Pomoc s výběrem stereo sestavy do 50.000

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s výběrem stereo sestavy do 50.000

Příspěvek od Vyblíz » 05 úno 2019 23:00

To byla spíš narážka na to, že Klipsche jsou schopni vyvinout akustický tlak, který se velmi blíží klubovým reproboxům PA. A že metalisti v drtivé většině hrají nesmyslně nahlas, to je holý fakt, protože on se ten metal ani jinak poslouchat skoro nedá.

ad skládání. Myslím, že směšuješ dvě věci dohromady, hudební sluch a nepoškozený sluch. Já mám například z koncertů zničené uši a kytaru ti po přehození strun naladím za minutu, což ovšem neznamená, že dobře slyším, pouze si pamatuju jednotlivé tóny.
Copywright / Reprobazar / Videoprezentace

Kokin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kokin » 06 úno 2019 14:52

Na rock, metal by se z beden hodilo něco od Dali

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vyblíz » 06 úno 2019 23:23

Podle mne je blbost takhle radit od stolu. V podstatě na rock metal jsou potřeba bedny, co mají upozaděné středy a výrazné basy a výšky.
Výčtem: DALI, BW, Klipsch, Wharfedale, JBL, Dynaudio, Dynavoice, Jamo.... A pak ještě ty nové AQ, které jsou ale na výškách tak uřvané, že to je spíš pro věkovou skupinu 60+

*offtopic*
Byl jsem velmi nepříjemně překvapen, jak taky může hrát soustava s katalogovou cenou kolem 500 000. AQ passion hrály dokonce tak špatně, že bych si dokázal vybrat z beden rekněme kolem 60tis kat. ceny, které je strčí do kapsy. Zajímalo, by mne jestli vůbec prodali alespoň jeden pár. Je to mimochodem další důkaz o tom, že nestačí seskládat doma bednu z nejdražších repráků a myslet si, jak to bude super hrát.
*thumbs down* *thumbs down*
Obrázek
*thumbs down*
Copywright / Reprobazar / Videoprezentace

Miero

Příspěvek od Miero » 07 úno 2019 07:01

Kamarat, metalista, pouziva na dosiahnutie optimalneho zvuku na vysokych hlasitostiach dynamicky ekvalizer... a nemusi tak riesit ci su stredovysky take ci onake.

Ramones
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Ramones » 07 úno 2019 09:18

To je vcelku normální a logický přístup. Pouze ortodoxní hifisti s tím můžou mít problém neb zásah do znění nahrávky se nepřipouští....

pepazdepa3
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od pepazdepa3 » 07 úno 2019 09:53

Ramones - naprostý souhlas.

Pravověrným bych doporučil, aby nejenže nepoužívali žádné korekce, nebo /pámbu s námi a zlé pryč!/ ekvalizér, ale aby se také striktně řídili doporučeními producentů nahrávek typu "přehrávat pouze na zařízení XY a výhradně s kabely XY, jinak, k...a, neručíme za dokonalý umělecký a technický projev!".

Případně po živém koncertu je možno zmlátit zvukaře za použití mixážního pultu s korekcemi a jinými hejblátky!

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 07 úno 2019 13:21

Jiný pohled:
Při nahrávání alba je již ekvalizováno,proč dělat doma podruhé?

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocmeister » 07 úno 2019 13:46

Jo, ale může být ekvalizováno špatně a především nahrávka může být sejmutá tak technicky nedokonale (typicky 70. léta), že dodatečná ekvalizace je přínos.
kabelguru.cz

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 07 úno 2019 13:51

pepazdepa3 píše:
07 úno 2019 09:53
Ramones - naprostý souhlas.

Pravověrným bych doporučil, aby nejenže nepoužívali žádné korekce, nebo /pámbu s námi a zlé pryč!/ ekvalizér, ale aby se také striktně řídili doporučeními producentů nahrávek typu "přehrávat pouze na zařízení XY a výhradně s kabely XY, jinak, k...a, neručíme za dokonalý umělecký a technický projev!".

Případně po živém koncertu je možno zmlátit zvukaře za použití mixážního pultu s korekcemi a jinými hejblátky!
Pepo, divil by ses. Ale jedno z mých základních zjištění je, že s lepší kabeláží ekvalizer nebudeš potřebovat !?
Dokud jsem měl zapojené bláto kabely, ekvalizér jsem běžně používal, vznikaly různé boule na basech a podobně..

pepazdepa3
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od pepazdepa3 » 07 úno 2019 13:56

Bazi 36 - No třeba proto, že máme každý jinou poslechovku a jiný sluch. Já osobně ekvalizér nemám, ale korekce na nehifipuristickém zesilovači jsou také takový jednoduchý ekvalizér a občas je prostě musím použít a protože to většinou "nesolím" /v paneláku těžko/ tak i "loudness" je zapnuto trvale.

