DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...


Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od PítrsPraha »

Spojení NAD + Focal poslouchám cca 9 let. Nejdřív v podobě C320 + Shan E500 (repro Focal), pak C375 + Shan E500, ted C375 + Focal Electra 926, kabeláž Vincent premium. Zvukovým charakterem k sobě tyhle dvě značky pasují perfektně, řekl bych. NADy mají hutný a ve své kategorii velmi pevný spodek a na škále od muzikálnosti po analytičnost jsou lehce na straně muzikálnosti. Mají neagresivní výšky a velkou dynamiku.
Focaly jsou zase trochu na té analytičtější straně, možná by bylo lepší to nazvat velkou detailností a přesností, zvlášť na výškách excelují. Z toho plyne krásný čitelný prostor, vzdušnost, energie, ale ani náznak agresivity. Hrají přísně neutrálně a velmi rychle, tudíž umějí zprostředkovat neuvěřitelné množství barev.

Je tu jedno velké ALE. Jsou velmi citlivé na správné umístění a akustiku. Už v případě Shanů to bylo jasně patrné, Electry to pak ukázaly v plné nahotě. Měl jsem doma už zopár beden, tak je s čím porovnávat. Akustiku v obýváku=poslechovce mám spíš lepší než horší, ale když jsem Electry (140 000 Kč) poprvé postavil těsně vedle Shanů (30 000 Kč) a pustil, tak jsem dostal hodně studenou sprchu :-). Agresivní uřvané středy, nulový prostor levopravý, vše bylo jen mezi bednama. Předozadní prostor neexistoval vůbec. Jako by mě ten zvuk chtěl utlačovat, vypudit z místnosti. Shany se poslouchaly příjemněji, i když jim chyběla plnost dospělého sloupového třípásma. Dlouho jsem laboroval s jejich pozicí, natočením, vzdáleností od sebe i poslechového místa... Electry šly skoro o metr dál od sebe, o tři čtvrtě metru dál od poslechového místa, natočený tak, aby se osy výškáčů protínaly v mojí hlavě. A najednou úplně vymizela agresivita, rozevřel se prostor do všech stran, zvuk se spojil a neuvěřitelně zpřítomněl, zjemněl, všechna pásma se na sebe krásně navázala....
Samozřejmě, že místnost se na zvuku pořád silně podepisuje, zvlášť když jsou bedny teď celkem daleko od poslechového místa (3 m), ale posun od nátlakového nespojitého velkého zvuku, co strašně tlačí na pilu a je agresivní, je obrovský.


A proč to celé píšu? Protože jsem na 95% přesvědčený, že tvůj zvukový nekomfort nejde na NADem nebo Focalama, ale jednoznačně za akustikou. Popisuješ přesně to, co jsem pozoroval při nesprávném umístění beden (které ale i tak byly ve volném prostoru). Píšeš, že bedny máš ve výklenku celostěnový skříně, to jsou hromady odrazů a rezonancí. Zkus si pustit pomalý mono sweep tón 20 Hz - 20 kHz a uslyšíš, jak zvuk "pumpuje" a jak hlavně na vyšších středech a výškách "cestuje" zleva doprava, možná i nahoru dolů...

Tohle je (alespoň v mém vnímání a v mém porovnání s jinýma bednama) "nevýhoda" Focalů, že hrají obrovsky detailně a přesně, když se jim do zvuku nic neplete. Ale je to velmi křehká rovnováha, která se, když se naakumulují dostatečně nepříznivé okolnosti, umí otočit v agresivní nepříjemný zvuk. S B&W, Wharfama, Teufelama jsem nic takového nezaznamenal.

boxer

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od boxer »

Já jsem mnoho let Focálista.

Měl jsem a mám doma pořád nějaké.

Podepisuji co výše napsáno. Focály jsou často odsouzeny, že hrají špatně a na výstavách (např. HEPy a Strakova přestavení) jim dávají velmi často za pravdu.
Díky umístění a na akustiku místnosti.
Navíc jsou i přes většinou vysokou citlivost (nebo možná právě proto) velmi háklivé na kvalitní zesilovač. Ony jdou dost nízko (ohmicky), a i přes citlivost prostě potřebují ani ne tak silný ( i když ten se vždy hodí) jako především stabilní zesilovač.

Ovšem, pokud se jim dá co potřebují, patří právem ke světové špičce.

