Audyssey MultEQ XT výsledek kalibrace

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Audyssey MultEQ XT výsledek kalibrace

Příspěvek od PítrsPraha »

Ahoj,
jako druhou sestavu do budoucího obýváku jsem z druhé ruky pořídil NAD T775 + Focal Chorus v konfiguraci 3.1 (sloupy, centr, subwoofer). Dnes jsem si zkoušel pohrát s kalibrací Audyssey a z výsledku jsem dost rozpačitý. Po kalibraci (pečlivé a několikrát opakované) je výsledný zvuk děs běs hrůza neštovice :-). Měřil jsem pro 5 míst: poslechová pozice a pak 4 pozice vlevo, vpravo, vepředu a vzadu ve vzdálenosti asi tři čtvrtě metru od poslechové pozice.

Nastavení proběhlo korektně, systém poznal připojené reprosoustavy (3.1), správně nastavil jejich velikost (přední na Large), správně nastavil jejich vzdálenost (kromě subu, který nastavil na cca 1.7násobek skutečné vzdálenosti, zřejmě kvůli správné fázi).

Zvuk s aktivovaným DSP a bez jsem porovnával na dobře naposlouchaných stereo nahrávkách a na známých scénách z filmů z BD přehrávače. Po kalibraci jsou neúměrně zdůrazněny basy kolem 40 Hz, potlačené nižší výšky, vyšší výšky se zostřily. Středy jsou plnější v jejich nižší části, zvuk je tím teplejší. Hlavně se ale rozpadla lokalizace a tranzienty typu činely, perkuse apod. jsou výrazně tupější, zaoblené. Celkově je zvuk dunivý, teplejší s ostrými výškami a zamlžený.

Měl jsem za to, že by kalibrace měla srovnat frekvenční nevyváženost místnosti za pomocí ekvalizace a úpravy fáze na potřebných frekvencích. Ale zdá se, že se snaží nastavit spíš efektní dunivo břinkací zvuk než vyrovnaný.

Jaké máte zkušenosti vy?

p79avt
Kontaktovat uživatele:

Re: Audyssey MultEQ XT výsledek kalibrace

Příspěvek od p79avt »

Osobní zkušenosti jsou děsný, vždy mi kalibrace udělala ze zvuku paskvil v multikanalu. Navic, proc bych hlavně měl měnit zvuk s kterým se zvukař hrabal měsíc ve studiu ?? DSP zmeni 0,1cky a je to v kytkach.

Pavel

PítrsPraha píše:Ahoj,
jako druhou sestavu do budoucího obýváku jsem z druhé ruky pořídil NAD T775 + Focal Chorus v konfiguraci 3.1 (sloupy, centr, subwoofer). Dnes jsem si zkoušel pohrát s kalibrací Audyssey a z výsledku jsem dost rozpačitý. Po kalibraci (pečlivé a několikrát opakované) je výsledný zvuk děs běs hrůza neštovice :-). Měřil jsem pro 5 míst: poslechová pozice a pak 4 pozice vlevo, vpravo, vepředu a vzadu ve vzdálenosti asi tři čtvrtě metru od poslechové pozice.

Nastavení proběhlo korektně, systém poznal připojené reprosoustavy (3.1), správně nastavil jejich velikost (přední na Large), správně nastavil jejich vzdálenost (kromě subu, který nastavil na cca 1.7násobek skutečné vzdálenosti, zřejmě kvůli správné fázi).

Zvuk s aktivovaným DSP a bez jsem porovnával na dobře naposlouchaných stereo nahrávkách a na známých scénách z filmů z BD přehrávače. Po kalibraci jsou neúměrně zdůrazněny basy kolem 40 Hz, potlačené nižší výšky, vyšší výšky se zostřily. Středy jsou plnější v jejich nižší části, zvuk je tím teplejší. Hlavně se ale rozpadla lokalizace a tranzienty typu činely, perkuse apod. jsou výrazně tupější, zaoblené. Celkově je zvuk dunivý, teplejší s ostrými výškami a zamlžený.

Měl jsem za to, že by kalibrace měla srovnat frekvenční nevyváženost místnosti za pomocí ekvalizace a úpravy fáze na potřebných frekvencích. Ale zdá se, že se snaží nastavit spíš efektní dunivo břinkací zvuk než vyrovnaný.

Jaké máte zkušenosti vy?

dkdkdk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dkdkdk »

Nezkoušels měřit jen pro jedno místo? Vůbec bych se nedivil, kdyby kalibrace z těch 5 různých frekv. odezv namíchala jen nejmenší zlo.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Zkoušel. Výsledek velmi podobný.
Zkoušel jsem i měnit poslechové místo (přibližovat k repro v ose). Zvuk se měnil, ale to nabasování a rozmlžení bylo pořád.

drack2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drack2 »

Toto me zajima tez neb mam obdobny problem: prestavba bytu, obyvak jiz nevhodny na stereo (neni misto na bedny tam, kde maji byt).
Tak jsem si rekl, ze z toho udelam poslouchatelne kino a upgradoval receiver prave kvuli pokrocile kalibraci. Dobre udelany digitalni zvuk mi nevadi (treba mark&levinson v lexusu...).

