Náhrada za AKG530

Sluchátka, sluchátkové zesilovače
JV
Kontaktovat uživatele:

Náhrada za AKG530

Příspěvek od JV »

Ahojte. Blížia sa vianoce a pokial financie dovolia tak uvažujem nad novými (nie bazar) sluchátkami. Moje doterajšie AKG530 mi znárodnili deti, tak uvažujem čím ich nahradiť.
Čo som pozeral, tak v cene +-100 eur, je už dosť velký výber.
Tie 530ky mi v podstate vyhovovali - bolo to také pohodové počúvanie, nič nevytŕčalo, nič nesralo, ale niekedy to bola až trochu nuda. Z "velkých" sluchátok som mal predtým AKG K55, ktoré samozrejme neboli až také dobré, ale zase mám pocit že boli trochu živšie, bola v nich akási surovosť čo pri niektorých žánroch nebolo na škodu, niektorým to nesvedčilo. Čiže keď to zhrniem - hladám niečo ako boli tie 530ky, ale privítal by som trochu živší prednes, ale zase nech to nieje únavné a tiež by som sa rád vyhol slúchadlám typu "prísny triedič nahrávok".
Technické parametre:
- môžu byť uzavreté aj otvorené. Niekedy som preferoval uzavreté, ale v podstate ich používam len na nočný posluch v izbe kde som sám, tak je to asi jedno.
- bolo by fajn aby dobre hrali aj potichu
- kábel aspoň 3m dlhý s oboma velkosťami koncoviek. Tie koncovky sú asi štandard, ale pre istotu to spomínam (malý jack pre prípad použitia s notebookom)
Použitie:
- výstup z recievra (časom možno čistý stereo zosík), regulovatelný výstup z CD prehrávača (najčastejšie použitie), príležitostne regulovaný výstup z tapedeku alebo notebook/komp/telefónu
Hudobné žánre:
- rock, jazz, klasika, folk, world a pod., proste taká všehochuť

Čo sa značky týka, kludne ostanem pri AKG. Aj keď časť výroby je už Čína, pokial to nemá vplyv na kvalitu tak je mi to v podstate jedno. Iným značkám sa samozrejme nebránim.
Takže ak mi tu niekto dá nejaké odporúčania, pomôže zúžiť (rozšíriť?) výber, budem rád. Samozrejme pokial bude možnosť si ísť nejaký model vypočuť, tak určite pôjdem.

Narýchlo som pozrel nejaké sluchátka čo sú bežne dostupné a zodpovedajú cene. Je medzi nimi niečo čo by stálo za hriech?
AKG:
http://sluchadla.heureka.sk/akg-k-612-pro/
http://sluchadla.heureka.sk/akg-k-271-mk-ii/#section
http://sluchadla.heureka.sk/akg-k-240-mk-ii/#section
http://sluchadla.heureka.sk/akg-k-240-studio/#section
http://sluchadla.heureka.sk/akg-k-141-mk-ii/#section
Z inými značkami nemám velkú skúsenosť, ale v tej cene som našiel napríklad:
http://sluchadla.heureka.sk/sennheiser-hd-558/#section
http://sluchadla.heureka.sk/audio-techn ... x/#section (AT má v tejto cene viac modelov, dal som iba jeden ako príklad)

Keďže mám takmer všetky komponenty značky Yamaha, tak ma napadlo či by nestály za vyskúšania aj ich sluchátka:
http://sluchadla.heureka.sk/yamaha-hph-mt120/
http://sluchadla.heureka.sk/yamaha-hph-mt220/
Počul ich niekto? Minimálne na tie 220ky som našiel dosť pozitívne ohlasy.

JV
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za AKG530

Příspěvek od JV »

Ešte jedna vec - všimol som si že mnohé obchody delia slúchadlá na "HI-FI" a "štúdiové", iné obchody ich majú na jednej hromádke.
Čím sa od seba líšia?
Predpokladám že aj u jedných aj druhých by malo ísť podla možností o čo najvernejší zvuk. Hádam že štúdiové by mali mať čo možno najlepšiu izoláciu od okolia, ale to majú aj uzavreté sluchátka s kategórie "HI-FI". Je pri "štúdiovkách" nejaké obmedzenie čo sa týka domáceho posluchu?

