MC LO přenoska k Pro-Ject RPM 3 Carbon

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
akim5
Kontaktovat uživatele:

MC LO přenoska k Pro-Ject RPM 3 Carbon

Příspěvek od akim5 »

Zdravím. Rád bych požádal zkušenější o radu.
Vlastním gramofon Pro-Ject RPM 3 Carbon - efektivní hmotnost raménka je 16 g. Na něm mám 2M Bronze. Nově jsem pořídil předzesilovač PJ phono box RS + power box RS. Ještě vlastním StepUp trafo Ortofon T30 - vše od žabinyho :-)
Prosba zní: vybírám vhodnou MC LO přenosku. Nikdy jsem žádnou MC přenosku neměl, takže zkušenosti jsou nulové. Poslouchám klasiku na starších deskách (70.-80. léta), nových desek mám asi 20.
Zatím mi padla do oka přenoska Denon DL-103R. U té je sice uváděno, že poddajnost této přenosky je 5 (nevím jakých jednotek). Ale to se vztahuje ke 100 Hz. Při přepočtu ku 10 Hz je to něco kolem 12, takže rezonanční kmitočet v kombinaci s mým gramofonem je přibližně 10 Hz, což je ok. Nevím, jestli není problém doporučený přítlak přenosky, který je 2,5 g, tedy jestli to už není moc.
Pak mi ještě v podobné cenové hladině padla do oka přenoska Goldring Eroica LX, tam ten rez. kmitočet vychází také na něco kolem 10 Hz.
Myslíte, že má cenu dávat na ten můj gramec nějakou MC LO přenosku, nebo se mám držet spíše MM přenosek?
A ještě: vybral jsem si cenovou hladinu za tu MC přenosku něco kolem 12.000,- Kč. Je to přiměřené? Byl by s tím mým gramcem nějaký posun, kdybych investoval dejme tomu do Ortofon Quintet Black?
Za případné názory, rady nebo postřehy předem děkuji :-)

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: MC LO přenoska k Pro-Ject RPM 3 Carbon

Příspěvek od Renown »

Měl jsem na RPM1 i EAT Yosegi (1500 Euro) a hrálo to úžasně. RPM3 a RPM1 se moc neliší, ale tu Denon 103R spíše ne. Ortofon Quintet Black je báječná a v kombinaci s Phono Boxem RS to bude velmi dobré. Hlavním rozdílem proti 2M Bronze budou především basy a pak rozlišení a dynamika. Zkrátka ve všech ohledech to bude lepší.

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

Renown
Díky za odpověď! Jestli tedy ten můj RPM 3 snese tu Ortofon Quintet Black, tak tím by to asi bylo vyřešené, už jsem o ní přemýšlel, ale radši jsem se chtěl ještě ujistit, aby by to nebyl overkill. Navíc když mám i to Ortofon StepUp trafo, tak to aspoň bude kompletní.
Takže ještě jednou díky za nasměrování!

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Možná bych zvážil zařadit i další přenosky do výběru. Ta ortofonka bude určitě dobrá ale jsou za 20tisíc i jiné možná lepší. Záleží jestli budeš chtít použít ještě to step up trafo. To má jen velmi malou zatezovaci impedaci. Za mě bych zvážil ještě podívat se na tyto:
Hana sl
Audio-Technica AT-OC9/III
Dynavector 20X2 -L

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

Abych se přiznal, tak detailní nastavení StepUp trafa Ortofon T30 jsem ještě nestudoval. Když jsem to od žabinyho kupoval, tak říkal, že nějaké přenosky hrají lépe zapojené čistě jen do toho Phono Boxu RS. Takže ještě nevím, jestli StepUp trafo takto na začátek využiju - každopádně ho chci alespoň vyzkoušet. Jinak na tu HANA SL jsem se již také díval, je japonská a na netu jsem našel hodně kladné ohlasy. Takže díky za tvé tipy, jdu se na ty přenosky mrknout, jsem vděčný za každou informaci.

