Máte audio kazety ? Nevyhazujte je !

Prostor pro milovníky poslechu LP
lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Máte audio kazety ? Nevyhazujte je !

Příspěvek od lechos » 29 črc 2014 08:31

tak...například zde:
http://www.fastimages.eu/images/novcvkxhx.jpg
vizuální podobnost s TEAC X3 ryze náhodná...

vonvichousch
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od vonvichousch » 29 črc 2014 15:57

lechos píše:tak...například zde:
http://www.fastimages.eu/images/novcvkxhx.jpg
vizuální podobnost s TEAC X3 ryze náhodná...
To je Xindak R2R ? Myslím ,že ten "projekt" je tu od 2010 roku,ale pořád nic,co by se prodávalo.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 29 črc 2014 16:03

Možná Tesla opráší svůj sériově nerealizovaný prototyp B135 z roku 1981.

TriezvyAudiofil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TriezvyAudiofil » 31 črc 2014 19:56

palipol píše:
petrL píše:Neviděl bych to jako návrat vinylu. Kazety jsou hrozný formát, který zvukově uspokojí sotva ve spotřební kvalitativní úrovni, ale bohužel v téhle kategorii zase byly přehrávače dost nespolehlivé. Snad jen do auta. A spolehlivý kvalitní přehrávač byl vždycky mnohem dražší než gramofon a dnes by ten nepoměr byl ještě větší, kdyby je někdo vyráběl. Možná chvilkově zaujme mládež, která bude moct nahrávat jezevčíkem aniž by řešila formáty souborů, verze programů a datové přenosy.
Súhlas. Tiež by som to nevidel ako nejakú revolúciu - je to jednoducho niečo, čo je na chvíľu "cool". Samozrejme retro a spomienky na našu mladosť budú vždy, ale túto oblasť, myslím, už nikto rozvíjať nebude. Ja mám svoje kazety všetky, občas si ich vypočujem, je to môj život a príjemný odkaz jeho minulosti. Technicky je však tento formát prekonaný a nerozvíjateľný. Ak zostane ako vintage v zostavách mladých ľudí budem len rád. Vinyl je síce iná zvuková parketa, ale skončí, bohužiaľ, rovnako...
Doporucil by som slepy test s kazetakom napriklad Pioneer CT-959 nahratym z kvalitneho zdroja aspon na CrO2 pasku. Padla by vam sanka chlapci a po odostreti zavesu by ste neverili, ze hrala kazeta :-)

palipol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palipol » 31 črc 2014 23:49

TriezvyAudiofil píše:Doporucil by som slepy test s kazetakom napriklad Pioneer CT-959 nahratym z kvalitneho zdroja aspon na CrO2 pasku. Padla by vam sanka chlapci a po odostreti zavesu by ste neverili, ze hrala kazeta :-)
Ale verili - boli aj sú to mnohokrát technické skvosty, ja mám favorita AKAI GX95 II s médiom Maxell MX-S, ale predsa len by som ten test rozšíril o polstopý cievkáč s rýchlosťou 38 pre demonštráciu obmedzení a nerozvíjateľnosti CC formátu. Kazeta je samozrejme praktickejšia než polkilový pás, ale keď budeme riešiť výhradne kvalitu zvuku, pás je predsa len ďalej.

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S499_1023 » 01 srp 2014 01:31

Ako som už raz spomínal, najväčší problém kazety je nestabilita záznamu - tenučké a uzučké médium stráca výrazne na kvalite záznamu s každým prehratím. Mám niekoľko desiatok deckov rôznych kvalít vrátane dvoch podľa môjho názoru neprekonateľných AIWA AD-6900. Nahrávka je bezprostredne po zaznamenaní nerozoznateľná od originálu, po desiatich prehraniach už výrazne chýbajú výšky, po stovke to už nie je dobré ani do walkmana napriek kazete za 40 éčiek. A ešte problematickejšia je strata kvality skladovaním. Kazeťák je krásna hračka, rituál záznamu je hádam ešte sofistikovanejší, než štelovanie gramofónu ale na kvalitný záznam sa to nehodí. Túto chybu som už raz spravil pred 25 rokmi, keď som si celú zbierku LP nahral na špičkovom decku na špičkové kazety a platne aj s gramofónom som predal. O pár rokov som to všetko kupoval znova.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 01 srp 2014 05:48

V tom případě aplikace rychlosti záznamu 9.52 cm/s u běžných audio kazet a decků Marantz, Uher...nebyla z pohledu opotřebení nosiče (i hlav) správná cesta a neprosadila se. Zrovna tak formát Elcaset z dílen Sony ale to je jiný kalibr.

Seiko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Seiko » 03 srp 2014 23:49

S499_1023 píše: Ako som už raz spomínal, najväčší problém kazety je nestabilita záznamu - tenučké a uzučké médium stráca výrazne na kvalite záznamu s každým prehratím.
Ano, ano, ne, ne. Co mám nahrané na metalkách, hraje dodnes stejně (akorát je třeba pravidelně odmagnetovat hlavu a páskovou dráhu, ale z toho tě nepodezírám, že bys to nedělal). Nejhůř dopadají kazety Normal, potom chromdioxidky (na ně se mi nikdy nepodařilo nahrát slušně basy). Metalky drží záznam doteď. Na druhé straně - tak úzká stopa na kazetách už byla za fyzikálními možnostmi kvalitní nahrávky, a půlstopý záznam i na rychlost 19 cm/s je o něčem jiném... :D

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny » 04 srp 2014 08:11

S kazetami jsem prožil kupu let. Decků jsem měl ne sice moc, asi tak 8, ale i to málo mi dalo nějaké zkušenosti a zejména vzpomínky na krásné stroje, na které byla radost hledět (což o totální většině dnešní bezpohlavní produkce prohlísit nejde).
Omezení kazet je jasné, je to dáno malou rychlostí posuvu a také mechanickou zranitelností kazetového pásu. Co já se natrápil a navztekal kvůli zmačkaným páskům u mechanik dual capstan... Psát romány bych mohl, zejména na adresu TC-K909ES, nebo Kenwood 9050S (tak pomohla výměna mechaniky na záruku).
Za to, takový Pioneer CT-93 Elite v řadě Urushi, to byl Pan Kazeťák a pár lidí se po slepém testu nedokázalo rozhodnout, zdali hraje TDK SA-X na DOlby S a nebo hraje CD :-)))
AKAI GX-95 byl také výborný, výtečná mechanika, ale zvukově nedosahoval na CT93 od Pioneera.
Ovšem nejvíce emocí ve mně zanechal dvojdeck Technics 55R, 2x recerz, dbx,koupený na burze na Černé louce někde na lavičce, bez odzkoušení. Léta jsem na něm hrál, pak kamarád, než se mi vrátil s nefunkční mechanikou - zadřená kvůli prachu capsat hřídelka... To je už let. Ale kazeta nahraná v systému dbx neměla zvukově chybu.
Aiwa 470, 808, takové spotřební decky, uměly velmi dobře hanrát i reprodukovat, ale už to bylo cítit, že je to komerční třída. Přesto, zvukově to bylo i tak vynikající, ovšem člověk si musel pohrát s nastavením hlav a bias.
Dnes jsem ve stavu, že zvažuji si z nostalgie pořídit na koukání nějaký hezký stroj, jen nabídky jsou omezené a kultovní kusy stojí nesmyslný balík.

Nedospěl jsem zatím do stadia pořídit R-R deck, ale časem, kdo ví, možná také....Jen ta dnešní doba je jaski pomýlená.

palipol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palipol » 04 srp 2014 09:46

Tiež by som nie celkom súhlasil s poklesom kvality záznamu. Občas prevetrám kazety aj dnes, ale záznam je OK. Má 25 rokov.
Prevažná časť sú TDK-MA, SONY Metal XR, z chrómiek TDK SA-X, SONY UX-S a Maxell XL IIS...

