Jak na streaming hudebních dat do DACu?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Jak na streaming hudebních dat do DACu?

Příspěvek od PítrsPraha »

Ahoj,

laser mého CD přehrávače je na konci svého života (špatné načítání disků, přeskakování prvních 3 skladeb) a vzhledem k tomu, že DAC vestavěný v mém zesilovači je kvalitnější než DAC v CD přehrávači, stejně jej už téměř nepoužívám. Hudbu pouštím buď z notebooku přes asynchronní USB z Foobar2000 nebo z BD přehrávače spojeným s DACem optickým S/PDIF. Takový způsob pouštění hudby je ale nepohodlný a krkolomný. Hledám proto zařízení, které mi umožní přehrávat zdigitalizovaná CD (pomocí Exact Audio Copy), hi-res nahrávky a on-line streamy.
Tzn. z pohledu přehrávání hudby bude funkcí hledaného zařízení jen posílat data (jedničky a nuly) do DACu, ne provádět konverzi digitálních dat na analogový signál.

Zatím jsem nenašel nic, co by odpovídalo mým požadavkům: běžné multimediální streamery a HTPC vyžadují TV jako displej. Hifi zařízení typu Pioneer N-70 nebo Marantz NA8005 zase obsahují pro mne zbytečný DAC a nedisponují asynchronním USB výstupem.

Požadavky, přes které nejede vlak :-):
- USB výstup pro asymetrický přenos dat do DACu
- data nechci přenášet optickým S/PDIF kvůli eliminaci jitteru
- možnost nainstalovat NAD USB Driver
- vlastní displej pro výběr alba/skladby (nutnost zapínání TV je pro mě nepřípustná)
- možnost ovládat bezdrátově spárovaným mobilním telefonem (wi-fi, bluetooth)
- možnost přehrávání obsahu z internetu (např. Last.fm apod.)
- podpora běžných zvukových formátů (hlavně flac do 192/24)
- "neomezeně" rozšiřitelná paměťová kapacita, ať už vlastní nebo sdílená (bezdrátově nebo drátově)
- bez DACu (nechci kupovat druhý DAC, když jeden poměrně kvalitní mám)

Tyhle předpoklady vycházejí z mojí představy o tom, jak věci fungují. Nejsem si ale jistý dvěma věcma:

1) Je pro zajištění asymetrického přenosu dat, kdy je časování paketů odesílaných k D/A převodu řízeno hodinami DACu, ne hodinami vysílajícího zařízení, nezbytný NAD USB Driver? Ten lze nainstalovat jen na zařízení s WIN.
2) Jaké zařízení řídí časování datového streamu v případě přenosu přes optický S/PDIF - zdrojové nebo cílové?

Moje ideální představa by byla mít tablet připojený asynchronním USB kabelem do DACu a mít softwarově zajištěno, aby tok dat do převodníku řídil DAC. K tabletu připojený NAS, kde by byla hudba uložená. Výběr skladby, přeskakování na další / předchozí skladbu bezdrátově prostřednictvím mobilního telefonu. Nahrávání nových alb do NASu bezdrátově z PC / notebooku.

Existuje takové zařízení? Provozujete někdo doma obdobný systém? Předem díky za podnětné příspěvky.

Odar

Re: Jak na streaming hudebních dat do DACu?

Příspěvek od Odar »

HTPC, data mozes mat ulozene bud na disku v nom, alebo na sietovom disku, dokonca cloude. Fantazii sa medze nekladu. Do neho pichnes USB. Pod Win instalujes ovladac, pod Linuxom by to malo chodit nativne (bez nutnosti instalovat USB ovladac). Kazdy slusny software na prehravanie hudby dnes obsahuje serve, ktory pocuva na konkretnom porte a umoznuje ovladat tento software pomocou tabletu / telefonu. Foobar, J River, XBMC. Staci si vybrat. TV zapinat nepotrebujes, nepotrebujes mat do PC pichnute ani HDMI. HTPC vypinas (v pripade Foobaru) priamo z tabletu.

exaudio
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od exaudio »

Zdá se mi, že hledáš něco jako je Auralic Aries.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Díky za reakce.

Auralic Aries je docela přesně to, co hledám. Jen cena i za levnější verzi je cca dvojnásobek toho, co jsem si představoval. A nezkousnul bych ten design... ;-).

To HTPC bych si za určitých okolností asi uměl představit. Ty okolnosti jsou:
- absolutně tichý provoz
- komfort ovládání, tzn. ideálně zapínat/vypínat mobilem (=dálkovým ovládáním). Tzn. přijdu, zapnu HTPC, vyberu hudbu, hraju.
- naprostá bezchybnost a bezúdržbovost provozu, tzn. jednou vše nainstaluji, nastavím a tak to bude fungovat bez nutnosti dalších zásahů. Prostě aby se to chovalo a ovládalo jako audio komponent ne jako počítač.

Odar

Příspěvek od Odar »

Vsetko, co pozadujes, sa da spravit. Samozrejme to vyzaduje nejake skusenosti.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

K tomuhle "všechno se dá udělat" jsem trochu skeptickej. Aby to místo prostého poslechu hudby neskončilo věčným laděním a vymýšlením, proč tohle či támhleto přestalo fungovat, jak je to v PC světě běžné...

Odar

Příspěvek od Odar »

Ja tvrdim, ze to tak urobit viem. Dokazovat tu ale nikomu nic nemienim, ani nikoho prehovarat. Kazdy si musi vybrat to, co mu vyhovuje.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Aha. To je velký rozdíl, když napíšeš "dá se udělat" a "umím udělat" ;-).
Pokud se rozhodnu pro HTPC a pokud bys byl ochoten mi s nastavením pomoct, byl bych rád a vděčný nejen slovně ;-).

Odar

Příspěvek od Odar »

Nemam rad tieto nekonecne debaty, ci to ide, alebo to nejde - zvlast od ludi, co sa do toho nevyznaju (no flame). Spytal si sa, co by ti bolo odporucene, dostal si par odpovedi - v globale 2 varianty: HTPC, alebo streamer.

Streamer je jednoduche zariadenie, kde mas software v ROMke, nic neriesis. Zapnes, ides. Ale nemas moznost takeho upgrade software, ako pri HTPC. U HTPC samozrejme treba najprv veci odladit - neexistuje system, kde nie su problemy. Zrovna v piatok som prekonfigurovaval znamemu HTPC. Mysleli sme si, ze to bude na hodinku, nakoniec sa vyskytol problem, ktory som detekoval a problem sa vyriesil. Ale trvalo to 4 hodiny. Pocitac bude vzdy pocitac - vzdy sa moze nieco "posramotit". Uzivatel musi mat aspon zakladne vedomosti, lebo aj ked sa s niekym radi, nie je mozne pri tejto urovni konfiguracie cloveka viest za rucicku a doslova mu ukazovat, kde ma kliknut mysou. Pre takychto ludi je urceny streamer. Alebo je aspon vhodne, aby mali v blizkosti cloveka, ktory im face2face veci vysvetli, ukaze.

Problem ale je, ze ked niekto chce riesenie, ktore ma nahradit jeho milovany CD prehravac, chce to:
- bezudrzbove & bezproblemove
- aby to vedelo vsetko
- zadarmo
A tieto 3 poziadavky sa navzajom vylucuju.

Pomozem samozrejme rad - nemam s tym problem. Kludne ma potom kontaktuj cez PM.

davidhighend
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davidhighend »

exaudio píše:Zdá se mi, že hledáš něco jako je Auralic Aries.
http://www.digitalaudioreview.net/2014/ ... the-ropes/

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Ještě by mi v rozhodování a problematice pomohlo, kdyby se někdo uměl kvalifikovaně vyjádřit k těm dvěma otázkám, které mi při zvažování možností vypluly:

1) Je pro zajištění asymetrického přenosu dat, kdy je časování paketů odesílaných k D/A převodu řízeno hodinami DACu, ne hodinami vysílajícího zařízení, nezbytný NAD USB Driver? Ten lze nainstalovat jen na zařízení s WIN. (Zde jsem pochopil, že Linux toto instalovat nepotřebuje a umí to "od narození". Co ale třeba tablet s Androidem? Lze jej přinutit, aby posílal data a časování nechal na DACu?)
2) Jaké zařízení řídí časování datového streamu v případě přenosu přes optický S/PDIF - zdrojové nebo cílové?

Odar

Příspěvek od Odar »

Az Android 5.0 (Lollipop) ma udajne podporovat USB DACy. Ale ze vraj len do 48 kHz. Android by som do tohto vobec nepchal. Jedine, ze by si mal chut a vedomosti na to, aby si s tym experimentoval.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Pokud asynchronní přenos dat z USB používá technologii XMOS, pak by měl být driver dodávanou součástí. XMOS dodává driver, který každý výrobce customizuje a podepisuje pro své zařízení, takže NAD USB driver je customizace původního driveru XMOS od firmy NAD. Stejně tak existuje driver Cambridge Audio, nebo Micromega, nebo Pro-ject.
Tento driver je potřebný pouze pro Windows pro USB Audio Class 2. Windows nativně podporuje pouze USB Audio Class 1, což je rozlišení max. 24/96. Pro vyšší rozlišení je třeba mít driver.
Mac a Linux nativně podporují USB Audio Class 2 a žádný driver nepotřebují. Android nevím.

K druhé otázce : SPDIF je pouze jednosměrný přenos dat a není asynchronní, tedy vysílací část neví v jakém stavu se nachází přijímací část, k časovému řízení datového streamu tam nedochází vůbec

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Renown, díky za vysvětlení.

Jen u toho S/PDIFu patrně musí k nějakým časování docházet - data přeci jedou s nějakou kadencí tatatatatata, kterou musí něco určovat (zdrojové zařízení). Podstatné pro mou otázku je, že cílové zařízení nad tím nemá žádnou kontrolu a data prostě musí přijímat tak, jak mu jedou, aniž by měl možnost si je sám "srovnat" do pravidelnýho zástupu..

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

možnost nainstalovat NAD USB Driver
Na toto potrebujes pravdepodobne na nieco s Windows...

Odpovědět