kúpa gramofónu

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
zdreloo
Kontaktovat uživatele:

kúpa gramofónu

Příspěvek od zdreloo »

Zdravím vás Páni a Dámy.
Rozhodol som sa opäť kúpiť gramofón. Môj prvý pokus zhruba pred dvoma rokmi bol Supraphone stereo NZC 090. Asi pol roka sa naň prášilo a potom si preň prišla jedna slečna ako darček pre svojho otca. Bol rozštelovaný a myslím že z neho niečo aj chýbalo. Ja ako totálny amatér som sa nechal ukecať starším pánom(repasákom), vraj je to dobrý stroj. Možno aj bol za cenu 25 eur + dve bedne k tomu za 10 eur. Ale asi nie pre amatéra akým som ja. Škriabal mi platne a ja som bol zúfalý čo s ním. Keď som sa snažil dovolať nazad chlapíkovi bolo to márne. Asi po pol roku sa mi ozval sám že čo som chcel.. povedal som mu že mám s prístrojom nejaké problémy a on na to že to som od neho nemohol kupovať, pretože on už roky s gramofónmi nerobí. To je koniec príbehu môjho prvého gramofónu. Dal som si na čas pokoj a dnes to vo mne opäť vŕta. Už vtedy som pokukoval po Sony PS-LX300 ale po prečítaní pár reakcií tu na fóre som sa dočítal že to nieje dobrá kúpa. Tak isto ako aj pioneer pl-990. Už pred troma rokmi pýtali za to sonyčko 130 eur., no dnes už aj 150 .. S nádejou že zlacnie abo sa v podobnej cenovej relácii ukáže na trhu podobný alebo aj lepší prístroj som sa rozhodol vyčkať. Márne. Často čítam tipy na staré tesly, no bojím sa ako amatér investovať 100 a viac eur do bazárového prístroja s možnosťou že sa nechám dobre obabrať.Nastavovanie a údržba je mimo mojich možností, lebo aj keby som naozaj veľmi chcel tak s tým nepohnem. Som úplne drevo. Môj rozpočet bol tých 150 eur. Kamarát si kúpil pred troma rokmi bazárovú teslu a frčí na nej dodnes. Čo mu tak trochu závidím. On sám začal zbierať platne a keď ich mal už okolo 20 tak sa rozhodol kúpiť gramofón. U nás sa ich v poličke povaľuje zatiaľ tak 10 ale žena už tlačí s kúpou, no výber necháva na mne. A ja samozrejme nechcem kúpiť predražený plastový prístroj ktorému by som po dvoch dňoch používania nevedel prísť od nervov na meno. Najradšej by som výber nechal na niekoho iného. Niekoho kto sa tomu rozumie. Preto sa obraciam na vás!! Niekde na fóre som našiel odkaz na hifi bazar sk, kde som našiel teslu nc 470 za 105 eur, no vzápätí som ju videl aj na bazoši za 69 a 100 eur. O stave tam však nebola zmienka. Repro mám zatiaľ provizórne s 3,5 mm jackom čo by sa dalo vyriešiť redukciou na cinch. Bo ako som tak pozeral repro by ma vyšlo asi aj rovnako ako gramofón, tak s kúpou reproduktorov by som asi chvíľku počkal. hlavne aby sa už vinyl točil doma.. Ešte info akú hudbu budem počúvať.. Bude to crust-hardcore-punk. Takže riadny hukot. Ale nájde sa aj klasika ako Wagner, Beethoven, Edit Piaf...
Ďakujem vopred za rady .

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Re: kúpa gramofónu

Příspěvek od jkb4 »

Jaké máš ty repro? Aktivní? Jinek ještě budeš potřebovat zesilovač.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT »

Tak především co je potřeba ke kvalitnímu poslechu gramodesek.
1/GRAMOFON- bez zesilovače ! ; ty se zabudovaným zesíkem (a případně s reprákem v deklu) nejsou vhodné dobré přístroje. Pokud budeš kupovat bazarovou teslu, tak od NC440 výš. (tady neplatí čím vyší číslo tím kvalitnější, tak třeba ta NC470 je z těch akceptovatelných ta nejspodnější hranice) Pokud tomu nerozumíš, a chceš koupit nějakou bazarovku, důrazně doporučuji se spojit s odborníkem a vzít si ho sebou při obhlídce nebo koupě !!! Sám to nekupuj !
Začátečníkovi laikovi bych doporučil nový přístroj z obchodu. V běžných elektro supermarketech se dobré gramofony spravidla neprodávají, mají tam takové ty různé plasťáky a retrostylové většinou jako "vše v jednom" včetně rádia a usb... Často od fy ROADSTAR, Sencor... a různé čínské značky. TOMU SE VYHNI VELKÝM OBLOUKEM !!! Že proč? asi takhle. Kdyby třeba žil Edison tak by ty firmy asi zažaloval za prznění svého vynálezu.
Trochu slušný nový gramec dnes stojí tak od 6-7 tisíc. Určitým kompromisem (cena kolem 5 tis.Kč) jsou DJ přístroje, dají se koupit třeba v Alze.
Příklady:
https://www.alza.cz/roadstar-hif-1899tu ... d=18851359 - tak tohle je třeba ta "sračka" třídy roadstar, kterou v žádném případě nebrat !!!
https://www.alza.cz/lenco-l-3807-d30336 ... d=18851359 poměrně slušný DJ přístroj
https://www.alza.cz/pro-ject-essential- ... d=18851359 solidní přístroj PROJECT
https://www.alza.cz/audio-technica-at-l ... d=18851359 další DJ přístroj má již zabudovaný korekční předzesilovač, umožnuje přehrát i historické šelakové desky rychlostí 78ot/min.
Je to jen orientační výběr aby jsi získal přehled o kategoriích a cenách , samozřejmě podobné nabízí i řada jiných prodejců, alza zvolena namátkově.
2/ZESILOVAČ - Stereofoní zesilovač se vstupem pro magnetodynamickou přenosku (se zabudovaným předzesilovačem) případně zesík pouze s linkovými vstupy (line, aux...) a k tomu samostatný předzesilovač zakoupit anebo koupit gramec se zabudovaným předzesilovačem ,např ten Audiotechnica. Není to sice zrovna highend řešení ,ale na začátek a trochu slušný poslech stačí.
Jako řídící a výkonový zesilovač se dá také použít AV receiver. Pokud máš domácí kino, možná ho již máš doma.
3/REPROBEDNY Pro začátek dvoupásmové nebo třípásmové regálovky nebo sloupové . Upozornuji, že zbastlené reprobedny jsou o ničem ! Vůbec trochu akceptovatelné bedny začínají tak od 10 000.- Kč. Kompromisem může být koupě sluchátek. Kvalitnější sluchátka se dají koupit tak od 3000.- nahoru. To pod tím je ztráta peněz anebo leda tak na kolo nebo do tramvaje.

Leony5
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Leony5 »

*thumbs up* Gramofon je dobrá věc,taková nostalgie.Pokud mohu doporučit něco od Tesly tak za mě by to byla MC 500 ale tu asi jen tak neseženeš, obdobnou Teslu MC 400 seženeš,tuto mám také a je to dobrý gramec,poloautomat se dvěma motory a senzorovým ovládáním ,s" raménko,je to moc pěknej gramec jen je oproti MC 500 (dřevěný sokl) v plastovém soklu jinak jsou totožné. Myslím že NC 440,450.....za 100eur je reálný a v dobrém stavu,jen jak bylo již psáno nebrat poštou ale osobně a pořádně prohlédnout :ugeek: http://galerie.avmania.e15.cz/showphoto ... user=95194

zdreloo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zdreloo »

pre Jkb4: repro je aktívne. Sú to staršie ale schopné hrajúce dvojpasmove reproduktory v dreve. Doma máme polročné dieťa, takže sa počúva aj tak dosť potichu.

Pre TRANSIWATT : tvoje rady niesu pre moju peňaženku. Rád by som samozrejme dal na ne ale nemôžem si to zatiaľ dovoliť. Na začiatok mám fungujúce repro. Takže ďalšia dôležitá vec pre prehravanie vinylov je gramofón. Na ten by som sa rád zameral. Ty píšeš že bez zosilovača. A nový.
Na to je ale môj rozpočet nepostačujúci. Takže musím nájsť iné riešenie. Nie každý si môže dovoliť nakúpiť techniku za desaťtisíce korún. Určite nebudem kupovať roadstar all in one aj s hriankovacom a neviem čím vsetkym zabudovanym.Samozrejme že by som chcel mať vysperkovanu hifi zostavu. No nejako musím začať. A preto píšem sem. Žiadam o radu skúsenejších. osobne nepoznám nikoho kto by mi pomohol pri kontrole bazarovky, pre to píšem sem.

pre Leony5: pekné fotky, no písať mi aby som si zohnal gramofón ktorý asi nezozeniem mi moc pri kúpe nepomôže.. Ale aj tak ďakujem.

Najideálnejšie riešenie by bola (podľa nojho názoru) kúpa gramofonu od vás. :) navzájom sa poznáte, rozumiete sa tomu a ked už si sem človek príde po rady, a vy mu radite, tak si myslím že by som aj dobre nakúpil. Či je tu taká možnosť to neviem. Len má to tak napadlo..

Leony5
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Leony5 »

:D No moje MC 400 na prodej není,ale stačí sledovat bazary a určitě se něco objeví *2thumbsup* .

zdreloo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zdreloo »

Nemyslel som to tak že by si mi predával svoj. Ale na diaľku pomohol s kúpou. To že. Niekto na internete bude predávať solídny prístroj je fajn no ked sa tomu nerozumiem, tak aby som nekúpil ten solídny gramofón s nekvalitnou prenoskou či nejakou inou chybičkou ktorá mi znepríjemní počúvanie...

Leony5
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Leony5 »

:D Aha :D No počítej s tím že když něco tak starého koupíš, tak i tak bude nutné ho nechat prohlédnout,popřípadě repasovat některé součásti i když bude na první dojem fungovat jak má,jsou to přeci jen 30 leté i starší přístroje a součástky nejsou věčné.Hlavně bych se zaměřil na celkový vzhled a zachovalost.Pokud nemáš možnost dát gramec někomu na prohlídku ani se do koupě starého nepouštěj.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT »

to zdrello
Asií si nerozumíme. Neznám žádný kvalitní gramofon se zabudovaným zesilovačem. Pokud takový je tak jsou to přístroje třídy "roadstar" anebo Tesly nižší třídy zpravidla s krystalovou přenoskou (typy GZ, NZC...) Takový gramec nenadchne a po prvém nadšení a přehrání domácích desek tak po měsíci skončí "pod postelí" nebo ve sklepě na dalších 25 let.
Jak chceš regulovat hlasitost a vyvážení , na aktivní reprobedně ? I kdyby, stejně potřebuješ korekční předzesilovač. Gramec NEJDE přímo připojit na aktivní reprobedny.
Pokud Ti někdo nabídne SOLIDNí a ekonomicky výhodné řešení, tak Ti to přeji , ale pořád existuje riziko problematické spolehlivosti. (pak napiš jak to dopadlo)
Je třeba si uvědomit , že domácí audio video soustava aspon trochu slušných parametrů stojí nějaké peníze a je potřeba nějak řešit své příjmy pokud "low end" sestava zrujnuje domácí rozpočet. Anebo si na to prozatim nechat zajít chut.
Já také nemám na dovču na Miami, a nemohu si dovolit Acuphase , Mark Levinson, SonusFaber....., bavoráka.

cepik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cepik »

Dovoluji si přidat se k názoru transiwatt...
Mám dvě malé děti, žádný závratný příjem a začínal jsem na stejné startovní čáře jako ty. Můj první gramofon byl pro-ject debut 3 s ortofon om10, z druhé ruky, předzesilovač ten nejzákladnější od aq (ten jsem tenkrát dostal ke gramofonu) a dopojoval jsem ho k 20let staré věži philips "all in one" a hrálo to. Hrálo to lp lépe než cd které tam bylo zabudováno...

stálo mě to cca 5000kč což je asi 180euro?

ne nemusí to stát desetitisíce. Gramofon se dá provozovat relativně za malé peníze, je ale fakt že gramofon je asi obecně finančně nejnáročnější na poslech hudby.

*offtopic*
ty sis koupil gramofon za 12000 kč? zeptala se mě udiveně moje kolegině v práci a koukala na mě jako na dementa...jak můžu dát za takovou věc tolik peněz. Ta věc však má svojí užitnou hodnotu a pokud dnes potkáváš kolotoče i 30let staré a zvažuješ jejich koupi, tak to o něčem vypovídá. Gramofon totiž není na dva roky jako je třeba IPHONE mojí kolegyně která se podivovala nad koupí mojeho Pro-ject Xpression III classic olive. Tehdy prodejní cena zminovaného gramce bez přenosky byla 18000kč, takže jsem draze nekoupil.

Pokud chceš věřit pohádkám, bude se ti prostě dít to že uvěříš kdejakému vypravěči. Vypravěči o skvělém nákupu. Nákupu gramofonu se super přenoskou za 100euro, o bomba rodinném voze škodě oktavii s nájezdem 100000km za 1000 euro... *fnuk*

Nebo začneme žít realitu? Kolik stojí euro telefon tvůj nebo tvojí ženy? Věci dneska koruny/eura prostě stojej. A při nižším přijmu jejich pořízení trvá déle. Raději pár měsíců počkej a přidej o pár desítek euro více, nezapláčeš nad vejdělkem. A nebudeš muset poslouchat pohádky jako při pořizování tvojeho Supraphone stereo NZC 090.
Je to bud a nebo. rozhodnutí je na tobě.
mimochodem pokud tě ekonomicky zrujnuje 100euro navíc, co budeš dělat když se ti rozbije pračka nebo lednička? ty totiž stojí 300+

Rádi ti všichni poradíme, počítej ale s tím, že pohádkáři číhají i zde... :twisted:

zdreloo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zdreloo »

pre Leony5 :
veď toto.. Nepoznám osobne nikoho kto by mi vedel poradiť a mal čas so mnou behať po meste/mestách a obzerať gramce.

pre TRANSIWATT :

Vyššie si hodil 4 odkazy z ktorých sú tri gramofóny podla teba schopné.
Dokonca si spomenul že jeden z tých troch gramofónov má aj predzosilňovač. Tak si trochu protirečíš.
Výrobky typu Roadstar čo mi navyše aj uvaria kávu, povešajú prádlo a prečítajú noviny kupovať rozhodne nebudem. Tak hlúpy nie som.
Len sa moc tomu nerozumiem. Zo ženou sme si sadli a pozerali fotky gramofónov. Jasné že sa nám páčili tie najdrahšie.
Dizajnovo sa mi DJ prístroje moc nepáčia a myslím že všetky funkcie aj tak nevyužijem (ako napríklad pri lenco l-3807 možnosť pripojiť externú lampičku).
Audio-technica AT-LP120USBHC sa dá prijpojiť na aktívne repro. aspoň si myslím ak som pochopil správne čo mi píšeš. Konkrétne tento gramec by som si nekúpil keby vojdem do predajne. To skôr ten Pro-Ject Essential II. Je mi jasné že to bude niečo stáť. Všetko niečo stojí. Ale na šupu vysoliť 800 eur za gramofón+zosík+repro , to proste nejde. A jedno bez druhého to tiež nejde. Treba nájsť kompromis. A to sa snažím tu.

pre cepik :

180 eur ? to beriem. Hneď :) Aj ja by som rád repro za 600 eur, gramofón za 900 a zosík za (nemám ani najmenšiu potuchu čo to stojí). ale nedá sa. nie naraz. A pozerať sa na 900 eurový gramec ešte dva roky... to by som nevydržal.. Jednak sa na to len pozerať a po druhé počúvať ženu že čo som to zase ... :D
Začať tak ako ty s Pro-ject Debut III, do toho by som išiel. je to pekný kúsok. Dovnútra nevidím ale vy áno :) avšak treba ešte zosík. Teda v prípade že to vyhrá gramofón bez predzosilňovača.

Pro-ject Debut III tiež nieje jediným pekným gramofónom na svete. V tej cenovej hladine by ste mi vedeli teda niečo odporúčiť ?

Do budúcna by som rád pripojil na zosík aj telku. takže ak by tu bola možnosť počúvať platne alebo tiež hudbu z externého disku pripojeného k TV bolo by to fajn.

Repro mám také z ktorého ide zvuk. Prepáčte ale bližšie to špecifikovať neviem. A asi to ani nemá význam. Asi boli pôvodne kupované k PC , no vlastne na to aj slúžia. Keďže do dnes sme nemali telku, tak sme pozerali všetko na NTB a tak isto aj počúvali hudbu. Na prednom paneli sú dva potenciometre. Jeden na pridanie hlasitosti a druhý s názvom "TONE" ktorého sa nedotýkam pretože ak s ním potočím, tak mi točí aj ušami. Myslím že namiesto TONE tam malo byť napísané TO NÉÉ !!... No nové repro bude musieť mesiac (možno dva, tri, štyri,...osem..) počkať .. podľa ceny..

Z gramofónov ktoré ma oslovili najskôr dzajnovo a tiež je prijateľná cena sú to tieto :

Lenco L-90,Lenco L-3807,
Pro-Ject Essential II,Pro-ject Debut III DC,Pro-Ject Primary OM5E,
Denon DP-200,
Thomson TT500CD,Thomson TT200BT,
THORENS TD-158,
Numark TT250USB,
Teac TN-100

a ešte by sa aj niečo našlo určite ale už nevidím na oči ...

cepik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cepik »

Gramofon bych být na tvém místě nebral starší 5ti let. cca tedy...
Ber pro-ject debut 3,pro-ject debut carbon, pro-ject esencial.
Rega Rp1, Thorens mini...zkrátka žádného dědečka, ale "skorozánovní" gramec po někom, koho to přestalo bavit, gramo má dcera po tatínkovi/vdova po manželovi, a neví co s tím...zpravidla ti přibalej za rozumnou cenu i přenosku s předzesilovačem a pár desek...je to o konkrétní nabídce a těch cca 200e (resp 150-300) mít připravené.
pohledal jsem pro tebe mezi aktualními kusy něco přicházející v úvahu:
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... ramodesky/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... -om5-kryt/