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 04 srp 2014 10:06

Nejstarší audio kazety mám asi z roku 1986-87, Sony HF90 z burzy, jiné tenkrát nebyly nepočítám-li nabídku Tuzex pro valutové klieny a soukromý dovoz ktery prakticky neexistoval, občas Maxell LN, UD z Elektry a sem-tam Stilon (lic. Agfa) z Polska. Přežily deck JVC, walkman Tesla na vojně a dvě generace Aiwa již s kalibrací bias. Hrají jak řemen...to chce ovšem péči, skladování...A pak přišla sametová pohroma.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 04 srp 2014 12:35

Reaguji na příspěvek ZDENYHO ,zmiňuje se o dbx. Vlastním přístroj Marantz SD 6000 dbx . Pracuje skvěle, jen to dbx je nevyspytatelné. Objevuje se problem tzv. "dýchání" , to jest , že při určité úrovni vst.signálu se zvýší úroveň záznamu. Má někdo zkušenost se seřízením a prací s dbx ?
http://www.hifiengine.com/gallery/image ... -dbx.shtml

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 04 srp 2014 12:54

A hele...Marantz SD-6000, dyť to je ten dvojrychlostní deck 4.75 + 9.5 cm/s o kterým jsem psal výše, ne ? V dbx se nevyznám.
http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/ ... l?begin=11

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi » 04 srp 2014 12:58

TRANSIWATT píše:Reaguji na příspěvek ZDENYHO ,zmiňuje se o dbx. Vlastním přístroj Marantz SD 6000 dbx . Pracuje skvěle, jen to dbx je nevyspytatelné. Objevuje se problem tzv. "dýchání" , to jest , že při určité úrovni vst.signálu se zvýší úroveň záznamu. Má někdo zkušenost se seřízením a prací s dbx ?
http://www.hifiengine.com/gallery/image ... -dbx.shtml
Ano moja skusenosť bola presne taká istá.
Dokonca moj 1. kazeťák bol ten dvojdeck Technics RST- 55R a Cd prehrávač Technics SL-PG 520A.
Po nahratí s Dolby DBX a prehravaní nahrávka kolísala, dynamika sa menila , záznam dýchal.Darmo že šum to poltačilo skoro dokonale. Po 3 kazetách som pochopil že budem nahrávať len s Dolby C.Kazety premazal,znova nahral a odvtedy všetky mám nahraté s dolby C.
Vpodstate sa daju počuvatelne prehrávať aj v prístrojoch bez Dolby, len tuším viac výškovali.

A DBX záznam bol nepočuvatelný na prístrojoch bez dolby a tak isto nepočuvatelné s dolby B aj C.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 04 srp 2014 14:15

pro "lechos". Není dvourychlostní.
Když jsem pořizoval Marantze udělal jsem zřejmě osudovou chybu. Mohl jsem si vybrat mezi starším sd6000 s devítkou nebo novější (byl i vizuálně v lepším stavu) sd 6000dbx, ten již bohužel devítku NEMÁ .Vybral jsem ten. /pokud seženu podrobné servisáky od obou, pokusím se o úpravu na devítku/

To dbx je velice lákavé (nebo spíš svůdné a falešné), protože ve chvilkách kdy dbx neblbne, tak záznam je skvělý, naprosto bez šumu i na sluchátka, na FeCr a metal je to skutečně akceptovatelná kvalita.
//uvědomuju si , že kazeťák se do chrámu hifitechniky prodral s odřenýma ušima přes přivírající se dveře, přesně takhle dýchavičně a křečovitě plnil parametry norem hifi a že původně při vzniku tento systém vůbec neměl ani ambice pro kvalitní zvuk// Drzostí bylo, že se kazetovým tapedeckům podařilo zlikvidovat další vývoj kotoučáků a bylo zřejmě zaslouženým trestem, že po nástupu nových médií byl jako první vykopnut z rodiny hifi//

Odpovědět