Server s klasikou - primephonic

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od hřebík »

Takže další streamingová služba, ale zaměřená jen na klasiku?

Ceny předplatného: https://www.primephonic.com/pricing

Jak rozsáhlý mají katalog oproti dalším streamingům typu Tidal, Quobuz apod.? Nic o primephonicu nevím, jaký je důvod pořizovat oproti dnešní konkurenci? Rozsáhlost katalogu, kvalita nahrávek?? Už by to skoro chtělo nějakou apku na porovnání katalogů / vyhledavač napříč streamingy. Na primephonicu píšou 3 miliony klasických skladeb, ale jakých skladeb? Jaký je filtr?

Zaujalo mě to, protože prožívám jakýsi návrat ke klasice nebo co (kdysi jsem ji poslouchal často, pak jsem roky nemohl skoro vůbec, prostě se mi přeposlouchala). Před pár dny jsem si ale dal po letech Schnittkeho requiem a už několikátý den po sobě jedu klasiku, což je docela neobvyklé :) Na Tidalu a youtube jsem začal hledat, co od Schnittkeho ještě neznám. Na youtube jsem narazil na Schnittkeho album A Fairy Tale Of Travels (2004): [youtube]https://www.youtube.com/watch? ... [/youtube]
Stejnou skladbu pak našel na soundcloudu: https://soundcloud.com/search?q=schnittke%20declaration
Ale album zatím nikde, ani na Tidalu, který předplácím, ani na primephonicu.
Na soundcloudu jsem ve stejný den objevil Peymana Yazdaniana: https://en.wikipedia.org/wiki/Peyman_Yazdanian
Na Tidalu jsem našel pár alb, ale na primephonicu není vůbec nic.

tesarpa
Příspěvky: 224
Registrován: 03 bře 2017 10:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od tesarpa »

Hlavní problém TIDALu i QOBUZu není v rozsáhlosti katalogu, ale s nevhodně navrženém způsobu práce s metadaty. Když mne třeba napadne, že si najdu Mozartovy opery, tak je to docela porod s nejistým výsledkem. Ani návrhy dalších alb podle mých preferencí v oblasti klasiky nedávají dobré výsledky. Tyto nedostatky se snaží Primephonic i další odstranit.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od hřebík »

Díky! Metadata pro mě osobně nejsou tak důležitá jako rozsáhlost katalogu (a samozřejmě kvalita). Jakého rázu je u Tidalu a Qobuzu problém s "nevhodně navrženým způsobem práce s metadaty"? Projevuje se ve všech aplikacích, nebo jen např. v nativní tidalovské? Metadata jsou tedy obecně OK, tj. dostatečná a přesná, ale problém je s jejich filtrováním, vyhledáváním či něčím jiným? Neřeší to nějaká externí aplikace?

Jinak mi čím dál víc chybí porovnání katalogů jednotlivých streamingových služeb - tj. co je v nich duplicitně a co je v které oproti jiným navíc... Není něco takového?

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od bh69 »

k vyhledavani - chvilku jsem si hral s webovou strankou a s aplikaci v telefonu a vyhledavani tam teda nijak luxusni neni (pokud jsem neco neminul). Jednoduchy fultext, zadne slozitejsi podminky. Napr. jsem chtel najit opery od Rameua, ale nejde zadat autor, zanr, rok vydani apod. Takze v tomhle zklamani.

Jinak jsem zkusil do telefonu pres wifi stahnout album a zrovna jsem zkousel ho offline prehrat pres OTG USB do M-DAC afunguje to bez problemu. Jenom to stazeni nejak divne zadrhavalo - stahly se 3 stopy a dal nic, az kdyz jsem album otevrel a projel cely seznam rolovanim tak se to zase rozbehlo a nakonec stahlo vsechno. Ale to nevim jiste cim bylo, takze to bych zatim nebral jako vadu.

tesarpa
Příspěvky: 224
Registrován: 03 bře 2017 10:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od tesarpa »

Na serveru Primephonic je to srozumitelně popsáno:
Classical music had a global market share in the music market around 5% in downloads, radio and CD sales. But in streaming, its share was (and is) only 1%. At the same time industry experts projected that by 2030 70% of global music revenue and consumption would be in streaming. The three concluded that classical music was facing an existential challenge: a genre that is enormously underrepresented in the dominant channel of the future does not have a bright future, to put it mildly. Declining income will reduce funding for talent and genre development, dramatically.

They did not wonder for long why classical is so underrepresented in streaming. As classical music lovers they all had the same disappointing (often even frustrating) experiences when streaming classical on major streaming services. In particular they shared frustrations on poor search results, recommendations that usually did not make a lot of sense, no availability of lossless audio quality, no interesting background information to enrich their classical experience, cumbersome functionality to listen to different recordings of the same work, and more.

