Stavba lampového zesilovače?

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Stavba lampového zesilovače?

Příspěvek od mmachtri »

Stavěl jste někdo něco? Mám v plánu něco sestrojit a zatím hledám motivaci....

tom
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba lampového zesilovače?

Příspěvek od tom »

Hoj,
tak pokud jsi nebyl tady, tak můžeš čerpat :
http://hlava.webpark.cz/

mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri »

tom píše:Hoj,
tak pokud jsi nebyl tady, tak můžeš čerpat :
http://hlava.webpark.cz/

nebyl, díky

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

A co to má být ? Jednočinný nebo dvojčinný, jaký výkon, jaké elektronky, kolik to má stát atd. ?

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

jo, taky jsem pomýšlel ..ale hlavně jaký trafo....? Hlava to má asi zmáknutý, takže je pro mě na prvním místě..plus nejspíš 6C33C...jinak jednočinná A třída kolem 5-8W

mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri »

Renown píše:A co to má být ? Jednočinný nebo dvojčinný, jaký výkon, jaké elektronky, kolik to má stát atd. ?
Měla by to být čistá třída A. Elektronky bych použil ty, co už mám. Párovaný ECC83 a 2x EL34. Čili výkon bych viděl 2x25W. Stát samozřejmě co nejmíň, ale ne na úkor kvality. Na druhou stranu nepožaduju high-end. Počítám, že nejvyšíí investice bude do železa (trafa, šasi). Součástky a bižuterii kolem seženu snad a výhodnou cenu...

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

OK..ale když už stavět ,tak se můžeme dívat trochu víš.....našel někdo nějaký opravdu zajímavý schema? preferuju spíš ecc88(e88cc,6922) na vstupu a výstup právě ty 6c33 nebo KT88 ,300B...případně nějaký OTL ale tam se mi moc nelíbí složitější obvod...ne kvůli stavbě ale prostě delší cesta ....

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

víš já jsem vak koko.t ale podíval bych se spíš výš

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

To LUPUS: jestliže to myslíš vážně s tím "hodně vysoko", tak konečná je asi zde: http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/el509/intro.htm . Sice je to přizpůsobené 100V rozvodu v Japonsku, elektronky jsou bezproblémově zaměnitelné za PL509, musel bys to doplnit síťovými trafy. A pak budeš mít zesilovač se zkreslením 0,004% při jednom wattu a se špičkou 165W, tedy výsledky co nedokáží mnohdy ani HighEndové tranzistorové zesilovače. Kdybys byl ochoten se do toho pustit, mám kontakt na mladýho kluka z Prahy, co něco podobného již dělal. Sám bych do toho také šel, ale můj Sound Luster D-2030A osazený KT88 má zkreslení < 1% při plném výkonu a nemám pocit, že bych slyšel nějaké zkreslení. A navíc mám již objednaný druhý do bi-ampingu. Držím palce.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Měla by to být čistá třída A. Elektronky bych použil ty, co už mám. Párovaný ECC83 a 2x EL34. Čili výkon bych viděl 2x25W.
Hmm, už to začíná :D
Z EL34 se nedá dostat v čisté třídě A výkon 25W. Spíše tak 15W
Stát samozřejmě co nejmíň, ale ne na úkor kvality. Na druhou stranu nepožaduju high-end. Počítám, že nejvyšíí investice bude do železa (trafa, šasi). Součástky a bižuterii kolem seženu snad a výhodnou cenu.
To jsou ale protichůdná tvrzení. Kvalita elektronkového zesilovače je přímo úměrná kvalitě trafa a použitých součástek. Kvalitní trafo a součástky stojí spoustu peněz.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

OTL co tu popisuje Aleska je naprosto nevhodný pro začátečníka. Spíše bych měl říct že je smrtelně nebezpečný. Každý elektronkový zesilovač je smrtelně nebezpečný a OTL ještě více. Pokud si nejsi absolutně jistý tím co děláš, radši se do toho vůbec nepouštěj.

mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri »

Renown píše:
Měla by to být čistá třída A. Elektronky bych použil ty, co už mám. Párovaný ECC83 a 2x EL34. Čili výkon bych viděl 2x25W.
Hmm, už to začíná :D
Z EL34 se nedá dostat v čisté třídě A výkon 25W. Spíše tak 15W
Stát samozřejmě co nejmíň, ale ne na úkor kvality. Na druhou stranu nepožaduju high-end. Počítám, že nejvyšíí investice bude do železa (trafa, šasi). Součástky a bižuterii kolem seženu snad a výhodnou cenu.
To jsou ale protichůdná tvrzení. Kvalita elektronkového zesilovače je přímo úměrná kvalitě trafa a použitých součástek. Kvalitní trafo a součástky stojí spoustu peněz.
OK 15W proč ne. Výkon 25W jsem nepožadoval. Byl to jen návrh.
A protichůdná tvrzení? Tak jsem to vůbec nemyslel. Zřejmě jsem to jen špatně zformuloval do věty. Naprosto souhlasím s tím co píšeš..

LUPUS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUPUS »

Výkon u lampáče bych vztahoval hlavně k citlivosti beden a pojal bych to spíš jako jeden celek.OTL mě konstrukčně moc neláká a na druhou stranu si musí člověk uvědomit že hraje hlavně trafo...

mmachtri
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri »

LUPUS píše:Výkon u lampáče bych vztahoval hlavně k citlivosti beden a pojal bych to spíš jako jeden celek.OTL mě konstrukčně moc neláká a na druhou stranu si musí člověk uvědomit že hraje hlavně trafo...
Však proto jsem o výkonu na začátku vůbec nemluvil...

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

PL-509 mi Hlava půjčil. Ale zázraky se nedějí. Zvuk byl z typu: hraje to... :cry:
Dvoučinné áčko s EL-34 mi půjčil Renown a to už hrálo výborně.
Alespoň po výměně triod JJ za E. Harmonix.
Je tam mnoho komplikací a sám pan Hlava říkal, že je někdy těžké, najít zdroj brumu a další komplikace DIY konstrukcí.g
Osobně mám oblíbený zvuk elektronkového předzesilovačem s vhodným tranzistorovým koncem.

Odpovědět