DAC 1 USB : CustomWorks

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
rrajnoha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

DAC 1 USB : CustomWorks

Příspěvek od rrajnoha »

Zdravím.

Chci se zeptat na zkušenosti s DAC 1 USB http://www.customworks.cz/dac/dac_1usb/

Děkuji

Trinec
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC 1 USB : CustomWorks

Příspěvek od Trinec »

Měl jsem jej od pana Stranky zapůjčen před týdnem. V porovnání s mojí sestavou musím konstatovat jediné, že jsem neslyšel žádné rozdíly. Jediné co jsem vypozoroval byly rozdíly v podání s různými propojovacími kabely, tedy test se zvrtnul v posuzování analogových tkaniček. Po zapojení stejným kabelem (každý DAC do jednoho vstupu preampu) rozdíly nebyly žádné. Po upozornění, že takhle se dva zdroje zkoušet nemají jsem vždy odpojil a zapojil jen jeden DAC, ale i tak jsem nic neslyšel. Musím podotknout, že nejsem žádný netopejr.
V jiné sestavě se ale může tento DAC jevit jako velký posun kupředu, je potřeba si to vyzkoušet na své, zdali má cenu investovat do nové hračky.
Četl jsem i nějaké porovnání vůči Orionu, kde posluchač konstatoval, že jediný rozdíl je v ceně obou přístrojů. Nevím, Oriona jsem doma neměl a nemohu objektivně soudit.

Carlos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Zdravím.
Zrovna putovní DAC 1 USB po otestování vracím. Prvně se ale přiznám, že jsem s takovým zařízením zkušenost neměl, hodně jsem sice četl různé recenze, ale možnost vyzkoušet si jej se naskytla až nyní.
V dnešní digitální době, kdy CD přehrávače tolik netáhnou a o jiných médiích si většina dnešní mládeže může nechat snít, se vyplatí zainvestovat i do nějakého mini PC či HTPC, které umí přehrát vše a mohlo by být vystaráno. Jenomže jsme na hifi fóru a když už má člověk nějaký ten slušnější zesilovač a repro, chtěl by dostat kvalitní zvuk i z takového zařízení které sice přehraje každý formát, ale nám jde především o zvuk. No a právě DAC může být to pravé ořechové jak si poslechnout i kvalitní zvuk třeba z notebooku, mini PC, HTPC aj. DAC 1 USB to umí a umí to perfektně.
Můj ZOTAC ZBOX nano je jenom taková kostka schovaná za TV, ke které je připojen kabelem HDMI. Protože bych si taky rád poslechl i nějaké to Hi-Res audio, vyzkoušel jsem právě výše zmíněný DAC 1 USB. Přišel mi i spolu s doporučeným USB kabelem (Belkin) a párem signálových kabelů (RCA z metráže). Po instalaci předepsaného USB ovladače a nastavení foobaru2000 dle zaslaného manuálu, jsem nejdříve restartoval a pak už jen netrpělivě vyhledával na externím HDD nějakou solidní muziku, kterou bych si premiérově otestoval. Sluší se samozřejmě říct, že to bylo přes grafické rozhraní TV.
První přišlo tedy na řadu album Queen - Night At The Opera (Hi-Res, 96kHz/24bit). První dojem, neuvěřitelná čistota bez šumu, s úžasnou porcí nadupané muziky, pevnými spodky a nádherným vokálem Mercuryho až mě zamrazilo. Protože album na CD dobře znám, v této kombinaci s DAC 1 USB to bylo něco jiného, lepšího, odvázanějšího. Bavilo mě celé album až do konce a to se přiznám, že u CD se to nestalo. Následovala další a další muzika různých žánrů. Zmíním album Erica Claptona - Ocean Boulevard (Hi-Res 192kHz/24bit), opět paráda, nádherné stereo, prostor, dynamika, Slipknot - 5: The Gray Chapter (Hi-Res 96kHz/24bit), náhul jako prase a přesto se výborně poslouchalo. Dále album Yes - Close To The Edge (Hi-Res, 192kHz/24bit), nádherná And You and I, album čitelné bez chaosu, nástroje lehce rozpoznatelné. Převodník umí! Schválně jsem si ripnul album Dire Straits - Making Movies na HDD, abych mohl porovnat převodník se svým CD přehrávačem Classé CDP-10. Rozdíl jsem nepoznal.
Po čtyřech dnech mám jasno a objednáno jest!
Doporučuji DAC 1 USB každém, komu jeho CD/DVD přehrávač odchází do "věčných lovišť" a nechce už dále investovat do oprav, vyplatí se přejít na nějaký ten mini PC, HTPC či jiné podobné zařízení a pořídit si třeba DAC od firmy CustomWorks. Není třeba vymýšlet žádné složitosti na převodníku. Stačí USB IN, RCA OUT a kolébkový vypínač. Existuje sice i varianta se zobrazení vzorkovací frekvence, ale ten už má větší rozměry (je širší). Zvukově jsou totožné a dodávají se ve dvou barevných odstínech, stříbrné a šedé. Že v jednoduchosti je krása, platí v tomto případě dvojnásob.

Trinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trinec »

Já bych měl ještě jeden dodatek k přehrávání přes USB z PC. Jde o softrware, na kterém své audiofilské náhravky pouštíte. Má zkušenost je taková, že např. foobar není až taková paráda, jak se může zdát. V porovnání s cPlayem, což je sice program s grafickým rozhraním z doby minulého století, ale za to zvuk zní daleko čištěji a živěji. Bohužel nemá žádnou zprávu např. pomocí chytrých telefonů, neumí načíst celá alba, jen pomocí cue souborů. Ale zvuk mě přijde lepší než u foobaru. Další možnou variantou je Jriver. U toho jsem zůstal pro svojí super knihovnu a zprávu pomocí Androidu.

rrajnoha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od rrajnoha »

to:Carlos
Zdravím.
Pokud hovoříte o HTPC tak se chci zeptat zda náhodou nemáte nainstalované na HTPC Kodi(XBMC). Pokud ano pak jak hraje muzika přes něj při nastavení zvukového výstupu WASAPI:DAC1 USB (nevím jak se toto zařízení detekuje) ?

slayerss
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od slayerss »

Tak on se taky foobar musí nastavit.

Trinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trinec »

slayerss píše:Tak on se taky foobar musí nastavit.
Ve všech třech aplikacích jsem nastavoval a nastavuji jen upsamplink, pokud foobar potřebuje i další nastavení, aby "lépe" hrál, Ok neznám ho.

Carlos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Ano foobar2000 se musí nastavit na doporučený ASIO XMOS USB audio 2 ovladač spolupracující s hardwarem DACu. Tímto krokem se odstaví ovladače zvukovky dříve nainstalované. Dále se nakopírují do foobaru2000 (do složky componets) resamplery SoX a ty se musí taktéž nastavit dle manuálu. Pak teprve začne ta pravá zvuková nirvána.
Co se týká jiných přehrávačů, zkoušel jsem i audiofilský Korg Audiogate 3. Ikdyž jsem jej nastavil taktéž na ASIO ovladač, kvality nastaveného fooobaru2000 nedosáhl ani náhodou. O dalších jsem dále už neuvažoval, protože hrálo parádně. Experimentům s jinými přehrávači se ale meze nekladou. Myslím si, že málokterý softwarový přehrávač je tak bohatě konfigurovatelný jako foobar2000. Spolu s DAC 1 USB s přehledem přehraje SACD, DVD-A, Hi-Res až 384kHz/32bit. Hodnoty frekvencí jsou jenom čísla a nemusí neznamenat nic, snad jen vodítko, protože důležitý je poslechový vjem a ten je parádní. Hraje to fain, vyzkoušejte! Dneska jsem ten putovní DAC poslal zpět a už se těším na svůj vlastní.

to rrajnoha: wassapi drivery jsou taktéž doporučeny, ale nezkoušel jsem.

Trinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trinec »

Použití ovladačů k dodávaných s USB převodníky či USB dacany je jasné.
Použití SoXu ve foobaru či upsamplink modulu v jiném sof. přehrávači je také jasné.
Tedy vidím, že jsem měl foobar nastavený stejně, jako ty. Není v tom žádná jiná fičůrka. Bohužel, ale musím pořád opakovat, že ze všech tří mnou uvedených přehrávačů hrál hůře. Tím nechci říci, že to je nějaký běs či co. Chce to zkoušet a poslouchat na SVOJÍ aparatuře a věřit svým uším.

A co DSD file jsi zkoušel? Já to dneska prubnu, zda moje Aquila tohle zvládne. Na stránkách Caseii žádná zmínka o DSD.

Na závěr musím ještě říct, že Pavel Stranka dělá super výrobky se super servisem, viz. můj preamp a koncák.
Můj koment na začátku možná vyzněl až moc negativně, ale já test zapůjčeného přístroje bral tak, zda nebude nějaký posun od mojí stávající kombinace Casea Aquila + Casea Capheus mk2. A tam jsem žádné výraznější rozdíly, které by stáli za investici do nové hračky nenašel.
Možná si ho ještě jednou půjčím, chci si pořídit lepší sluchátkový zesík k pracovnímu PC. Sice by byla použitá jen soft. regulace hlasitosti, ale přežít se to také dá.

Carlos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

DSD64 mi detekoval foobar2000 ripnuté SACD. Zvuk jako prase! Ono i audiofilské Hi-Res jsou fantazie. Záleží to taky hodně na zbytku aparatury, použitých signálových kabelech. USB Belkin nahradit nějakým hig-endovým a možná by to bylo zase o něčem jiném. Co se týče softwarových přehrávačů, znám jich hodně, v počítači mi jich za ty roky hrála spousta, včetně Steinbergu My Mp3, který uměl hrát i s pluginy VST. Zůstal jsem u foobaru2000 a má to své důvody. V pracovním PC mám zvukovku Asus Xonar, repro Acoustic Energy a jedu taky přes ASIO Xonaru a upsamplery SoX. Nemá to chybu. Další či snad lepší softwarové playery už nehledám, ztráta času. Raději poslouchám muziku.

Obrázek

Carlos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Během týdne jsem obdržel zásilku s novým DAC 1 USB. Pošťák mi přinesl úhledně zabalenou krabici, kterou jsem po té opatrně otevřel a konečně uviděl final výrobek z dílny CustomWorks. Rozměrově je přístroj stejný jako ta putovní verze, liší se však způsobem zpracování předního panelu, který je přesně obroben z nějakého hliníkového masivu s logem firmy a označením výrobku. Vybral jsem si tedy stříbrnou verzi, další jiná je černá.
Nechal jsem jej při pokojové teplotě asi čtvrt hodinky spočinout, mezitím jsem si připravil prostor pro uložení do hifi stolku a potřebnou kabeláž. DAC 1 USB jsem po té připojil power kabelem Oiyaide Tunami, signálovým RCA Cardas Golden Cross k předzesilovači Classé. USB kabel jsem zatím použil Belkin, jiný lepší jsem neměl.
V mini PC Zotac ZBOX nano jede OS Windows 7(32bit) na SSD Intel 530, takže mašinka je pěkně svižná. Spustil jsem foobar2000, nic jsem vlastně nemusel ani nastavovat, protože to tak zůstalo po putovním DACu.
První nahrávka byla pochopitelně Hi-Res (96kHz/24bit) Uriah Heep - Demons and Wizards. Úvodní The Wizard s akustickou kytarou vytvořila úžasně prostornou atmosféru. Velmi příjemný poslech. Toto album mám moc rád, připomíná mi moc příjemné věci z minulosti. Prostě "uriáši", album plné zásadních hitů skupiny. "Easy Livin", pecka která definuje ty pravé rockové veterány. DAC zpracovával proudící jedničky a nuly s naprostým přehledem a vytvářel parádní poslouchatelný prostor. Hensleyeho Hammondy zněly na pozadí a sekundovaly Byronovu zpěvu. DAC dokáže nahrávku rozebrat a přesně separovat nástroje a umístění zpěváka v prostoru. Dále následovaly různé, většinou rockové věci s výjimkou Steely Dan - Gaucho (Hi-Res 96kHz/24bit). Toto album mám rád pro pohodu, kterou poslech vytváří. Díky DAC 1 USB jsem si vychutnal Fagena a spol s náležitou chutí. Album při poslechu tikalo jako hodinky, atmosféra, prostor, někdy trochu saxu, vokálů, důrazné bicí. Prostě výborně prokreslené nástroje. DAC se během provozu moc nezahřívá. Teplota je taková normální, spíš nižší. Takže zatím spokojenost.
Během dne mi volal známý, že porovnáme můj DAC s jeho Wadiií 321, kterou si někdy před vánoci koupil v Německu. Už se těším na test.

PetrD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PetrD »

Když už bych chtěl něco popsat a podělit se s ostatními o zážitky, takhle nějak bych si to představoval. U mě máš, Carlos, za 1* ;) . Skladba "The Wizard" patřila k těm, pomocí kterých jsem i já "testoval" svůj DAC. Tato skladba mě ani za těch cca 40 let, co ji miluji, neomrzela. Přeji hodně fajn zážitků při poslechu muziky *thumbs up*

Carlos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Nedělní odpoledne, 25.1. Nastal den „D“ a hodina „H“ a kamarád dorazil s taškou přes rameno z které vytáhl ten šperk zvaný Wadia 321.
Po podrobné prohlídce toho krasavce jsem musel ocenit nádherné zpracování „decoding computeru“, jak se tento převodník prezentuje. Je to taková poměrně rozměrná placka se zaoblenými rohy, skleněným víkem s logem. Zadní strana je skutečně bohatá konektivitou, zatím co předek má u Wadii už klasické křížové uspořádání ovládací prvků, informační displej a velmi zvláštně umístěné „promáčknuté“ firemní logo.
Nejdříve jsme přehrávali hudbu prostřednictvím DAC 1 USB připojeného k mini PC Zotac osvědčeným USB kabelem Belkin a signálovým kabelem RCA Cardas Golden Cross. Hrál se předně nějaký ten rock, Weezer – Everything….(Hi-Res 96kHz/24bit), je to taková rocková alternativa, se slušným prostorem, zvuk není špatný, za poslech to rozhodně stojí. Pokračovalo se dalším Hi-Res Mark Knopfler – Privateering (96kHz/24bit). Hned úvodní track „Redbud Tree“ je to nejlepší co jsem od něj za poslední dobu slyšel. Znělo to fantasticky. Za to poslední remaster Led Zeppelin – IV (Hi-Res 96kHz/24bit) byla skutečná zvuková lahůdka.

K dispozici byl i USB kabel Furutech GT2PRO, který kamarád s Wadií používá. Je to takový poměrně tvrdý kabel, tloušťkou připomínající spíš RCA kabel, fialový oplet a hezky vytvarované A-B konektory tomu dávají pocit luxusního zboží. Po připojení k DAC 1 USB jsme oba uznali poměrně slušnou změnu zvuku k lepším. Najednou byl zvuk takový „vzdušnější“, plnější, mělo to větší drajf. Scéna byla najednou jakoby ještě pravdivější. Prostě fantazie. Vylepšení bylo poznat okamžitě při dalším hraní.
Pokračovalo se v přehrávání LZ – IV a musím uznat, že poslech to byl úžasný. Přinesl jsem orig.CD a hned jsme to porovnali s Hi-Res nahrávkou. Nedalo se to srovnat, zvukově to bylo úplně někde jinde. Classé CDP-10 v tomto případě na externí převodník prostě neměl. Chyběla tomu dynamika, prostor, který „vykouzlil“ DAC 1 USB.

