NAD C325BEE

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

NAD C325BEE

Příspěvek od TAB »

Zdravím všechny stejně postižené jako jsem i já :) Vzhledem k tomu, že můj denní chleba jsou opravy a úpravy audio komponentů, rozhodl jsem se napsat svojí první malinkou recenzi, která by mohla někomu třeba pomoci. Dnes jsem se tedy podíval na zoubek integrovanému zesilovači NAD C325BEE.

Hned na začátku je nutné říci, že jde v podstatě o začátečnický model do světa HiFi. Nicméně s koncovou cenou kolem 11.000Kč předvede dost muziky.
Na první pohled jde o zesilovač klasických rozměrů 435x290x100mm (ŠxHxV) a váhou slušných 18Kg. Zpracování je jednoduché a při rozkrytování se ukázalo, že i velice přesné. Jediné co by mohlo vadit je přední panel. Ten má imitovat hliníkové panely obráběné CNC stroji a i když na delší vzdálenost nic není poznat tak při prvním kontaktu je vše jasné..

Zpracování uvnitř a použité součástky. Zesilovač je rozdělěný prakticky na dvě části. V levé boční části najdeme desku napájecího zdroje a slušný toroidní transformátor dle velikosti odhadem s výkonem cca 200VA.. Hlavní napájecí napětí je filtrováno kondenzátory se slušnou kapacitou 2 x 15000uF/50V. A však zde nastala příčina nutné opravy. Kondenzátory čínského původu totiž nevydrželi a výrobce nejen ušetřil na kvalitě kondenzátorů ale i riskoval s rezervou max. napětí! Zdroj dává 46V a rezerva pouhé 4V je sakra málo. Postupně tak ze spodní části kondenzátoru vytékající elit napáchal mnoho škod. Vše kolem rozežral od cestiček až po nožičky sousedních součástek. Naštěstí vše dobře dopadlo a zesilovač byl osazen Kvalitními kondenzátory s 10násobnou životností běžných řad (26.000hod při 85C°) a max. napětí 63V.

Analogová část je řešena diskrétně s koncovými tranzistory Japonské výroby Toshiba 2SA1943 a 2SC5200 (klasika). ŘÍzení hlasitosti je řešeno motorkovým Alpsem typu Black což se dnes už moc nevidí.

A ted přijde asi to nejpodstatnější. Nejsem asi takový detailista v popisu jako např. zde člen efičák a proto to napíšu stručně a jasně. Zesilovač byl provozován ve dvou zapojeních. Cd transport Shanling, DAC vlastní výroby, a testovaný NAD připojený na hornové reprosoustavy Fostex FE206. V druhém zapojení přibyl elektronkový předzesilovač vlastní konstrukce v třídě A řešen jako dual monoblok. Zvuk ze začátku velice překvapil. Byl v něm prostor, detail a pouze léhká zrnitost/agresivita na vysokých kmitočtech jak už to bývá u tranzistoru. Předzesilovač dodal ještě více barvy a prostoru. Nicméně nebyl až tak velkým přínosem. Důvodem jsou dvě věci. 1) širokopásmové reprosoustavy s citlivostí 97dB nepotřebují velký výkon a tak není kladen velký nárok na celý řetězec. 2) zesilovač má poměrně velkou vstupní impedanci (200Kohm a 320pF) a tak není problém hrát přímo z převodníku, který v mém případě má analogovou část s parametry 2,5V RMS; výstupní impedanci <5ohm a dokáže dodat trvale 250mA (tř.A). Dále při testu byl odhalen jeden z typických nedostatků tranzistorových zesilovačů a tím je obrovský šum. Při citlivosti 97dB už vyleze opravdu vše a tohle lampy třeba nedělají (naopak mají potíž s odstraněním sítového brumu). Připadal jsem si jak kdybych s nadsázkou přehrával šelakovou desku :)..

Na závěr lze tedy říci, že až na výšky je zvuk poměrně slušný v této třídě a pro začátek tento model postačí a překvapí.


Klady: Slušný zvuk
Kvalitní zpracování
Cena

Zápory: Ošklivý plastový přední panel
Dálka jak pádlo a vzhledově nic moc
Nekvalitní zdroj - kondenzátory

Parametry:
2x 50W sinus (20Hz - 20KHz)
S/N: 93dB
6 x linkový vstup
2 x Tape in/out
Funkce trigger
Soft clip

Obrázek

Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1335
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od NA »

Chybička se vloudila, uber 9kg u váhy a bude to akorát.
Noble Audio - výroba a prodej

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od efičák »

Pěkný příspěvek TABe. *thumbs up*

Fostex 206 mám rád, umí být přesvědčivě bezprostřední.

Kamarád má original project ze stránek Fostex provedený z těžké překližky a krmením z domácího kina Cambridge Audio mě doslova nadchlo, protože přizozené nedostatky dvoupásmového měniče bez výhybky, částečně srovnal software a eqalizér receiveru, automaticky nastavený vlastním mikrofonem.
Takže paradox, ač kino receivery nemám rád, srovnal tu chárku tak, jak jsem Fostex nikdy neslyšel.

Druhý kamarádův projekt jsou horny Oris s tím též reproduktorem.
Ale bez dobrého subwooferu se to nedá poslouchat a k nejlépe s áčkovým zesilovačem, pro mne lampovým áčkem.

Právě poslouchám vintage kousek NAD 3060 a jeho zvuk je vydařený. Malý integráč je vhodný k malé dvoupásmové sestavě.

Přesto věřím, že se správnou značkou repro je možné poslouchat základní integráč NAD C325BEE spokojeně a bez neurózy.

