Stavba lampového zesilovače?

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Stavba lampového zesilovače?

Příspěvek od Renown »

myslím, že elektronkový zesilovač a zvláště ve třídě A by měl být navržen s ohledem na repro, pro které bude používán. Jako extrém by třeba byly bedny s citlivostí 86dB a k nim jednočinný zes. s 2A3 o výkonu 3W. To by asi nebylo to pravé.
I k tomu dvojčinnému zesilovači s EL34 o výkonu 15W (pro Efičáka - Svetlofon) musí být bedny o vysoké citlivosti. Nejlépe asi horny se 100 a více dBW/m *palec* ale postačí i obyčejné citlivé bedny.
Pokud ty bedny tuhle citlivost nemají, pak bych se spíše ohlížel po zesilovači ve třídě AB, kde tyhle EL34 dají v pentodovém zapojení 50W, ultralineární zapojení o něco méně cca 40 - 45W a pokud budou zapojeny jako triody, tak dají asi 20W.
Ve třídě B s napájecím napětím 800V pak dosáhnou výkonu 100W, ale to už není pro HiFi.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

LUPUS píše:Výkon u lampáče bych vztahoval hlavně k citlivosti beden a pojal bych to spíš jako jeden celek.OTL mě konstrukčně moc neláká a na druhou stranu si musí člověk uvědomit že hraje hlavně trafo...
Ano, máš pravdu, u elektronek záleží nejvíce na výstupním trafu. Výstupní trafa pro elektronkové zesilovače jsou to nejdražší co na zesilovači je (mimo elektronek typu 300B), když chceš dosáhnout Hi-Fi zvuk. Tady nejde o to navrhnout a udělat (navinout) jakékoliv zbastlené trafo, ale trafo optimální pro tu danou elektronku a to dané zapojení, nezkreslující, ze špičkového materiálu a špičkovou technologií. V tom svém prvním příspěvku tohoto tématu jsem uvedl příklad, že to jde postavit špičkový Hi-Fi a High-End elektronkový zesilovač, ale je stejně složitý jako tranzistorový a s ohledem na vysoké napětí i nebezpečný.
Jde také o to, kolik za něj chceš dát a jak si sním chceš hrát. Máš-li cca 10-12k, podívej se na ebay.uk a kup si zesík hotový, z dovozu. Mne stál jen cca 350€, ale čekání bylo 4 měsíce..., máš-li méně, udělej napočátek něco jednoduchého, na českém netu jsou i tišťáky na 2xEL34, což určitě stačí. Půjdeš-li do kvality, pak těch 10k je ale i pro DIY málo. Ty čínské zesilovače jsou kvalitní a laciné. Před 2-3 měsíci šly dokonce pořídit za cca 200€, ale HIGH-END to není (jsou laciné).

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Kdyz vynechame OTL, tak zakladem jsou vystupni trafa. Zapomente na to, ze vam je udela na objednavku nejaka ceska navijarna, proste nemaji zkusenosti a vuli se s tim patlat. A pouzit nejake stare z Tesel take neni cesta. Myslim, ze nebyly moc kvalitni a spatna povest, kterou lampace v Cechach maji, pochazi z nich. Takze nejdriv se podivat po vyrobcich traf nebo asijskych prodejcich, co je k dizpozici a co si muzu dovolit (Renown by jiste poradil), a pak hledat schema. Ta bych hledal take v cizine. Cesi nejsou perfekcioniste a jsou malo kriticti k vlastnim vytvorum.

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

JJ..to jsem právě myslel..lampáč na trafu nstojí a padá..takže konstrukce kterou člověk zvolí vychází z trafa který může sehnat...mě se jeví jako dostupný Hlava jinak nevím...slyšel jsem jeden kousek a celkem dobrý...pokud bychom uvažovali hybrid , tak jsme mimo tohle téma...

