Sirokopasmove reproduktorove soustavy

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Sirokopasmove reproduktorove soustavy

Příspěvek od ivanb_cko »

jsem zde novy a rad bych se zeptal, jakou mate zkusenost se stavbou reprobeden se sirokopasovymi reproduktory? Ceho se mam vyvarovat a co mi doporucujete?

Minuly tyden jsem si objdenal Fostex FE 103 En na stavbu "Zigmahornet" beden... Do budoucna se chci venovat temer vyhradne temito reprobednami(ZHorn, Voigt Pipe, HTQWT design atd.)

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sirokopasmove reproduktorove soustavy

Příspěvek od ivanb_cko »

pro ukazku:

Zigmahornet
Obrázek

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Na našem fóru se toho mnoho nedozvíš - raději se podívej na Audioweb.cz, přihlaš se a zadej do vyhledávání např. "širokopásmo". Doporučuji kontaktovat Jarouse, je *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

Doporučil bych ti navštívit pana Dvořáka v Hornstudiu http://www.hornstudio.cz/ věnuje se hlavně Lowthrům a modifikované variantě od AER. Měl tam i podobné hornové konstrukce, tušim Bel Canto http://www.vt52.com/diy/myprojects/spea ... lcanto.htm

phexsys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od phexsys »

Fostexy su vseobecne velmi zaujimave menice a konkretne v tak jednoduchej ozvucnici akou je "Zigmahornet" neskutočne vyniknú.

Mám postavený jeden pár Zigmahornet z 16mm MDF osadený meničmi Fostex FE103En aj verziu so zadnou hornovou ozvučnicou dĺžky 2 metre podľa výkresu od Fostexu, ktorý je dodávaný aj v balení k meničom. V skratke k zvuku - už po pár desiatkach minút rozohrávania sa dostaví neskutočný zážitok... 4" menič zahrá v Ziggie už od 40 Hz uchu lahodiace spodky, zaujimavosťou je, že v ideálnej posluchovej polohe je všetkého dostatok, mimo posluchového priestoru je nízkych frekvencii menej - idealne do bytovky ;). Najviac im sedia strunové, dychové nástroje a rečové pásmo. Čím viac ich budeš rozohrávať, tým univerzálnejšie budú.

Pozval som pár známych a priateľov na posluchovú skúšku a dopadlo to tak, že budem stavať ďalšie 3 páry týchto zázrakov.

Ziggie majú osadené meniče vo výške cca 1 m od zeme čo odpovedá ideálnej polohe ucha v sedavej polohe, pri zadných hornoch musím sedieť na zemi. Riešením by bolo buď ich nakloniť alebo postaviť na podstavce. Záver: Vyskúšal som obe varianty použitia fullrange meničov Fostex FE103En a jednoznačne odporúčam Zigmahornet, za málo peněz nejvíc muziky.

Obrázek

Obrázek

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ivanb_cko »

to phexsys: diky za podporu...menice mi prisli predevcirem, tak mi zbyva jenom filtr a "bedna" - horsi je ze momentalne jsem total bez penez :-(

Ale chci se zeptat: tlumil jsi nejak "bednu"? A mohl by jsi mi ukazat schema filtru? Predem diky za odpoved

phexsys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od phexsys »

Filter ani dodatocne tlmenie som nepouzil. Nie su nutne, v podstate ani potrebne.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Miluji jejich zvuk , poháněný Áčkovým elektronkovým zesilovačem.
Zdroj nejlépe gramofon.

Obrázek

Po čase však ucho odhalí zdvih na středech, především na rovném zesilovači, bez korekcí.

Včerejší poslech Renownových hornů, tímto reproduktorem vybavených, krmených domácím kinem Cambridge Audio, mě přesvědčil, o možnosti a výhodě srovnání mikrofonem receiveru, do velmi příjemného audiofilského zvuku.

Cesta hornů, bez vyhybky a aktivního pohonu korekčně upraveným zesilovačem domácího kina, je překvapivě jednoduchá a uživatelsky příjemná.

Ano, dá se požádat bastlíře Cofeeho, a další lidi kolem hornů a DIY zesilovačů.
Aktivní pohon a měření.
Mikrofon kina je samoobslužný, navíc řeší vliv poslechovky.