Předzesilovač pro mm/mc je rozhodně lepší vždy externí, jsou ale zesilovače, které ho mají integrovaný. Např Marantz 5004. V tvém případě bych vítal usb vstup pro propojení s pc/telefonem/pc

v současné době řeším já přehravače taky, pro svoje účely budu používat streamer a cd player. Streamer asi od bluesound a cd player ještě nevím.
Ty se podívej ještě na Yamahu N301/N500, což je cd player sloužící jako síťový přehravač.

Bluesound má i streamer se zesilovačem, Powernode. Pro tvoje účely super, Je to ale o penězích...

Je důležité ale někde začít, (téměř) nikdo nekoupil vše najednou, stejně budeš vše kupovat postupně. Drž se bazaru, za kolik jsi koupil, za tolik prodáš nebo s minimální strátou.

zdreloo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zdreloo »

Žena sa ma spýtala , že ako je možné že kamaráti fungujú už roky s gramofónmi ktoré kúpili za pár.. a prečo my musíme mať gramofón (so všetkým) za 800 eur..
Moja odpoveď bola že som na hififóre a žiadam audiofilov o pomoc pri výbere.. Na čo mi povie že s takými ľudmi sa asi nemôžeme porovnávať..
Tak a teraz sám neviem čo si počať .. Na to aby som si kúpil nový gramofón s novým zosíkom a novými reprákmi musím čakať cca 8 mesiacov. Čo sa mi moc nechce. do bazarového prístroja sa bojím púšťať sám, bo nemám dobré skúsenosti.

pozeral som nejaké inzeráty a toto je výsledok :

pro ject debut III phono usb : https://elektro.bazos.sk/inzerat/634766 ... ut-III.php V tomto prípade treba zosík a repro
vyššie spomenutá tesla mc400 : https://elektro.bazos.sk/inzerat/631201 ... -MC400.php aj v tomto ak sa nemýlim..
trochu drahá, či ani nie ? tesla nzc 420 https://elektro.bazos.sk/inzerat/627293 ... amofon.php
a toto je tá kráľovná ? : https://elektro.bazos.sk/inzerat/638496 ... tronic.php

zosíky-tomu sa fakt nerozumiem, no na začiatok by nestačilo niečo za cca 50 eur ?

najlacnejšie u nás čo som našiel : https://elektro.bazos.sk/inzerat/635234 ... -AX-44.php
zosilovac Yamaha DSP-A592 : https://elektro.bazos.sk/inzerat/637199 ... e-Arts.php
https://elektro.bazos.sk/inzerat/631505 ... PD-107.php
ďalší : https://elektro.bazos.cz/inzerat/637737 ... -cerna.php

a nejaké zosíky na cz bazosi..
https://elektro.bazos.cz/inzerat/637737 ... -cerna.php
https://elektro.bazos.cz/inzerat/636065 ... SA-420.php

ale keďže sa tomu nerozumiem, tak neviem ani poriadne čo som sem dal.. dalo by sa z toho niečo vybrať ku gramcu ?

pre cepik :
Ja som tie dva gramofóny čo si pridal už pozeral. jeden sa mi fakt silno nepáči a ten druhý sa mi neoplatí.. Cesta do Plzne a späť + prachy za gramec by ma vyšlo viac ako kúpiť nový.. a tie veci ktoré si spomínal (Marantz 5004, Yamahu N301/N500), to je pre mňa viac ako nereálne.. na život máme mesačne cca 350-400 eur. bokom síce máme odložené ale na takéto nákupy fakt nie. Vyššie si písal že to nemusí stáť desaťtisíce, no vaše rady sú také desaťtisícové. Ja si ich cením ale nemôžem si to dovoliť. ani teraz, ani za rok.. Nečakal som radu že kúpim za dvacku najlepší gramec , ale ostal som zaskočený. aj ja, Aj moja žena aj naša spoločná kasa...

Leony5
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Leony5 »

Pro tebe bude nejvhodnější asi něco jako ta tesla 420 co jsi našel,je to komplet zařízení.Zesilovač a repro nákup ti odpadá.Hledej, nespěchej a určitě něco slušnýho najdeš.Ty komplet gramce tesla zase tak špatně nehrajou,jsou to HI-FI zařízení která neurazí,myslím pro tvojí potřebu ideální nebo podobný od Grundig, Dual atd.

Odpovědět