Blues, R&B

Různé hudební žánry
Odpovědět
Mih
Příspěvky: 772
Registrován: 18 dub 2008 08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Blues, R&B

Příspěvek od Mih »

Když je řeč o blues, tak by mělo padnout i jméno Robert Gray. Tohohle chlapíka, výborného kytaristu i zpěváka jsem neznal do shlédnutí Crossroads E. Claptona. Nyní se mi přehrává album The Robert Gray Band - False Accusations. Výborné blues, výborně nahrané, až se mi nechce věřit že tohle album je z r. 1986...


Uživatelský avatar
samoT
Příspěvky: 339
Registrován: 03 srp 2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od samoT »

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu, nebo doporučení. Doteď jsem hlavně poslouchal rock/metal a jelikož zvuk el. kytary miluji, chtěl bych si rozšířit svůj "hudební obzor". Koukal jsem na pár filmů, kde učinkovali bluesmani (Cadillac Records, Ray, Black Snake Moan) a dost mě tento žánr zaujal.

Konkrétně se mi nejvíc líbí takový ten temný zvuk kytary, který předvádí Samuel L. Jackson v tomto videu. Mohli by jste mi doporučit nějaké interprety s podobným stylem hraní? Nejlépe vydaná alba na LP. Vůbec se v tomto žánru neorientuji, takže Vám budu vděčný za každou radu.

Zatím vlastním stařičké LP Chucka Berryho, což není úplně to co hledám, ale taky se mi líbí.

Milord
Příspěvky: 14
Registrován: 31 kvě 2011 19:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Blues, R&B

Příspěvek od Milord »

Je tady nový časopis o Blues:
http://www.hudebnicasopis.cz/

Uživatelský avatar
angus
Příspěvky: 3
Registrován: 18 lis 2012 10:41
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od angus »

...já nakupuji blues na CLASSIC a nejvíce od Telarc,třeba Junior Wells-Come on in the house je bomba.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od lechos »

Koukám...jeden Johnny Winter už tu je druhý tedy, 18 písní, 52 min.
Obrázek

Uživatelský avatar
Veronika
Příspěvky: 63
Registrován: 30 čer 2014 19:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Blues, R&B

Příspěvek od Veronika »

A co třeba:

John Lee Hooker
Howlin´Wolf
Otis Rush
Posloucháte někdo? Znáte?

Na Howlin´ Wolfa teď narážím pořád někde. Třeba Elvis Presley říkal, že to byl jeden z jeho velkých vzorů. Mám od něj tohle:
Obrázek

Otis Rush je v naších krajinách asi velikou neznámou, mám zatím jenom v elektronické podobě tohle:
Obrázek

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6644
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od dadaft »

Rozhodl jsem se trochu pozměnit přístup. Psát osobní okénka interpretů nikam nevede, nejsme pubertální fanynky, ale hifisti.
Lepší je psát o jednotlivých albech.
Obzvlášť v dnešní době, kdy má kde kdo k dispozici hudební streamovací službu a knihovnu s desetitisíci interprety a jejich alby...
Taková logika říká psát o nějak zajímavých (a třeba ne úplně dokonalých) deskách do rubriky "Co právě poslouchám". No a ty dokonalá dávat do vláken jednotlivých žánrů.
Já teď ujíždím na bluesových kytaristkách, tak to holt začne tady...
------------------------------------------------------------------------
.
.
.
.
.
Obrázek

Debbie Davies - Holdin´Court (2009)


Instrumentální deska známé bluesové kytaristky.
Doslova škola bluesové kytary a všechn odstínů Fender Stratocaster, na který Debbie neuvěřitelně hraje.
Člověk si uvědomí, jaký kousek je to od blues ke klasickému rock´n´rollu a dál.
*thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*
Je třeba dodat, že velký podíl na úspěchu mají bicí a hlavně basa --- žádné umělecké kudrlinky, ale famózně šlapající melodická basa.
K tomu střídmě sem tam nějaké ty žestě, klávesky nebo foukačku a výsledek je super.

Obrázek

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6644
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Johnny Winter - 3rd Degree

Legendární album (Grammy), kdy do nás Johnny sype jednu bluesovou pecku za druhou a vše koření fenomenálními kytarovými sóly.

Apoštol blues v nejlepší formě.

*palec*

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6644
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Joanna Connor - Nothing But The Blues


Živák z německého Bambergu z roku 1999

K prvnímu poslechu bych doporučil vynechat skladby 1, 3 a 4 a vletět přímo do atmosféry koncertu skladbou Make Love To You - klasický bluesový 3 minutový úvod a pak se začne rozjíždět skoro šestiminutové kytarové sólo,,,,,,,,,,,,,,,,, zprvu nenápadně,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ale pak Joanna Connor ukáže že není žádná Deborah Coleman ale JOANNA CONNOR, první kytarová liga jako B.B.King nebo Mark Knopfler,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, bude jen doprovodná kapela, vesmír s miliony zářících hvězd, Joanna Connor,,,,,,,,,,,,,,,,, a *klanimse* Jeho Veličenstvo Gibson Les Paul.
Je neuvěřitelné, co z něj dokáže vymáčknout špičková kytaristka.
Jedno z nejlepších kytarových sól, co znám.

Obrázek

Pak bych přešel na Dr. Feelgood :D a pokračoval dál do konce.
((( a že to taky na konci vyvrcholí )))

Skvělé album.

Obrázek

----------------------------------------------------------------------------

Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 981
Registrován: 17 dub 2016 23:45
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od terahera »

dadaft píše:
24 srp 2017 16:58
Rozhodl jsem se trochu pozměnit přístup. Psát osobní okénka interpretů nikam nevede, nejsme pubertální fanynky, ale hifisti.
Lepší je psát o jednotlivých albech.
Obzvlášť v dnešní době, kdy má kde kdo k dispozici hudební streamovací službu a knihovnu s desetitisíci interprety a jejich alby...
Taková logika říká psát o nějak zajímavých (a třeba ne úplně dokonalých) deskách do rubriky "Co právě poslouchám". No a ty dokonalá dávat do vláken jednotlivých žánrů.
Já teď ujíždím na bluesových kytaristkách, tak to holt začne tady...
------------------------------------------------------------------------
.
.
.
.
.
Obrázek

Debbie Davies - Holdin´Court (2009)


Instrumentální deska známé bluesové kytaristky.
Doslova škola bluesové kytary a všechn odstínů Fender Stratocaster, na který Debbie neuvěřitelně hraje.
Člověk si uvědomí, jaký kousek je to od blues ke klasickému rock´n´rollu a dál.
*thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*
Je třeba dodat, že velký podíl na úspěchu mají bicí a hlavně basa --- žádné umělecké kudrlinky, ale famózně šlapající melodická basa.
K tomu střídmě sem tam nějaké ty žestě, klávesky nebo foukačku a výsledek je super.

Obrázek
Díky za inspiraci *2thumbsup*
Neměl jsem zrovna dobrý den,ale tohle mě totálně spravilo a nahodilou do normálu ;) Dik

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6644
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Tinsley Ellis - Get It!

Stejně jako Holdin´Court výše i Get It! je instrumentální deska a svým způsobem učebnice bluesové kytary, kdy je vždy nejdřív uvedeno téma, představeno několik rytmických způsobů hraní a pak je postupně budováno kytarové sólo,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a že Tinsley Ellis tedy umí vystavět kytarové sólo!
A stejně jako u Holdin´Court to stojí na poctivém rytmickém bicím základě a melodické a šlapavé base.
Plus fajnové klávesy.

Netuším sice, co znamená to "nahráno v dual fidelity stereo!", ale zvuk je opravdu špica.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6644
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

The Walter Trout Power Trio - Hardcore

Je to naprosto jednoduché --- v přehrávači zapnete skladbu číslo jedna a po 9 minutách už víte:

--- buď dáte krátkou pauzu, abyste uvařili kafe a pořádnou whiskovku naplnili ledem a čtvrt láhví Bushmillse, protože víte, že vás čeká parádní bluesová hodinka s mistrovsky ovládanou *klanimse* Fender Stratocaster

(--- nebo ne.)

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6644
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Joanne Shaw Taylor - White Sugar

Kdybych byl producent, tak skladba č.2 Just Another Word na desku neprojde, má jiný zvuk než zbytek alba a ani není tak dobrá (říká se, že někdy stačí vyvětrat studio a zvuk se změní, já ji každopádně vždy vynechávám),,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ale jinak velmi dobrá bluesová deska.

Vynikající je nabustrovaný zvuk Joannina Fender Telecasteru............. *palec*

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6644
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Blues, R&B

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Buddy GUY - Rhythm & Blues


*klanimse* Buddy Guy je samozřejmě ABSOLUTNÍ legenda elektrického blues, o tom není žádného sporu.

Zajímavější je, že i po sedumdesátce dokáže vydávat v rychlém sledu vynikající desky.
Rhythm & Blues je jednou z nich, dvojalbum, která ovšem neztrácí dech -- dokonce bych řekl, že 2CD je ještě lepší než jednička.

Skvělá muzika, skvělí hosté, skvělý zvuk.

*2thumbsup* 100% *2thumbsup*

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host