Luxman LV 105 u

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
cvrcek69
Příspěvky: 144
Registrován: 10 črc 2014 11:21
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Luxman LV 105 u

Příspěvek od cvrcek69 »

Zdravím chlapi, mám dotaz na zesilovač Luxman. Ještě jsem nikdy neměl nic s lampami. Zajímá mne jak dlouho žhavit tlačítkem pre-heating, nebo zda je lepší zesilovač prostě zapnout a lampy se provozem nahřejí. Mám též ve zvyku poslouchat každou volnou chvíli a nevím zda je vhodné, třeba hodinu provozovat zesilovač poté vypnout na hodinu pak zase zapnout když chci poslouchat? Neni mi to moc jasné ani u čistě tranzistorového zesilovače... Nejde mi o úsporu energie, spíš nevím jestli to je dobře pro ten zesilovač, jestli není lepší ho nechat celý den zapnutý i když zrovna není potřeba. Jde mi spíš o životnost přístroje... Jak tento problém řešíte vy zkušenější ? Díky moc za rady...😉

Uživatelský avatar
cvrcek69
Příspěvky: 144
Registrován: 10 črc 2014 11:21
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od cvrcek69 »

Je moje otázka tak blbě položená? Nebo prostě podobný věci neřešíte?

Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 1745
Registrován: 08 úno 2011 13:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od PavelDosko »

zesilovac (AB) vypinam na noc, nekdy ani to ne

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od PítrsPraha »

Mám lampový SACD přehrávač. Když vím, že budu třeba do hodiny znovu pouštět hudbu, tak jej nevypínám. Pokud nebudu poslouchat třeba 3 hodiny, vypínám. S tranzistorovým koncovým zesilovačem také tak.
Lampy mají svou životnost v počtu "žhavících" hodin (řádově tisíce).

Uživatelský avatar
Mike_Czech
Příspěvky: 361
Registrován: 09 říj 2017 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od Mike_Czech »

Je to jak píšou Pítrs a Pavel.
Mám také lampový zesilovač a pokud vím, že jsem za chvíli zpátky, tak ho nechávám běžet.
Když chci mít opravdu klid, tak tam nechám něco hrát jen tak potichu.
Říká se, že elektronka by měla při zapnutí mít odběr, takže není dobré mít zapnutý zesilovač bez reprobeden, ale to je asi jediné na co je potřeba si dát pozor.

Uživatelský avatar
cvrcek69
Příspěvky: 144
Registrován: 10 črc 2014 11:21
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od cvrcek69 »

To Mike_Czech. Myslíš úplně bez připojených beden. Nebo prostě radši ať tam něco hraje? Jinak chlapi moc díky, je to pro mně něco novýho tak se raději ptám. Předpokládám že u tohoto zesilovače hraje do určitého výkonu lampa a poté přebere práci tranzistor... Jaká je životnost těchto flašek prosím. Třeba u kytarového aparátu se mění koncové lampy častěji a preampové jednou za čas, spíše pro klid. Jak třeba poznám že je čas k výměně? Jasně že podle zvuku ale jestli už jsou v háji od koupě tak nic nepoznám 😄 Zatím mám tedy pocit že od Marantz PM 7000 je to posun k lepšímu, zatím používám oba, jsem ve fázi testování a porovnávání. Koupil jsem s ním i bedny a tak je to složitější. Každý to hraje trochu jinak ale je pro mne těžký jednoznačně říct pro co se rozhodnout 🤔

Uživatelský avatar
Mike_Czech
Příspěvky: 361
Registrován: 09 říj 2017 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od Mike_Czech »

Pokud bys neměl připojené reprobedny a zapl ten zesilovač, tak ty lampy moc dlouho nevydrží.
Dělám to tak, že když potřebuji přerušit poslech, pustím tam něco na nízkou hlasitost a nemusím se víc starat.
Ta lv105 je, pokud se nepletu, integrovaný zesilovač hybridní, a ty lampy jsou tam v předzesilovací části, čili není to tak, že do určité hlasitosti nebo výkonu by hrály lampy a pak tranzistor, ty lampy jedou pořád.

Uživatelský avatar
Mike_Czech
Příspěvky: 361
Registrován: 09 říj 2017 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od Mike_Czech »

Jestli jsou lampy v háji bys poznal. Minimálně vyzkoušej balance a pokud hrají obě strany bez problémů a stejně, tak bych byl v klidu.

Uživatelský avatar
Leony5
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 bře 2014 19:55
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od Leony5 »

Také se to projeví šumem v reprobednách, nebo praskáním, lupáním. Pak je už načase předzesilovací lampy měnit.

Uživatelský avatar
cvrcek69
Příspěvky: 144
Registrován: 10 črc 2014 11:21
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od cvrcek69 »

Na netu jsem našel že tam patří flašky 6CG7/6FQ7... Existuje nějaký ekvivalent který se dá koupit u nás, kdyby bylo třeba? Zatím jsou asi ok, poslech je hodně příjemný tak snad nenastanou se zesilovačem potíže, někde jsem četl že tam je něco špatně řešené, teplo od lamp tam dělá nějakou neplechu tak nevím. Marantz PM 7000 si raději nechám jako rezervu...😉

Uživatelský avatar
Lad2000
Příspěvky: 795
Registrován: 10 dub 2011 17:59
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od Lad2000 »

Mike_Czech píše:
23 lis 2020 17:17
Říká se, že elektronka by měla při zapnutí mít odběr, takže není dobré mít zapnutý zesilovač bez reprobeden
To se neříká, to je technicky zdůvodněný fakt.

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1559
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od Ramones »

Kolegove, prominte, ale to někdo opravdu dela, ze necha zapnuty zesilovač bez napojenych reprobeden???

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2233
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od fox »

Může se stát, pokud ho používá jako sluchátkový zesilovač. Měl jsem Leben 300. Tam bylo možné vypnout koncový stupeň.

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od BVa »

Kolegove, prominte, ale to někdo opravdu dela, ze necha zapnuty zesilovač bez napojenych reprobeden???
Nemá to význam, ale koncu s tranzistormi na konci to nijako neublíži, ani lampovému, ak nie je budený. Jediná hrozba je vybudený lampový koniec bez záťaže, kedy môžu napäťové špičky na indukčnosti nezaťaženého výstupného transformátora poškodiť (preraziť) nekvalitnú izoláciu trafa.

Uživatelský avatar
Mike_Czech
Příspěvky: 361
Registrován: 09 říj 2017 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman LV 105 u

Příspěvek od Mike_Czech »

Přesně jak píše fox, můj zesilovač umí také vypnout koncový stupeň a mohu poslouchat pouze do sluchátek
bez reprobeden.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host