Chvíli jsme si dali pauzu, vychutnali si nějakou tu skleničku vína a chystali se na připojení Wadii.
Z flešky jsem nejdříve musel naistalovat ASIO driver pro Wadii, nastavit to ve zvukových zařízeních Windows a ve foobaru2000. Pro jistotu jsem systém restartnul, což je pouze okamžik, protože mi Windows 7 jedou na SSD a nejsou zatíženy žádným antivirovým programem. Ve foobaru2000 jsem provedl kontrolu ASIO pro Wadii a nastavila se na driveru USB latence.
Na displeji Wadie se zobrazila informace o USB vstupu a vybral jsem první muziku.
Tam kde jsme začali s muzikou pro DAC USB 1, pokračovalo se i s Wadií. Byl jsem hrozně zvědav co z toho krasavce "vyleze" za zvuk. Pochopitelně USB kabel už zůstal pouze Furutech.
Zázrak se nekonal! Wadia zvládala to samé co DAC 1 USB bravurně, možná s trochou více výšek, ale i kámoš musel uznat, že rozdíl se téměř ztíral. Hodně dělal dojem pohled na svítící přehledný informační displej. Byl připojen pouze vstup USB, proto nebyl dálkový ovladač zapotřebí.
Přehrávali jsme všechny možné nahrávky, Hi-Res i audio ripy, Wadia zvládala všechno s naprostou suverenitou.
O cenovém srovnání těchto dvou komponentů nemá smysl diskutovat. Kdo má dost peněz, Wadia ho 100% potěší. DAC 1 USB je těžkým konkurentem i dražším převodníkům a to díky šikovným rukám pracovníků společnosti CustomWorks a především ing. Pavla Stranky.
Kdeže jsou ty časy špatného zvuku, nekvalitních CD. PC, HTPC , notebooky a další různé jiné zařízení připojené k solidnímu DACu jsou obrovskou konkurencí klasickým CD/DVD/SACD audio komponentům. Důležitým předpokladem dobrého zvuku není ale jenom samotný DAC. Záleží hodně i na celém hifi řetězci, tedy zesilovači, reprosoustavách, propojovacích kabelech a taky akustice poslechové místnosti. K tomu jenom dodám, že pokud má někdo výhrady, že ten nejlepší zvuk je přeci jenom z analogu, tedy gramo desek, může mít pravdu. Tady se ale bavím o čistém digitálu, takže nesrovnávejme nesrovnatelné.
Nedělní odpoledne byl zážitek, kvůli kterému jsem si ihned ten samý den večer Furutech USB kabel objednal přímo v UK. Zaplatil jej přes PayPal a ve čvrtek mi přepravní společnost GLS kabel doručila.

Hraju a hraju a nemůžu se nabažit. DAC 1 USB umí.

Použité komponety k testu:

Classé CA-201 - zesilovač
Classé CP-47.5 - předzesilovač
Thiel CS2.3 - repro
Combak Harmonix - power 2x, signálový XLR a repro kabely
Oyaide Tunami - power (DAC)
Cardas Golden Cross - RCA (DAC)
mini PC ZBOX nano ID65 Plus (Windows 7 Professional, x86)
Wadia 321
Furutech GT2 Pro - USB kabel (1,2 m)

Externí HDD SSD Samsung Evo 250 GB
bezdrátová klávesnice a myš Genius
TV Sony Bravia KDL-46HX 925

Carlos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Na četné dotazy ohledně USB kabelu Furutech, můžu odpovědět takto. Kabel jsem objednal na tomto portálu, kde je velmi bohatý výběr.

http://www.futureshop.co.uk/home.php

Nejprve je nutné se zaregistrovat, po té okamžitě dostanete na email potvrzení a aktivujete tak svůj účet. Nákup je možné provádět jak přímo platební kartou, tak i prostřednictvím společnosti PayPal (můj případ). Zboží je většinou skladem a poštovné je poměrně levné (asi něco kolem 2.20 GBP). Za tuto cenu nepošlete ani balík naší poštou. Je to sice nějak limitováno váhou, ale v případě kabelů to nehraje takovou roli. Uvedené ceny jsou už konečné, tedy včetně VAT (DPH). Emailem dostanete ihned vyrozumění o zakoupení a později i sledovací číslo zásilky společnosti Royal Mail. Dnes mi to doručila společnost GLS. Divil jsem se, že ne pošta.

Hrál jsem tedy celé odpoledne už s úžasným kabelem Furutech. DAC 1 USB je zatraceně dobrý dirigent a zbytek aparatury pečlivě vybraní muzikanti. Víc k tomu nemám co sdělit.

Carlos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

USB kabel Furutech GT2PRO-1.2

Obrázek

Obrázek

Odpovědět