Pivišťák

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Pivišťák
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Pivišťák

Příspěvek od Pivišťák »

Tak jsem tady!

...první slova po vstupu na nové území mám za sebou, teď už jen seriózně.

Dobrý den, jsem Pivišťák a za chvíli mi bude 27 roků. Jestli sem chodí i ženy (už to tu chvíli čtu a vím, že moc ne), tak rovnou upozorním, že prstýnek a potomka už mám. Bydlím přibližně uprostřed mezi šťáhlavským pivovarem Radouš a černickým Purkmistrem. Jo a taky je asi 3 km od nás Plzeň, kdo by si to hned neuvědomil.

Stereo mám zatím nekompletní, místy provizorní, a tak postupně budu vylepšovat. Směr mám docela jasný, cíle si nechávám otevřené.

Na začátku všeho je Gramofon Tesla NC500 v (podle mě nádherné) úpravě od Hifi Vintage CZ osazený přenoskou AT91. Pokusím se sem dotlačit fotku.
Časem (zatím nebudu chvátat) bych rád přešel na AT95 (podle toho, co jsem četl si s NC500 dobře rozumí, dalším nápadům se nebráním).
Tak dlouho jsem uvažoval o novém stroji, např. Debut Carbon Exprit, RPM 1 Carbon, Thorens TD 308... až jsem došel k závěru, že se raději trochu uklidním, pokusím se najít pěkný vintage kousek a místo věčného sezení u kompu a hledání recenzí raději budu poslouchat. Navíc aspoň zbyde víc peněz na další desky.

Další v řetězci je Pioneer SA 706 z roku 1978/79, pořízený asi před dvěma týdny a teprve včera společne s gramofonem poprvé vyzkoušen. Ano, obojí mám jen krátce, zatím nemám pořádně usazeno, vyváženo atd. Na to se teprve těším.

O repru bych rád napsal více, ale moc informací nemám. Dostal jsem je k mému dřívějšímu gramu, Tesle NC420, při rozebrání jsem narazil pouze na zašlý štítek, podle kterého pochází z Německa. Jeho zvuk mi ale pro domácí poslech úplně vyhovuje. NC 420ku jsem dostal před časem od známé a to byl pro mě dar jak z nebes. Bohužel časem se začaly objevovat drobné vady, jako třeba probíjející přední panel, občasná nefunkčnost zesilovače (obvykle po několika měsících pod postelí zase začal fungovat) atd. Teď čeká na skříni, až budu mít chvilku, tak jí plánuji darovat na díly šikovnějším.

A co poslouchám... Tak třeba teď na nízkou hlasitost Marka Knopflera (2LP Private Investigations), jinak mám hodně rád Patti Smith, Pink Floyd, Beatles, ale rád si pustím třeba taky Nirvanu, nějaký ty pankáče, pak zas třeba pány Hapku a Horáčka, Coppelius, Szidi Tobias, Jethro Tull, je toho moc :) Vinilů mám zatím jen pár, hodlám ale rozšiřovat, sbírat, expandovat a ideálně s nimi zabrat doma co nejvíc místa *2thumbsup*

Jo a ještě mám sluchátka, AKG 515 mkII. Ty obvykle připojuji k iPhonu nebo Macbooku Air.

A to je asi tak všechno. Tak se mějte

Pivišťák

Pivišťák
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pivišťák

Příspěvek od Pivišťák »

Provizorní setup

Obrázek

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

Private Investigations... to je nádherná deska!
Ta basová linka + bicí. Na tom jsme všichni někdy ujížděli, že!
Takže vítej zde. Mezi poblázněnými hifisty.
Jen ten gramofon sundej z toho zesilovače, prosím!
Mě z toho pohledu dolsova "rozbolely zuby".
:-)

Pivišťák
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pivišťák »

lachim píše: Jen ten gramofon sundej z toho zesilovače, prosím!
Mě z toho pohledu dolsova "rozbolely zuby".
:-)
Dlouho tam nebude, slibuju :) Jakmile bude nová skříňka tak půjde zesilovač pěkně dolů a nahoře bude jen gramofon.

enaxy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enaxy »

No vitaj. NC 500 mám taktiež a zistil som že mi tam nesedeli otáčky. Nepomohlo vymena motora, remeničky ani subtanier ani laborovanie s gumičkami. Už to mám poriešené a teraz má presne 33,3 a 45 ot/min. Ak môžeš a ak si ešte nemeral tak si skús vytlačiť strobo disk napriklad : http://keystrobe.com/Discs.html a použi Strobe Light tachometer https://itunes.apple.com/us/app/strobe- ... 94321?mt=8 ten funguje dobre len na Iphone 5S

alebo použi rpm meter https://itunes.apple.com/us/app/rpm-tur ... 89902?mt=8 ten funguje dobre aj na Iphone 5

Napíš mi do ss čo si nameral. Vďaka.