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

... ja by som to delenie na "HI-FI" a "štúdiové" až tak moc neprežíval ... dnes už je to zvukovo dosť pomiešané ... nielen predajcovia, ale ani výrobci v tom niekedy nemajú moc jasno ... myslím, že dobré "štúdiové" sú niekedy vhodnejšie pre "počujúceho" amatérskeho hifistu ako pre "nepočujúceho" producenta :lol:
JV píše:...
Použitie:
- výstup z recievra (časom možno čistý stereo zosík), regulovatelný výstup z CD prehrávača (najčastejšie použitie), príležitostne regulovaný výstup z tapedeku alebo notebook/komp/telefónu
... tak (snáď okrem toho receivra) K612 určite nie ... K271, K240 tiež nie moc ideálne na "subtilnejšie sluchátkové výstupy" a telefón ...
JV píše:...
Tie 530ky mi v podstate vyhovovali - bolo to také pohodové počúvanie, nič nevytŕčalo, nič nesralo, ale niekedy to bola až trochu nuda. Z "velkých" sluchátok som mal predtým AKG K55, ktoré samozrejme neboli až také dobré, ale zase mám pocit že boli trochu živšie, bola v nich akási surovosť čo pri niektorých žánroch nebolo na škodu, niektorým to nesvedčilo. Čiže keď to zhrniem - hladám niečo ako boli tie 530ky, ale privítal by som trochu živší prednes, ale zase nech to nieje únavné a tiež by som sa rád vyhol slúchadlám typu "prísny triedič nahrávok".
... neviem posúdiť tvoje zvukové preferencie z pozície tzv. "spokojného low-cost ákágéčkofila", ale určite by som odporúčal vyskúšať SONY MDR7510 ... pokiaľ si zvyknutý na klasický nervný "AKG-feeling", tak možno aj ATH M40x

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

Bacil2, dík za koment.
Ano, myslel som si že to delenie sluchátok nebude až také prísne. :)
Čo sa týka výstupov - musím konštatovať že výstup z recievra vs. výstup z CD prehrávača mi príde pre moje uši takmer totožný. Testoval som to už dosť dávno, ale pokial si pamätám, tak ten reciever bol možno o chĺpok dynamickejší, ale naozaj len o ten, takže CDčka som vždy počúval priamo z prehrávača. Skúšal som aj samostatný sluchátkový zosilovač vs. výstup z CD (nie doma, ale s mojimi sluchátkami) a rozdiel mi tak isto neprišiel nejaký priepastný, bolo to o drobnostiach ktoré pre mňa nestoja za investíciu do ďalšej elektrikužerúcej škatule. A možno som iba hluchý. Na druhú stranu som jasne rozoznal horší zvuk toho istého CD zo sluch. výstupu inak dobre hrajúceho mikrosystému v spálni a toho výstupu z CD prehrávača. Takže asi celkom hluchý nebudem. Výstupy z notebooku či telefónu sú okrajová záležitosť ktorá možno ani nestála za zmienku. Primárne budú tie slúchadlá určené ku komponentom.
Neviem čo myslíš pod pojmom "nervný AKGfeeling". Tie K55 možno, ale počul si tie K530ky? No ale to je jedno, každý máme svoje uši ....

Pozrel som na tvoje doporučenia - Sony ako značku moc nemusím, mal som síce od nich krátko gramec a ešte stále používam ich chómky (kazety), ale nejak sme si k sebe nenašli sestu. :)
Audio-technica - s touto značkou som mal iba pomerne krátku skúsenosť s gramoprenoskou, ale tie sluchátka vyzerajú celkom fajn. Ako som písal vyššie, tak v tej cene (+-) majú dosť podobných modelov kde sa nie celkom orientujem v čom sa líšia. Ale zdá sa že túto značku majú vo viacerých predajniach, tak ak bude možnosť, tak skúsim nejaké popočúvať.

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

JV píše: Sony ako značku moc nemusím...
... veď to ani ja, ale MDR7510 zas nie je klasický komerčný produkt bežne dostupný v každom Sony Centre alebo väčšom elektre

TJK
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od TJK »

Obecně se pro neutralitu hodně chválí AT ath-40x. Nemají problém s vybuzením. Dále tady jsou 5hvězdickove uzavřené k52-k92 tak bez problémů. Z otevřených třeba ad500x (ty jsou nad limit) Tu poznámku k akg nervnimu feelingu beru s rezervou. Toho výběru je docela dost.

