Pořádný DAC

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
TAB
Kontaktovat uživatele:

Pořádný DAC

Příspěvek od TAB »

Jsem tu nový. Teda čtu už nějaký ten rok zdejší forum ale až nyní zde píšu :-) A ted´ k věci. Chtěl bych se podělit se svými zkušenostmi a trochu poradit nebo probrat stavbu pořádného převodníku. Mám dost poznatků s Lampama ale digitál se teprve učím...Vlastním širokopásma Lowthwer - fidelio s jednočinným OTL zesilovačem. Řeším tedy kvalitní zdroj zvuku. Gramfon ted´ ponechme. Zajímá mě Cd přehrávače. Slyšel jsem mnoho Cd přehrávačů a externích Daců. Nic mě ale neuspokojilo. Upřednostnuji přirozený muzikální zvuk. Zkoušel jsem mnoho a nejlépe dopadnul převodník s 12x TDA1543 bez digitálního filtru a s přesným krystalem od Tent labs. Dále s BB PCM1732(s HDCD dekoderem) za kterým jsem měl elektronku 6GK5. TDA ale mělo dost chyb ´´´kostrbatá sinusovka´´. PCM, který byl již v mém přehrávači Shanling bylo čistší a jemější a však v mém cd to nešlo provozovat, protože docházelo k velkému rušení.

Jediné co mě tedy napadá. postavit DAC s PCM1732 externě a to nejlépe tak jako je to u TDA. Tedy 10-12ks paralelně spojených k sobě tak abych na analogovém výstupu měl cca 1,6V pro své OTL. Nechci totiž další zbytečné kabeli, předzesilovací stupně atd. Máte někdo z Vás nějaké zkušeností s podobným řešením nebo snad jiný nápad? Prosím neřešme hodiny, mechaniky a jiné.

Rád bych sem vložil fotky a naměřené parametry pro ostatní ale musím nastudovat vkládání obrázků :(

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořádný DAC

Příspěvek od Aleska »

Obrať se na Tomáše Tichého (TomasT), autora Big Brother DAC, viz. například http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... 123#p39137, http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=6686, http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... ight=hsdac a http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... ight=hsdac. Je jeden z mála špičkových konstruktérů DACů a snad ti poradí.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Díky za kontakt. Pročetl jsem si odkazy a TOPDAC vypadá zajímavě. Trošku mě ale zaráží, že stránky TT (autora) nefungují a že o DACU nikde nejsou, žádné informace. Přitom to vypadalá na profesionální práci. Napsal jsem tedy mail a snad se mi p.TomášT ozve :)

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Ještě bych rád poprosil kdo by mi zde mohl vysvětlit jak zapojit převodník PCM1732. Vycházím z katalogového listu. PCM umí přijímat I2S formát který chci využít. Jen nevím jak se tento format nastaví na převodníku. Myslím, že formát I2S se volí uzeměním pinu č. 28. Ale jse laik tak skutečně netuším jak to je....Také nevím jak to je s hodinami nebo krystalem. Bohužel nevím o žádné litaratuře kde bych mohl načerpat potřebné zíkladní informace a tak se omlouvám, že tu takhle tápu...

Odar

Příspěvek od Odar »

Info o BB-DACi su tu http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=55253#55253 Vlastnim ho a som s nim spokojny. Cakam este na Tomasov word clock generator. To by ho malo posunut este dalej.
Nejake dalsie nazory si mozes precitat tu http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p ... 1#p7622241

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

Aj ja vlastním Tomášov DAC + hodiny. Je to veľmi slušný DAC.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Děkuji slimaku i Odarovi :) Tak snad se tomášT ozve a já budu moci si jeho DAC poslechnout a případně koupit.

A zde je změřený DAC s 12ks TDA1543 o kterém jsem hodně četl na forech. Je krásně vidět jak bez oversamplingu je sinusovka je kostrbata a jak je 16bitové rozlišení nedostatečné.Obrázek Dále tu mám obrázek při 20KHz a to už opravdu nemá nic se Sinusem společného. Proto je tedy jasné, že TDA není dobré řešení. Obrázek. Vůbec prostě digitál díky malé bitové hloubce 16-24bit je mizerný :cry:

merhaut

Příspěvek od merhaut »

A co takhle Nyquist?:-)

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

TAB, schválně se podívej na "sinusovku" třeba 10 kHz z klasického převodníku ;-)
Bude sice kulatější, ale... A není to způsobené TDA, nýbrž jeho použitím. Bez filtru je zase lepší reprodukce hranatých signálů. Počet bitů není problém, problém je nízká vzorkovací frekvence.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

petrL: Jsem v tom laik takže se omlouvám. Kdysi jsem něco o tom trochu studoval na škole ale to už se mi nějak vykouřilo z hlavy :) Měřil jsem samozřejmě i jiné převodníky. Např. PCM1732 a tam to bylo v pořádku více méně ale v PCM jsou již digitální filtry, HDCD, je to 24bit a oversampling je tam ani nevím kolikrát :D Máš asi pravdu malá vzorkovací frekvence je nízká. Nemyslel jsem TDA jako takové ale způsob zapojení. Ty jo zlatý analogový gramec ...

Merhaute bohužel Nyquist mi nic neříká :( Nevíte o nějaké dobré literatuře kde bych mohl něco nastudovat abych nevypadal jak neandrtálec? :)

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Stačí zadat Nyquist googlovi, na české wiki je to celkem srozumitelně popsané o co jde - o vztah mezi vzorkovací frekvencí a maximálním přenášeným kmitočtem.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

uz jsem si to zadal :) Byl to sice jen strojový překlad z angličtiny ale chápu to že pro dokonalou rekonstrukci nejvyššího analogového signálu je zapotřebí min. jeho dvojnásobná vzorkovací frekvence. Říkám to správně? Nicméně pořád mi to přijde prd platné a nedostačující. Klasické cd má kolik 41KHz? Ok a jiné formáty jsou sice na tom o něco lépe ale zas jsou tak komerční, že ani nevím o dobře nahraném DVD audiu... A i tak mi to přijde málo pro dokonalou rekos :D

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

kdyz uz je to jednou "vylepsene" do cedeckove kvality, tak pomuze k vyhlazeni charakteristiky a prijemnejsimu hudebnejsimu poslechu max. lampovy "harmonizer". ja ted pouzivam 45W ackovy cinsky lampac s modifikovanymi kt-66 za nejakych 500 euro a na rocku to prehraje s prehledem digitalni nad m2 se sterilnim studiovym zvukem. treba jblka hrajou dost vyrovnane a studiove, ale ze by se zrovna prosadily v highendu mi teda neprijde :D

jacq
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jacq »

akorat bych vynechal slovo "dokonalou", spise bych ho nahradil "citelnou"...

nemyslim, ze je dulezite honit bity a vzorkovaci frekvence, dulezity je funkcni celek. kdo vyda desku pro par audiofilu, kteri stejne nebudou nikdy spokojeni (uz z principu). pokud je ale nahravka upravena pro nejaky mp3 prehravac pouzivany rano v MHD pri ceste do prace, je honba za 192/24 formatem tak trochu zbytecna :( u DA prevodniku jsem cetl take nazory proti upsamplingu. pro DA prevodnik je podle me dulezita otazka, cim bude krmen? v jake kvalite budou data? az podle toho bych hledal vhodny prevodnik.

nedavno jsem delal nejakou grafiku urcenou pro pro prohlizeni na pocitaci, kontroloval jsem to na ctyrech ruznych monitorech a nakonec byl finalni vystup postprodukcne upraven na !!!REFERENCNIM!!! LCD monitoru za 4000,- protoze na tom si to prehraji vsichni (cilova skupina). nikoho nezajima, co uvidim a co bych mohl videt na slusnem monitoru... protoze, kdo ma slusny monitor??

se zvukem je to nejspis stejne.

cetl jsem (myslim ze na http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_bit_depth) ze teoreticky vyuzitelna dynamika zaznamove techniky na CD (16bit) je 96dB a pri 24bitech dokonce 144dB! proti gramodesce (teoreticky az 40dB - zdroj: Lukes - Verny zvuk) nekolikanasobne vice, tak proc jasame, kdyz ma nahravka dynamiku 8dB?
verim ze z kvalitni studiove nahravky lze udelat dobre a poslouchatelne cd j v 16bit a 44,1kHz, protoze usi jsou, stejne jako oci, snadno oblbnutelne a co chybi, to si mozek domysli. vyssi bitrate a vzorkovaci frekvence by pak mela byt tresnickou na dortu.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Pro JAC:
1)Naprosto s tebou souhlasím. Není třeba honit bity a vzor. frekvenci ale už z principu 24bitů a 192KHz by bylo naprostý ideál. Vem si, jakou dynamiku má rocková a vážná muzika. Samozřejmě moc dobře vím, že kvalitně nahrané 16bit cd je dost dobré. Jak říkám je škoda, že 24bit nevznikl již na počátku jako základ. Je totiž třeba aby i ve stejném formátu by se nahrávalo. Doplním jen, že v knize Věrný zvuk p. Lukeš píše, že nové desky mohou mít dynamiku 40dB a více. Záleží na materiálu, z kterého je deska vyrobena a ten se postupem doby vylepšoval.

2)Ano musí se řešit řetězec jako celek. Ale uvědom si, že pokud já když vyrábím zesilovač a reprosoustavy tak mě to stojí mnoho času díky zkoumání a hledání co nejlepšího řešení. Pakliže mám špatný zdroj zvuku tak nemůžu už z principu vyrobit kvalitně následující komponent.

3)Pohybuji se mezi muzikanty a dříve jsem i zvučil koncerty. A mohu tedy zodpovědně říci, že je to katastrofa.
Při nahrávání záleží na technice, kterou dnes může mít každý, ale ne už každý s ní umí zacházet a hlavně mnohdy se označuje komponent za studiový a přitom bych ho ani nepoužil při nahrávání svých poznámek, co mám zítra nakoupit k snídani :D Dále dotyčná osoba musí mít hudební sluch ale taky dobrým elektroakustikem. Takový člověk se těžko shání a proto jsou nahrávky tak mizerné.

4) Kvalita je taky dána trhem jak ty říkáš. Pokud 90% lidí poslouchá mp3 nebo hudbu jen v autě nebo přes mobilní telefon atd. tak je jasné, že vývoj jde úplně někam jinam a pak formáty jako DVD, Bluray jsou nám k ničemu, protože slouží pouze pro co největší pojmutí dat. Ale určitě nejsem sám a vím, že je víc lidí kdo chce kvalitu a najdou se ve světě lidé a nahrávací studia, která odvedou dobrou práci. Je to jen hodně složité najít v záplavě komerčních šmejdů to kvalitní...

Odpovědět