WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Antony »

Poslední CD přehrávač jsem dal pryč tak před deseti léty. Od té doby hraji jen z CD nagrabované soubory uložené na HDD. Proti CD mluví zásadně jediná věc - čtení dat optickou mechanikou v reálném čase. Každá chyba čtení je korigována opravným algoritmem, to znamená, že přehrávač posílá do DAC částečně vymyšlené jedničky a nuly, navíc s nepřesným časováním. Tím vzniká slyšitelné zkreslení. HDD umí díky své rychlosti nejistě přečtené místo mnohonásobně zopakovat, dokud z něj nevytěží správnou informaci. Proto v důsledku, pokud je ovládán správně přizpůsobeným audio PC, dokáže do DA převodníku posílat správná a správné a správně časované digitální informace.
Stream je samozřejmě horší než cokoli přehrávaného z CD nebo PC HDD. Tam nemáme kontrolu nad ničím.

Oldear
Příspěvky: 1452
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Oldear »

Antony
Player má tzv. buffer - vyrovnávací paměť. Čím dražší aparát, tím lepší zpracování dat. Mezi playery rozdíly jsou. Už jsem tady psal o testech, kdy se nalepoval samolepící trojúhelních ze staniolu na CD a sledovalo se, až kam to jednotlivé playery dokázaly přehrát. Pokud to hrálo, tak nikdo z posluchačů žádnou změnu po zcela jisté aplikaci opravných algoritmů nezaznamenal. To je známá věc, opravuje se.

Jak to tedy realizuješ Ty, pokud Ti tu chybu, která nejde přečíst, nagrábne na HDD, tak jak to je i s tou chybou? Kdo Ti to pak opravuje, HDD, SW Player, či podobně? Nebudeš tvrdit, že PC mechanika vždy 100% vše přečte že né?

BTW: LP samozřejmě jen černé, to je známá věc. Barevné šuměnky neposlouchám, ani nekupuji.

mcm
Příspěvky: 251
Registrován: 24 led 2020 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od mcm »

Antony píše:
07 črc 2023 21:32
Poslední CD přehrávač jsem dal pryč tak před deseti léty. Od té doby hraji jen z CD nagrabované soubory uložené na HDD.
Stream je samozřejmě horší než cokoli přehrávaného z CD nebo PC HDD. Tam nemáme kontrolu nad ničím.
další vývojový stupeň je zjištění že tak jako se nechci starat o drivery v PC nebo laser v přehrávači CD a nebo seřízení gramofonu tak se vlastně nechci starat ani o ty nagrabované soubory a raději zaplatím pár korun někomu kdo to udělá profesionálně za mě a za pár korun měsíčně a předplatím si Tidal, Qobuz, Deezer atd. Ono to tiž ve výsledku to je jedno jestli procesor v přehrávači čte data asynchronně z CD mechaniky, harddisku nebo sítové karty. Uživatelský komfort je ale neporovnatelný - kliknu na apku v mobilu nebo tabletu a hraju.

Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 393
Registrován: 11 dub 2021 11:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od jirkash »

To je vyvojovy stupen degradace. Nechas starat druhe, druzi jednoho dne zmizi nebo prestanou fungovat nebo osekaji sluzby/nabidku a ty mas uplne houby.
Ja si s cd zahraju, s lp zahraju, s kazetou zahraju. Joo, kazdeho vec.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Antony »

"raději zaplatím pár korun někomu kdo to udělá profesionálně za mě a za pár korun měsíčně a předplatím si Tidal, Qobuz, Deezer atd"
Tohle je jen iluze, nic takového za mě žádný někdo neudělá. Tedy pokud si pod slovem "profesionál" představuji špičkového odborníka dbajícího na kvalitu. Streamovací profík bere akorát ty peníze, hodnotu nepřidá žádnou, spíš značně ubere.
Dále zopakuji skutečnosti již mnohokrát řečené:
1. Procesor čte jiná data, neboť streamovací služby nezaručují, jaký digitální master k zákazníkovi pustí. S pravděpodobností rovnající se jistotě se jedná o ten nejvíce zvukově poškozený, tak velí trend.
2. Ve výsledku to není jedno, zvukový výsledek je pokaždé jiný.
3. Kliknu na apku, a .. nehraju. Proč? Protože na streamech není ani polovina toho, co mám na CD, LP a legálních downloadech.

Stream je sice o pohodlí a uživatelském komfortu (s tím souhlasím), je to však draze zaplaceno ztrátou svobody poslechu. A ta je zásadní. Být závislý na tom, jestli danou nahrávku poskytovatel vůbec má, v jaké kvalitě ji má, jakým způsobem ji zpracuje a poskytne, a navíc poslech podmiňovat funkčním internetem, to považuji za čiré zlo. Tato varianta je volbou nenáročného konzumenta muziky, kdy mu nezáleží na kvalitě ani výběru, a ke spokojenosti stačí mačkat čudlík.
Z logiky věci, chceme-li dosáhnout co nejlepšího poslechového výsledku, musíme se starat. Zadarmo nic není. Já se rozhodně starat chci, protože mi na muzice záleží. Je-li cílem "nestarat se o nic" je to známka povrchnosti a pohodlnosti, takovým pasivním způsobem se ničeho přínosného nedosáhne. Opravdový posluchač ví, že za svoje starosti získá nejkvalitnější dostupný zvuk, kvanta muziky, o které streamy nemají ani potuchy, získá svobodnou volbu přehrávacího zařízení, přístup nezávislý na internetu, jistotu v tom, co si konkrétně pouští. Za to ty starosti stojí.
Je samozřejmě na každém, co si zvolí.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Antony »

Oldear
Existenci bufferu nezpochybňuji. Rozsah jeho možností je ale omezený a pak ke slovu přicházejí zmíněné opravné algoritmy, které si digitální data vymýšlejí, tedy zkreslují signál.
Na HDD s chybami nic negrabuji, to zajišťuje správně nastavený EAC. Ano, tvrdím, že pak mechanika přečte vše na 100% bez chyby.
Čtení z HDD a časování dat je také zajištěno pomocí audio PC tak, aby nedocházelo k chybám.
To žádný CD player už z principu nedokáže.

jarda-hifista
Příspěvky: 259
Registrován: 02 kvě 2018 11:56
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od jarda-hifista »

Ahoj! To, co píše Antony, má rozhodně hlavu a patu. Ale jistě nás je mnoho, co používají obě možnosti nebo i jiné. Jrd

Uživatelský avatar
Leony5
Příspěvky: 990
Registrován: 10 bře 2014 19:55
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Leony5 »

mcm, také jsem ti tvá data stažená z Qobuz na tvou žádost porovnal s daty z CD SHM warner 2008 Japan, ( DP ) no a jak jsem ti napsal, hi-res z Qobuz dopadlo kvalitou žalostně. Je to dobrá služba, ale jen na cesty. Udělat si vlastní sbírku dat, či nosičů dá sice dost práce, stojí to i dost peněz ( v případě nosičů ) ale vyplatí se to kvalitativně.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Antony »

jarda-hifista
Obě možnosti klidně ano. Stream pro rychlý ověřovací náslech, nebo na cestách. Doplněk seriózního poslechu s vědomím, že jde o provizorní náhražku.
Ale jako jediný zdroj hudby? U mne vyloučeno. Pohodlí za cenu příliš mnoha závad mne nepřitahuje.

Ještě dodám, že s tou bezstarostností to při streamování také není takové růžové, jak líčí mcm.
Čtu tady o problémech s firmware, o nutnosti jeho pravidelné aktualizace, o rychlém zastarávání hardware, některé funkce nejsou samozřejmostí (gapless), o nutnosti obcházení chyb instalací alternativních software, atd.. Pohodlí si tedy představuji jinak. Zlatej CD player.
Naposledy upravil(a) Antony dne 09 črc 2023 14:53, celkem upraveno 1 x.

koudy42
Příspěvky: 1609
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od koudy42 »

Posloucham spokojene jak ulozenou tak streamovanou hudbu a rozhodne jde hlavne o konkretni nahravku, vyborne i spatne lze najit v obou pripadech. Zbytecne pausalizovani a opet zacina hon na carodejnice .... :?.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Antony »

koudy42
"vyborne i spatne lze najit v obou pripadech."
Po půlroční zkušenosti se streamováním muziky vím bezpečně tohle:
Na CD si můžeš vybrat vydání. Na streamu si je vybrat nemůžeš. Předloží ti jedno a ani se většinou nedozvíš, které vlastně.
Pokud existuje na CD jen špatný mastering, na streamu bude také ten špatný, nikdy tam nebude lepší. Pokud existuje na CD dobrý i špatný mastering, na streamu nevíš, který z nich tam najdeš. Ovšem s vysokou pravděpodobností ten nejhorší dostupný.
To není paušalizování. To jsou fakta.
Pokud si vzpomínám, podařilo se mi za toho půl roku streamování najít asi dvě nahrávky, kde byla k výběru verze remastered a non-remastered. Ale to je u alba, které má víc jak deset různých vydání, informace dost k ničemu.

koudy42
Příspěvky: 1609
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od koudy42 »

Naprosty souhlas, ale kdyz to dobre hraje na me sestave a mym usim, tak mi je sumak co to je za vydani ap :). Hlavni jsou pozitivni emoce, ktere mi hudba preda.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od Antony »

Nemám půl slova proti. Tohle je cílem poslechu hudby, a je úplně jedno, na čem toho dosáhneš..


mcm
Příspěvky: 251
Registrován: 24 led 2020 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: WIIM PRO Audio Streamer - zkušenosti

Příspěvek od mcm »

přesně tak, přiznejme si ale že nakupováním CD se absolutně není možný rovnat komfortu a nabídce streamovacích služeb ale chápu nostalgie je sviňa ;)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host