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od sekal »

Test s měřením těch Palových bedýnek : http://www.soundstagehifi.com/index.php ... udspeakers

Palo
Příspěvky: 85
Registrován: 27 srp 2015 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od Palo »

Dakujem Vam, ze so mnou zdielate, PitrsPraha to pekne a vystizne popisal....ja mam naozaj hroznu akustiku v izbe, ale problem bol v tom...ze uz som bol spokojny, ako mi to hra s tou 326tkou z druhej ruky, cca 5 rocnou. A pretoze bola zle na tom opticky a dal som za nu 250 euro a mal som moznost kupit si novu 326tku za 300 eur, tak som logicky zvolil cestu....stara prec, nova domov. Ale robil som zbytocnu paniku....zosilovac je len v stadiu rozohravania sa, som si isty, uz vcera som to pocul. Potvrdil mi to aj znamy z Ketosu. Dnes rano, ked som zapol aparat, tak zase plochy zvuk, malo dynamiky a pod. a po 3 hodinach, zmena k lepsiemu. Takze v mojom pripade je problem skor psychicky a to nedockavost. Takze aj napriek zlej akustike v mojej izbe, som bol uz spokojny so zvukom. ..stara 326tka v retazci...Takze teraz musim cakat nez sa mi rozohra ta nova 326tka.

Este by som sa chcel opytat,PitrsPraha, aky mas nazor na 375tku, ja som ju kupil novu a teraz ju predavam z 1390 eur na 850 eur a to je novy stroj...mne sa nepacil jej zvuk, otazka znie mam to predat tak pod cenu, alebo si ju mam nechat ?

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od Odar »

Ak sa tranzistorový zosilňovač musí rozohrávať, je buď pokazený, alebo je to črep.

Palo
Příspěvky: 85
Registrován: 27 srp 2015 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od Palo »

....este poznamka...spokojny so zvukom som bol v ramci mojich moznosti....inac sa tie bedne nedaju umiestnit...ale zvuk sa mi pacil...ciste vysky, pekne stredy, dobre spodky....take veci, ako predozadny efekt a pod. to neriesim, lebo v mojej izbe to nedosiahnem :roll:

Palo
Příspěvky: 85
Registrován: 27 srp 2015 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od Palo »

Odar...to uz som pocul od jedneho konstruktera, v tom pripade sa potom ani kable nemusia rozohravat?

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od PítrsPraha »

Ke zvuku nové C326:
Pokud s tím zesilovačem není něco v nepořádku, pak bych za vším, co o něm píšeš, viděl psychoakustiku. To je mrcha všemocná. Díky ní slyšíme naprosto jasně a zřetelně obrovské rozdíly mezi komponenty, které vidíme. Jakmile ale nevíme, co hraje, je rozdíl najednou nepatrný nebo nerozeznatelný (neplatí samozřejmě vždy a pro každý komponent!).
A známe to všichni. Jeden den nám to hraje úplně božsky, hromady detailů, krásně rozlišené nástroje, perfektní basy. A za dva dny zní ta samá sestava a ta samá hudba najednou nějak nudně, bez barev, slitě....
Ale pokud sis vsugeroval, že nová C326 hraje blbě, tak jí prostě uslyšíš blbě i kdyby hrála sebelíp.
Navíc, v tomhle zesilovači se nemá co rozehrávat ani zahořovat. Celý zahořování novýho zesilovače spočívá ve zvykání si na jeho zvuk a v těch poslechových náladách, o kterých píšu výše.
Jediný smysluplný důvod, který mě napadá jako příčina rozdílnýho zvuku původní a nový C326 je to, co se mi stalo s mou tehdejší C320: vytečený hlavní filtrační kondy. K tomu může dojít postupně, takže to na pozvolný změně zvuku nepoznáš. Poznáš to v přímým porovnání s totožným zesilovačem, který je v pořádku.

A k C375:
Ačkoliv moje současný bedny jasně ukazujou limity C375, pořád ho v daný třídě považuju za velmi dobrej kus železa. To, jak jej slyšíš hrát ty, je daný celým řetězcem. Tedy od zdroje, přes bedny až k akustice. A je dost možný, že díky evidentně velkým zvukovým průserům v tvojí poslechovce ti C375 zní agresivněji. Oproti C326 hraje o pořádnej kus dynamičtěji a bezprostředněji, hudbu "vyslovuje" zřetelněji. A je dost možný, že utlumenější, míň rozlišující a zataženější zvuk C326 je v místnosti, kde se vše tříští a odráží, k uchu milostrdnější. Ale je to ode mě jen teoretizování, čím by to mohlo být. Neslyšel jsem.
Jinak tohle, cos napsal "ona ma az 8 vykonovych tranzistorov na kanal....co spravidla znamena, cim viac tranzistorov, tym menej detailov a vysok" je nesmysl jak vyšitý.
A co dělat s C375? Nechat si ji, protože je to o pořádný skok lepší zesilovač než C326 a řešit příčinu tvýho problému. Tou je místnost a umístění beden v ní. Ne zesilovač, bedny nebo jejich (ne)kompatibilita. 906ky utáhne C375 s přehledem.