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

LUPUS píše:JJ..to jsem právě myslel..lampáč na trafu nstojí a padá..takže konstrukce kterou člověk zvolí vychází z trafa který může sehnat...mě se jeví jako dostupný Hlava jinak nevím...slyšel jsem jeden kousek a celkem dobrý...pokud bychom uvažovali hybrid , tak jsme mimo tohle téma...
Zapomeň na českou výrobu výstupních transformátorů. Ani Hlava není všemohoucí, občas je seženeš v GEC, také síťové trafo tam mají (určené k EL34). Ale pro špičkovou kvalitu musíš minimálně do Holandska a připrav si velký peníz. Nebo se podívej po netu, na Hi-Fi inzerci pan Mirek Nosek (Miroslav Nosek [mirek.nosek@seznam.cz]) prodává kopii elektronkového zesilovače špičkové značky Audiomat (2x 40W) za 11 kilo českých. Za tu cenu lepší nepostavíš.

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

Hlavu jsem uvedl jako příklad co se dá vyrobit na "českým" koleně....víte o někom kdo vyrábí nebo dokáže navinout výstupní trafo?Stejně musí být navržený ke konkretní konstrukci takže u nás moc velký výběr nevidím....

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Trafo z GESu, se sice dá použít, ale opravdu dobré není. Pořádné trafa dělá v Evropě pouze Lundahl :-) www.lundahl.se

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

No...GES jsem teda opravdu nemyslel...zajímalo mě spíš jestli má někdo zkušenost s firmou která motá trafa ale pochybuju že by v dnešní době ještě někdo navinul kvalitní výstupní trafo...asi si taky udělám rekvalifikaci na barmana nebo si otevřu autobazar...to jsou dobrý řemesla...

mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri »

Takže jestli jsem vás všechny pochopil dobře. Mám lampy vyhodit a koupit si něco hotovýho... Neměl jsem ambice stavět doma něco high-end, ale prostě něco, co bude slušně hrát. :roll:

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

to zas ne...:-)) prostě sežeň trafo na jaký máš , postav a měj radost že to hraje...já to udělám podobně...tady jsou když tak nějaký schemata...http://www.jacmusic.com/techcorner/SCHE ... Fi-BRANDS/ *2thumbsup*

tom
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

no na to, že hledáš inspiraci a že stavba je hlavně o zábavě moc rychle házíš flintu do žita.
No a jestli jsi myslel, že to ibastlíš za pár kaček tak to máš smůlu, to by lampy dělal každej i JÁ :mrgreen:

mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri »

tom píše:no na to, že hledáš inspiraci a že stavba je hlavně o zábavě moc rychle házíš flintu do žita.
No a jestli jsi myslel, že to ibastlíš za pár kaček tak to máš smůlu, to by lampy dělal každej i JÁ :mrgreen:
to jsem si samozřejmě nemyslel, ale zatím, se tady moc podnětných rad nevyskytlo. jen odrazování...

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Koukni na tohle s trafama z GESu: http://home.tiscali.cz/flashedbrain/tubeamp/
Nemohu si pomoci, ale to zapojení má dost rezerv především v zdroji anodového napětí. Rychlé diody, tlumivka, stabilizace, MP (MKP) kondenzátory, kapacitní násobič s FET tranzistorem pro anody vstupních elektronek a invertoru. Po těhle úpravách by to bylo nesrovnatelně lepší navzdory výstupním trafům z GESu.
Kdyby tam ještě byly výstupní trafa Lundahl a namísto elektronkového invertoru by tam bylo interstage trafo s permaloyovým jádrem od Lundahlu ...... ale to by už byl úplně jiný zesilovač.

mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri »

Renown píše:
Koukni na tohle s trafama z GESu: http://home.tiscali.cz/flashedbrain/tubeamp/
Nemohu si pomoci, ale to zapojení má dost rezerv především v zdroji anodového napětí. Rychlé diody, tlumivka, stabilizace, MP (MKP) kondenzátory, kapacitní násobič s FET tranzistorem pro anody vstupních elektronek a invertoru. Po těhle úpravách by to bylo nesrovnatelně lepší navzdory výstupním trafům z GESu.
Kdyby tam ještě byly výstupní trafa Lundahl a namísto elektronkového invertoru by tam bylo interstage trafo s permaloyovým jádrem od Lundahlu ...... ale to by už byl úplně jiný zesilovač.
Zajímavý, zajímavý. Co takhle to schéma předělat a hodit sem ;-)

Odpovědět