Pivišťák
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pivišťák »

To enaxy: díky za tipy. S otáčkami jsem měl problém u NZC 420. Tam ale stačilo vyměnit řemínek. U NC 500 jsem zatím takový pocit neměl, ale stejně chci zkusit měření, co jsi popisoval. Měřit otáčky telefonem mě nikdy nenapadlo, přitom to nemusí být špatná metoda. Před časem jsem psal pro iOS appku, která pro svůj běh využívala podobných měření a ta přesnost je vážně velká.

enaxy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enaxy »

sám som prekvapený tej presnosti, kontroloval som to so strobo kotúčom a presným 100Hz stroboskopom a taktiež s laserovým meračom otáčok a tieto hore metódy s telefónom vykazovali rovnaké výsledky. https://www.youtube.com/watch?v=ZM9gYX30xFA

tento je výborný https://itunes.apple.com/us/app/turntab ... 51179?mt=8 dnes skúsim na iphone 5 a 5s

Nuž kvalitný gyroskop a akcelerometer.

Ale ako písal autor videa ak je človek spokojný s tým čo počúva tak nech neskúša merať lebo veľakrát u belt drive je problém s otáčkami u starších mašiniek a u bežnej triedy hifi.

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S499_1023 »

A načo to všetko u NC 450, ktorá má stroboskop?

Pivišťák
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pivišťák »

Vyzkoušel jsem ten RPM Checker. Měřil jsem třikrát. První dva pokusy jsem nechal telefon položený co nejblíže středu talíře, při třetím pokusu jsem jej podložil, aby byl přesně uprostřed. Ve všech měřeních jsem dostával stejné výsledky a sice, že mám v průměru o cca 0,7% nižší otáčky, přičemž tato hodnota kolísá jen velmi málo. Gramofon mám připojený přímo do zásuvky, žádné filtry atd. nemám. Na to, že jde o cca 27 let starý přístroj, je to podle mě slušná hodnota.

Zajímalo by mě, jak (jestli) by se hodnoty lišily, kdybych neměl gramo zapojené jen do zásuvky, při použití jiného mazání atd. Možná i řemínek může mít nepatrný prokluz na řemenici. Co je ale důležité - nemám pocit, že by to hrálo zle :)

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Dr. Feickert prodává 7" desku, na které je zaznamenán signál 3150Hz a do mobilu si stáhnete jeho aplikaci. Pak desku pustíte a telefon se spuštěnou aplikací dáte k reprobedně. Na telefonu uvidíte výsledek. Cena asi 15 Euro, prodával to už před lety třeba na výstavě v Mnichově.

Pivišťák
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pivišťák »

To Renown: Díky za tip, rozhodně by to stálo za pokus. Předpokládám, že původní (a jistě přesnější) postup by mohl být místo repra připojit osciloskop. Ten ale jako většina lidí k dispozici nemám. Telefon se proto nabízí jako dostupná alternativa se snadnou obsluhou.

Tak mě napadá, že by bylo docela zajímavé téma využití telefonu pro nastavení gramofonu.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

spíše spektrální analyzátor

enaxy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enaxy »

S499_1023 píše:A načo to všetko u NC 450, ktorá má stroboskop?
Netrep. Sa tu bavíme o NC 500. Ja som musel obrúsiť subtanier aby mi pri originál gumičke konečne sedeli otáčky. Taká NC 470 čo ju tu mám na stole ide úplne presne. To gramo po úpravách je perfektné. Moja méta je urobiť si Linn Sondek LP12 s sme 1101 ramienkom a pohonom nc470.

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S499_1023 »

Linn Sondek LP12 s sme 1101 ramienkom a pohonom nc470
Buhehe

enaxy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enaxy »

Čo sa ti nepáči? Recyklujem čo mám. A inak ideme dobre OT. Ak sa to dá prosím dajte to do samostatnej témy. Prepáčte

Odpovědět