They decided to investigate the matter. Soon they found out that generic streaming services have designed their metadata and search and recommendations algorithms based on pop music's structure: name of artist, name of album and name of song, and that's it. But classical music's structure has typically 8 parameters: Mozart's (1) Seventeenth (2) Piano (3) Concerto (4), the 'andante' movement (5), performed by Lang Lang (6) and the Wiener Philharmoniker (7), conducted by Nikolaus Harnoncourt (8). In other words, to solve the streaming pain points for classical listeners, fundamentally different metadata and algorithms are needed.
Sám používám ROON, který umí připojit jak TIDAL, tak i Qobuz i Deezer. Takže kdybych měl všechna tři předplatná (což nemám), tak tam uvidím, které album je dostupné v jaké verzi kde. Ale popravdě, reálný problém je spíše v globální online nedostupnosti některých vydavatelů (např. malých českých vydavatelství), které prostě v nabídce streamingu nejsou, bez ohledu na službu. Prostě nejsou.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od hřebík »

Porovnat dostupnost na úrovni jednotlivých alb je snadný, v nejhorším případě lze i ručně. Existujou ale někde souhrnnější statistiky, např. podle žánrů apod. - a hodnoty duplicit a rozdílů v jednotlivých žánrech? Tj. jestli třeba některý streamingový služby nejsou katalogem de facto jen podmnožinou jiných a pokud se liší, tak v jakých oblastech? Neexistuje na to stránka či program? Podobně bych uvítal i srovnávací přehled vydavatelství, s nímž má ta která streamingová služba smlouvu. Všichni mají uvedený obvykle hodnotu celkového počtu dostupných skladeb/písniček, která je dost nicneříkající. A metadata: Nelze připojit nějakou externí databázi dalších metadat k Tidalu apod., např. přes externí program/databázi, a dosáhnout toho, co popisuje Primephonic v posledním odstavci i jinak pro další streamingy? Mohl by Primephonic prodat/poskytovat za úplatu svá metadata jiným? Pokud nic z toho neexistuje, vidím to min. jako potenciál, který by se mohl někdy někde objevit.

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od bh69 »

Sice to hezky popisují ale ten jejich SW tomu vubec neodpovida. A napr. žánrech nemají vůbec operu, jenom obecně vokální hudbu.

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od bh69 »

Jinak, přestože je skvělý, že se někdo zabývá pořádně klasikou, bude tohle omezení pro hodně lidí odrazující. Kdyby to bylo spojené s jazzem a world music, určitě by to mělo větší šance. Najde se dost milovníků kvalitní hudby, kteří nestoji o popik, ale většina se neomezuje jen na klasiku.


bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od bh69 »

Další drobná vada na kráse - nikde není uvedeno (o výběru už ani nemluvím), o jakou kvalitu záznamu se jedná (CD, 24 bit, 48/88/96/192). Ještě vyzkouším večer (podle zobrazení informací na DACu), jestli starší alba jsou 16/44.1. Doufám, že to neresamplují/nenafukují na jiný formát.

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od bh69 »

Tak jsem teď zkusil pár různých alb a u všech mi to ukazuje 24/48. Moc se mi nezdá, že by měli u všeho nějaký mastery a z nich to převáděli, takže to spíš mají zkonvertovaný nebo to mrší ta jejich androidí aplikace.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od hřebík »

No a má ta jejich aplikace pro PC či android možnost zapnout Asio či Wasapi apod.? Je příp. k dispozici externí aplikace s Asiem apod., ve které lze jejich katalog přehrávat? Zatím to tedy podle posledních příspěvků nevypadá úplně přesvědčivě. K čemu lepší metadata, když jsou pochybnosti o kvalitě hudebních dat? Vždy raději upřednostním jistotu lepší kvality a chybějící metadata nahradím třeba průzkumem na netu. Reálný rozsah katalogu zatím také neznámý (třeba oproti Tidalu, Quobuzu apod.) krom nic moc říkající hodnoty "více než 3 mil. klasických skladeb".

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od bh69 »

Aplikaci pro PC v;bec nenabízí, přehrávání asi jenom z prohlížeče (hrál jsem přes den v práci a měl jsem dva delší výpadky přehrávání - stabilta teda nebude 100%).

V jejich androidí aplikaci asi nic nastavit nejde (což by nemuselo vadit, pokud by aplikace s tím něco neprováděla - používám jinak zcela běžný přehrávač a funguje bez problémů v bitperfect kvalitě - ověřeno testem M-DACu).

Celkově jsem teda docela zklamaný, je to škoda, že nejsou schopni to zvládnout po technický stránce (a co jsem četl je to uplně předělaný, původně bylo prý ještě hůř)

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Server s klasikou - primephonic

Příspěvek od hřebík »

hm, tak to je docela zklamání, u klasiky bych očekával primárně důraz na kvalitu. Předplacený Tidal jsem v PC zkoušel z prohlížeče, nativní Tidalovské aplikace (s nejlepším nastavením) i Audirvany (Wasapi i ASIO) do M Scaleru a skončil jednoznačně u Audirvany (Asio). Dlouhodobě zvažuju i předplatné Quobuzu, který má údajně (podle řečí na netu) víc klasiky a smlouvu s větším počtem menších vydavatelství než Tidal, ale zatím spíš nepotřebuju, hudby k poslechu příliš. Quobuz má mj. taky tu výhodu, že je integrovaný do mé oblíbené Audirvany.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti