NC470 vyvážení raménka

Prostor pro milovníky poslechu LP
kemo87
Kontaktovat uživatele:

NC470 vyvážení raménka

Příspěvek od kemo87 » 22 kvě 2013 22:52

Zdravím,
omlouvám se za zřejmě začátečnický dotaz, ale nikde jsem stejný problém nenašel. Pořídil jsem si NC470tku a snažím se vyvážit raménko podle originálního návodu, bohužel marně. Pustím otáčky, spadně mi zvedáček raménka. Potom sundám raménko ze stojánku a snažím se ho vyvážit do roviny. V tom je ale problém :cry: ...i když závaží pomocí kolečka posunu co nejdále od přenosky stejně mi přenoska když raménko pustím spadne dolů. Jak to mám vyvážit do roviny, když už dál závaží posunout nejde. Děkuju za radu a doufám že se nebudete zlobit pokud to bude nějaká blbost protože v analogu teprv začínám. Děkuju.

Kemo

kumbu
Kontaktovat uživatele:

Re: NC470 vyvážení raménka

Příspěvek od kumbu » 23 kvě 2013 22:05

Divné
ale když čtu návod tak vidím, že umí vyvážit vložky o váze 4-7gr čili je tam ještě originální VM2102(3) ? (tu to má umět) či je tam jiná vložka pokud by byla těžší hmm tak to třeba nepůjde.
Pak je v návodu ještě zmínka o jakémsi přídavném závaží které lze přidávat pokud je zase naopak vložka lehčí - pod 4gr. Gramo může mít ledacos za sebou a bůh ví jaká kombinace byla zkoušena třeba je toto přídavné závaží na ramínku také a vložka je z kategorie těžších a toto závaží pak znemožní vyvážení.
Jen uvažuji možné kombinace ramínko nevidím ale dle návodu se zdá seřízení jednoznačné a jednoduché. :?:

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 25 kvě 2013 17:24

NC740 jsem sice nikdy nesestavoval ale pamatuji manuál přílohu - seznam vhodných přenosek pro tento aparát, bylo jich snad 20 od známých výrobců, Shure, Ortofon, Philips...a samozřejmě Tesla. Rozdílnou hmotností přenosky to tedy nebude. Svěř přístroj do nastavení známému audiofilovi z blízkého okolí, takhle na dálku těžko pořešíme.

kemo87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo87 » 26 kvě 2013 19:27

Díky za postřehy. Vložka je tam origo VM2102. Je přišroubovaná přímo na plastovou headshell, takže přídavné závaží tam není.
Dát to někomu na seřízení je určitě možnost, ale pro mě ta poslední. Né že by mi bylo líto dát někomu pár stovek, ale rád bych se to naučil. Bohužel se v tomhle nemůžu hnout z místa protože z pohledu fyziky mi to neleze do hlavy.
Napadla mě taková blbost, nemůžou tam bejt moc těžký šrouby?

Obrázek
Obrázek
Obrázek

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 26 kvě 2013 20:08

Montážní šroubky vypadají na origo hliníkové a ty jsou lehounké, ještě někdy se používá nemagnetická ocel nerez aby neovlivňovala činnost přenosky na magnetickém principu ale podle mého názoru není kritické. Někteří výrobci dodávají přenosku i se dvěma šroubkama a matičkama M 2.5.

kemo87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo87 » 26 kvě 2013 20:27

Takže vyřešeno. Rozdělal jsem ten systém toho závaží a zjistil že ozubené kolečko které posouvá závažím má jeden zoubek mírně zdeformovaný a tudíž nešlo dát závaží až dozadu. Na fotografie je vidět jak mi to maximálně šlo. Já 470tku nikdy neměl takže mi přišlo že to tak má být. Každopádně díky za pomoc.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 26 kvě 2013 20:39

Šikovnej...jen tak pro zajímavost, jaký máš k tomu zesilovač, radio ? Signál z přenosky vedeš kablíkem s koncovkou DIN nebo úprava, redukce na CINCH kolíky ? Máš propojku chassis gramofonu na GND svorku zesilovače ? Není to nezbytné ale někdy pomáhá odstranit brum v reprodukci.

kemo87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo87 » 26 kvě 2013 20:59