Určitě se z toho dá dostat víc, než v mých začátcích s Tesla B-730 a Tesla ARS (už nevím kolik, dvoupásmo s papírovým výškáčem).
A jak sem si to užíval !!!

Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1335
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od NA »

I tady se vloudila chybička, Fostex 206 není dvoupásmový ale jednopásmové širokopásmo.
Noble Audio - výroba a prodej

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od TAB »

Omlouvám se. Váhu se mi nechtělo vážit a tak jsem ji opsal z webu. Po zvážení má opravdu cca 10Kg.. Efičák se samozřejmě spletl. Reproduktor fostex FE206 je širokopásmový! Má velice silný magnet, lehkou papírovou membránu, je dobře zpracovaný a má poměrně vyrovnanou charakteristiku která mi sedne do mého nového pokoje a proto ted víc poslouchám na fostexech i když mám mnohonásobně dražší Lowthery. Fostexi zabudováné v reprobedně udělané dle originálních plánů z 22mm MDF a se zesílenou přední stěnou 44mm. Celé to váží šílených 65Kg. Také jsem doplnil i hornový supertweeter s alnico magnetem který chodí asi tuším až někam do 50KHz. Jinak to celé poslouchám samozřejmě na jednočinném OTL. Plánuji však i jiné zesilovací lahůdky :)

Mám i fotky tohoto NADU po opravě s odkrytováním. Jenže sem nelze posílat fotky a to je obrovské mínus tohoto fora.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Aleska »

TAB píše:..... Jenže sem nelze posílat fotky a to je obrovské mínus tohoto fora.
Když se chce, všechno jde, jen chtít. :lol:

To že to neumíš,
není obrovské mínus tohoto fóra,
ale bohužel ... *headbang*

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od TAB »

To Aleska: Mylis se kamarade. To vis ze to umim. Ale abych se nekde registroval jako na ulozto.cz a nekam nahraval na jiny servr tak sorry ale to je opruz...

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Aleska »

Tady to jde i bez registrace, vyzkoušej.

Uživatelský avatar
gabik
Příspěvky: 177
Registrován: 05 lis 2008 10:51
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od gabik »

Pikasa, Skydrive, Flikr, ale vsude samozrejme nutna registrace.

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od TAB »

Aleska: Děkuji to funguje dobře *thumbs up* Jen zas zde je toto forum omezeno velikostí 1024x1280, chjo..

Přidám ještě pár info k recenzi. Po záměně elektronek v mém předzesilovači a drobných úpravách musím přehodnotit můj závěr v napsané recenzi. Lampový předzesilovač dodal o dost lepší prostor, detail a vysoké kmitočty jsou jasné. Takové cinknutí do trianglu zní pravdivě. Před tím to bylo zrnité, roztřepené.

Udělal jsem i malé měření. Na umělé čistě odporové zátěži o velikosti 8ohm při výkonu 12W jsem naměřil THD zkreslení 0,1%. Větší výkon jsem neměřil, protože musím koupit konečně vhodnou zátěž kterou uchladím :)

Dále jsem zjistil jednu důležitou věc. Zesilovač podle seriového čísla je starý 3roky. Už po tak krátké době vytekli čínské kondenzátory ve zdroji! Bohužel se hodně HiFi přístrojů i ve vyšší kategorii které stojí nemalé peníze staví z těchto součástek :( Proto jsem rád, že jsem nyní zakoupil vintage kousek a to preamp Yamahu C4 která je neuvěřitelně podstivě udělána ale to si nechám na příští recenzi..

http://imgbank.cz/images/dsc06848.jpg
http://imgbank.cz/images/dsc06857.jpg
http://imgbank.cz/images/dsc06844.jpg

Avatar
Příspěvky: 77
Registrován: 24 pro 2009 22:00
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Avatar »

To TAB
Zaujmavý príspevok. A čo nástupca 325-ky, zosík NAD 326BEE. Je na tom tento novší model s tými kondenzátormi a aj všeobecne lepšie, alebo je to o tom istom? Díky.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Aleska »

TAB píše:Aleska: Děkuji to funguje dobře *thumbs up* Jen zas zde je toto forum omezeno velikostí 1024x1280, chjo...
Zase jednoduchá pomoc: XnView. Je v češtině, free a "nemá chybu" - tím změníš velikost obrázků dle potřeby. Ty velké obrázky nejsou taky optimální, například ImageShack@ doporučuje pro fóra šířku 640, která bohatě postačuje.

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od TAB »

Nástupce 326BEE neznám. Ale řekl bych, že to bude stejná prasárnička :D Jediné co tam vidím nového je přední vstup na mp3 přehrávač což pro nás hifisty je podstatné :)

Uživatelský avatar
Vlasto
Příspěvky: 97
Registrován: 01 pro 2008 15:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od Vlasto »

TAB, pekna recenzia tej 325-ky.

Nemal si, alebo nemas nahodou moznost pocut a zhodnotit vyssi model NAD 375?. Zaujimalo by ma, ci je to oproti 325 len o vacsom vykone, alebo celkovo je tam lepsisa konstrukcia, lepsi zvuk?
dik.

hattorihanzo
Příspěvky: 11
Registrován: 19 pro 2011 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: NAD C325BEE

Příspěvek od hattorihanzo »

Vlasto píše:TAB, pekna recenzia tej 325-ky.

Nemal si, alebo nemas nahodou moznost pocut a zhodnotit vyssi model NAD 375?. Zaujimalo by ma, ci je to oproti 325 len o vacsom vykone, alebo celkovo je tam lepsisa konstrukcia, lepsi zvuk?
dik.
Zdravím, měl jsem možnost si je poslechnout po sobě ve studiu Špalíček na jedněch B&W. 375 má víc prostoru, je to posun zas o kousek víc, doporučuju.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host