Pro zajímavost - zesilovač low-end subwooferu

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Denkez
Příspěvky: 146
Registrován: 11 bře 2012 14:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zajímavost - zesilovač low-end subwooferu

Příspěvek od Denkez »

Někdy mně přijde, že čím nicotnější téma, tím vášnivější diskuse, jen aby někdo za každou cenu obhájil svůj když ne omyl, tak zavádějící nebo nepřesné tvrzení. Má to smysl?
PítrsPraha se v úvodu vlákna pozastavil u jednoho Subu nad malým průřezem propojek jeho reprosvorek a nekrytovaným vestavěným zesilovačem. Já k tomu věcně podotknu, že:
- kryt u vestavěného zesilovače nepřináší žádnou funkční výhodu, a tedy nedává žádný smysl (byť to některý výrobce u některých Subů používá),
- silové propojky jsou pouze ty krátké, které propojují svorky mezi sebou, že jejich používání je stejně jen nouzové a každý, kdo tomu alespoň trochu rozumí, se jejich používání vyhne,
a je z toho poplach v kurníku spojený s agresivitou. Přiznám se, že tomu vůbec nerozumím.

PítrsPraha: Pokud bys měl alespoň nějaké znalosti z elektrotechniky
- tak by sis uměl spočítat odpor v součtu těch 30 cm propojek a věděl bys, že těch pár mohmů nehraje vůbec žádnou roli i při přenosu několika A proudu,
- že na plošných spojích koncových zesilovačů se používá násobně menších průřezů a vyšších proudových hustot,
- že mnohem důležitější u zmíněných propojek je nikoliv jejich průřez, ale způsob zakončení a připojení k reprosvorkám; to je naopak bezvadné, já tam vidím kvalitní pájený spoj na praporek, který je přitažený pod maticí,
- že naopak mnohem větší pochyby bys měl mít u propojení na reprosvorky u svého zesilovače, které je provedeno vcelku malými bílými násuvnými konektory s lisovaným spojem na vodič.

Fox25
Příspěvky: 131
Registrován: 15 lis 2014 12:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zajímavost - zesilovač low-end subwooferu

Příspěvek od Fox25 »

Já nevím, ale ve čtvrtém příspěvku už Pítrs pochopil že kabel s větším průřezem není potřeba a neprotestuje proti tomu co napsal Renown na začátku tématu. To, že Denkez to pak rozváděl s tím že jsou to jen signálové kabely je další věc. Já si zase myslím, že vzhledem k tomu jak lze tento SW zapojit, nejsou ty kabely pouze pro signál. A v podstatě mají stejně pravdu oba.

Denkez
To na audiowebu jsem četl už dříve, spíše mě zajímalo proč je tak extrémně nevýhodné na sub zapojit reprobedny.

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Pro zajímavost - zesilovač low-end subwooferu

Příspěvek od Odar »

Zabomysie vojny. Informacna hodnota by sa dala zhrnut do 3 prispevkov bez "vaty" okolo. Ale su jedinci, ktori bez toho nemozu existovat :mrgreen:

Uživatelský avatar
LawIAR
Příspěvky: 698
Registrován: 09 kvě 2016 22:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zajímavost - zesilovač low-end subwooferu

Příspěvek od LawIAR »

Odar píše:Zabomysie vojny. Informacna hodnota by sa dala zhrnut do 3 prispevkov bez "vaty" okolo. Ale su jedinci, ktori bez toho nemozu existovat :mrgreen:
*thumbs up*

Denkez
Příspěvky: 146
Registrován: 11 bře 2012 14:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zajímavost - zesilovač low-end subwooferu

Příspěvek od Denkez »

Fox25 píše:...spíše mě zajímalo proč je tak extrémně nevýhodné na sub zapojit reprobedny.
Dobrá otázka.
Nejlepší reprokabel je žádný a když už musí být, tak co možná nejkratší. Pokud se vede přímo ze zesilovače na bedny, tak ho lze relativně krátký udělat. Pokud se ale musí vést přes Sub, který by se měl zase umísťovat z hlediska akustiky (někam do rohu nebo kde zní nejlépe), tak už kabely není možné udělat nejkratší možné, nadto se bude řešit problém jejich nestejné délky, pokud bude Sub nesymetricky vzhledem k bednám. Ano ve speciálním případě, pokud se Sub podaří umístit přímo pod zesilovač, tak problém s délkou kabelů a jejich nesymetrií v zásadě odpadne. Ale i tak jsou nutné ve všech případech 2 páry reprokabelů a dvojnásobné množství svorek. A u svorek platí stejné pravidlo, že nejlepší jsou žádné.
Výše uvedené platí v případě, pokud se provede kabeláž tak, jak "doporučuje" výrobce Subu. Kabeláž lze ale i v těchto případech udělat jen s jedním párem silových reprokabelů a jedním párem signálových kabelů. Potom zmíněné propojky v Subu fungují jen jako signálové a na jejich průřezu pak už vůbec nezáleží.

Fox25
Příspěvky: 131
Registrován: 15 lis 2014 12:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zajímavost - zesilovač low-end subwooferu

Příspěvek od Fox25 »

Tak to potom jo, tohle samozřejmě vím a chápu. Podle toho jak moc jsi byl proti tomu zapojení jsem myslel že v tom hraje roli i něco dalšího, jako třeba že je signál pro repro "nějak" degradován v tom subwooferu a pak posílán do reprobeden. Akorát si myslím že v případě použití s nějakou více kanálovou sestavou je to v podstatě jedno, ale ty mají stejně většinou výstup na SW. Nicméně troufnu si tvrdit že další pár repro svorek ucho-metricky poznat nepůjde, stejně tak trochu delší kabely k bednám.

Kdyby jsi to takto vysvětlil na začátku tak bych mlčel, a šoupal nohama.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti