Servis zesilovače HEGEL H300

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 751
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od šeďour »

Před nějakým časem jsem si pořídil novej zesilovač.Ne snad, že bych byl nespokojenej se svým stávajícím TEAC 501, ale přišla nabídka, která se prostě nedala odmítnout.Koupil jsem z druhý ruky HEGEL H300.

Zvukově jsem si od původního zesilovače mírně polepšil.Zlepšila se kontrola basů, jako by jich mírně ubylo, ale zpřesnili se.Příjemný je i hladší podání středů a jemější vejšky.To všechno při výrazně vyšší hlasitosti, než jak jsem byl dřív zvyklej.Při tichým poslechu je rozdíl ve zvuku od původního zesilovače minimální.

Když už jsem u toho porovnávání, tak jako velký mínus beru strohej vzhled Hegelu.Proti němu vypadá malej digitál Teac, jako nádhernej retro dizajnovej skvost.Podsvětlený kulatý budíky, kombinace černá a stříbrná.Hegel je černá krabice, na který svítí nevhlednej modrej displej.

Ale zpět k Hegelu.Poslech muziky mě hrozně baví, poslouchám jak z digitálního rádia, tak z cédéček, ale hlavně z audio PC.Po nějakým čase jsem si, ale všimnul, že ve zvuku se občas projevila podivná závada.Naprosto nepravidelně, separátně z levýho, nebo zase jen z pravýho kanálu se v tichejch pasážích, nebo v pauzách mezi skladbama, objevilo takový zvláštní...sakra, jak to nazvat...škvrčení.

Ten zvuk se různě měnil.Mírný zaškvrčení, jakoby zhoupnutí se v tom zvuku, zalupání, případně zabublání a bylo to pryč.Většinou v levým, občas v pravým kanálu, nepravidelně, nezávisle na hlasitosti.
Výstupní relé, napadlo mě okamžitě.Rozebral jsem zesilovač, prozkoumal jsem všechny spoje od výstupu z konce, přes ochrany až po výstup.Odpojil jsem všechny konektory faston, najustoval je a vrátil zpět.
...

Tady mírně odbočím.Odpojil jsem úplně všechny konektory faston (a že jich v tom zesilovači je ! ).Dělal jsem to postupně, po pečlivým nafocení.U trafa, u zdroje, na desce koncáku, na desce ochran, na desce soft startu, atd.
Polovina těch konektorů byla volná.Jako...fakt hodně volná !
Šli sundat a nandat lehce dvěma prsty.Kdo má zkušenost s montáží a servisem ví, že konektor faston jde rozpojit opravdu ztěžka.Někdy tak moc ztěžka, že si při jeho rozpojení musím pomáhat špičatejma kleštičkama.
...

No...takže jsem všechny ty konektory faston najustoval, zastrčil zpět, vyzkoušel, že už žádnej nejde volně sundat, a po přeměření relátek jsem zesilovač zakrytoval a vrátil do hifi stolku.
Nějakou dobu bylo po problému.Asi tejden, nebo dva.

A pak se to znovu ozvalo !
Myslel jsem, že se picnu.Tý voe, vono je to zase zpátky.Ten protivnej zvuk škvrčení a bublání se zase potichounku projevil v tichejch pasážích hudby, nebo v pauzách mezi skladbama.
Teď už jsem neváhal, rozebral jsem znovu ten hovadsky těžkej zesilovač, položil ho na stůl, uvařil jsem si kafe, sed jsem si ke stolu a civěl do těch jeho střev (jakože na něco přijdu).

A pak mi to došlo.

Ten problém nebude na výstupu za koncákem, jak jsem si původně myslel a moje zkušenosti se servisem starších strojů napovídaly.Ten problém se vytváří na vstupu (no no...ten posměch za dlouhý vedení si snad nezasloužím...a nebo snad jo ? ).
Postupným proměřováním jsem zjistil, že problém nedělají vstupní konektory, nedělají to relátka přepínání vstupů, nedělá to potenciometr hlasitosti (vlastně tam ani žádnej tam není :-) ).Dělaj to ty malý blbý bílý konektory, který jsou na každý desce součástek a prochází jima nízkoúrovňovej signál, až na desky koncáku.S těmahle konektorama jsem nehejbal, když jsem justoval fastony.
Photo0087.jpg
No a tak jsem rozpojil postupně všechny tyhle bílý konektory (mimochodem...se stíněním kabelů uvnitř přístroje, si Hegel moc hlavu nedělá), vyleštil všechny protikusy na deskách štětečkem se skleněnejma vláknama a zkontroloval napružení kontaktů v krytkách bílejch konektorů.
Všechno v pořádku, a tak jsem to pozapojoval zpět, zašrouboval kryt zesilovače z kusu pancéřovýho plechu (je to jako plechovej kryt z nějakýho taktickýho vozidla) a zase vrátil zesilovač do hifi stolku.
...

Když jsem tohle dělal, bylo venku krásný počasí, teplo, skoro bych si dovolil napsat, že venku bylo rozvolněno a teď, v prosinci už můžu prohlásit, že ten problém byl opravdu ve špatným kontaktu těch bílejch konektorů.
...

Takže moje rada zní...kdo máte zesilovač Hegel koupenej z druhý ruky jako já, rozhodně proveďte tenhle relativně jednoduchej servis konektorů.Pro toho, kdo se nebojí vzít šroubovák do ruky to nebude nic obtížnýho.A pro toho, kdo se se neodváží šťourat se v takovýhle těžký a komplikovaný věci, doporučuju se obrátit na slušnej servis, nebo zručnýho radioamatéra.
Úplně ideální na servis těhle strojů je Dj Rix, kterej s tím má bohatý zkušenosti.


Ještě upozorňuju, že jako autor tohohle článku nenesu žádnou odpovědnost za fatální poškození vašeho zesilovače, který si způsobíte mojí radou...zvládněte tu opravu sami !

To byl vtip !
Nebo ne ?
kabelguru.cz

svartenatt
Příspěvky: 882
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od svartenatt »

Dobře napsáno a snad to někomu pomůže. O nekvalitě provedení zesilovačů Hegel je toho na netu plno.
Potom nějaké rozdíly v propojovacích kabelech neznamenají nic, když to uvnitř přístroje nefunguje.

Lemon
Příspěvky: 677
Registrován: 30 led 2016 22:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od Lemon »

Tak dobrej tip pro majitele tohoto zesilovače. Smutný, že zesilovač za 120 000 Kč je takto problémovej.

Kocmeister
Příspěvky: 611
Registrován: 03 črc 2010 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od Kocmeister »

No o nekvalitě, zesilovačů Hegel, že by bylo popsáno hodně, to vidim poprvý (je to spíš naopak), ale ty kontakty jsou problém. Jsou problém všude, kdy se vyskytnou. Trápili mě u BW 801 Matrix SII, kde mi vypadával zvuk jednotlivých měničů špatný jsou i u ATC, špatný jsou i u Hegela a jistě i jinde. A ty bílý konektory, co zmiňuje Šedour, jsem s radši u všech přístrojů nechat ufiknout a neletovat natvrdo i tam, kde nezlobily.
kabelguru.cz

blesk666
Příspěvky: 897
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od blesk666 »

Tie biele ploche vodice su podla mna len ovladacie (netecie nimi signal) a obvykle po spravnom nasunuti s nimi nebyva ziadny problem. Inak je tam tych konektorov fakt celkom dost

Kocmeister
Příspěvky: 611
Registrován: 03 črc 2010 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od Kocmeister »

Nevim jak u Hégla, u Myteku tim byly propojený signálový cesty k dps.
kabelguru.cz

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 751
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od šeďour »

Blesku, o bílejch plochejch vodičích tady nikdo nepsal.Psal jsem o bílejch konektorech, který vedou audiosignál nízký úrovně.Pro názornost...vedou ho těma červenejma drátama.
Taky se trochu divím tý zaručený informaci o nekvalitě zesilovačů Hegel.Ale předpokládám, že autor tohohle výroku může svoje tvrzení nějak doložit.Např. odkazem na nějaký fórum, kde se o tom píše.

U toho Myteku je to tak trochu záhada.Dají si tolik práce s ručním pájením kraťoučkejch stíněnejch vodičů na straně vstupních a výstupních konektorů, všechno pečlivě zakrytý smršťovací bužírkou a pak to do desky součástek zapojej nejvobyčejnějším konektorem typu BLS (označení GES), nebo KONPC (označení GME).
kabelguru.cz

blesk666
Příspěvky: 897
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od blesk666 »

sedour: prepac nejak mam slepe oko:-)

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 751
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od šeďour »

Na tom obrázku to trochu mate.Je to tak, že plochej bílej vodič vede z desky DACu nahoru na desku přepínače vstupů a končí v malým, černým konektoru.A hned u něj, kousek za ním, je bílej konektor, ze kterýho vedou červeno/oranžový dráty na desku DACu.A takhle je to tam natažený cik cak, všude po celým zesilovači.

Co by jste chtěli za ty peníze.

Ale ne, já to nepomlouvám.Provedení zesilovače je jinak fakt hodně precizní.Celej zesilovač je vlastně v provedení solid state, neboli "těžkej jako kráva".Takže manipulace s ním je trochu otravná.
Hlavně, že zvuk má tenhle zesilovač perfektní.
kabelguru.cz

Bazi 36
Příspěvky: 1133
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od Bazi 36 »

...takže jsem všechny ty konektory faston najustoval, zastrčil zpět, vyzkoušel, že už žádnej nejde volně sundat, a po přeměření relátek jsem zesilovač zakrytoval a vrátil do hifi stolku.
Nějakou dobu bylo po problému.Asi tejden, nebo dva.

Tak jako nevim, ale jestli byl problem v těch malejch konektorech, na ktery ses poprvý vyprd, proč si měl od škvrčení 14 dní klid, jenom po najustování velkejch fastonů? Asi zázrak nebo měl službu Rumburak :lol: .

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 751
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od šeďour »

No milej Bazi, vono je to ještě mnohem složitější.
Na úplným začátku, když jsem zaznamenal problémy s rušivým zvukem, mě napadlo to nejjednodušší řešení.Že totiž možná tenhle problém způsobujou banánky na reprokabelu, kterej jsem momentálně používal.

Nebyly to žádný laciný banánky za pár korun, ale relativně kvalitní banánky od měřicích kabelů.S bezpečnostní izolovanou špičkou.A s pružným košíčkem na svým těle.
A právě na ten košíček, respektive jeho nestabilní přechodovej odpor, jsem dostal podezření.

Kabely jsem tenkrát odpojil, u každýho banánku jsem vždycky na jedný straně pružnej košíček propájel s tělem konekoru a kabely připojil zpět.A rušení bylo pryč.Myslel jsem si, že jsem vyhrál.Jenže za tejden bylo rušení zase zpátky.

Možná stačily otřesy při manipulaci se zesilovačem, aby se podmínky na konektorech uvnitř zesilovače změnily natolik, že problém dal nějakou dobu pokoj.Možná, že v tý době, která uplynula mezi manipulací a dalším projevem závady, jsem ve skutečnosti moc hudbu neposlouchal, třeba z nedostatku času, kterej jsem věnoval výrobě kabelů pro zákazníky Kabelguru.

To už se teď nedozvíme.
Leda by jsme se zeptali Rumburaka.Máš na něj číslo ?
kabelguru.cz

DJRix
Příspěvky: 28
Registrován: 20 lis 2012 17:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od DJRix »

Kocmeister píše:
13 pro 2020 19:38
No o nekvalitě, zesilovačů Hegel, že by bylo popsáno hodně, to vidim poprvý (je to spíš naopak)
Nejen ty kontakty, proste ty hegely uvnitr nejsou zas takovy zazrak :( H200 ma navic vyrobni vadu ve vedeni zemi, tipuju ze to bude i u H300 a naslednych, ale mozna u novejsich verzi to snad vyresili. Ono si toho moc lidi nevsnimne, jsou to specificke podminky, za kterych se to projevi. Jinak vidim ze to je uvnitr porad vse na jedno brdo.

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 751
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od šeďour »

Tady máš ještě jeden obrázek Rixi
Photo0076.jpg
kabelguru.cz

DJRix
Příspěvky: 28
Registrován: 20 lis 2012 17:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od DJRix »

Díky za fotku, koncáky a preamp desky jsou na první pohled naprosto stejné jako v H200. Ten problém se zeměním je na input desce a ta je u H300 úplně jiná, tak nezbývá věřit, že to mají tady správně.

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Servis zesilovače HEGEL H300

Příspěvek od sekal »

Už dříve jsem si všiml, že některé zesilovače této firmy mají evidentní problém s průnikem síť. rušení. To by mohlo odpovídat tvému zjištění ohledně zemnění. Nejvíce markantní je to u "levnějších" modelů:
https://www.i-fidelity.net/fileadmin/_m ... ektrum.jpg
https://www.i-fidelity.net/fileadmin/_m ... ektrum.jpg

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host