Ale tato "problematika" se už tady přemílá ve vícero vláknech.

mumu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mumu » 07 úno 2019 13:58

...
Naposledy upravil(a) mumu dne 08 úno 2019 06:41, celkem upraveno 1 x.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 07 úno 2019 14:03

Souhlasím s Bazim36. Ne kvůli bezmyšlenkovitému bazírování na nějaké ortodoxnosti, ale z těhle důvodů:

- klasické korekce jsou většinou typu shelf, tzn. zvýrazní vše od mezní frekvence s nějakým nástupem
- v důsledku toho se třeba v případě nahrávky s nevýrazným kopákem, ale jinak frekvenčně v pořádku, zvýrazní všechny zvuky dané frekvence ať už je to žádoucí nebo ne. Tzn. spolu s kopákem (žádoucí) se zvýrazní třeba i spodní oktávy lidského hlasu, akustických nástrojů (nežádoucí).
- stejně tak u výšek, s žádoucím zvýrazněním nevýrazně nahraného činelu se nechtěně zvýrazní sykavky, a třeba saxofon začne nepříjemně řezat.
- každá nahrávka či dokonce skladba může pro dosažení "rovné" charakteristiky vyžadovat jinou míru ekvalizace. Tzn. místo poslechu hudby bych pořád točil a ladil - a to mě nebaví.
- frekvenční charakteristika je jen jedna z vlastností zvuku, která dělá jeho celkovou kvalitu. Korekce nijak nepomůžou dynamice, transparentnosti zvuku, čitelnosti a rozlišení jednotlivých nástrojů/zvuků. Přitom to pro vnímanou kvalitu zvuku dělá (alespoň u mně) mnohem víc.
- pokud je řeč o klasických analogových korekcích, tak jejich zařazení do signálové cesty zhorší jak zvukové tak měřitelné parametry (před)zesilovače. Takže vybíráme co nej... železo a pak si jeho zvuk dobrovolně zmatláme? To mi nedává smysl.
- použití korekcí je jen vytloukání klínu v podobě odfláknuté práce zvukaře případně špatných technických vlastností vlastněných přístrojů klínem v podobě velmi hrubé korekce širokého rozsahu frekvencí všech nástrojů

Ramones
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Ramones » 07 úno 2019 14:24

Jen jsem reagoval na někde výše uvedené. Abych to rozvedl šířeji....na domácím aparátu v poslechovce nikde korekce nemám, ale to je v akusticky upravené místnosti a v bytovce, takže zvuková hladina běžného poslechu ekvalizaci, či jiný zásah nepotřebuje ... maximálně, dle nálady, se posunu v křesle blíž k bednám nebo naopak, uložím se do vzdálenější sedačky ... a pravda, někdy i slastně usnu s kočkou vedle sebe (čtyřnohou).
Něco jiného je u partnerky na baráku, kde máme v obýváku (30 m2) AR 312 HO s vysokou citlivostí a zatížitelností. Pak se stane, že si vzpomenu na pubertální léta nebo dobu DJingu a provětráme repráky zesilovačem s 2 x 200 W. Při těchto koncertních hlasitostech už zásah korekci, případně variabilního regulátoru loudness na předzesilovači od Denonu, uvítám a to né k vůli basům (ty uším tak neuškodí), ale středům a výškám, které je vhodné u některých nahrávek utlumít. Týká se to však pouze velmi hlasitého poslechu, což je ve skutečnosti pár minut, ale i ty stačí k rozházení skleniček ve skřínkách, které pak musím opět zarovnávat do lajny :-)

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 07 úno 2019 14:30

Kocmeister píše:
07 úno 2019 13:46
Jo, ale může být ekvalizováno špatně a především nahrávka může být sejmutá tak technicky nedokonale (typicky 70. léta), že dodatečná ekvalizace je přínos.
Vidíš,já mám opačnou zkušenost. Sedmdesátky progrock bez korekcí a líbí se vlastně bez vyjímky. Oproti tomu novej Knopfler,tam jsem to bez vytažených výšek(krom sluchátek) nedal. Ale z celé hromady cd je to můj asi teprve třetí zásah.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 07 úno 2019 14:32

To bych spíš hledal potíž v těch repro nebo zesilovači, že při vyšších hlasitostech začnou řvát namísto čistého ale hlasitého zvuku.
Taky hraju rád nahlas (zesilovač 2x400 W, bedny cca 90 dB/W/m) a zvuk se až do faktického limitu beden, který je dál než limit mých uší, nijak nemění, jen sílí. Korekce by uškodily při jakékoliv hlasitosti.

Ale může to být i akustikou, že se to u partnerky při nějaké hlasitosti začne mlátit jinak a být ostré....

Odpovědět