Co posloucháte ? Hudbu, nebo ...

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Co posloucháte ? Hudbu, nebo ...

Příspěvek od Aleska »

Možná, že je to tím, že jsem pamětník hifistické doby "dřevní", doby Gramofonového klubu a Klubu elektroakustiky, prostě doby, kdy valná část ůčastníků tohoto fóra ještě nebyla na světě. Možná že senilně vzpomínám na tu dobu, kdy každý z nás nahlížel do výloh prodejen LP co tam mají nového a věřte, že ty prodejny byly skoro v každém městě. Na dobu, kdy při vstupu do této prodejny od Vás nikdo nechtěl poplatek za vstup, ba dokonce Vám počátek toho LP přehráli...

Nostalgie (?) (jak v jiném příspěvku napsal Boxer)

Nehodlám zde řešil důvody, proč dnes až na vyjímky (například Mělník, prodejna Pod věží) již nejsou, ba ani nejsou později tolik rozšířené prodejny a půjčovny CD/DVD. Jiný názor na tuto problematiku bude mít prodejce, jiný zákazník - a oba budou mít kus pravdy, bohužel oba z jiného konce, pouze internetem to není.
Poslouchali jsme tehdy vše, co se nám dostalo do rukou, napříč žánry a nikomu to nevadilo, ba právě naopak.
Někdo do klubovny přinesl Johnny Cashe Obrázek
jiný Vivaldyho Čtvero ročních dob Obrázek
a poslouchali jsme všichni, nedutajíc, nikoho nevyjímajíc, protože jsme poslouchali hudbu...
Na rozdíl od dnešní doby, kdy se poslouchá formát hudby...

Pak se ale nelze divit, že se objeví příspěvek typu
Fórum spadlo do sraček. Témata vyčpěla. A tak nastupuje humus. Já se tomu ani nedivím.
Většina příspěvků je totiž napsána za účelem prodeje a tak jsem nahlédl do Inzerce - prodám a ejhle:
CD, CD Japan s Obi i bez Obi, SACD, SHM-SACD, SHM-CD, DVD-A, MOFI MFSL Gold CD, CDR Ultradisc MFSL, Ultradisc II MFSL, UltraDisc Japan MFSL CD, MFSL Gold CD, Permanent Waves Ultradisc II™ 24 KT Gold CD, 24kt GOLD DISC, HDCD, XRCD, JAPAN JVC XRCD2 CD, DCC, SHM-CD, SHM mini lp, HDCD, HQCD a na straně 16 z 32 jsem to přestal počítat, jaké formáty posloucháme (posloucháte). Smutné na tom je, že 99% příspěvků je od členů, kteří nikdy nenapíší co vlastně poslouchají. Ano, mohu si udělat obrázek z toho co prodávají, ale nemohu se zbavit pocitu

že nejde o hudbu, nejde o Hi-Fi, jde hlavně o kšeft...

což plně vystihuje další příspěvek na tomto fóru
Produkt je zjevně určen jen vyvoleným,pro které cena není limitující.Skutečný milovník klasiky (a to i rockové či popové) v té nej... podobě si jen mlaskne rozkoší při poslechu na své High Endové mašině.
Neměl bych opravit název příspěvku raději takto ?
Co posloucháte ? Hudbu, formát nebo peníze ?

merhaut

Re: Co posloucháte ? Hudbu, nebo ...

Příspěvek od merhaut »

Klídek, i za mlada jsme soutěžili komu to líp hraje a záviděli si, i zamlada jsme kopírovali o dušu.
Hudba a zvuk ale tehdy lidi spojovaly, společné zájmy byly umocněny scházením se v komunitách, tím se zásadně liší tehdy a dnes, už i starší a pokročilí jen datlují se zpocenou horkou prdelí přirostlou k židli.
Má to tisíc a jeden důvodů, nemá smysl nad tím mudrovat, je potřeba s tím něco dělat, i když je to téměř marný boj s lidskou leností, viz pidiúčast na různých hudebních akcích zaměřených na pamětníky.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

S tím nescházením se to není až tak pravda, celkově bych od pláče upustil. Vše je takové, jak se o to každý přičiníme.

Co se týče hudby, jsem rád, když se spojí kvalitní hudba se zajímavou interpretací a výbornou nahrávkou. Není nemožné takové nosiče najít, jen to opět klade nároky na člověka, pasivní konzument je jiná kategorie.

Poslouchám rád i hudbu z období, kdy technická kvalita nahrávky a dostatečné rozlišení nebylo možné, to ale neznamená, že bych se vzdal poslechu, interpretačně a emotivně to jsou mnohdy nenahraditelné nahrávky.
Pavel Macura Audio

merhaut

Příspěvek od merhaut »

No, já ve Zlíně pravidelně organizuju poslechovky i koncerty pro generační rockerskou cílovku, a vyjma poslechovek Jiřího Černého bývá (polo)prázdno. Kdykoliv kohokoliv potkám, tak mu to zrovna nevyšlo. Pokud jsou jinde se scházením hudebních a hifi fandů jiné, lepší zkušenosti, tím líp! Sem s nimi.

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zappadaddy »

Merhaut.Souhlasím s tebou.Je málo těch(starších)co hudbu jěště poslouchají bez nostalgických důvodů.Za sebe,bez hudby se je těžké žít.

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Uspořádáme u tebe Michale poslechový rockový festík :-)

boxer

Příspěvek od boxer »

Jak napsal Aleska,každý má svým způsobem pravdu.

Je ale faktem,že v té "dřevnité" době,jsme zase až tak moc jiného (kromě holek) neměli na starost,protože jaksi nebylo co.
Když to vemete dnes,je tolik možností jiného vyžití a hlavně množství možností,a tím nemyslím jen internet,navíc se mnohem rychleji žije a hlavně,čím jsme starší,tím kratší je den.

Z druhé strany jsou tací,kteří se tomuto koníčku věnují cele a nic jiného prakticky neprovozují. Jiní to spojili se svojí profesí (viz PMA a JM).Což je asi to nejlepší,co může člověka,majícího hudbu rád,potkat.
Taky pamatuji Hifiklub,Svazarmovské modeláře,kteří nám pomáhali při stavbách beden,šasí ke gramcům a pod.
Dnes člověk jde ,koupí a je to. Dřív si toho tak nějak víc vážil.
Když jsme před polišema utíkali,třímajíc pod paží draze zpalacených pár LP, jinak je pak človíček opečovával.

I ty výrobky byly dělaný nějak poctivěji. Když jsem u Pytla prohlížel ten jeho vintage,když z toho plyne stará dobrá rocková hudba,přestane člověk nějak řešit zkreslení,nuance a pod, a vlastně o tom to všechno je. Užívat si té hudby a hotovo. Tak jak píše PMA,přeci že je hudba nahraná hůře,ale líbí se mi emočně,tak ji nepřestanu poslouchat.

Není to povzdech nad bývalým,ale nad dnešní povrchností všeobecně. Právě proto,že tehdy to šlo krušně,víc se člověk snažil a měl z toho více v konečném důsledku požitku.

Z jiné strany naše hififóra nahrazují tehdejší slezy,kde se taky spíš kecalo,cosi popilo,poslech byl za chvíli až druhořadý,protože diskuze vášnivé nebraly konce.

Ale asi s tím nic nejde dělat.

Jinak Alesko....o peníze jde až v první řadě.

Stano
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Stano »

pri čítaní prvého príspevku ma napadli dve veci:

"Poslouchali jsme tehdy vše, co se nám dostalo do rukou, napříč žánry a nikomu to nevadilo, ba právě naopak."

Možno ste počúvali všetko lebo toho nebolo až tak veľa, a určite nie za také ceny ako dnes (v porovnaní na dnešné pomery). Predtým ste sa držali viac pokope a zdieľali čo ste mali, no dnešná spoločnosť je konzumná a každý si môže kúpiť čo len chce, ponuka je iste širšia mnohonásobne a to nie len žánrovo ale aj formátovo. A ak niekomu drahší formát pridá na psychike či pocitoch niečo naviac tak nech si to užíva.

Druhá vec, pred pár rokmi ako "decko" som odvšadiaľ počul iba RAP a preto som si púšťal aj ja iba RAP, na slúchadlách a obyčajných reproduktoroch ktoré iba pumpovali basy (no hanba). Ale akonáhle som sa stretol s HiFi presadol som na vážnu a časom aj na jazz (zmena asi nebola náhodná keďže na HiFi práve hral Shostakovich), a pri poslednej HiFi návšteve som sa náhodou započúval do Led Zeppelin - Dazed & Confused čo je žánrovo na míle ďaleko od toho čím som sa doteraz stretol a musím povedať že sa mi to páčilo. A záver? Nie si sám. Pre mňa asi bude jedno (nie úplne) čo počúvam ako to hrá pekne.

PS: pravdepodobne sa radím do skupiny: kdy valná část ůčastníků tohoto fóra ještě nebyla na světě.

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Merhaut.To bych velice uvítal.Už jsem přemýšlel o tom uspořádat svůj vlastní pořad Divná hudba (večer s huidbou ,kterou v rádiu neuslyšíte).Budu o tom mluvit s majitelem rockáče Ponorka v Pardubicích.

anawak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od anawak »

Ja pripájam potlesk k príspevku od ALESKU.

Aj ked som tú dobu až tak úplne asi nevnímal a o hifi som nemal ani potuchy , kedže som bol decko. O počúvaní hudby a počúvaní formátov mám však teraz už aj ja svoj názor. A musím priznať, že možno aj Stano má v niečom pravdu, pretože okolie jedinca dost ovplyvnuje a je to často poznať. Niekedy je to samozrejme na úžitok, niekedy na škodu.
Nazývam sa síce hifistom ale možno hifistom vobec nie som. No nenazývam sa ním preto lebo viem tie najposlednejšie detaily každého komponentu, zariadenia, formátu (prečo sú skreslenia, prečo je dynamický ropzsah, koľko thd je dovolené, prečo eliptický hrot na prenoske, koľko vinutí má mať trafo) atď..at´d..... Neviem to. Možno hamba, možno normálna vec. Nie som elektrotechnik, počúvam hudbu.
jedno viem však určite. Že LP hrá neuveriteľne dobre, plne, dynamicky, harmonicky a dokonca trojrozmerne, a CD sa s tým nedá porovnať. Mal som doma PJ RPM 10 s ich 10" ramenom a prenoskou Ortofon Jubilee a porovnával som to s CDP Marantz SA 7 S1. No to gramo stálo dokopy asi 3500 € (spolu s phono predzosíkom od EC) a Marantz stál 7000 €. Ale proti tej hudbe z gramo nemal ani najmenšiu šancu.

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Aleska.Co se týče prodeje nosičů nesouhlasím.Nekteří členové uvítají,když se jim nabídnou cd,která nejsou běžně k dostání v obchodech,sám jsi to psal.Navíc,spousta skvělých témat o hudbě bylo načnuto,ale pro naprostý nezájem zdejších čtenářů upadly v zapomnění (viz.progresivní rock apod.).Máš pravdu,je málo zajímavých témat na foru.Přestává mně to jaksi bavit a raději posluchám divnou hudbu.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Aleska píše:Poslouchali jsme tehdy vše, co se nám dostalo do rukou, napříč žánry a nikomu to nevadilo, ba právě naopak.
No mi to celkem i zůstalo. Zvykl jsem si na to. A jsem rád. A nejde jen o hudbu, ale platí to o veškerém umění. A popravdě nejen umění. Nejsem schopen žít jen v úzkém tunelu.
Aleska píše:Co posloucháte ? Hudbu, formát nebo peníze ?
Hudbu v mi nejlepším dostupném formátu za co nejméně peněz. ;) Ostatně podobně jako dříve. A kromě hudby spoustu jiných věcí. S technikou jsem už spokojen a řeším ji jen když nefunguje, jak má. Díky nové technice jsem poznal spoustu nového, co by mi bez ní zůstalo utajeno. A nejen v hudbě. A jelikož nejsem technicky neznalý, snažím se to, co mám, vždy využít na maximum. A daří se to.

Hlavní je nebýt závislý - ani na hudbě. Ptáci v lese taky krásně zpívají.

jirie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirie »

Nevím proč se rozčilovat nad stavem věcí,které absolutně nemůžeme ovlivnit.
Copak je dnes možné v davu teenagerů obhájit progresivní hudbu?
I obdivovatel klasiky je za exota :cry:
Samospasitelný trh a konzumní společnost jen dělají to ,co se od nich očekává.Vyprazdňují troubům peněženky a přinášejí zlaťáky "šibalům".
Škoda že už nejde zažít doba objevování nádherné hudby na starých vinylech v době jejího vzniku *fnuk*
Docela lituji ty chudáčky,kteří si dnes a denně masírují kladívkem svou kovadlinku i hlemýždě těmi hudebními fekáliemi tváříc se při tom Cool.Jediný kdo z toho bude mít zaručený profit je ušní lékař a výrobci kochlearních implantátů či jiných pomůcek pro neslyšící.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Zappadaddy píše:Už jsem přemýšlel o tom uspořádat svůj vlastní pořad Divná hudba (večer s huidbou ,kterou v rádiu neuslyšíte)
Tak speciálně v českých rádiích jsou "experti". Když ponechám stranou výběr hudby, tak mě velice překvapuje, že celá léta hrajou to samý. Vystačí si s nějakými 100 CD. Co CD, se 100 skladbami. Zřejmě public domain. Plus když nějaký producent přinese novinku a namaže. Holt holoprdelníci a ještě bez fantazie...

Odpovědět