Vysledek je rozhodne "originalni". Poslouchatelne to jen v nastaveni bypassu DSP pro L a R kanaly.

Co jsem vypozoroval, tak kalibrace odstranila "huceni", ktere v mistnosti predtim bylo. Ale pomer basu a vysek je uplne sileny. Mozna proste uplne blba mistnost (rozlozeni nabytku) a ani stavajici pocitace nemaji lek...

emes16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od emes16 »

Ahoj,

já se dočetl, že nehledě jak velké máš přední repro, měly se nastavovat na Small - já to tak za dob Denonu měl a výsledek byl jakžtakž - se stereem zes. samozřejmě nesrovnatelné.

Audyssey recommends to manually change all speakers to “Small” (i.e. set a crossover frequency for each speaker in the manual settings menu) thus enabling proper bass management. This has the additional benefit of much better low frequency correction because MultEQ uses filters with 8x more resolution in the subwoofer channel

Zkus to přehodit na Small...

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Díky za tip, ale obávám se, že to není řešení. Ve stereo režimu není aktivní subwoofer. Nastavením předních repro na small se aktivuje high pass filtr na frekvenci 80 Hz. Tzn. výsledkem by byl zvuk bez basů. Navíc by to řešilo jen basy, ne ten zbytek zkreslení zvuku.

Ale zkusím vyzkoušet, až se k aparatuře dostanu.

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

U mna kalibracia dava na vyber. Bud upravi podla audysey, alebo dorovna podla prednych, alebo vsetko sa snazi zarovnat.

Skusal si prepinat medzi jednotlivimi upravami?

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Já mám na výběr ze 3 křivek:

Audyssey (výsledek viz popis výše)
NAD (jakási křivka NADu odpovídající "běžné" poslechovce s címek vytvořit dojem, že zmizely stěny - na 3.1 sestavě neslyším rozdíl oproti křivce Audyssey)
Flat (cca 70 % zvuku křivky Audyssey a 30 % zvuku při křivkách OFF. Největší změna je na výškách, ty se hodně "znormální", zbytek už moc ne)

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Tady ukázka konkrétních výsledků frekvenční odezvy v poslechovém místě bez ekvalizace a s ekvalizací Audyssey v režimu Flat (zvukově nejlepší):

Obrázek

To je podle mě tristní. Nevím, kolik toho může jít na triko nedokonalostem měřícího mikrofonu a absence jeho kalibrace (něco asi ano, viz nesmyslně vysoké hodnoty SPL), nicméně mikrofon je originál Audyssey.

Kalibrace Audyssey sice trochu poopravila odezvu mezi 1.5 - 4.5 kHz a nad 10 kHz, jinak ale zvuk buď neupravila nebo mu dokonce přihoršila:

- hrb na 40 Hz zvedla o dalších 10 dB
- hrb na 85 Hz nijak nepotlačila
- propad kolem 150-170 Hz napravila jen kosmeticky
- zvýraznila oblast kolem 200 Hz
- nadbytek energie mezi 550-850 Hz nezkrotila

Podle mého mínění je tohle chaos bez špetky logiky a ne výsledky smysluplně fungující kalibrace.
Na základě těhle výsledků by samozřejmě na prvním místě melo být přemístění reprosoustav na vhodnější místo, aby se co nejlíp eliminoval peak na 40 Hz a propad na 150 Hz. To bohužel není možné, mám sestavu v dočasném prostoru a stávající umístění je jediné možné. Tzn. nejde mi zde o dosažení co nejlepšího zvuku obecně (to budu řešit až v novém obýváku někdy v létě), ale o (ne)funkčnost kalibrace Audyssey.

dkdkdk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dkdkdk »

PítrsPraha píše:Díky za tip, ale obávám se, že to není řešení. Ve stereo režimu není aktivní subwoofer. Nastavením předních repro na small se aktivuje high pass filtr na frekvenci 80 Hz. Tzn. výsledkem by byl zvuk bez basů. Navíc by to řešilo jen basy, ne ten zbytek zkreslení zvuku.
Podle manuálu je ve Stereo modu subwoofer aktivní (pokud je povolen v nastavení). Pouze Direct mod přehrává ve vstupním formátu zdroje (tedy u klasického sterea 2.0). Pokud chceš používat EQ pomocí Audyssey, nevidím důvod v zapínání Direct. Direct mod má smysl, jestliže jsou fyzicky vyřešeny akustické problémy v místnosti nebo v případě, že chce mít uživatel dobrý pocit z "hraju přece na Direct v nejlepší možné kvalitě zesilovače/audio systému 8-) ".
PítrsPraha píše:Tady ukázka konkrétních výsledků frekvenční odezvy v poslechovém místě bez ekvalizace a s ekvalizací Audyssey v režimu Flat (zvukově nejlepší):
Znovu dle manuálu "Flat EQ is a third option, but not one that we recommend for listening "it is useful for verifying system performance when using external instrumentation)."

Držel bych se spíše té NAD korekce. Teoreticky (viz. obrázek) by se měl po měření vytvořit filtr invertováním naměřených hodnot do vyrovnanější chárky.