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Ahoj, Ortofon Quintet Black je super volba, měl jsem ji také a do tvé sestavy mohu doporučit.
Trafo co máš má výhodu, že jej lze přizpůsobit většině přenosek, protože zátěž je nastavitelná od 3 do 48 ohm, ale musíš to vyzkoušet na své uši. Výhodou je, že má i bypass, takže jej jednoduše bez nějakého přepojování z cesty vyřadíš a díky snadnému ovládání RS z čelního panelu hned nastavíš hodnoty pro MC (přes trafo je totiž potřeba mít hodnoty na MM). Pak sám posoudíš, jestli je to pro Tebe přínosem nebo ne.
Pro mne bylo trafo u každé přenosky vždy přínosem, i proto jsem nahradil RS (které je teď u Tebe) preampem CANOR s již integrovaným trafem.
Když jsem ale trafo půjčoval zdejšímu členu se stejným gramofonem a stejnou přenoskou (jen jiné ramínko), on vyhodnotil, že u něj trafo přínos nemá.

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

Ahoj Sašo, ještě jednou díky za Tvou návštěvu a skvělý obchod :) Je mi jasné, že to budu muset sám vyzkoušet, jestli pro mne bude mít to trafo přínos - zatím věřím, že ano. Ještě si pamatuji tu Tvou návštěvu a také vše, ci jsi mi k RS i k T30 říkal, ten Bypass na trafu je opravdu velká výhoda, takže nebude problém udělat si rychlý test, co je pro můj sluch lepší. Ale rád bych se Tě ještě zeptal: to trafo má impendaci od 3 do 48 Ohm. Jak to ale nastavit, když doporučená impendace nějaké přenosky má třeba doporučenou hodnotu >100 Ohm? Tedy je ta nastavitelnost impendace stejná, jako je u toho RS? Mám na mysli ten prostřední volič impendace na RS. Nebo to jsou úplně jiná nastavení? Omlouvám se za asi hloupé dotazy, opravdu jsem na začátku v poznávání MC a všeho kolem.

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Ahoj,
teorii nejspíš vysvětlí někdo povolanější, za mne jen telegraficky:
- Quintet Black má doporučenou impedanci -> 20 Ohm a ne > 100 jak ty píšeš
- Sám výrobce pro Quintet Black na svých stránkách doporučuje jako ideální aktuálně prodávané trafo ST-7, které je doporučování pro impedance přenosky 2 Ω - 60 Ω
- u mne byl nejlepší zvuk při nastavení trafa na 12

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

Ahoj, asi jsem se špatně vyjádřil, já to myslel tak, že třeba jiné MC přenosky mají tu minimální impendaci větší, nemyslel jsem zrovna tu Ortofon Quintet Black. Ale třeba konkrétně přenoska Audio-Technica AT-OC9/III, má tyto parametry:

MC - Dual Moving Coil
frekvenční rozsah 15 - 50,000 Hz
separace kanálů 30 dB - 1 kHz
rovnováha kanálů 0,5 dB (1 kHz)
výstupní napětí 0,4 mV (mV at 1 kHz, 5 cm/sec)
přítlačná síla 1.8 - 2.2 g (standard 2 g)
doporučená zátěžová impedance min 100Ω
hrot Special Line contact stylus - Nude Square Shank
chvějka 0.26 mm diameter solid boron
hmotnost 8 g

Tam je ta impendace min. 100 Ohm. Ale to už jsem trochu mimo. Toto nesměruju pro žabinyho, jde mi spíš o nasbírání co nejvíce informací. Ale je jasné, že s trafem Ortofon T30 budou hát primárně přenosky Ortofon lépe. O step ut trafech je tady na fóru informací dost, zkusím ještě něco vyhledat. Tak díky za informace!

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

To chce vyzkoušet a u trafa je to vždy trochu jinak, než při zapojení do MC předzesu.
Já mám třeba Lyru Delos, která uvádí u MC vstupu doporučené zatížení 97,6-806 ohm. Ale při použití trafa doporučují zatížení 5-15 ohm. Já jsem používal na T30 u ní 6ohm.

