Sieťový (napájací) kábel

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
123456789
Kontaktovat uživatele:

Re: Sieťový (napájací) kábel

Příspěvek od 123456789 »

Kolem kabelů se to tady prolíná více vlákny, tak k tomu napíšu něco ze svého pohledu třeba sem.
Budu reagovat jen na řešení pohyblivých síťových přívodů k jednotlivým komponentům připojených na distribuční síť 400/230V.
Začal bych asi takhle:
Jestliže někdo z propagátorů těch super spešl síťových kabelů pozná v testu rozdíl připojených kabelů mezi tím jeho vybraným "TOP" kabelem a běžnou přívodní šňůrou v ceně cca 100,- Kč, tak se za své názory omluvím a prohlásím se za blba. Ten test si představuji tak, že minimálně stokrát přepnu mezi těma dvěma kabelama a tester určí s pravděpodobností přesahující 90% ty dva kabely mezi sebou.
Teď k technické stránce věci:
Jestliže připojím do zásuvky super kabel s koncovkama v délce cca 1,5-2m, tak by bylo dobré zauvažovat nad tím, že z té zásuvky to vede dál ke zdroji normálním vodičem CYKY 3x 2,5mm2 (v ideálním případě), pokračuje to přes XX svorkovaných míst a jistících prvků na distribuční síť 22kV, dál přes VVn soustavu až na zdroje připojené do této soustavy.
Na tom konci doma v zásuvce mám mimo čisté sinusovky 50Hz (trochu deformovaný průběh té čisté sinusoidy) vyšší harmonické kmitočty a vedlejší "produkty" (ČEZ,EO.N) ve formě přidaných signálů po síti jako např. impulsy pro 1/4 hod. maxima, hdo....).
Jestliže se budu zabývat jen tím vedením CYKY 2,5 od hlavního jističe odběrného místa (prostě ten byt, vila, domeček) které je v nejlepším případě 10 a více metrů se spoji a jištěním, tak na celkové hodnotě impedanční smyčky se ten dvoumetrový kus koncové šňůry podílí minimálně a rozdíl mezi TOP šnůrou a běžnou šňůrou bude v rámci téhle impedance neměřitelný.
Pochopitelně tou TOP šňůrou nedokážu ani nijak ovlivnit vyzařování a indukci vedení od hlavního jističe k té dané zásuvce (induci z toho kabelu CYKY 3x2,5 do případně souběžně ležících jiných kabelových vedení hifi komponentů).
Trochu složitější situace je kolem stínění těchto pohyblivých přívodů. Standartní šňůry jsou typu CYSY, LIS.... bez stínění.
Problém je, že ty pohyblivé síťové přívoédy jsou často v těsném sousedství signálových a reprokabelů a ten 50Hz brum se sem může celkem snadno indukovat. Řešením je použít účinné stínění pohyblivých přívodů a smířit se s tím, že ve zdi je to už nestíněné a tam povedu signálové a reproduktorové kabely v dostatečnémn odstupu.
Důležité je zvolit si referenční bod připojení těch stínění na zem, to dodržet v rámci celé sestavy a nenadělat si tam zemní smyčky.
V praxi tímhle bodem bude téměř vždy nulový kolík přívodní zásuvky. To má ale další problém. Ten kolík (nulový ochranný vodič) musí mít dostatečně nízkou impedanci vůči zemi. Zjednodušeně ten kolík musí být spojený s minimálními přechodovými odpory na strojený zemnič uzemňovací soustavy a pospojení. (Jestliže naměřím na ochranném kolíku např. indukovaných 10V, bude to stínění hodně iluzorní.)
Takže závěr ke stínění - stínění pohyblivého síťového přívodu bude připojené až na absolutní výjimky vždy na straně zásuvky ve zdi, druhý konec stínění otevřený, ale podle kvality připojení ochraného vodiče na centrální zemnič tohle řešení nemusí přinést vždy zlepšení.
Úmyslně se vyhnu síťovým pračkám a různým filtrům. Nejlepší síťové pračky pracují tak, že z distribuční sítě 400/230V vytvoří novou napájecí soustavu (např. 230V) s ideálním sinusovým průběhem, konstantní frekvencí, stabilizovaným napětím, potřebným výkonem ...... galvanicky oddělenou od původního napájecího vedení. (Fitry podle ceny a kvality dělají něco mezi pračkami a jednoduchými kabely.)
A jaké síťové kabely mám k jednotlivým komponentům já doma?
Všude standartní dodávané kabely od výrobce těch čudlíků?
Ne, tam kde je to vidět, je to hnusné a mám tam třeba pohledové zlacené (rhodiové) konektory IEC 15 se stíněnýma šňůrama průřezu jako ke svářečce. Zvuk to nezlepší, ale dobře to vypadá :)

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Má to logiku. Napadá mě, což stínění kabelů v jednom bodě pospojovat a namísto kolíku v zásuvce to připojit např. na radiátor. Měřil jsem kolík oproti radiátorové trubce a nějaký voltík jsem naměřil. V našem činžáku je stará instalace “nulování”, dnes TNC, jestli se nepletu :-) Mimo jiné ...možná! mohou mít kabely v sobě materiál, který pohltí část vf smetí. Sice trochu, ale může to být slyšet. Například Acrolink, sice reprokabel, ale něco takového v sobě má.
Přílohy
6E00EF01-E1B9-4090-879C-F5AA4C21FCE7.jpeg

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 »

To, že radiátorová trubka může mít "lepší" zem než nulový kolík je normální a bylo by potom zdánlivě lepší zvolit referenční nulu na ní.
Problém může vzniknout tím, že na tu trubku to bude dalších tři, pět..... metrů. V praxi se tahle situace někdy řeší tak, že se dodatečně pospojí tahle lepší zem s ochranným vodičem, nebo lépe řečeno s nulovým vodičem.
Ve starších bytových rozvodech, kde je dvouvodičový systém, se ale tohle "vylepšení" může stát vražedným nástrojem. Tenkrát to bylo myšlené tak, že pracovní nula byla současně ochranným vodičem. Přerušil se nulový vodič, připojený spotřebič nefungoval a v závislosti na tom, kde se to přerušilo to buď takhle skončilo, nebo se objevila fáze na kostře toho spotřebiče a někoho to pobilo.
Když teď pospojíte např. nulu zásuvek na topení a přeruší se nula ve dvouvodičovém provedení instalace, tak podle toho kde se přeruší nulový vodič, může klidně připojený spotřebič normálně pracovat, bude správně ukostřený na nulu...., ale jen do okamžiku kdy např. instalatér bude něco dělat na topení a přeruší tu trubku po které se to pospojilo. Na jednom konci trubky potom bude nula, na druhém konci fáze a instalatér se tam bude svíjet v křečích.
Takže u všech těchhle dodatečných úprav je dobré se nad tím napřed zamyslet a až potom něco přetvářet.
K těm kabelům a VF smetí.
Ano, vhodnou konstrukcí kabelů se dá tohle do jisté míry potlačit (ne všechno). Problém je ale jinde. V kabelu je frekvence 50Hz, která tam z principu být musí a minimálně touhle frekvencí se bude indukovat rušení do souběžně uložených jiných kabelů. (Teď vynecháme vyšší harmonické kmitočty a různé přechodové jevy v síti). Aby bylo možné zabránit indukovanému napětí do souběžně uložených kabelů, musí být tyhle kabely vedené v souběhu v nejkratší možné délce, musí mít stínění, konstrukční uspořádání omezující indukci atd.
Když se vrátíme zpátky na začátek, tak tohle nejsou žádné raketové technologie vypiplané do bezvědomí a bude většinou stačit to co jsem napsal v prvním příspěvku.

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Pochopeno, ale měl jsem na mysli to, že stínění kabelu není vůbec připojeno na kolík, ani ke kostře přístroje. Pouze na radiátorovou trubku. Pracovní vodiče s ochranným bych nikam nepřipojil ani nepřerušoval. Schválně to zkusím.
Co se týče souběžného vedení silových vodičů a nízkofrekvenčních, je mi jasné, že se padesátka naindukuje. Co nejdál tedy od sebe.
Tož asi tak, je poznat, že jsi elektrikář:-) Pro lepší filtraci jsem si objednal regenerátor Isotek Evo3 Genesis One, pro streamer a DAC. Trochu mám ale pochyby, protože i přes kolík zásuvky zavleču vf svinčík. Možná by pomohlo oddělovací trafo a kostry přístrojů pospojovat.