Obrázek

...a pokud budeš zkoušet setup Small+Sub doporučuju při nastavování dělící frekvence v AVR nedat na úvahu, že např. sloupky musí dát krásně čitelných 80Hz, nastavit "80Hz" a hotovo, ale reálně si to vyzkoušet. Nastavená dělící frekvence není striktních např. těch 80Hz a šlus, zbytek hraje sub. Vždy je tam určitý "průsak" směrem dolů. Tudíž, nastavit např. na těch 80, vypnout fyzicky sub a zkoušet na repro přehrávat soubory s jednotlivými nižšími frekvencemi 70,60.. a zjistit, co ještě předky skutečně hrají a zároveň třeba získat informaci, že hrají ještě např.70Hz a je tam vznik dunění.
Pak už je jednoduché nastavit pro model - předky hrají 70Hz + dunění v prostoru=10Hz za nastavením :arrow: navýším hodnotu 100/120 (znovu test) :arrow: test je OK, hotovo.

Netuším, zda Audyssey bere při měření odezvy v potaz volby Small vs. Large, tzn. i když testovací tón projíždí celé pásmo 20-20000Hz u Small beden hodnotí jen např. 100-20000. Jestliže ano, věděl bys pak, že bordel v nižším rozsahu je problém se subem a je potřeba právě jeho další poštelování.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Díky za podněty. Bohužel šedivá je teorie a zelený strom života. Níže výsledek ekvaližační křivky NAD v porovnání s Flat:

Obrázek

Hrůzu na basech křivka NAD ještě zvětšila, naopak nedorovnala propad na středech a výškách. Křivka NAD navíc do zvuku vnáší podivné rozostření stereo obrazu a zrnité výšky. Je to neposlouchatelné.

Teoretické obrázky vypadají moc hezky, v praxi to tak bohužel ani náhodou nefunguje.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

dkdkdk píše:Podle manuálu je ve Stereo modu subwoofer aktivní (pokud je povolen v nastavení).
Teď na to v manuálu koukám a je to tam tak, jak píšeš. V praxi je to ale jinak: při přehrávání BD (HDMI) a nastavení "Stereo Downmix" sub hraje. Při zvuku z televize (optika), linkovýho vstupu (cinch) nevo předního linkovýho vstupu (cinch) a nastavení "Stereo" zvuk do subu nejde.

V nastaveních repro mám přední repro na Large, Sub na ON, Bass Enhancement na OFF.

Nechápu nic :-).

EDIT:
Aha, tak tohle vymyslel mozek :-). Ono "Bass Enhancement" zapíná a vypíná subwoofer ve Stereo módu. Takže když mám SUB ON, ale Bass Enhancement OFF, sub nehraje... :-).

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

dkdkdk píše:...a pokud budeš zkoušet setup Small+Sub doporučuju při nastavování dělící frekvence v AVR nedat na úvahu, že např. sloupky musí dát krásně čitelných 80Hz, nastavit "80Hz" a hotovo, ale reálně si to vyzkoušet. Nastavená dělící frekvence není striktních např. těch 80Hz a šlus, zbytek hraje sub. Vždy je tam určitý "průsak" směrem dolů. Tudíž, nastavit např. na těch 80, vypnout fyzicky sub a zkoušet na repro přehrávat soubory s jednotlivými nižšími frekvencemi 70,60.. a zjistit, co ještě předky skutečně hrají a zároveň třeba získat informaci, že hrají ještě např.70Hz a je tam vznik dunění.
Pak už je jednoduché nastavit pro model - předky hrají 70Hz + dunění v prostoru=10Hz za nastavením :arrow: navýším hodnotu 100/120 (znovu test) :arrow: test je OK, hotovo.
Jj, souhlas, ale tohle už není o kalibraci Audyssey ale o lepení průšvihů akustiky, který Audissey ignorovalo. Audyssey se nedá říct "měř hlavní sloupy jen od 100 (70, 50.... Hz) výš". Audyssey do každý z beden zvlášť pustí plnorozsahový kalibrovací signál a podle odezvy, kterou dostane, nastaví velikost bedny (Large/Small) a příslušnou ekvalizaci. Pokud nastaví přední bedny na Large (můj případ) a já je následně změním na Small s nějakým highpass filtrem, ořezávám tím vytvořenou ekvalizační křivku a tím "modeluju" frekvenční odezvu v místnosti. Jenže to by podle mě mělo udělat Audyssey samo.

dkdkdk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dkdkdk »

No jo, Audyssey je ( v jakékoliv verzi) taková berlička na ospravedlnění vyšší ceny zařízení stylem "nemáme v AVR tovární korekce, ale AUDYSSEY!".
Řešením by mohl být zvukově obstojný AVR bez přidaných featur + samostatná krabička https://www.minidsp.com/products/ht-series/nanoavr-hd
Celek už se cenově pohybuje někde jinde
http://www.aq.cz/obchod/av-receivery-34 ... -390-2938/
http://www.dirac.com/buy-products-with- ... -partners/

Odpovědět