Tara Labs - starší modely repro kabelů

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
zabiny007

Tara Labs - starší modely repro kabelů

Příspěvek od zabiny007 »

Když jsem na své sestavě vyzkoušel od kamaráda zapůjčený kabel Tara Labs ISM The2ex tak jsem pochopil, že v současné době jsou mé kabely (Audio Revive SPC TRIPLE C) již brzdou a je na čase je výhledově vyměnit.
Vzhledem k tomu, že provozuji MCH v biampingu/biwiringu, bylo by pro mne zakoupení nových sad aktuálních modelů ekonomickou sebevraždou. Proto koukám po starších kabelech na zahraničních bazarech, kde se dají občas výhodně koupit, ale bohužel bez vyzkoušení.
Z těch cenově dostupných kabelů to jsou např.:
  • Tara Labs řada RSC - AIR 1, 2 i 3,
    Tara Labs RSC Reference - např. 2000 GEN2
    Tara Labs RSC Prime 1800
    TaraLabs RCS Vector 2
    TARA Labs RSC Decade
    atd...
Máte někdo s nimi zkušenosti? A umíte je srovnat s TaraLabs ISMThe2? Popř. dají se jednotlivé řady nějak zobecnit? Někde na zahraničním fóru jsem např. četl srovnání řady RSC AIR tak, že model 1 je analytický, model 3 bláto a model 2 ideální kompromis...

Popř. doporučíte nějakou špičkovou metráž, ze které by se daly kabely udělat na míru a kterou by bylo možné předem vyzkoušet?

Jiri
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Tara Labs - starší modely repro kabelů

Příspěvek od Jiri »

Mám zkušenosti jen se signál. kabely:
- Tara Labs Vector1 (prý jsou lepší než novější Vector2) a tam mohu prohlásit, že jako 2nd hand mají výborný poměr výkon/cena.
- Tara Labs The One - jasně lepší než Vector1 ale cenově už výrazně dražší

valderon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od valderon »

Zabiny007
Tady bude asi málo se zkušenosti s TaraLabs. Nicméně i u kabelů napříč výrobci platí 2 věci.
1. Čím dražší, tím lepší. Asi těžko očekávat, že za 1/2 ceny bude stejný zvuk. Spíše je otázka, která řada je nejlepší poměr výkon, cena.
2. Mnohdy ani dražší kabel nemusí být lepší. Záleží jak sedne. Ale to ty víš.
Kabely jsou vydrena zkušenost. Mám už něco za sebou, stejně jako ty. Proto ti to jen připomínám. Třeba taky zafunguju jako katalyzátor, jako ty na mě, pamatuješ? *2thumbsup*
P. S. Dnes dovezu 06ku na test *hura*

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

JJ, jeden zdejší člen mi říkal - když chceš slušný kompromis, kup co nejvyšší Taralabs. Pokud chceš nekompromisní řešení, ber Valahalu, pokud nemáš na ODIN :-). Takže u mne to bude cesta TaraLabs :-)-
Když jsem se věnoval studování rozdílů mezi jejich produkty a řadami, tak to mají v podstatě jednoduché. Když pominu úplně tu nejlevnější řadu, tak ty nejstarší kabely a pak současná levnější řada používají materiál GEN1. Všechny dražší mají vodiče GEN2 a liší se "jen" v počtu použitých drátů a izolace. Např. ze současné produkce:
Prime M1 je nejlevnější a ani u něj neuvádí, kolik má vodičů
RSC Air Forte má 24 vodičů
The 2 - 64 vodičů
The 08 - 108 vodičů
The Muse 144 vodičů
The Omega 280 vodičů
The Grandmaster 288 vodičů :-)

A teď jsem někde četl, že chystají novou řadu, kde bude použit nově vyvinutý GEN3...

Takže je to ve výsledku pro mne velmi jednoduché - koupím kabel, co bude mít nejvíce vodičů GEN2 z těch, na které finančně dosáhnu :-)
Popř. - když teď přijde GEN3, mohly by třeba GEN2 jít do výprodeje :-). I když... to se asi nestane .

*offtopic*
valderon - Tak pak hned cinkni, co 06 u tebe dělá ! Jsem zvědav!

valderon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od valderon »

Tak jsem dnes porovnal reproduktorové kabely Taralabs rsc 1 a ISM the 2ex. Rsc 1 je nižší řada, a starší. To aby bylo jasno. Na začátek začnu od konce. Podle mě rsc 1 umí cca 90% zvuku, podle kamaráda - druhý tester, 80%, tak si vyberte :lol:. Bezpochyby je rsc 1 ve své třídě výborný kabel. Nicméně rozdíl mezi nimi je. A to zcela jasný, zřetelný a slysitelný. Rsc je výš posazený. Analitičtějsi, ale ne studený nebo ostrý. Výšky jsou výraznější, jasně naservirované, ale ne ostré,jsou příjemné, jemné. Žádné zrno, hladké. Moc se mi to líbilo. Středy taky pěkný, prokreslený, trošicku ostřejší ve špičkách piana, nebo sykavkach. Trochu menší plasticita, 3d prostoru. Bas. Tak tady to bylo nejvýraznější. Proti ISM 2ex menší hloubka, objem, impuls, udernost, razance a objem zpěváka i nástrojů. Ono to v absolutním měřítku nebylo až tak moc, jak to možná z textu vypadá, ale i to málo se podepsalo na celkovém charakteru. Díky tomu basu byl i prostor méně plastický. Já prohlásil, že jiní dosahují těchto hlubokých basů subwooferem, já kabelem *2thumbsup*. Takže se moje zkušenost shoduje s tím, co zabiny007 vyčetl na fórech. Jednoduše, tady jasně platí, že lepší je dražší.

stereokulich
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stereokulich »

Sašo, pamatuješ na rozdíl XLR Tara 0,8 proti Valhalla?
Ja mam zkušenost XLR The One proti 0,8.
samozřejmě lepší 0,8 .lepší prostor, hlubší basy, lepší výšky, klasika.

A vector 1 jsem měl také doma spolu s The One ai tam byl výrazný rozdíl ve prospěch samozřejmě dražšího modelu.
Jinak jsem zkoušel repro The One proti The 2 co jsi měl
doma. Zase stejný rozdíl jako výše popisují.

valderon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od valderon »

Stereokulich :
Díky za informace! Vlastně jsi mi odpověděl i bez otázky. Už asi rok si říkám, jak by mi to hrálo s the One nebo dokonce 0,8 na repro kabelech. Ale k tomuto porovnání jsem se bohužel nedostal. A kupovat zajíce vpytli, na to už je to moc peněz. Pokud bys mohl říct více (klidně pm), budu rád. Děkuji

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Stereokulich :
JJ, máš pravdu na ten rychlotest Valhalla/Taralabs jsem skoro zapomněl. Bylo to jedno z překvapivých zjištění, že rozdíl mezi kabely vyleze ještě dřív, než orchestr začne hrát - stačilo slyšet, jak zní potlesk v sále při příchodu dirigenta s Valhalou a pak s Taralabs... :-)

Jinak moc díky za vaše zkušenosti. Zatím všechny informace vstřebávám. Mám teď i popůjčováno pár různých kabelů mimo značku TaraLAbs a zkouším/testuji. Je docela zábava pozorovat, co dělá výměna reprokabelu se zvukem a jak se mění tělo nástrojů, prostor, podání sykavek atd... A rozhodně neznamená dražší= lepší. Pokaždé je zvuk trochu jinak posazený a každému by mohlo sednout něco jiného. Kdo vliv kabelů popírá musí být buď totální hlušec, nebo ignorant a zaslepenec, který si nic takového doma nezkusil.

