NOVÝ GRAMOFON

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
caliv6
Kontaktovat uživatele:

NOVÝ GRAMOFON

Příspěvek od caliv6 »

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou o radu při výběru nového gramofonu.

Jelikož jsem tu nový, tak nejdříve něco o mě.
Ač je mi 46 a hudbou žiji o malička, s vinylem jsem začal asi před 8 lety (když tedy nepočítám Šimka s Grossmannem a Katapulty v 10 letech na rodinném kufříkovém soustruhu UNITRA).
Mé první stroje byli (a stále jsou) dva tangenciály Technics - SL-QL5 a SL-QL15. Pak jsem pořídil Teslu NC470 a letos další Teslu, automat MC400.
Momentálně hraju na té MC400, kterou jsem po koupi kompletně zrenovoval (kondenzátory, talíř, kryt, lak, vytlumení, předrátování ramene, atd.). Pŕenoska je 2M RED. Další články v řetězci jsou zesilovač YAMAHA AX-550R s vestavěným MM předzesilovačem a repro PIONEER CS-9070. Sice to není žádná super High-end hitparáda, ale mám ty kousky rád. Co se týče poslouchané hudby, tak z 99% přes to teče heavy metal.
Nehraje to zle, ale... stále je tam na můj vkus slyšet dost nějakých rezonancí. Smozřejmě při větším zesílení a v tichých pasážích. Ještě se na to určitě časem podívám, protože gramofon se mi hodně líbí (byť je to jen "plasťák") a myslím si, že se z něj dá dostat ještě o něco víc. Ale zároveň jsem si také řekl, že je na čase zkusit něco NOVÉHO.

Tak jsem začal hledat a po třech dnech jsem dal dohromady níže uvedený seznam možných adeptů.

Ještě vám ale můsím sdělit, co mě vedlo k výběru právě těchto gramofonů.
Jak jsem výše naznačil, mé dosavadní gramofony byly polo, nebo plné automaty. Takže jsem si zvykl na "čistou práci" - položit desku, zavřit kryt, zmáčknout tlačítko. Už slyším vaše rozhořčené hlasy, ale v klidu. U nového stroje netrvám vysloveně na ničem, byť bych uvítal alespoň vypnutí na konci desky. Gramofony jsou seřazeny v pořadí, v jakém se mi líbí. U každého je ale pro mne něco pro a proti.
Třeba u Dualů mi vadí napevno vyvedený signálový kabel. Pro-Jecty mi zase připadají všechny stejné. Vím že je to hlavně o zvuku, jasně. A jak tady všude čtu - jedině Pro-Ject. Tím se samozřejmě nechci nikoho dotknout. Třeba jsou parametrově nejlepší. Ale jsem schopen ten rozdíl ještě slyšet? Myslím si, že všechny níže uvedené gramofony nejsou zvukově vysloveně špatné. Ale prostě mě se líbí, když je na tom sem tam nějaký knoflík, tlačítko, štítek s 3D logem a ne jen lakovaná deska. Tu mají ostatně všechny... U těch full automatů se zase bojím poruchovosti a hlavně výdrže těch plastových hejblat uvnitř. Tyto gramofony jsem sice do seznamu uvedl, ale spíše s nimi nepočítám. Ale váš názor na ně, co do poruchovosti toho či onoho konkrétního typu bych také rád věděl.
Nejvíc mě ale zajímá ten Teac. To je můj favorit. Jaké jsou např. zkušenosti s novodoubou produkcí gramofonů této značky a jestli vůbec do něj jít. A pokud ne Teac, tak který z níže uvedených byste mi doporučili?

1. Teac TN-550 - manual, výškové nastavení reménka, přenoska AT100E - 23 990,-
2. Thorens TD 295 MK4 - zastavení na konci,bez zvednutí, raménko TP 41, přenoska AT95E, - 19 990,-
3. Thorens TD 240-2 - Full automat, raménko TP 19-1, přenoska AT95E - 16 790,-
4. Pro-Ject 1 Xpression III Comfort - zastavení na konci se zvednutím, přenoska 2M RED - 16 749,-
5. Dual CS 460 Full Automat - výstup-kabel, OMB10, - 16 390,-
6. Dual CS 505-4 zastavení na konci se zvednutím, šasi ve dřevě, výstup-kabel, přenoska OMB10 - 16 990,-

Předem všem děkuji.

Jirka

Dinosaurjr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NOVÝ GRAMOFON

Příspěvek od Dinosaurjr »

Ahoj Jirko, no protože všechny uvedené gramofony jsou vcelku k obstojné až výborné, tak pokud se chceš posunout ve zvuku, začal bych:
0) tím co nic nestojí - celkové seřízení gramofonu, pak pevný podklad pod gramofon - nejlépe samostatná polička pro upevnění do zdi (většina zde uvedených gramofonů jsou lehké váhy) inspirace pro DIY http://www.aq.cz/obchod/prislusenstvi-c ... it-1--775/
1) především obměnou reprosoustav !!
2) pořízení samostatného phono pre + signálový kabel ke gramofonu + kvalitní přenoska (jakou nejkvalitnější máš k dispozici ?)
3) vybral si jeden gramofon z těch, co máš (za mě asi tangentu, esli má přenosku ok) a ten bych si vyladil
4) pak bych uvažoval o lepším zesilovači
5) a až pak bych uvažoval o lepším gramofonu
ProJect "chtějí" všichni proto, protože za stejnou cenu by jinde zaplatili více (až na výjimky). Ve tvé aktuální audio situaci (Yamaha, Pioneer) si změnou gramofonu zkrátka příliš nepomůžeš. Asi proto ti zatím nikdo neodpověděl.

jirotel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirotel »

Priklanim se k nazoru kolegy, repro je zaklad, bez toho se nepohnes, ono I kdyz budes mit sestavu za XY a napojis na ni repraky za 3jku tak je zbytecny vyhozeni penez z oken a naopak je to same, nic moc zelezem dobry bedny neukrmis....
Mam taky gramec vcetne extra predzesu na gramo a soucasny repraky hazim pryc a kupuju zitra nove....mam sestavu o kousek jinde, ale resil jsem to same....kvalitni zelezo, vcetne zbytku a Ted uz jen repro.....ale stejne nemam vyhrano.... :D

caliv6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od caliv6 »

Dobrý den,

děkuji vám za odpovědi.
Co se týče gramofonu, tak přišly pozdě - TEAC je od 23.12. doma. A hraje slvěle. V tichých pasážích ticho, žádné rezonance a zpětné vazby ani při hodně velké hlasitotosti, prostě spokojenost. A to stále zajíždím hrot.

K těm bodům, co napsal Dinosaurjr:
Už původní gramo bylo umístěno na této polici vlastní výroby na zdi.
(https://www.avgearshop.com/shelves-moun ... black.html)

Co se týče přenosek, tak asi nejkvalitnější mám 2M RED a teď na tom TEACu je AT-100E. Jinak na té NC 470 mám Ortofon OMB 5 a na tangenciálech je na jednom originál Technics s nějakým no-name hrotem a na druhý jsem pořídil nedávno Audio-technicu AT-311EP. Tímto zároveň odpovídám na bod č.3 - volba gramofonu. Přesně tak jsem, jak píšeš, jsem to chtěl udělat. Zvolil jsem tangenciál a začal nákupem přenosky. Ale výseledek nebyl podle mého očekávání. Sice to hrálo o něco líp, než ta originál, ale i po "zajetí" ta 2M RED na Tesle tu AT-311E přehrála jako nic. A tím jsem také s pokusy skončil. Totiž ten Technics má uchycení přenosky T4P. A těch na trhu moc na výběr není.

O samostatného preampu silně uvažuji. Sice se dočítám, že zesilovače z 90 let mají vesměs hodně kvalitní phono předzesilovače (minimálně na úrovni dnešních samostatných levnějších), ale chtěl bych pořídit Actidamp - asi Mk3-v2.

K zesliovači samotnému - tam zatím nevím. S tou Yamahou jsem spokojený a asi bych musel s něčím srovnat, aby mě to přesvědčilo.

No a na závěr jsem nechal bedny.
Jelikož, jak jsem psal už v původním dotazu, poslouchám rock a metal, nevím jaké a jestli vůbec nějaké nové bedny vybrat. Nedávno jsem tady totiž pročítal hodně plamennou diskuzi na téma bedny vs. metal. (reprosoustavy/repro-na-metal-hardcore-a ... t4545.html). Až na zhruba 1/3 příspěvků, ze kterých jsem konečně zjistil, jaké je ten metal neumětelské a nekvalitní zlo, jsem se dočetl, že pro tuto hudbu v dnešní době bedny téměř neexistují.
Ano, to samozřejmě přeháním. Ale jak tam sám tazatel hned v úvodu píše, podobný zvuk, se kterým je nyní na svých Quadralech Wotan spokojen, slyšel v minulosti jen na nehi-fi Pioneerech z 90. let. A asi něco na tom bude. Metal potřebuje basy a basy (dle mého) potřebují plochu a objem. Ty moje bedny asi nebudou nejlepší na klasiku a jazz, ale co se týče metalu, jsem s nimi spokojen. Na druhou stranu je fakt, že zase nemám s čím srovnat...

Jen pro zajímavost přikládám specifikaci těch mých Pioneerů.

PIONEER CS-9070

Enclosure.................Bass-reflex type
System....................3-way 3-speaker system

Loudspeakers:
Woofer....................30 cm (12 in) cone type
Midrange..................7.7 cm (3 in) cone type
Tweeter...................6.6 cm (3 in) cone type

Frequency Range...........33 to 20,000 Hz

Input Impedance...........8 Ohm
Sensitivity ..............92 dB/W at 1 m distance
Music Power (DIN).........220 W
Crossover Frequency.......3,000/10,000 Hz
Dimensions................381 (W) x 749 (H) x 287 (D) mm
Weight....................12.0 kg

Ještě jednou děkuju vám, kteří jste mi odpověděli a budu rád, pokud mi dáte typ na nějaké to "železo", kterým bych přispěl do svého hudebního mlýna.

Jirka

jirotel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirotel »

Predzes mam osobne project phono box II

caliv6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od caliv6 »

Zdravím,

ještě k těm reprobednám. Jaký je váš názor na tohle?

http://www.dynavoice.se/dynavoice-dynamite-12-v-2/67/

Jirka

Odpovědět