdíl klasického piana vs. (slušného) piana digitálního).
-Vše je malinko níže posazené, řekl bych, že se ztratila zrnitost výšek, nebo spíše digitalizace nahrávky, jasně, Orion evokuje zvuk čistého analogu, až by jeden věřil, že nehraje digitál!
-Klarinet: ty nejnaléhavější tóny již netahají za uši.
-Každý zvuk v nahrávce má své vlastní místo v prostoru.
-Předozadní prostor jde daleko k sousedce (snad se jí to líbí tak jako mě).
-A toto je zajímavý postřeh: Nástroj a dozvuk nástroje. Jasně slyšitelné rozlišení, co co je. Dozvuk je tak zřetelný, až je s podivem, co lze zaznamenat do nahrávky.
-Šum svistu-Výletní parník po Amazonce: zvuk odešel zdí vlevo, obešel sousedy a vrátil se ke mně zdí vpravo. Unbelievable!
-Lucka Bílá: zpívá živě, v mé poslechovce. "Dobrý večer paní Bílá, mohu nabídnout kávu, či kvalitní oolong?"
-Colorfactory: větší prostor, než Accuphase,
z poslechu jde klid, vyrovnanost, pohoda, prostě Colorfactory.
-Vokály. Co jiného bychom měli být schopni lépe rozlišit, než lidské hlasy? A právě ty znějí bravurně, reálně.
-Na závěr několikahodinového poslechu jsem si dal Kodo, japonské bubínky, bubny, perkuse, chrastítka a cinkátka, kotle a kotlíky (profesionální bubeník promine). To hrálo neuvěřitelně. Kapitola sama pro sebe. No jak je Kodo zvukově rozličné a bohaté!! Každý nástroj, každá blána, každé dřívko a paličky z různých materiálů. Ne-u-vě-ři-tel-né.

Podtrženo sečteno, použiju zde obsah sms, co jsem posílal kolegovi Jiřímu V. ze Slaného. Ptal se mě:
„Orion stojí 2x tolik, co Cepheus, ale bude hrát 2x lépe?“ Odpověděl jsem mu ještě v noci:
„Orion stojí 2x tolik, hraje 2,5x lépe :D.“

Na závěr doplním, že vše, co zde píši, je můj subjektivní názor. Nejsem žádný absolutní "sluchař", mám jen rád hudbu, věnoval jsem jí spoustu času a peněz, což je asi vidět i na mém aparátku.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Casea Orion lite - D/A převodník

Příspěvek od Aleska »

*palec*
krásně napsané, díky.

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Zajímavé, to určitě. Nevyznám se ale v cenách pana Vrány. Cepheus stojí 24 tisíc, Orion (Vaše digi hvězda ;) ) 115 tisíc http://casea.eu/produkty.php?p=Casea%20Orion.

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

To nebude ten zmiňovaný Orion. Bery píše o Orion lite. Tipuji, že jen převodník bez počítače. Na stránkách p. Vrány jsem jej nenašel. Snad nám to Bery upřesní.

Bery
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Bery »

Filip Kolinsky píše:Nevyznám se ale v cenách pana Vrány. Cepheus stojí 24 tisíc, Orion 115 tisíc http://casea.eu/produkty.php?p=Casea%20Orion.
Je to tak, jak píše Davidus. Já mám odlehčenou verzi "lite", která stojí právě těch 50k.
Samotný D/A převodník.
Mám jeden z vůbec prvních kousků uvedených na trh. Zanedlouho bude i více info na http://casea.eu.

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Bery píše:Je to tak, jak píše Davidus. Já mám odlehčenou verzi "lite", která stojí právě těch 50k.
Samotný D/A převodník.
Mám jeden z vůbec prvních kousků uvedených na trh. Zanedlouho bude i více info na http://casea.eu.
Dík za vysvětlení. 50 je ale docela řacha, řekl bych. Je to tak lepší, než ten Accuphase DP-510?

Bery
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Bery »

Dík za vysvětlení. 50 je ale docela řacha, řekl bych. Je to tak lepší, než ten Accuphase DP-510?
Ptáš se mne, jestli Ori za 50k vč. pc za 12k hraje lépe, než Accu510 za 188k?

Odar

Příspěvek od Odar »

Pekna skatulka. Nech to hra :)

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zappadaddy »

Bery stav se s tím převodníkem,rád vyzkouším.

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Bery píše:Ptáš se mne, jestli Ori za 50k vč. pc za 12k hraje lépe, než Accu510 za 188k?
Ano, myslel jsem tento přehrávač, který je všude chválený. Ptám se proto, že má i digi vstupy. Ty se využít nedaly?

Bery
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Bery »

Bery píše:Ptáš se mne, jestli Ori za 50k vč. pc za 12k hraje lépe, než Accu510 za 188k?
Za mě osobně ano. Vysvětlím krátkým odbočením:
Kdysi jsem se bavil s jedním zvukařem a řeč byla o formátu cd a vzorkování. Říkal zhruba toto:
"Nespojitost jedniček a nul je z cd slyšet. A pak se výrobci hifi musí s touto slabinou formátu cd poprat. Tudíž do cesty zařadí více či méně věrné zkreslení, které lidskému mozku přiblíží zvuk skutečnosti, reálného nástroje..." "Lépe se to dá řešit slušným analogem, tedy gramo, páskáč, atd."

No a k podobnému závěru dojde každý letitý hifista. Každá značka má svůj zvuk. Mně, z dostupných možností na trhu nejvíce vyhovoval zvuk Accuphase, tedy relativní přesnost, šířka a vyrovnanost frekvenční, příjemná kresba - ani suchá technická, ani pestře malebná. Zkrátka tak akorát. Možná ještě blíže mi sedí Mark Lev., i když je barevně malinko chudší, jenže cenově je ML zas někde jinde a tak jsem ani blíže nepátral a zakotvil spokojeně u Accu.

No a ta Casea Ori mi sedí ještě o něco více. Tedy zvuk přesný, čistý a přesto nepostrádá barvy, dynamiku, hudebnost!

Accuphase DP-510 byl výborný stroj, zvláště za ty peníze, co jsem ho tu nabízel!!! Ale...

Bery
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Bery »

Filip Kolinsky píše:
Ano, myslel jsem tento přehrávač, který je všude chválený. Ptám se proto, že má i digi vstupy. Ty se využít nedaly?
K těm dig. vstupům Accuphase - no po pravdě jsem to nezkoušel z několika důvodů.
- Bral jsem oba přehrávače jako komplet
-Neměl jsem na to potřebné kabely
-Používat Accu při pultové ceně 188k jen jako převodník mi nepřišlo smysluplné
-Accu 510 nemá možnost synchronizace dat (Master clock, Wordclock, atp.) a tudíž pro mě nezajímavé zapojení bez vyhlídky na lepší kvalitu zvuku

Pánové odpovídám to často, proto to napíšu sem, ať je v tom jasno.
Totiž laicky řečeno:

-Pokud přehrávám z pc obrazy cédéček - mám de Facto dokonalou mechaniku (transport).
-Jestliže mám slušné hodiny a dokážu jimi synchronizovat zdroj zvuku (u mě např. Juli@) pak jsem vyřešil jedno z největších zkreslení signálu v digit. části.

Pokud mám toto vyřešené, ohromně jsem si ulehčil cestu za sv. hifi grálem.
Proč myslíte, že top firmy jako Accuphase, dCS, Teac, řeší hodiny extra krabicí?

Obrázek

Odar

Příspěvek od Odar »

Da sa na Orion Lite prepinat Frequency Sampling, alebo mas nastavenu jednu na pevno a cez SoX upsamplujes? Uz davno som s p. Vranom ohladom DACanu komunikoval (vtedy nemal hotovy este ani Sirius II) a sluboval vtedy, ze casom bude aj verzia s prepinanim FS. Nebudem tu rozvadzat, preco je to pre mna nutna poziadavka - je to na dlho :) Vdaka za info.

Bery
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Bery »

Odar píše:Da sa na Orion Lite prepinat Frequency Sampling?
Ano dá, po odkrytování, přes jumpery uvnitř (snad jsem to nazval správně).
Ale pokud to potřebuješ přepínat často, asi by to šlo na přání vyvézt na zadní panel.

Odar

Příspěvek od Odar »

O tych jumperoch vo vnutri pristroja viem - myslienka bola, ze bud si majitel nastavil 88,1 / 96 alebo vo vyssej verzii 176,4 / 192 (podla toho, ci chcel nasobky 44,1; alebo 48). Myslel som, ci sa da nastavovat cely rozsah od 44,1 - 192. Zial nie kazdy software vie upsamplovat a tam moze niekto narazit na problem (ak zenie napr. cez DAC aj filmy). Napr. 48 kHz tam nenastavis (co je vacsina filmov v DTS) a nepoznam prehravac fimov, ktory by vedel upsamplovat cez SoX.

Odpovědět