Já teď jen lituji, že nejsem "zavodář" nebo důchodce s neomezeným časem pro koníčky. Docela mne obtěžuje, že nemohu poslouchat více a musím se věnovat i "vytváření hodnot" :D

sonofstars
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od sonofstars »

zabiny
Asi chápu jak jsi to myslel, ale stejně to napíšu - tohle nemusí platit vždy: "Kdo vliv kabelů popírá musí být buď totální hlušec, nebo ignorant a zaslepenec, který si nic takového doma nezkusil. "

Na své aparatuře jsem neslyšel rozdíl v reprokabelu Kabelguru Venom a Noble Audio Rainbow. Když jsem prodal 40 let staré repro Wharfedale Dovedale a koupil nové Marmaid Anchore, tak jsem test opakoval. A voilá - NA jasně rozlišitelný.
Staré bedny hrály dobře, ale měly své limity a dál mě nepustily. :lol:

Jiri
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jiri »

Přesně tak, teprve až když celá aparatura dosáhne dostatečně rozlišující úrovně tak potom teprve začít zkoušet měnit kabeláž a vynášet nějaké závěry :D

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Přesně tak, teprve až když celá aparatura dosáhne dostatečně rozlišující úrovně tak potom teprve začít zkoušet měnit kabeláž a vynášet nějaké závěry :D
To je pravda, jen to má takové praktické úskalí, do kterého jsme se dostal při posledním upgrade. Výběr přístrojů bez odpovídající kabeláže je střílení naslepo a naopak, investovat do drahé kabeláže, když pak přístroje stejně nemají pořádné rozlišení, je zase vyhazování peněz :D

Když už jsem konečně ve své hlavě přijal skutečnost, že kabely dělají opravdu hodně, tak jsem si pro každý výběr přístroje musel zapůjčit celou sadu kabeláže - od napájecích po signálové, reproduktovový jsem si v nižší verzi (Nordost Frey 2) koupil již dříve. Bez pokročilé kabeláže nemělo už pro mne vůbec smysl přístroje řešit.
Nakonec to dopadlo tak, že jsem nejdříve zakoupil kompletní kabeláž (Nordost Tyr 2) a teprve potom se definitivně rozhodl pro přístroje a bedny.

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Jak jak jsem psal, potřebuji více ks reprokabelů pro uspokojení předních beden i centru. To se dá většinou snadno řešit u nákupu nového kabelu s dovozcem přikoupením potřebného singlu.
Protože já však v této kategorii uvažuji o 2handu, je to trošku složitější. Teoreticky se dá koupit delší kabel a ten nakouskovat, což u některých může jít bez problému a u jiných je to nerealizovatelné. Údajně ten druhý případ by měl být i kabel ONE, protože je celý skryt v nějaké plastové hadici, ve které má být vakuum. Nevíte někdo, zda je to pravda?
Myslím, že to by byl pro Pytla neřešitelný problém... :-)

Při hledání informací jsem narazil na zajímavé video, kde je vidět výroba modelu OMEGA. To je fakt masakr :-)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Jako Hledač pokladů musím podotknout, že i levné verze reprokabelů Tara Labs v metráži, jsou super.
Před pár dny jsem ve skříni objevil přes 10m Prism Omni.
Je to hnusný, bílý, málo ohebný kabel, vevnitř je na pohled obyčejná kroucená dvojlinka.
Je na ni napsáno SA-QF8N, Aero-PE Dielectric a že jsou drátky ve vodiči lisované tlakem.

Obrázek

Vůbec si nepamatuju, kde jsem ho vzal, ani kolik stál, počítám, že moc ne podle vzhledu.

Už hrozně dlouho jsem nic pokud jde o kabely neměnil, tak jsem jenom tak ze srandy tenhle šeredný káblík nařezal, odizoloval, připevnil na něj oblíbené banánky od AEC, a zapojil do sestavy.
A musím říct, že velké překvápko.
Mám spoustu a spoustu kabelů v metráži do 500,-Kč/m, dvojlinky, koaxiály, kroucené, párové čtyřky, pletené.............
Ale nikdo se na tenhle bílý hnus nechytá, dokonce ani tak dobré a prověřené kabely jako Kimber 4PR, o dvolince Proson nemluvě.
Čistota, průhlednost, neutralita, skvělá lokalizace a barva nástrojů.
Asi nesedne agresivnějším sestavám, ale jinak paráda na akustickou hudbu především.
Čert ví, v čem to je...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Beru zpět. Není nic moc.

valderon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od valderon »

😲 Copak, můžeš to vysvětlit?