Mám k tomu zesilovač Pioneer A-656. Původní konektor jsem přepájel na cinch a zem vyvedl zvláštním drátkem. Šasí jsem vycpal 3KG plastelíny. To je zatím vše co jsem stihnul.
Ještě mám Teslu MC600Q se zesilovačem Unitra PW8010 a to je vše původní, to chci zachovat pokud možno v původním stavu.
Jak jsem řekl jsem začátečník takže to třeba není úplně 100%, ale zatím do toho pomalinku pronikám. Kdysi jsem gramofon měl, ale to byl nějaký obyč od tesly tak se ani závaží neštelovalo. Navíc jsem na gramofon poměrně novější ročník (87), takže do toho zatím tolik nevidim. A navíc jsem strojař takže o elektrice vim jen že není vidět a dělá bebí :mrgreen:

Obrázek

Obrázek

kemo87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo87 » 26 kvě 2013 21:54

Ještě bych měl dotaz ohledně přenosky. Kdybych chtěl původní vyměnit byl by nějakej tip? Samozřejmě s ohledem na to že ten gramofon není kdo ví co. Koukal jsem na Audio Technica AT91 a AT95E a to spíšn že je mi to sympatická značka (mám od nich sluchátka). Nebráním se ale i jinému. Dost se doporučuje ortofon ale ta přenoska mi zrovna na NC470 přijde jak pěst na oko.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 27 kvě 2013 17:17

Ortofon OM B5, 5E má neobvyklý tvar a každému se nemusí vizuálně líbit ale je to základní přenoska mittelklasse pro běžný poslech pop & rock. Plněhodnotnou náhradou za již nedostupnou Tesla VM....je Nagaoka JT-411, dokonce mám dojem že stačí dokoupit samotný hrot který pasuje do Tesly (a naopak) ale není ověřeno. Zesilovač mám stejného Pioneera 656 co Vy, již 22 let stále stejný, ať se mnou doslouží. Tenkrát nebyl špatný jen tónové korekce jsou mělké a musím to dotáhnout ekvalizérem Technics. Otočné přepínače vstupů jsou nedobré jenžome to je stáří...Potřebuje ovšem pořádné repro bedýnky, nejlépe 3-pásmové sloupáky bassreflex aspoň s rezervou 120 W. Podléhl jsem kouzlu značky, dokoupil boxy Pioneer a lituji, hrají otřesně jak závodní rozhlas po drátě v dobách normalizace.

kemo87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo87 » 27 kvě 2013 18:24

Abych řekl pravdu, já bedýnky nemám :lol: Zní to divně mít zesilovač a nemít reprobedny ale je to tak. Využivám ho jako předzesilovač pro gramofon a jako sluchátkový zesilovač pro PC a gramec. Bedny jsou v pořadí, mám tu dvoupásma teslácký, ale ty mám primárně v ložnici a teď jsem se dal do renovace.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 27 kvě 2013 18:43

Pokud budeš ty bedny tedy kupovat vem sebou zesík (vím jak je neskladný a těžký, co dělat) gramofon, pár oblíbených desek a vyzkoušej si poslechem aspoň 3-4 možné typy, značky, každá lepší prodejna hi-fi audio to umožní. A nekupuj zajíce v pytli i když existuje možnost do 14 dnů nové zboží vrátit bez udání důvodu, nevím jak v kamenném obchodě ale na e-shopech to tak je a zákazníci to zneužívají, jak jinak. No a Pioneer snadno utáhne 2 páry boxů, má k tomu na čelním panelu přepínač speakers A, B, A+B ale pro jistotu 8 Ω.

kemo87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo87 » 27 kvě 2013 18:56

Jasné. Já si právě koupil gramofon a neměl jsem k němu předzesilovač. Nakonec jsem se rozhodl pro využití předzesilovače vestavěnýho v zesilovači. Je mi jasné že odděleně je to asi lepší, ale já nejsem zas takovej hifista a v případě že bych to poznal se to dá dokoupit vždycky. Volba nakonec padla na tenhle Pioneer a to prakticky jen kvůli tomu že ho měl otec, takže jsem věděl do čeho jdu. Jsem s ním spokojen, na sluchátkách co mám hraje dobře. Korekce nevyužívám, nechávám to všechno rovné. Nejdřív potřebuju pořádně dodělat oba ty gramce a pak můžu řešit repro.

šeďour
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od šeďour » 29 kvě 2013 21:01

Když koukám na tvojí fotku ramínka, tak mám neblahej pocit, že tam máš závaží s tlumičem nasazený obráceně.Proto to nejde seštelovat.
Ten kdo to tam takhle blbě nastrčil, tak ten taky poškodil ten zoubek.

kemo87
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kemo87 » 29 kvě 2013 21:15

To mi ještě sházelo.... :shock:
Jak obráceně? To pérko má bejt směrem od přenosky?

Odpovědět