Hlučné toroidní trafo

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
ivandk
Kontaktovat uživatele:

Hlučné toroidní trafo

Příspěvek od ivandk »

Při provozu integrovaného zesilovače je hodně slyšet hluk napájecího toroidního trafa, takže to ruší hudbu v tišších pasážích. Jsem napojen na zásuvku v paneláku. Nevím jestli je to problém elektriky v paneláku nebo nekvalitní elektriky vůbec, nebo je špatné samotné trafo?
Hluk trafa kolísá od neslyšitelné hladiny až po vrčení, které je zřetelně slyšet přes celou místnost i přes běžný hlukový smog zvenku. Tím spíše působí extrémně rušivě při poslechu večer v klidu při nižší hlasitosti reprodukce hudby.
Je to normální jev, se kterým se musí člověk smířit? Nebo jsou i zesilovače, kde trafo neruší? Nebo je chyba v absenci pračky proudu a je to vyvoláno nekvalitním napájením? Existuje nějaká hranice hluku, kdy se dá říci, že je to normální a kdy jde o vadné trafo?
Omlouvám se za laický popis problému. Dík za vaše názory a zkušenosti.

vlado222

Re: Hlučné toroidní trafo

Příspěvek od vlado222 »

Skús tento DC filter: http://www.customworks.cz/amplifiers/dc-filtr/ ten by ti mal pomôcť.

feco64
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od feco64 »

prekontroluj či nie je skrutka čo drží trafko povolená.

drfish
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od drfish »

Do jaké míry je vlastně normální tenhle brum? Nebo se nemá vyskytovat vůbec žádný? Naprosto laická otázka. :idea: Já doma také "bručím" , ale není to nic velkého. V absolutním tichu, které mám ve sklepě pořád, to slyším, ale v hudbě to zcela zaniká... :?:

NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NIN »

Přidávám se k drfishovi. Taky doma s monobloky bručíme. V pohotovostním stavu jsou slyšet tak na metr. Dál už to slyšet není. Beru, že je to OK.

Pamela
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pamela »

ReneKocian
Hifi obsluha

PříspěvekZaslal: so duben 11, 2009 21:53:35 Předmět: Cambridge Audio 840W -Brum Citovat
Dobrý den, obracím se s prosbou o pomoc nebo vysvětlení.Mám tento koncový zesilovač a všiml jsem si že někdy chytá brum ve vlnách cca.15 vteřin klid, 10vteřin brum, je to jen občas nezávisle na čase.Někdy je zesilovač celé hodiny tichý, jindy zas celé hodiny bručí.Brum má trafo nepřenáší se do beden, a bručí i po odpojení všech komponentů.Bydlím v paneláku v blízkosti větší továrny a tak si lajicky myslím že brum způsobuji výkyvy v síti.V elektrice se nevyznám a tak budu rád za každý názor či vysvětlení.Kolega mě odkázal na tyto stránky konkrétně na Kazatele, ten by prý mohl vědět oč jde.Dík předem René.

kazzatel
Hifi expert

PříspěvekZaslal: so duben 11, 2009 22:22:46 Předmět: Citovat
To stejnosměrná složka v síti, která kolísá...s tím nic jednoduše nenaděláš...

ReneKocian
Hifi obsluha

PříspěvekZaslal: so duben 11, 2009 22:30:33 Předmět: Citovat
Děkuji za odpověd.Takže zesák je v naprostém pořádku a neí důvod jej měnit nebo jinak opravovat?

kazzatel
Hifi expert

PříspěvekZaslal: so duben 11, 2009 23:50:37 Předmět: Citovat
Zesik je OK, dělal by to za těhle okolností každej...

Pro ty co náhodou neví, kazzatel je P.Dudek, takže odpověd fundovaná.

drfish
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od drfish »

No je fakt, že jsem si to měl najít sám...díky...

mirec1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mirec1 »

...... je ale pravda , ze su vyrobcovia , ktori sa s tymto problemom vedie vysporiadat lepsie. Napr. Pass , alebo Parasound maju velke vykonove trafo a stale tiche ........

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Je to převážně provedením trafa, dobře provedené toroidní síťové trafo, navržené speciálně pro audio aplikace a s dodržením technologického postupu při výrobě, nebručí.
Pavel Macura Audio

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

mirec1 píše:...... je ale pravda , ze su vyrobcovia , ktori sa s tymto problemom vedie vysporiadat lepsie. Napr. Pass , alebo Parasound maju velke vykonove trafo a stale tiche ........
tak konrétně v mém Passu je trafo lehce slyšet, ale až po ohřátí, po 1-2 hodinách provozu. Bryston je tichý celý den:-)

JanJan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JanJan »

Mám stejný problém.10 vteřin brum 10 vteřin klid.Někdy brum neustále jindy bez brumu úplně.Nedá se to řešit nějakou filtraci proudu?Dříve jsem si toho nevšiml.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Tohle tema se tu objevuje pravidelně. Pokud je to DC složkou a není nějak extremni, tak se to řeší DC filtrem do primáru.
Pokud neni v zesilovaci misto, což nebývá, tak snad do krabičky do přívodu. Měl by to dělat odborník.
https://www.customworks.cz/dc-filtr

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

@ivandk:
Dobrá zpráva je, že mám ten DC filtr od Customworks nainstalovaný na přívodní kabel (Xsymphony, koncovky Elecaudio, délka cca 1 metr) a můžu Ti ho půjčit (případně prodat za materiál, kdyby to u tebe zafungovalo).
Špatná zpráva je, že s brumy traf zápasím už léta a zatím tomu není pomoci. Skutečnou filtraci jsme zatím nezkoušel, protože víceméně očekávám zhoršení zvuku a nejsem dost akční, abych si to jel někam půjčit, když mám taková negativní očekávání. Proto jsem zkusil ten DC filtr - u mne doma brumy neodstranil a ještě navíc zprznil zvuk systému.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

To je pech :?

jardalukas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jardalukas »

Brum trafa jde odstranit, ale je to dost náročné. Ono je totiž dost nákladné vyrobit výkonné trafo tak, aby nebručelo. Proto se tohle u zesilovačů v určité cenové hladině neřeší. Když to vezmu laicky, tak právě trafo je na zesilovači ta nejdražší položka. A čím výkonnější je zesilovač, tím dražší. A tento trend se bude do budoucna dál zvětšovat.
Mám doma třeba Sony TA-F730ES a TICHO. Měl jsem CA 840W a šel s domu. Hrůza hrůz. Nepomohlo nic, prostě špatně navržené trafo.

Odpovědět