Schroeder reference tonearm clone

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
fallu
Kontaktovat uživatele:

Schroeder reference tonearm clone

Příspěvek od fallu »

Ahoj, asi před rokem jsem na základě inspirace Ma1kem začal stavět toto raménko. Teď je práce téměř hotova přikládám pár fotek na provizorním soklu, finální bude až s novým gramo. Zatím spokojenost, čekám na testovací desku kvůli nastavení antiskatingu a zjištění rezonanční frekvence, až budu vědět frekvenci budu shánět odpovídající přenosku, zatím je Ortofon Alpha.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

feco64
Kontaktovat uživatele:

Re: Schroeder reference tonearm clone

Příspěvek od feco64 »

Pekná práca ! mám tiež v pláne skúsiť DIY gramo no s ramienkom SME 3009.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Zdravím fallu.

Velmi zajímavé rameno,
prosím Tě jak to vypadá v pořizovací ceně?

Nerozumím přesně zavěšení, připomíná raménko s magnetickým systémkem na ClearAudio Concept, nebyl-li dokonce Schroeder dříve? *thumbs up*

Jednobodové zavěšení unipivot znám z Kuzma Stogi S, které mne dost potrápilo po přechodu do vysoké jakosti MC LO.

Co Ortofon Alpha s eliptickým hrotem odpustí v nepřesnosti Azimutu (koĺmice k LP) to rameno Kuzma a Ortofon Akzent Valencia a Ortofon Rondo Bronze opravdu dá jasně najevo, že něco není jak má ! :|

Kuzmovo řešení seřizování azimutu zavrtaným šroubkem jsem nepochopil a dolaďoval nahrubo celým protizávažím...
:oops:
ObrázekObrázek

Tvé řešení dvěma bočními závažíčky vychází uživateli velmi vstříc a seřízení azimutu je hračkou lákající ladit po každé skladbě na LP.
*thumbs up*
Doladit přítlak na Kuzma je utrpení vynucující si pokaždé kontrolu digi váhou protože je snadné odejít z ideálních hodnot doporučených konstruktérem.
Tvůj hodinářský šroubek láká k mazlení s "korunkou" jako u natahovacích náramkových hodinek.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Protože je rameno Graham Phantom doporučeno M. Fremerem jako jedno z nejlepších, doporučuji ještě regulaci svislých rezonancí raménka pomocí magnetu na protizávaží... Jen jako nápad, řešení výpočtu antiskatingové síly asi není jednoduché.

http://www.stereophile.com/tonearms/905graham/

Obrázek

fallu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fallu »

Ahoj, v nakladech? Orientacne - eben macassar -zdarma z prace, vysoustruzeni drevenych dilu - 100, ploche hlinikove dily -zdarma od pasire, hlinikove soustruzene dily cca 150 plus prace 500, magnetky taky kolem 100, lanko taky 100, srubky tak 150, protizavazi musel delat jiny pasir, tak to stalo 600, kablik cardas tusim 800? Celkem tedy cca 2500. Princip zaveseni je, ze ramenko je zaveseno na lanku, ktere je napinano pomoci dvou pritahujicich se magnetu ve spodni casti. Puvodne jsem mel taky protizavazi se sroubem, ale nevyhovovalo mi to. Konecne mam doma hifi new test record, rezonancni frekvence tohoto ramenka s alfou je 9hz. Jak bude cas, budu si hrat s distancem mezi magnety a zkouset jaky to ma vliv. Myslim ze na regulaci sroubem dle origiinalu je treba mensi sila magnetu, imho veci vzdalenost magnetu a tato sila ma vliv na rezonancni frekvenci ci jeji tlumeni. Omlouvam se za kostrbatost, odeslano z mobilu.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Díky moc za čerstvé info.
Projekt se mi moc líbí.
Už sem zapoměl, že je slovo "pasíř". Super.
*thumbs up*

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Malý dotaz, co je to za lanko, že jeho zkroucení nevyvolá dodatečnou boční sílu na přenosku v závislosti na uhlu natočení raménka (přesun od kraje desky ke středu) ?

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Zkroucení lanka vyvolá boční sílu a slouží k nastavení antiskatingu. .Vnějším kolečkem se nastavuje zkroucení lanka a vnitřní červík slouží k nastavení mezery mezi magnety.V nosném sloupku, který to celé drží je ještě nastavování VTA.

Obrázek

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Super obrázek, díky. Jenom mě ještě napadlo, že v uspořádání podle fotografie bude těžiště raménka dost pod otočným bodem a tedy přítlačná síla na hrot závisí na sklonu raménka (odchylce od vodorovné polohy).
Stejný vliv má i tah magnetu. Raménko tedy patrně má tendenci setrvávat ve vodorovné poloze. Teoreticky se to zdá jasné, je tento vliv významný i v praxi ?
Nebylo by lepší přesunout těžiště nad osu raménka, aby se to s tahem magnetu navzájem kompenzovalo ?

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Zkusím to změřit, ale asi to nebude tak dramatické.A navíc v 99,9% případů to provozuješ právě v té rovnoběžné poloze.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Ty jo dobrá práce. Rezonanční kmitočet 9Hz taky vyšel dobře. Kluci (fallu, ma1ko) myslíte, že bych se mohl u někoho z vás zastavit na poslech a omrknutí ?
V jiném vlákně jsem totiž hledal rameno do svého budoucího gramofonu který stavím a protože nemohu nic vybrat tak uvažuji taky o stavbě. Takže jakákoliv rada či pomoc by přišla vhod...

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Rád bych tě pozval, ale ramínko mám momentálně rozložené a hliníkové díly jsou na černění.Budu to mít asi za 3-4 týdny.Poslechnout to bohužel asi nepůjde -není na čem.Kompletně předělávám systém, takže třeba repro vypadají zatím takle : http://www.mako.webz.cz/repro%201.jpg , zesilovač je na tom podobně a stav nového gramce tady zatím nebudu ani ukazovat.Poslech by byl reálný tak koncem roku.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Jasně chápu. Mě by i stačilo se na to jen podívat a třeba kdyby jsi pak měl i fotku rozloženého stavu. Nejsem strojař takže moje představivost je trochu horší :-).
Pokud by ti to nevadilo tak až budeš mít všechny díly doma dej vědět já na to nespěchám. Děkuji

fallu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fallu »

Odkud jsi?

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Falu: Praha východ - Říčany. Jsem schopen dorazit téměř kamkoliv přeci jen stavba svépomocí ušetří dost peněz :)

Odpovědět