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od Odar »

Aj kable, aj hroty *headbang*

Palo
Příspěvky: 85
Registrován: 27 srp 2015 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od Palo »

....dakujem za nove zaujimave informacie..PitrsPraha, nieco na tom urcite bude. Podla mna je hifi, jedna velka alchymia...psychoakustika urcite existuje, to je jasne, ale existuju veci, ako zabehnutie...cohokolvek, od klucky na dverach, po auto...kable atd. Zvuk starej 326tky mam zafixovany v hlave, ked som zapol prvy krat novu 326tku, tak to nebola psychoakustika, lebo som cakal, rovnaky zvuk, ale bola to katastrofa a teraz pocujem, ze sa to zlepsuje...mozes zasa povedat, ze si zvykam...ale nie je to tak, ten zvuk sa naozaj zlepsuje. Kamarat z Ketosu, co tam robi minimalne 22 rokov, mi povedal, ze rocna 326tka bude urcite hrat inac, ako nova. A on ma odpocuvane naozaj vela..a jeho aparat...do detailu premakana kombinacia Electrocompaniet, XLO a Dynaudio, samozrejme tu pisem o tych vysokych modeloch, tak drahych, ze naozaj drahych. Kazdopadne tie zosilovace porovnam, priamo u mna doma, tak za 2, 3 mesiace....dohodol som sa s chalanom, ktoremu som tu 326tku predal. Potom dam urcite vediet.
A co sa tyka 375tky, ten Ketosak mi povedal, ze to je vynikajuci zosilovac...z rady 370 az 375, najlepsi, tak povedal. Ale mal som aj Dynaudio Contour 1.4s a nic moc...potom som pocul tie 1.4rky s CREEKom EVO 5350 a to bola cistota, bola tam ta ista kabelaz. zvuk bol paradny.
Ale urcite hra AKUSTIKA velmi, velmi velku ulohu...to berem ako samozrejmost, ze je to tak.
a este verim aj svojim usiam....mam na mysli 375tka, Arie 906...cd player NAD 565BEE, signalove kable XLO Reference3, reprokable XLO ULTRA 6......niektore CDcka mali normalne zvuk liznuty HighEndom, s tymi Ariami, ale to boli 4 CDcka zo 100. Arie, su siedmy par bedni, ktory mi konecne sadol...hladal som povodne stale regalovky k tej 375tke a tieto sa mi pacili..Arie 906....ale kupil som si len tak z dlhej chvile tu staru 326tku a zvuk bol nadherny, ale len hifi, ale krasne hifi. Ale musel som ist so signalovymi kablami o radu nizsie, na XLO ULTRA plus, Reference boli uz prilis na 326tku.
Co sa tyka toho, ze som napisal..cim viac tranzistorov tym menej detailov a pod....tak to nemam overene, to bola cisto informacia od jedneho tuningera, ale on to povedal tak, ze to nie je pravidlo...
Takze asi si necham tu 375tku...nedam do huby niekomu len tak 600 eur. aj tak, za ten rok co som riesil a ladil a zhanal a sral sa s rozlicnymi bednami a kablami a komponentami...tak som za tu dobu v minuse, asi 1600 euro....tak zatial ostanem chvilu pri dobrom hifi, high end je pre mna velke financne susto.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od PítrsPraha »

Palo píše:Podla mna je hifi, jedna velka alchymia.
Prd alchymie. Prostá fyzika, nic víc. Alchymii z toho dělaj akorát tak hifikosmonauti.
Palo píše:zabehnutie...cohokolvek, ...kable atd.
Palo píše:Kamarat mi povedal, ze rocna 326tka bude urcite hrat inac, ako nova.
Palo píše:niektore CDcka mali normalne zvuk liznuty HighEndom
Palo píše:Ale musel som ist so signalovymi kablami o radu nizsie, na XLO ULTRA plus, Reference boli uz prilis na 326tku.
Tohle všechno jsou přesně ty hifikosmonautistický kecy... S realitou to nemá společnýho nic. Je to čistá víra.
Palo píše:Kazdopadne tie zosilovace porovnam, priamo u mna doma, tak za 2, 3 mesiace....dohodol som sa s chalanom, ktoremu som tu 326tku predal. Potom dam urcite vediet.
Pokud se bude zvuk lišit, je to na reklamaci novýho zesu.

Palo
Příspěvky: 85
Registrován: 27 srp 2015 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od Palo »

v urcitych veciach som potom hifikozmonaut, ale zazil som to na vlastne usi...napr. rozdiel v kabloch...mi nehovor, ze si to nezazil, alebo tie electry mas zapojene tym, co bolo po ruke?
To si ma rychlo ohodnotil, vidim, ze si profik. *thumbs up*

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DOTAZ.zvuk NAD326bee,kupeny v 2010 a v 2015, je rovnaky?

Příspěvek od PítrsPraha »

Nikde přece nepíšu, že ŘETĚZEC zní shodně při použití jakýchkoliv repro kabelů. Jen je třeba chápat, že to není kabelama jako takovýma, ale kombinací a vzájemnou interakcí zesilovače, konektorů, kabelů a beden. A v jiným systému se ten samý kabel může projevit jinak. Proč tomu tak je ale není žádná alchymie, ale právě ta fyzika.

A nehodnotím tebe. Vyjádřil jsem se k tomu, cos napsal. To je velký rozdíl. Tak klid ;) *palec* .

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host