Malý sub do paneláku.

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Dark side of the moon
Příspěvky: 902
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Dark side of the moon »

Konečně po delší době nějaká přínosná debata (audafreak, Fidji99,weiron).
Možná se někteří zamyslí, pochopí např. že "Malé regály mohou férově hrát od 60 Hz" nemusí být zcela pravda a zkusí přínos subwooferu s DSP (DCR).
Když se podívám na zdejší diskuze (a není potřeba chodit moc daleko do minulosti) o tom, že subwoofer pro domácí kino je O.K. ale pro poslech hudby ve stereu to není ono ...

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Oldear »

Antony

Brzdi hochu. Co je na tom "extremistického", když zkušený Hifista popisuje, na rozdíl od některých z Vás" svoje praktické zkušenosti a o tomto by tohle forum mělo být. Už však dávno není, proto také Hifisté z fóra zmizeli. Jsou tu jen hračičkové, rádoby novátoři se zaručeně progresivními a inovovativními postupy, ale bohužel fyzika platí pro každého. No nic. Škoda tráty času. Proč Tobě a dalším pořád vrtá v hlavě ta "peněženka", nic takového jsem tu nepsal, pouze uvedl v popisce svoji sestavu a to jsem neměl. Být bazarista a návštěvník sběrného dvora, byl bych tady adorován. Nevadí.

To, že skutečné Hifi prakticky skončilo, je už dávno jasné. V tomto duchu se nese i kvalita komerčních nahrávek. Pouze klasická hudba je vyjímkou. V minulosti Hifisté chtěli, aby jim sestava hrála "od - do", v co nejrovnější křivce. Dnes stačí, když si také rádoby hifisté myslí, že ty tóny tam jsou a je to pouze o pocitech, ale slyšet je nemusí.

Je to každého věc, ctěná libost a nelze to napadat.

Ať to Hifistům hraje a pocitáři ať mají ty správné pocity. Hudba je skvělá ( i ta reprodukovaná ) a technika pouze prostředek k její konzumaci.

V minulosti by mně nikdy nenapadlo, že tzv. hifista bude vychvalovat pro poslech hudby satelitní bakelitové bedničky rozměru 15 x 23 cm, ale je mu "toto hifi" přáno.

Howgh.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1793
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Antony »

Oldear:
Sorry, ale nereaguješ na správného autora výroku. Nic takového jsem nenapsal, pouze citoval.
Ani jsi nebyl cílem mojí poznámky pod audafreakovým citátem z 22 črc 2023 17:15.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od dadaft »

štětináč
Já už 25 let v paneláku a jestli ti opravdu záleží na tichém domě (mně teda jo), tak na sub(y) zapomeň.
Jediné, co mi jakž takž fungovalo, byly dva malé REL T/O, ony mají na rozdíl od jiných subů průběh jakoby do špičky, takže když ho třeba napasuješ k monitorům s děličkou někde na 70 Hz, tak nejdou nijak hluboko dolů, pocitově 2 monitory + 2xT/0 hrálo jako 30 litrové uzavřené třípásma s 20 cm basáky. Což je podle mě tak maximum, co si lze do panelu pořídit, jestli tedy chceš být ohleduplný.
Celkově bych ale souhlasil s názorem jistého lachima, o kterém jsem už pěkně dlouho neslyšel -- suby jsou na prd, ať si kdo chce co chce říká, vždycky jdou slyšet. Dvě bedny stačí.
Takže se můžeš vydat na cestu za dobrodružstvím, ale myslím, že nakonec skončíš, kde jsi začal...
Panelák prostě přeje regálovkám, to je marné -- a třeba těm z nás, pro které jsou regálovky jasná volba (náš prezident je Herb Reichert ze Stereophile :D ), to vůbec nevadí.

Problém paneláku je (podle mě) jinde -- velikost a rozměry (poměry) poslechového prostoru. Když jsem kdysi hrál na baráku, tak jsem postavil bedny do kouta a bylo vyřešeno - hrálo to jako z praku. Panelák je proti tomu ryzí akustické peklo. Nízké stropy a menší rozměry místností dělají svoje. I když zase úplně neplatí, že čím menší místnost, tím horší. Třeba v mé malé ložnici 2,8 x 3,9 m mám dvojpásmové monitory u delší stěny, kvůli dveřím navíc celé posunuté do prava, a hraje to bez přehánění skvěle, nic není třeba řešit ani vymýšlet, a hifi není magická disciplína - k nim slušný integráč a dobrý zdroj signálu a tím to hasne, dál už jenom posloucháš...........
Většina místností ovšem tak přívětivá není. Ale to už jsem trochu mimo téma.

Lemon
Příspěvky: 677
Registrován: 30 led 2016 22:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Lemon »

Přesně. SUB do paneláku nepatří. Pokud tedy nechceš rušit sousedy. Já mám v paneláku Jak sloupy, tak v ložnici regálovky a basů je dostatek.

štětináč
Příspěvky: 194
Registrován: 16 lis 2014 09:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od štětináč »

Takže,beru si z toho, že si na sub netroufám. Nechce se mi stavět další bedny, ale asi budu muset. Tyhle třípásma se mi líbí, místo subu . To bude stačit. https://pkaudio.webnode.cz/lsm/

Uživatelský avatar
Kocour
Příspěvky: 204
Registrován: 24 zář 2014 20:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Kocour »

Reproobchod.cz k tomu ma vse potrebne.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od dadaft »

Hezké kousky.
8", 40 litrů, bassreflex,,,,,,,,,,,, basů bude opravdu dost, místnost je ještě o pár dB vytáhne. Líbí se mi ten menší střeďák, ve výsledku bedny hrají víc "monitorově". Velký Bobo kdysi ve svých článcích o stavbě beden psal, že na střeďák pro třípásma ideálně 5-10 cm reprák, větší už mají nějaké rozptylové potíže či co. Trochu mě mate ta 3 litrová komora pro něj, na jeho velikost a rozsah, co bude hrát, je to zbytečně moc, běžně tak 0,5-1 L. Zajímaly by mě děličky, podle obrázků snad 600 a 4,5k, což by odpovídalo použitým reproduktorům. Zkrátka vypadá to na papíře dobře...

Uživatelský avatar
Kocour
Příspěvky: 204
Registrován: 24 zář 2014 20:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Kocour »

1. Velikost stredaku, to je slozitejsi tema, zalezi na celkove koncepci beden. Teoreticke poucky o smerovkach atd jsou pro zacatecniky. Vyborne stredy jsem slysel ze scan speak 12MU, 12M ale i z 18W, 18WE.
2. 3l je uplne ok, mam radsi komory lehce vetsi pro stredaky. Mala komora znamena blizkost vsech sten k repraku a to znamena casto problemy.

milan1
Příspěvky: 5
Registrován: 13 čer 2023 09:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od milan1 »

Pakliže máš uzavřený koš, je to jedno, spíš bych viděl větší objem pro nižší dělení.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od dadaft »

Kocour --- osobně bych to asi nenazval kvalitou středů, vnímám to spíš jako mírně odlišnou prezentaci stereo panoramatu, nebo jak to říct. Teď už jedu monitory, ale mám doma třípásmovky se střeďákem 5cm kopulka (NHT C-3) a 10cm konus (Philips FB815), měl jsem i s 15 a 18 cm. Čím menší reprák, tím trochu míň velikosti prostoru a těla nástrojů, zato víc zaostření a přehledu. C-3 hrajou jako monitory úplně...

LKO
Příspěvky: 9
Registrován: 21 lis 2022 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od LKO »

Ahoj,

Napisi svoje dojmy jako netechnik, takze pouze dojmy, feeling, zadne mereni jsem nedelal.

- Mam B&W 704S2 a k nim jsem mel subwoofer Velodyne SPL-1000. Na kino perfektni, hloubka, prostor. Na hudbu to, ale nebylo. Porad jsem byl nespokojeny. Porad jsem menil pozici, hral si s charakteristikou, hlasitosti. Pri hudbe byl subwoofer moc dominantni, prehraval bedny, navic pokud se vyskytlo neco moc hluboko (pod 50 Hz), tak to slo celym bytem.

Kazdopadne se mi SPL odporoucel a tak jsem zkusil B&W DB4S, mam ho chvilku, s umistenim jsem moc laborovat nemusel. Nevim, jak to presne funguje, ale v apce nastavim svoje bedny a zda se mi, ze sub bedny jenom doplnuje.Nekolikrat jsem se pristihl, kdy jsem mel pocit, ze sub neni zapnuty. Spise je to takove decentni pokresleni. Nedominuje. Pri filmech jde poznat, ze je to sub.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od audafreak »

Porad jsem byl nespokojeny. Porad jsem menil pozici, hral si s charakteristikou, hlasitosti. Pri hudbe byl subwoofer moc dominantni, prehraval bedny, navic pokud se vyskytlo neco moc hluboko (pod 50 Hz), tak to slo celym bytem.
LKO, přesně tak to mám i já, pokud vypnu DSB procesing. Velký problém to dát do poslouchatelného stavu. V mém bytě téměř nemožné.
s umistenim jsem moc laborovat nemusel. Nevim, jak to presne funguje, ale v apce nastavim svoje bedny a zda se mi, ze sub bedny jenom doplnuje.Nekolikrat jsem se pristihl, kdy jsem mel pocit, ze sub neni zapnuty. Spise je to takove decentni pokresleni. Nedominuje. Pri filmech jde poznat, ze je to sub.
Opět přesně popsáno, jak to mám, když je DSP zapnuto. A jak to má být. U hudby velmi nenápadné, ale když SW vypnete, u horších nahrávek to třeba ani nepoznáte, u kvalitnějších ale ano.

Ono pod 50Hz obzvláště v popu, rocku, ale i jazzu tolik akustické energie není, vesměs i o desítky Db méně než ve středových pásmech, stačí si pustit během přehrávání jakýkoliv spektrální analyzer, jsou zabudovány i do mnohých sw přehrávačů.
Pokud to někomu pak moc basuje, tak to má prostě špatně nastavené. Jak psal už i Mrba :
Dobre nastavený sub/-y neduní/-a. Dokonca ani nie je počuť, že tam nejaký sub/-y sú.

Proto jsem v prvním mém příspěvku psal, že bez slušného DSP bych sub nedoporučoval. Spousta práce s pofiderním výsledkem.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů