Pořádný DAC

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
TAB
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořádný DAC

Příspěvek od TAB »

Pro AM: Promin.Tohle je strašná hloupost. Rukama mi prošlo mraky elektronek, elektronkových zesilovačů a dost jsem jich i postavil. Žádná elektronka ani tranzistor nebo operák nevylepší zmršený zdroj zvuku. Já používám pouze některé elektronky a pouze v takových zapojení abych dosáhl co nejlepšího zvuku, kterého jsem třeba s tranzistory zkrátka nedosáhl. Ale pokud bude šptný DAC nebo nahrávka ři cokoliv jiného tak žádná lampa nepomůže. A ten kdo napíše, že to zpříjemní zvuk tak už to poukazuje na něco špatně. Ty čínany bych zrovna moc tady nevyhtahoval. Nestačím se divit co v těch rádobyelektronkových aparátech vidím. Točí se mi z toho hlava. Nejde jen o čínské výrobky ale taky i o dlouhodobě zavedené značky jako např. poslední věc kterou jsem tu měl byla celá sestava Conrad Johnson. Takové lumpárny pak kazí dobré lampáče...

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Hmm.

DAC čip který nepotřebuje řídící logiku a (krom vynikajících parametrú, světe zboř se...) hraje skvěle je AK4396, resp. 4393/4395.

Stačí dobrý receiver (DIR9001? Ale neumí 192Khz..., nebo něco od AKM), čisté napájení, precizní hodiny (s vlastním napájením) a howg. Má to +/- výstup, hraje výborně, kamarád zlampizoval pár různě upravených behringerů s tímto čipem, poslední super kombinace je s EF806s, anodové tlumivky, plate tlumivky, katodový odpor nějaký pěkný boutique a jeho bypass OSCON SEPC... Ještě jsem to neslyšel, ale on je nadšen.

Já to mám poléčené blackgatem, hodinama, s mikrolampičkami 6N16p v SRPP, kondíky vstupní ruské PIO K40-Y9, výstupní Roederstain MKP1839. Hraje to moc príma.

Čip jako kus lze koupit na ebay. Ale asi se s tím nedá drajvovat rovnou nějaký jednočinný lampáč.
Nejjednoduší cesta k prototypu je koupit všemi plísněný SRC2496, trochu ho poléčit od čínských součástek (trafo je ale dobré) a zlampizovat.

Znáš www.lampizator.eu? Tam se o DAC čipech a DIY konstrukcích dočteš...

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Převodník AK vypadá zajímavě. Uvidíme. Vypadá to tak že budu mít symetrický převodník a za ním symetrický lampový stupen a nebo symetrické trafo 1:1, 1:2, 1:4.
Myslím, že to trafo bude nejlepší řešení. Už se těším až to budu zkoušet. Elektronka EF806S je hloupost. Je to pentoda, která je vhodná pro mikrofonní zesilovače a nemá ani nijak zajímavé prametry. 6N16 neznám ale podle datasheetu na to jak je miniaturní tak dává slušný proud a její charakteristika je taky pěkná.

Lampizator.eu znám. Nejsou tam v podstatě žádné informace, jen obecné věci. A ani se mi nelibí ta práce podle fotek.

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Je to zapojené v triodě.

Kamarád vyzkoušel celkem dost kombinací a lamp, hodně NOS a exotiky vč. 300B bez vazebních kondů, ale tohle hraje nejlíp.

Někde jsem viděl offset na DIY destičku pro AK.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

To: vit No budiž já jsem toho zkusil také hodně a EF86 a EF806S od Tesly tu mám asi 200ks :D ale i tak mě to nějak neláká. Neumím si představit jak dával do DACU 300B :D Tahle trioda je koncová a zas tak exotická není. To už bych volil z 30-40 let přímo žhavenou triodu 26,45...

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Mno a co tě láká?

300B v DACu zde:
http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/REF ... C300B.html

Nakonec zvolil variantu s "45".

kudlibabka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kudlibabka »

Trochu to koriguju,nakonec jsem skoncil u 6C41C,zvuk srovnatelny s 45 nebo 300B,ale nebrumi i kdyz zhavim AC....
Velmi blizko zvukem je EF806s v triode,s anodovou civkou 240H,vsechno ostatni co jsem zkousel je horsi....
Vyzkousel jsem 6N6P,E180F,E80F,D3a,EC8010,E182CC,E288CC,E88CC nejruznejsi verze a klony,E80CC,6N16b a dalsi na ktery si asi ani nevzpomenu - v nejruznejsich zapojenich....EF806s jednoznacne doporucuju...
obsahlejsi prispevek zde:
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... 076#p77076

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Díky za odpověd. Když už mám tolik těch EF806 tak to schválně zkusím...Budu experimentovat tak jako tak s různými lampami. Už jsem pár cd playerů lidem překopal Vincenty a Shanling jak jinak. Bohužel to jsou levné čínské šunky (mám doma taky jednu), které mají sice už hezké zpracování a používají kvalitní mechaniky a BB převodníky atd. Problém je v návrhu desky a topologii přístroje. Zkráka všichni používají zapojení DAC s proudovým výstupem, za ním OP zesilovač a jako katodový sledovač (buffer) je nějaká čínská šunka teda elektronka. A tohle prostě nehraje. Jediné řešení je obejít OP a z dacu budit lampy. Ale protože to není tak jednoduché (proudový výstup, rušení) rozhodl jsem se postavit ecterní DAC úplně sám tak jak by to mělo být a rád se i s ostatníma podělím i o výsledky, protože ty jsou hooodně zajímavé....

Odpovědět