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

Tie AT ATH-AD500X sa dajú kúpiť za 125 eur, čo ešte považujem za zaplatitelné. Mám ich zatial vo výbere. Možno by otvorená konštrukcia mohla byť príjemná zmena.
Na tie 40x ešte pozriem.

Ako sa prelúskavam rôznymi testami a hodnoteniami, tak ma čím ďalej tým viac začína zaujímať tá Yamaha ( http://sluchadla.heureka.sk/yamaha-hph-mt220/ ). Je teraz zlacnená o polovicu na sympatických 110 eur. Bohužial má jeden vážny hendikep - kábel má iba 1,2m. Potrebujem viac. Dajú sa síce kúpiť "predlžovačky", len neviem či by to bolo celkom kóšer.

TJK
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od TJK »

V tom má třeba výhodu ta M40x.
Mrkni sem na porovnání celé řady Mxxx.
https://www.youtube.com/watch?annotatio ... j69-mWHV3E
Je neuvěřitelné jak málo se liší od zdrojového signálu.

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

TJK píše: Mrkni sem na porovnání celé řady Mxxx.
... som myslel, že máš s M40x osobné skúsenosti ... M40x sú v pohode, ale nemusia sadnúť každému
... vyberať podľa takéhoto videa "tie správne" sluchátka je riziko ... ja osobne už bez informácii "z prvej ruky" radšej žiadne sluchátka nedoporučujem ... aj preto som tu radšej spomenul ten nervný "AKG-feeling"

TJK
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od TJK »

S M40x stejně jako s M50x, HD598, AD500x, AD700x, DT770 zkušenosti mám když jsem chodil a jezdil po okolí Ostravy a sháněl sluchátka. Nakonec jsem zakotvil u K702. M40x jsou velmi neutrální a sympatické sluchátka (skoro bych je označil jako real steal). Obecně sluchátka typu neutrál mám rád. Daleko raději než přebasované a zahuhlané rádoby zábavné typy.

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

... ja som nakoniec zakotvil na K872 ... jednoducho nemám rád ten "sedemstovkový feeling" :lol:

MDR7510 vs. M40x tu:
http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p ... a&start=31

TJK
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od TJK »

Já bych je taky obecně nedoporučil. Ale vždycky jsem měl trochu odlišné posuzování co mě vyhovuje oproti jiným. 702 jsem si zamiloval i přesto že jsem slyšel HD600 a K712. Pro mě nebyli dostatečně otevřené. Samozřejmě jsem vybíral i podle stavu svého konta.
Ale nebavíme se o Nás ale o JV. V rámci ceny a zvuku (co sy týče věrnosti a přesnosti) bych doporučil právě M40x, AD500x, nebo trochu "véčkové" M50x.

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

... ja mám tiež trochu odlišné posudzovanie ... podľa mňa je napríklad pojem "verná reprodukcia" čisto fiktívny ... pokiaľ by som ale čisto teoreticky pripustil, že niečo také ako "verná reprodukcia" cez sluchátka existuje, tak by som sa takýmto "verným sluchátkam" v cene pod cca 200eur určite snažil vyhnúť ;)

