Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
berka79
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2023 10:19
Kontaktovat uživatele:

Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od berka79 »

Na starší kolena jsem se rozhodnul, že si pořídím gramofon. Nestojím o žádný dnešní model, chci starou, poctivou práci z 80.- 90. let. Nejsem v žádném případě nějaký audiofil, ale úplně obyčejný uživatel, kteý si chce občas poslechnout nějakou desku. Tomu odpovídá i cenový rozpočet a technika kterou již mám.
Z nějakého neznámého důvodu mi je v tomto případě sympatická značka Technics a tak bych rád gamofon od tohoto výrobce. V hledáčku mám modely Technics SL- QD 33, SL- DD33, SL- Q300 a SL- D303. Můžete mi prosím poradit který z těchto modelů je nejlepší pro běžné občasné použití a bude s nadsázkou fungovat dalších 20 let? Nadruhou stranu, mám rád technicky dokonalé věci, proto hledám automat. Prostě pohled na stroj který něco umí, se mi líbí. Cenový strop mám 10 tis. Kč. Vím že to je nic, ale jak jsem psal, jde o občasné poslechnutí hudby a vzpomínku na dobu, kdy byl gramofon součástí dětství. I když tehdy to byla Tesla NC 470...
Gramofon bude fungovat se zesilovačem Harman/Kardon HK 980 a reproduktory B&W DM602 S3.
Díky

Borek
Příspěvky: 547
Registrován: 03 kvě 2008 20:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od Borek »

SL Q3 bych zahrnul do výběru. Z těch v hledáčku uvedených si myslím, že byl nejlepší.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5440
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od lechos »

Upřednostni direc-drive (DD) není pak problém s řemínkem
stroboskop a jemná regulace otáček? ano hodí se a je efektní
automat, poloautomat nebo manuál?
jsem pro automat s přenoskou 1/2" větší výběr náhrad
tangencial? zde jedna kuriozita vertikal spíš pro zasmání
Přílohy
t_technics_v_178.jpg

Borek
Příspěvky: 547
Registrován: 03 kvě 2008 20:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od Borek »

Pohon DD u Q3 byl myslím totožný jako u 1200. Fungoval spolehlivě i při profi zatížení.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od Oldear »

"""Nestojím o žádný dnešní model, chci starou, poctivou práci z 80.- 90. let."""

Je otázkou, jak bude stará, poctivá práce 80.-90. let vypadat o 40 let později a ještě jako automat. Ten se "rozjížděl" už jako nový. Pokud to nechceš repasovat, ani upgradovat, tak zapomeň na sběrný dvůr a kup si něco aktuálního. Mohu doporučit např. Pioneer PLX-500, je to komplet i s předzesem a zvukovkou, ale není to tedy automat.
V roce 2022 si jej pořizoval kámoš ( taky není audiofil ) po konzultaci se mnou a je spokojen. Má takovou průměrnou věžičku s DK v ceně cca 170,- tisíc.

Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 399
Registrován: 11 dub 2021 11:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od jirkash »

Jak bude vypadat? Lepe nez ty dnesni nove, sam vlastnim dva 40 lete stroje, oba automaty, znacka JVC a Technics. Jeden DD a druhy reminek, udrzba zatim pouze jedna a to promazani a reminek logicky. Finkcnost na jednicku, otacky drzi ukazkove, stav technicke stranky veci, jako prave zakoupeny. Takze asi tak.
Takze doporucuji nic moderniho a bez predzesu, ktery je v techto novodobych strojich priserny.