Oživení hornů mi udělalo radost. Mark Knopfler hrál jako na koncertě a Louskáček měl žíně smyčců. :D

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkb4 »

No, určitě by se širokopásmové repráky měly zdola oříznout, ať nehrozí velká výchylka membrány a vyhneme se tak zkreslení na středech, které popisuje Efičák.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

jkb4 píše:No, určitě by se širokopásmové repráky měly zdola oříznout, ať nehrozí velká výchylka membrány a vyhneme se tak zkreslení na středech, které popisuje Efičák.
jkb4 píše:No, určitě by se širokopásmové repráky měly zdola oříznout, ať nehrozí velká výchylka membrány a vyhneme se tak zkreslení na středech, které popisuje Efičák.
Souhlasím s oříznutím basů a zkreslující výchylkou hornů.
Trochu bych to upřesnil.

Dopplerův jev?
Zcela určitě to není zdvih na středech.
To horny samy mají takový průběh reprodukce.
A taky pokles na 15 kHz tomu dává důraz. Ne, horny nejsou ideál.

Ale nic není dokonalé. Výměnou za své dětské nemoci, předávají dynamiku, bezprostřednost a skvělý prostor.
Je-li Fostex 206 FE zapojený na rovný zesilovač, je pro mne zvuk po chvíli neposlouchatelný.
Nestačí oříznutí na 200 Hz. Horn má zvlněnou charakteristiku, a tu umí levně a jednoduše srovnat mikrofon domácího kina.
Stejně tak, se dá v menu receiveru, oříznout od kolika Hz půjde signál do hornů.
Lahůdka.

Prostě mě zaujal, kultivovaný klidný zvuk, dosažený korekčně upravenou křivkou z kina.
Není to to ohnivé a strhující, jak to umí flaškáč.
Je to více hi-fi a přesto zůstává ta bezprostřednost a radost.
Prostě reprák, bez výhybky.

DIY svádí k ošklivému samodomo povrchu.
Nezapomínejme na naše blízké a udělejme radost hezkou fotografií kamarádům z fóra.
I pro mne platí, že nejdůležitější zvuk. Design je drahý.
Koukněme na hřejivé spojení skandivnávského stylu v pastelkách.

Obrázek

Můj německý přítel, recenzent časáku pro domácí kina, má doma něco podobného a za žádné klasické, sebelepší reproduktory, by své kino nevyměnil.

Obrázek

Osobně jsem zaměřen, jen na audio. Cokoli je nutné, nastavovat televizí, mě odrazuje.
Pro příznivce celkového dojmu všemi smysly, je systém kino-horn, mimořádně magický.

Pozvu Vás do archívu Martinova F-sportu.
Martin mi toleruje odkazy k nám a já jsem tomu rád.
Vše bylo řečeno. Využijme bohatého archivu - http://www.hifipassion.com/hifi/index.p ... 652&page=0

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ivanb_cko »

tak reproduktory jsou doma, kabelaz bude zahy tez; jen momentalne nemam penize na "bednu" - ty snad budou do mesice a pak uz to snad bude rychlovka. No a tak jak se nemuzu pohnout, tak jsem vymyslel, ze by tyto repra mohli byt aktivni a to ve smyslu zabudovani vykonoveho zesilovaciho stupne(snad to rikam spravne) do kazde reprobedny a ty pak napojit na predzesilovac. Design bedny na to vicemene mam upraveny a to tak, ze na tuto soucast budu mit prostor 96x46(58)mm a vyska temer 1500mm. Predstavuju si, ze by tyto zesilovace byly elektronkove(ty mohou kvuli mistu i z bedny "trcet") Prostor pro zesilovacebude od prostoru reproduktoru oddeleny ve vlastni casti, takze princip bude zachovan...

A tak prichazi dotaz: Co byste mi doporucili? Pripadne i nakres zapojeni..?

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ivanb_cko »

dale se resi na http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=11341 pokud to nekoho zajima. Jinak ja sleduji i toto forum, takze otazky na zdejsi uzivatele stale plati a rad se necham poucit ci jinak informovat...

Odpovědět