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Vyvaroval bych se zde jakýchkoliv rad ohledně zapojování a vymýšlení čehokoliv, co souvisí s 230 V, protože to není téma pro laiky, tím méně zdejší fušery a pomláskáře bez vyhlášky typu kabelguru či kychtax, co sami sebe drze povýšili na výrobce!

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 »

Fidas píše:
19 lis 2018 23:39
1) ...... měl jsem na mysli to, že stínění kabelu není vůbec připojeno na kolík, ani ke kostře přístroje. Pouze na radiátorovou trubku. Pracovní vodiče s ochranným bych nikam nepřipojil ani nepřerušoval. Schválně to zkusím.

2)..... Pro lepší filtraci jsem si objednal regenerátor Isotek Evo3 Genesis One, pro streamer a DAC. Trochu mám ale pochyby, protože i přes kolík zásuvky zavleču vf svinčík. Možná by pomohlo oddělovací trafo a kostry přístrojů pospojovat.
1) To buhužel není možné. Musíte zachovat zapojení síťového kabelu k zásuvce tak jak je to nakonfigurované. Nesmíte odpojit ochranný vodič !!! To je základní informace do toho nesmíte zasahovat!!!
Takže horší zem toho kolíku už máte všude na kostrách komponentů, jestliže jsou ty komponenty připojené třívodičově.
Potom můžete teoreticky připojit tu trubku na stínění kabelů, ale vznikne zásadní problém. Komponenty, které používají ochranný vodič jako zem mají na tuhle zem připojené všechno co je v přístroji jako zem značené. Vy si ale připojíte stínění o jiném potenciálu a tenhle potenciál bude mezi stíněním a ochranným vodičem uvnitř napájecího kabelu.
2) Jestliže použijete BEZPEČNOSTNÍ oddělovací transformátor, tak je to teoreticky možné. Prakticky to bude obrovská bručící obluda s problémy přesahujícími rámec téhle diskuse.

3) Doporučil bych Vám kontaktovat elektrikáře s příslušnou kvalifikací a domluvit se s ním na zlepšení zemnící soustavy nulového vodiče (dotáhnout všechny spoje od zásuvky přes případné krabice a spojovací místa až do bytového rozvaděče, pokračovat v revizi spojů až do přípojné skříně RIS dole na budově a jestliže to bude nutné zlepšit hodnotu impedance strojeného zemniče doplněním zemnících tyčí, zemnící desky, pásku ..... dle možnosti rozsahu zemních prací - jestliže bude vůbec možné tam něco do země hrabat. Jmenuje se to třeba revize pospojení a zemničů)

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 »

merhaut píše:
19 lis 2018 23:54
Vyvaroval bych se zde jakýchkoliv rad ohledně zapojování a vymýšlení čehokoliv, co souvisí s 230 V, protože to není téma pro laiky, tím méně zdejší fušery a pomláskáře bez vyhlášky typu kabelguru či kychtax, co sami sebe drze povýšili na výrobce!
To bych byl nerad, kdyby tak mé názory někdo pojal.

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Trochu jinak zformuluju. Jde o to, že radit laikům je v případě čehokoliv, co se dotýká 230 V, nebezpečné! Takovej zvídavej hifista lupne něco na radiátor, ví hovno co to je TN-C/S a co z toho vyplývá, a pak se se nestačí on anebo soused divit. Zkrátka, 230 V není hračka pro Neználky! To jsem měl na mysli.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Krchovy jsou plný takovejch odvážlivců :-)

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 »

Je mi jasné o co Vám jde. Skutečně je nebezpečné, aby někdo bez základního povědomí o elektrice začal odvážně manipulovat na těch rozvodech, uvnitř přístrojů apod. Na druhou stranu je jasné, že některé základní věci jako nastrkat vidlice do zásuvek, nebo připojit stínění může udělat každý. Tak jsem to také v dalším příspěvku upřesnil = strčí vidlici do zásuvky a vodič od trubky topení může připojovat na stínění kam chce, jak chce. Otázkou zůstává potom už jen účinnost toho konání.
Určitě je třeba mít v těchto případech v první řadě na mysli bezpečnost, jestli mám nějaké oprávnění, kvalifikační předpoklady ty práce provést ..... ale na druhou stranu se z toho úplně nepo..at, nebo skončíme jako úředníci EU - tisíce příkazů a zákazů a neschopnost cokoliv vyřešit.

merhaut

Příspěvek od merhaut »

I s připojováním stínění někam bych byl opatrný. V praxi jsem už zažil uzavřené pracovní okruhy přes koaxiál STA. Stačil bytový přechoďák na nule, a dostal jsem při kontrolním měření a odpojování koaxu z multiswitche parádní brňavku. Anebo požár v bytě od zásuvky STA: dvoudrát 230, uhnilá nula, zapnutá žehlička, TV ve třídě jedna, v rozvodu STA kvalitně přizemněná TV zásuvka, ale přechodový odpor mezi konektorem koaxu a TV zásuvkou = a už se hasila záclona. Stačí si dosadit do "rovnice" namísto té TV zásuvky radiátor a domyslet možné události...

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Nu dobrá, jistě máte pravdu a zkušenosti, dávám na vás.
Začnu tedy bodem s revizákem.
3) Doporučil bych Vám kontaktovat elektrikáře s příslušnou kvalifikací a domluvit se s ním na zlepšení zemnící soustavy nulového vodiče (dotáhnout všechny spoje od zásuvky přes případné krabice a spojovací místa až do bytového rozvaděče, pokračovat v revizi spojů až do přípojné skříně RIS dole na budově a jestliže to bude nutné zlepšit hodnotu impedance strojeného zemniče doplněním zemnících tyčí, zemnící desky, pásku ..... dle možnosti rozsahu zemních prací - jestliže bude vůbec možné tam něco do země hrabat. Jmenuje se to třeba revize pospojení a zemničů) ...

merhaut

Příspěvek od merhaut »

To bude jednoznačně nejrozumnější.

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 »

merhaut píše:
20 lis 2018 10:33
I s připojováním stínění někam bych byl opatrný. V praxi jsem už zažil uzavřené pracovní okruhy přes koaxiál STA. Stačil bytový přechoďák na nule, a dostal jsem při kontrolním měření a odpojování koaxu z multiswitche parádní brňavku. Anebo požár v bytě od zásuvky STA: dvoudrát 230, uhnilá nula, zapnutá žehlička, TV ve třídě jedna, v rozvodu STA kvalitně přizemněná TV zásuvka, ale přechodový odpor mezi konektorem koaxu a TV zásuvkou = a už se hasila záclona. Stačí si dosadit do "rovnice" namísto té TV zásuvky radiátor a domyslet možné události...
Jestliže nebude zasahovat do zapojení vidlice a zásuvky (ochranný vodič), může laborovat se stíněním jak chce.
I elektrotechnické normy na tyhle případy myslí a řeší souběh dvou poruch.
Např. 1) na spotřebiči připojeném třížilově (pračka, žehlička....) s kovovou kostrou dojde k poruše a dostane se "fáze" na kostru = dojde k vybavení předřazeného jištění nadproudem. 2) Současně se někde v krabici ulomí ochranný vodič = dojde k vybavení nadproudového chrániče v okamžiku kdy se dotknu té kostry spotřebiče.
3) Současně uvnitř chrániče praskne pružinka za 50 haléřů, která vybavuje chránič = dobije mě to na kaši, protože s tím už se nepočítalo.
Prostě není možné stupňovat ani tu bezpečnost do nekonečna :)

merhaut

Příspěvek od merhaut »

A co takhle: TN-C, přerušená nebo cinklá nula, spotřebič třídy I, s krabicí "hifisticky" přikostřenou na radiátor. Žádný zásah do vidlice ani zásuvky. Jistič se nevybaví, spotřebič pracuje. A průser na čekané...

Odpovědět