JV
Příspěvky: 1407
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od JV »

K samotnému Technicsu toho vela nemám - teda okrem toho že mi ich gramce (a výrobky vôbec) boli svojho času dosť sympatické a očumoval som ich ešte v časoch "tuzexových".
Skôr chcem podeliť o skúsenosť so starším gramcom - k 50tke som si urobil radosť s poloautomatom (s návratom ramienka) kúpený z druhej ruky, rok výroby niekde okolo roku 1974 - 1976 (mimo tému - zhruba vek manželky ;) ) a zatial funguje spolahlivo. Oproti manuálnemu Projectu čo som pred ním mal je to ako mercedes proti fabii. Nejaké drobné muchy majú (gramec aj manželka), ale nič s čím by sa nedalo v pohode žiť. Verím že sa dá natrafiť na dobre fungujúci starší stroj, aj keď bez určitého rizika to samozrejme nie je.
Držím palce s dobrou volbou.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5440
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od lechos »

No jeden rozdíl tu je: když sere gramec prostě se vypne (v krajnosti vymění)...ale co manželka? :lol:

JV
Příspěvky: 1407
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od JV »

No gramcov mi za život prešlo rukami už nejakých 5 kúskov, manželka zatial iba jedna a dúfam že to tak aj ostane. Teda pri manželke, gramce kludne ešte môžu prísť, aj keď s týmto posledným som zatial spokojný a pokial sa nepototo, nepooné, tak nemám dôvod špekulovať nad výmenou.
Ale to sme už trochu mimo tému.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od Oldear »

jirkash

Neboj i já provozuji 40 let starého Techňoura, ale s tím, že po nástupu CD, byl na dočasném odpočinku více jak 20 ti let ve skříni. Ano, jen se promazal a seřídil a jede dál. Je to však o ceně, četls jaký má tazatel budget? Dnešní prodejci těch historických Technicsů, ať už po repasi, či před ní, neví, co by si za tyto stále preferované stroje řekli.

BTW: v tom Harman/Kardon HK 980 za cca 9000,- Kč, nebude phono předzes také žádná bomba.

Zdeny
Příspěvky: 1091
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od Zdeny »

Oldear píše:
08 črc 2023 16:22
"""Nestojím o žádný dnešní model, chci starou, poctivou práci z 80.- 90. let."""

Je otázkou, jak bude stará, poctivá práce 80.-90. let vypadat o 40 let později a ještě jako automat. Ten se "rozjížděl" už jako nový. Pokud to nechceš repasovat, ani upgradovat, tak zapomeň na sběrný dvůr a kup si něco aktuálního. Mohu doporučit např. Pioneer PLX-500, je to komplet i s předzesem a zvukovkou, ale není to tedy automat.
V roce 2022 si jej pořizoval kámoš ( taky není audiofil ) po konzultaci se mnou a je spokojen. Má takovou průměrnou věžičku s DK v ceně cca 170,- tisíc.
Mám Sanyo TP 1000, rok cca 1980. Dodnes!!! bez jediného zásahu, krom vyvážení a seřízení geometrie ramene. Otáčky drží jak Fiala své zásady.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od Oldear »

Děkuji všem, co mi tady hlásí, že provozujou také starý kolotoč, stejně tak, jako já. Sanyo TP 1000 byl dobrý gramec: Japan 1971-78.

To kolísání dle "Fialy" si oprav.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5440
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od lechos »

TP1000 byl tuzexovej kus oněch časů - pro majetnější uživatele...ostatní
se museli spokojit s Litovlem nebo Tonsilem (propašovaným z Polska)
v kruhu známejch z oboru hi-fi audio se vyskytoval jedinej stroj Sanyo no
a nahrát si z něj zapůjčenou desku jen pro "vyvolené" to dneska mladý
nepochopí jak se tenkrát žilo.

Borek
Příspěvky: 547
Registrován: 03 kvě 2008 20:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od Borek »

Tipy na konkrétní modely 3310, 5510, 1500, 1700,1900... modely s s-kovým řemínkem, pohonem DD, na zvážení jestli plná automatika nebo poloautomat.

berka79
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2023 10:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr gramofonu Technics 80. - 90. léta

Příspěvek od berka79 »

Děkuji za Vaše komentáře, dnes jsem si přivezl SL-DD33. Snad bude dlouhou dobu dělat radost. Rozhodl jsem se pro něj z důvodu určité jednoduchosti a snad větší spolehlivosti do budoucna oproti modelům "QD"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], BVa a 5 hostů