Zvukově jsem si od původního zesilovače mírně polepšil.Zlepšila se kontrola basů, jako by jich mírně ubylo, ale zpřesnili se.Příjemný je i hladší podání středů a jemější vejšky.To všechno při výrazně vyšší hlasitosti, než jak jsem byl dřív zvyklej.Při tichým poslechu je rozdíl ve zvuku od původního zesilovače minimální.
Když už jsem u toho porovnávání, tak jako velký mínus beru strohej vzhled Hegelu.Proti němu vypadá malej digitál Teac, jako nádhernej retro dizajnovej skvost.Podsvětlený kulatý budíky, kombinace černá a stříbrná.Hegel je černá krabice, na který svítí nevhlednej modrej displej.
Ale zpět k Hegelu.Poslech muziky mě hrozně baví, poslouchám jak z digitálního rádia, tak z cédéček, ale hlavně z audio PC.Po nějakým čase jsem si, ale všimnul, že ve zvuku se občas projevila podivná závada.Naprosto nepravidelně, separátně z levýho, nebo zase jen z pravýho kanálu se v tichejch pasážích, nebo v pauzách mezi skladbama, objevilo takový zvláštní...sakra, jak to nazvat...škvrčení.
Ten zvuk se různě měnil.Mírný zaškvrčení, jakoby zhoupnutí se v tom zvuku, zalupání, případně zabublání a bylo to pryč.Většinou v levým, občas v pravým kanálu, nepravidelně, nezávisle na hlasitosti.
Výstupní relé, napadlo mě okamžitě.Rozebral jsem zesilovač, prozkoumal jsem všechny spoje od výstupu z konce, přes ochrany až po výstup.Odpojil jsem všechny konektory faston, najustoval je a vrátil zpět.
...
Tady mírně odbočím.Odpojil jsem úplně všechny konektory faston (a že jich v tom zesilovači je ! ).Dělal jsem to postupně, po pečlivým nafocení.U trafa, u zdroje, na desce koncáku, na desce ochran, na desce soft startu, atd.
Polovina těch konektorů byla volná.Jako...fakt hodně volná !
Šli sundat a nandat lehce dvěma prsty.Kdo má zkušenost s montáží a servisem ví, že konektor faston jde rozpojit opravdu ztěžka.Někdy tak moc ztěžka, že si při jeho rozpojení musím pomáhat špičatejma kleštičkama.
...
No...takže jsem všechny ty konektory faston najustoval, zastrčil zpět, vyzkoušel, že už žádnej nejde volně sundat, a po přeměření relátek jsem zesilovač zakrytoval a vrátil do hifi stolku.
Nějakou dobu bylo po problému.Asi tejden, nebo dva.
A pak se to znovu ozvalo !
Myslel jsem, že se picnu.Tý voe, vono je to zase zpátky.Ten protivnej zvuk škvrčení a bublání se zase potichounku projevil v tichejch pasážích hudby, nebo v pauzách mezi skladbama.
Teď už jsem neváhal, rozebral jsem znovu ten hovadsky těžkej zesilovač, položil ho na stůl, uvařil jsem si kafe, sed jsem si ke stolu a civěl do těch jeho střev (jakože na něco přijdu).
A pak mi to došlo.
Ten problém nebude na výstupu za koncákem, jak jsem si původně myslel a moje zkušenosti se servisem starších strojů napovídaly.Ten problém se vytváří na vstupu (no no...ten posměch za dlouhý vedení si snad nezasloužím...a nebo snad jo ? ).
Postupným proměřováním jsem zjistil, že problém nedělají vstupní konektory, nedělají to relátka přepínání vstupů, nedělá to potenciometr hlasitosti (vlastně tam ani žádnej tam není

Všechno v pořádku, a tak jsem to pozapojoval zpět, zašrouboval kryt zesilovače z kusu pancéřovýho plechu (je to jako plechovej kryt z nějakýho taktickýho vozidla) a zase vrátil zesilovač do hifi stolku.
...
Když jsem tohle dělal, bylo venku krásný počasí, teplo, skoro bych si dovolil napsat, že venku bylo rozvolněno a teď, v prosinci už můžu prohlásit, že ten problém byl opravdu ve špatným kontaktu těch bílejch konektorů.
...
Takže moje rada zní...kdo máte zesilovač Hegel koupenej z druhý ruky jako já, rozhodně proveďte tenhle relativně jednoduchej servis konektorů.Pro toho, kdo se nebojí vzít šroubovák do ruky to nebude nic obtížnýho.A pro toho, kdo se se neodváží šťourat se v takovýhle těžký a komplikovaný věci, doporučuju se obrátit na slušnej servis, nebo zručnýho radioamatéra.
Úplně ideální na servis těhle strojů je Dj Rix, kterej s tím má bohatý zkušenosti.
Ještě upozorňuju, že jako autor tohohle článku nenesu žádnou odpovědnost za fatální poškození vašeho zesilovače, který si způsobíte mojí radou...zvládněte tu opravu sami !
To byl vtip !
Nebo ne ?