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

TJK píše:Mrkni sem na porovnání celé řady Mxxx.
Zaujímavé porovnanie, ešte som sa s takým niečim nestretol.
TJK píše: Dále tady jsou 5hvězdickove uzavřené k52-k92 tak bez problémů.
Tie som prehliadol pre ich nižšiu cenu. Predsa len (možno mylne) usudzujem, že pokial chcem ostať kvalitatívne na tej istej úrovni, prípadne ísť trochu vyššie ako tie AKG K530 (stáli nejakých 3000 korún - čo je po prepočte cca tých 100 eur), tak by som sa mal držať zhruba tej istej cenovaj hladiny a vyšej. Ale netvrdím že aj za menší peniaz sa nemôžu nájsť lepšie hrajúce kúsky.
bacil2 píše:... ja mám tiež trochu odlišné posudzovanie ... podľa mňa je napríklad pojem "verná reprodukcia" čisto fiktívny ... pokiaľ by som ale čisto teoreticky pripustil, že niečo také ako "verná reprodukcia" cez sluchátka existuje, tak by som sa takýmto "verným sluchátkam" v cene pod cca 200eur určite snažil vyhnúť ;)
Čím som starší, tým menej verím na nejakú "vernosť reprodukcie" ako takej a pojem Hi-FI už beriem s úsmevom. Počul som už dosť všelijakých aparatúr v rôznych (aj úplne šialených) cenách a ani jedna nehrala rovnako (akustiku teraz neriešim) a naozaj nedokážem posúdiť ktorá hrala verne a ktorá vernejšie. Je to skôr o emóciách, osobných preferenciách a v neposlednom rade peňaženke.
Posledne ma v tomto názore utvrdila návšteva verejného nahrávania sláčikového kvarteta - v tom štúdiu ma to nebavilo aj keď nič vernejšie neexistuje, a čuduj sa svete - doma som si potom vypočul ten záznam na mojich ani nie 1000 eurových regáloch a starom recievry a zrazu to bolo celkom fajn. :mrgreen: Zaujímavé že iné sláčikové kvarteto v inom prostredí (iná akustika) znelo ovela zaujímavešie. Na druhú stranu verím že pri velkom orchestri by to bolo celkom inak. Tak isto asi domov nikdy neprenesiem folklórny súbor čo na mňa bliakal z 5tich metrov bez amplifikácie - to boli iné emócie (umocnené nestriedmou konzumáciou ;) ). Hlavne ma fascinuje ako niekto môže hladať presný zvuk nejakého nástroja. Keď dám vedla seba 20 huslí, tak neverím že budú mať celkom rovnaký zvuk. Doma máme kopu všelijakých nástrojov od "rumbagúl", cez niekolko gitár až po klavír a ešte ani tie dve rumbagule nemajú rovnaký zvuk (jedna je prasknutá, ťažko povedať ktorá je viac HI-FI :D ), nehovoriac o zvuku gitary - tam stačí dať iné struny a zvuk je niekde celkom inde. Naozaj neviem ako môže niekto hladať nejakú absolútnu vernosť z nejakej nahrávky kde nebol pri nahrávaní a aj keby bol tak si to pravdepodobne aj tak po roku nebude pamätať ako to vtedy znelo.
A možno len tomu nerozumiem a som hluchý.
Teraz pozerám že som sa slušne rozpísal.

Čiže aby som to zhrnul - zatial ďakujem za komentáre. Mám niekolko zaujímavých typov - mám nad čím uvažovať a podla možnosti si ich pôjdem niekde vypočuť. Myslím že v rámci Bratislavy by som niektoré zo spomenutých modelov hádam aj mohol nájsť k porovnaniu. Problém bude asi len s tou Yamahou.
Neviete niekto na čom (zdroj signálu) sa porovnávajú sluchátka v Muzikery a Techhouse (superslúchadlá.sk)?
Naposledy upravil(a) JV dne 01 pro 2016 08:20, celkem upraveno 2 x.

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

Keďže v rámci elektrotechniky moje vedomosti a schopnosti končia pri oprave zásuvky, či vypínača, tak by som si chcel ešte ujasniť niekolko pojmov.
Čo sa týka impedancie - správne som pochopil že pri rovnako nastavenej hlasitosti budú napríklad tie AKG K 612 (120 ohm - citlivosť 101 db) hrať o dosť tichšie ako moje K 530ky (55 ohm - 102 db) a od tých budú zase o chlp hlasnejšie napr. tie ATH-AD500X (48 ohm - 100 db) a ešte o ďalší chĺpok hlasnejšie ATH-M40X (35 ohm - 98 db)? Alebo táto rovnica neplatí? Záleží aj od konštrukcie (uzatvorená/polouzatvorená/otvorená)?
Zaujíma ma to preto že pri tých K 530kach musím mať zvuk na CD prehrávači stiahnutý tak na 1/10 až 1/8 (podla nahrávky/žánru, nálady) - čokolvek vyššie je už na môj vkus príliš nahlas. Pokial by tie K 612ky potrebovali dvojnásobné vybudenie malo by to výhodu že by mi stačilo stiahnuť hlasitosť na polovicu a ešte by mi ostala rezerva,

Odpovědět