Ale proč to tak je vysvětlit fakt neumím, to musí někdo technicky zdatný... Popř. pokud jsi technicky zdatný ty, najdeš k tomu dost informací na webu , třeba zde:
https://www.vinylengine.com/step-ups-an ... dges.shtml

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

Díky za odkaz! Teď jsem to pročetl a opravdu z toho moc moudrý nejsem :oops: Mám tedy dvě možnosti: buďto koupit přenosku, s kterou už máš zkušenost ty, tedy že pasuje ke step up trafu T30 - tedy tu Ortofon Quintet Black, nebo vyzkoušet nějakou jinou přenosku s tím, že to zapojím rovnou do Phono Boxu RS a T30 zůstane (prozatím) nevyužité - to píšu proto, protože jsem dostal nějaké tipy na přenosky do SZ, ale tam si nejsem jistý, jestli bude vhodné použít to step up trafo, abych nepřesáhl hranici 10mV výstupního napětí ze step up trafa, pač přepočítávat ty impendace a zisky neumím. No uvidím, jak to nakonec dopadne, přenosku budu pořizovat až začátkem příštího roku. Dám pak vědět. Takže díky všem za informace *palec* Kdyby měl ještě někdo nějakou radu, tak budu za ni samozřejmě vděčný, vybírám svou první MC přenosku :)

tujatuja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tujatuja »

http://www.rothwellaudioproducts.co.uk/ ... xplai.html

Vše podstatné o step-up transformátorech je vysvětleno na výše uvedeném odkazu.

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

tujatuja
Děkuji za odkaz! Zatím jsem to letmo prolétl, a je tam hodně informací, ale bohužel je na to mé technické vzdělání malé. Ale našel jsem tam větu, která v překladu zní asi takto: Dalo by se říci, že platí, že s běžnými MC LO přenoskami (tedy těmi, které mají výstupní napětí mezi 0,3 - 0,5 mV) s dá dobře spárovat step up trafo s převodem od 1:10 do 1:20. - konec citace. No a o to mi jde - nevím, jak velký výstupní výkon té přenosky může být, když T30 má to "ratio" 1:20. Tedy teď už vím, že by v tom výběru přenosky k T30 neměl být větší problém. Tu impendaci, kterou budu muset nastavit na trafu, budu muset nějak spočítat - bohužel jsem to ještě nezvládl pochopit - anebo to vyzkouším. To, čeho se nejvíce bojím, abych špatně zvolenou přenoskou nezničil - při použití T30 - to Phono Box RS.

Zeptal bych se tedy konkrétně: Nebude problém, když k T30 připojím třeba přenosku HANA SL?
Specifikace té přenosky jsou zde: http://www.music2.nl/hana/

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

Tak nakonec to dopadlo trochu jinak. Koupil jsem od zdejšího člena MC Ortofon Cadenza Red. Má už sice nahráno přes 1000 hodin, ale byla za dobrou cenu, tak jsem si říkal, že prozatím - než se všemu přiučím - mi bude sloužit. Vím, že to je asi k mému PJ RPM 3 Carbon overkill, ale už jsem ji nainstaloval. Bohužel na delší soustředěný poslech jsem už dnes neměl čas, tak jsem to vše zatím jenom vyzkoušel, tedy jestli vše hraje, jak má.

Mám ale jeden problém. Nejdříve tedy napíšu, jak jsem to měl dnes zapojené a pak co mi to dělalo.
- Cadenza Red je v pořádku nainstalovaná.
- Z gramce vedu kabely PJ Connect it CC přímo do phona RS (na hraní si s trafem T-30 dnes nebyl čas).
- Uzemnění z gramce je vedeno na phono RS a toto Phono RS je nastaveno na 100 Ohm, zisk je na 60 dB.
- Phono RS leží na bateriovém zdroji RS, který dnes nebyl zapojen do sítě, jel jsem čistě na baterii.
- Z phona RS vede opět kabel PJ connect it CC do mého integráče - běžný linkový vstup.

A teď co mi to dělalo: Když jsem měl vše zapojené tak, jak je popsáno výše, tak když jsem se dotkl povrchu phona RS, tak jsem dostal do prstu elektrický lupanec, nic velkého, asi jako když se dotknete něčeho staticky nabitého. To samé se mi stalo, když jsem se dotkl povrchu intagráče. Na zvuku jsem nic nepozoroval, ale stoprocentně říct, že to nebylo slyšet, nedokážu, nesoustředil jsem se na to. Pak když jsem vypnul zdroj RS (címž se vypnulo i phono RS) a gramofon nehrál, tak už vše bylo v pořádku, ani phono RS ani integráč mi lupanec neudělily.

Nevíte někdo, čím by to mohlo být? Při hraní s 2M Bronze to nic takového nevykazovalo. Jediné co mě napadá je to, že jsem na závaží na ramínku na PJ RPM 3 připevnil lepenkou kovové pozlacené válečky, protože ta Cadenza Red je těžká a nestačilo mi to samotné závaží, tak jsem to potřeboval dovážit. Může to mít vliv, když vlastně cele to ramínko je karbonové?
Nějaké tipy, co s tím dělat, jsem už dostal do SZ od jednoho zdejšího člena, ale ke gramofonu se dostanu až někdy o víkendu, tak se snažím nabrat nějaká moudra... Budu všem vděčný za možné tipy.
Díky.

akim5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akim5 »

Tak dnes jsem se zase chvilku věnoval gramofonové alchymii. Zkusil jsem opět pustit si desku ve výše napsaném zapojení a kupodivu jsem během asi pětiminutového testu žádný lupanec nezaznamenal. Přesto jsem potom ještě všechno raději přeskupil tak, že phono RS leží vedle power RS, jediné, co je spojuje, je napájecí káblík z power RS do phona RS. Pustil jsem desku a po chvilce jsem zkusil dotknout se čelního panelu phona RS a malinký lupanec jsem dostal. Myslel jsem, že je vše ztraceno. Zkusil jsem pustit jinou desku a po několika dotecích jak phona tak poweru tak i integráče jsem už žádné lupance nedostal, vlastně až do konce celého dnešního hraní, takže si myslím, že už by mělo být vše v pořádku, možná jsem jen já byl nějak staticky nabitý :-)
Každopádně jsem se mohl konečně věnovat soustředěnému poslechu Cadenzy Red a phona RS (poslouchal jsem na klasice). První dojem: obrovské zaostření celého spektra, s 2M Bronze to bylo něco jako kdyby to celé bylo pod dekou. Pak jsem si chvilku hrál s nastavením impendace. Nad 100 Ohmů to bylo hodně o až agresivních výškách, naproti tomu na 60 Ohmech to mělo trochu ten poddekovní efekt. Nakonec jsem nechal impendaci někde mezi 60 a 100 Ohmy, tam jsem s tím byl u té orchestrální hudby nejvíce spokojen. Co jsem si ale všiml, tak ta Cadenza Red má na mé sestavě takový hodně analytický charakter, při té orchestrální hudbě to mám raději takové jakseříká muzikálnější. Detaily jsou moc fajn, to jsem rád, ale taková to jednolitost mi trošku schází. Ale uvidím, jak mi budou hrát další desky.
Jsem se vším teprve na začátku, ještě mě čeká vyhrát si se stepup trafem T-30, každopádně jsem si to dnes moc užil, celou dobu jsem pravidelně testoval, jestli dostanu nějaký ten lupanec, a kromě toho jednoho malého na začátku to bylo dnes celou dobu ok. Ale přínos Cadenzy Red a phona RS s power RS je obrovský, jsem rád za ten přechod na MC LO přenosku a uvidím/uslyším více, až otestuji další desky.

Odpovědět