Mirage

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Mirage

Příspěvek od Aleska » 18 říj 2009 15:42

Ano, naši předci to skutečně znali - a právě proto nestavěli chrámové lodi jako obdélníkové krabice, s holými stěnami bez výčnělků a prohlubní, zákoutí... Ty stavby jsou právě na diffuzi doslova postavené, protože bylo zapotřebí aby všichni a opakuji všichni návštěvníci slyšeli slovo toho jednoho (kněze) a to dobře. Proto se (jak jsi to popsal) v chrámové lodi
odrazy se honí sem a tam
, aby všude byla stejná hladina akustického tlaku.
V našem případě (reálném) potřebujeme rozptýlit odrazy (diffuze) a co ve frekvenční charakteristice přebývá pohltit (absorbovat), optimálně obojí. Na rozdíl od výše uvedeného ( a s ohledem na dva zdroje) potřebujeme hlavně, aby to perfektně hrálo v místě poslechu, tj. tam, kde sedíme a posloucháme. Tak nějak mi nedochází, proč by "za bednami" mělo hrát stejně, jako v místě poslechu a podobně. To nejde, ty zdroje jsou jen a jen dva a rozhodující pro výsledný vjem bude vždy vzdálenost uší posluchače od obou reproduktorů (proto to důsledné trvání na symetrii poslechového prostoru), aby nedocházelo k "zamaskování" vzdálenějšího repráku, resp. aby oba reproduktory byly prostorem ovlivňovány stejně.

merhaut

Příspěvek od merhaut » 18 říj 2009 16:09

Omnipoláry Mirage mají své výhody i nevýhody. Pro některé aplikace jsou výborným řešením. Zájemci z okolí Zlína si je můžou zajít poslechnout, je to lepší jak deset odstavců slov.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 18 říj 2009 22:22

Aleska píše:Tak nějak mi nedochází, proč by "za bednami" mělo hrát stejně, jako v místě poslechu a podobně.
no přece
Aleska píše:aby všude byla stejná hladina akustického tlaku.
Huston se to tam snaží vysvětlit. ale ono to pravda "vysvětlit" moc nejde. já co se týče basů stojím na straně H-K. 4 basáky. dvě bedny a dva suby. třeba. mnohem snáz tak vytvoříš onu neustále přítomnou, rovnoměrnou "kinetickou energii", jak tomu říká. takové to tetelivé napětí, proud vzrušení, které je okamžitě elektrizováno i sebemenším chvěním basové struny - - - ale i áčko na španělce už s tebou musí hnout. pomazlit.
se dvěma bednama je to o držku. mnohem složitější. udělají se ti hrby a díry a s tím pak nehneš.

no a středy a výš? zvuk můžeš rozbíjet o stěny. bohužel v paneláku nádheru gotiky nezopáknu. tak rozbíjím zvuk o zvvuk...
:mrgreen:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 19 říj 2009 01:15

dadaft píše:no a středy a výš? zvuk můžeš rozbíjet o stěny. bohužel v paneláku nádheru gotiky nezopáknu. tak rozbíjím zvuk o zvvuk...
ve skutečnosti to ovšem nezní jako rozbíjení. právě naopak. jako by to konečně všechno bylo celistvé, kompletní, zralé.

to je všechno. a já zase na čas mizím.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska » 19 říj 2009 06:32

Ahoj,
se dvěma bednama je to o držku. mnohem složitější. udělají se ti hrby a díry a s tím pak nehneš.
stáhni si z netu Room Response Calculator, viz. http://www.pvconsultants.com/audio/reflection/rrc.htm a hrej si. Tam si můžeš namodelovat jak rozměry tvé místnosti, tak umístění poslechového místa a reprobeden. Není problém nastavit obě bedny tak, aby byly ve stejném místě a vytvářely tak vlastně jednu bednu. Dokonce tam můžeš nastavit i to, že máš Open Baffle a tak (alespoň vzdáleně) namodelovat Mirage.

Ta jedna bedna má úplně stejné hrby a díry, jako dvě bedny, s fyzikou prostě nehneš. Můžeš jít dokonce tak daleko (výsledky si můžeš uložit), že namodeluješ třeba i ty 4 bedny a udělej si průměr. Mimochodem, je hóóódně přesný. Dokud jsem neměl basové pasti (které tak zavrhuješ, no diffuzery a absorbéry na tom nejsou o nic lépe), nastavoval jsem podle něj digitální EQ a byl jsem spokojen.

*offtopic* Dám hádanku - kdo to napsal ?
Když není majitel spokojen se svou domácí aparaturou, měl by začít u reprosoustav, stavební firmy nebo ORL?

ORL rozhodně není nikdy na škodu, ale to asi nebude příčinou nespokojenosti. Leda že by se jednalo o nějakou akutní příhodu.

V případě stárnutí nebo pozvolného poškození sluchu si změn zpravidla nevšimneme. Při vyšetření se to ovšem pozná a stejně tak i zkušený člověk na známých nahrávkách může poznat, že se mu postupně horší sluch. To ale nemá s nespokojeností s aparaturou přímou souvislost.

Co se týká stavební firmy, to jest stavebních úprav, ty samozřejmě na škodu také nejsou. Vysloveně nutné jsou ale jen v případě, když si někdo vyhradí na poslech velikou prázdnou místnost. To je potom akustická katastrofa.

Pokud to však je normální obytná místnost s nábytkem, kobercem a závěsy, tak tam zpravidla akustické podmínky nejsou katastrofální, i když nejsou samozřejmě ani optimální. Taky nikdo z nás asi nechce bydlet v něčem, co se podobá nahrávací režii. Proto bych na stavební úpravy nekladl takový enormní důraz.

Pokud se aparatur jako takových týká, tak člověk je nespokojen zpravidla proto, že mu někdo druhý něconalije do hlavy. Do té doby byl zpravidla spokojen a dokud se nedostane majiteli školení od zvukového nadšence nebo marketingového experta, je snaha o změnu minimální.

Netvrdím samozřejmě, že všechny aparatury hrají dobře nebo že všechny stejně. Ale pokud někdo není se zvukem
spokojen, asi by měl začít od reprobeden. S kvalitními reproduktorovými soustavami se ostatně také lépe poznají případné nedostatky dalších částí reprodukčního řetězce. Platí ovšem základní princip: Čím kvalitnější je aparatura, tím lépe může být slyšet, jak mizerné jsou nahrávky.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 19 říj 2009 21:10

Aleska píše:stáhni si z netu Room Response Calculator, viz. http://www.pvconsultants.com/audio/reflection/rrc.htm a hrej si.
nejde to spustit. dám Install a tím to zhasne. nic se nestane. co dělám špatně?

ale s tím že je to jedno se mýlíš. přečti si white papers na stránkách harman kardon. nejlepší (nejhomogennější, nejplastičtější, jak chceš) bas ti dají 4 nezávislé basáky. věnovali se tomu opravdu důkladně. výběr byl z možností jedna až nekonečno. dvě fullrange bedny + 2 suby budou na každý pád hrát líp než jen dvě bedny. pod podmínkou dobrého ustavení v poslechovém prostoru. jde o celek. o systém. moje oblíbené téma. ;)
navíc mi to jednoznačně potvrzuje poslechová zkušenost.

z důvodu, že měření frekvenční charakteristiky je neproblémové a jasné, strašlivě se nedoceňuje pochopení, jakým způsobem člověk zpracovává vjemy. jak slyší.
základem rozhodnutí o o umístění beden v poslechovce musí být kromě fyziky i psychoakustika.
nejen furt basy basy basy a výšky. ale i středy. středy dělají 90% muziky, ale řeší je málokdo.
středy už se blbě chytají do pastí i rozptylují. na ně musíš od lesa.
naprosto zásadní je si uvědomovat, že je nutné zabránit blízkým odrazům (tj. dráha odraženého zvuku je menší než cca 1,7m od přímého = fatómové bedny a interference měničů a odraženého zvuku) a příliš dlouhým odrazům (echo).
když se podíváš na tohle
Obrázek
tak obr. 1 je takto viděno naprostá katastrofa...
abys takhle ustavené bedny dostal pod kontrolu misíš tlumit jako šílenec a ztratíš onu již zmiňovanou kinetickou energii zaručující vzrušující poslech. pak nstupujou půlmetrové basáky a nové tlumení atd. - - - bludný kruh.

sorry za *offtopic*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska » 20 říj 2009 05:35

Pošlu ti jej emailem, je to Excelový program, takže "No probléma", jenom mu musíš povolit makra.

V mnohém s tebou souhlasím, v mnohém nesouhlasím. V basové oblasti určitě budou 2 subwoofery výhodnější než jeden (či žádný), o čtyřech ani nemluvě. Stále se ale nemohu zbavit pocitu, že v tvé poslechovce posunem reproduktorů a jejich zdvojováním hledáš místo, kde doslova a do písmene stěny místnosti zmizí. Prostě pozici, kde stěny, podlaha a strop nebudou mít na výsledný zvuk vliv. Pravděpodobně se ale mýlím, to nejde.
Stejně tak mám pocit, že nerozlišuješ mezi diffuzí a absorbcí, ale zde se také určitě mýlím, protože jak by řekl básník, jsou to jablka a hrušky.

Když jsme ale ve vlákně Mirage, pak věřím, že optimum by pro tebe mohly být reproduktory Pluto, podívej se na stránky http://www.linkwitzlab.com/Pluto/Pluto-2.1.htm, recenzi najdeš na http://theaudiocritic.com/plog/, asi v polovině stránky.
Obrázek
Ty Linkwitzovy www stránky jsou nesmírně zajímavé (pro mne i pro tebe) minimálně ze dvou důvodů: Jde o Open Baffle (v případě Orionu, což zajímá mne), nebo omnipoláru (Pluto, což zajímá tebe). Prohlédni si ale fotografie jeho poslechovky, která je přibližně stejně velká jako ta tvoje: totálně zabydleno, ani jedna stěna holá, okna kryty garnižemi, odrazy od stěn tedy roztříštěny do prostoru (diffuze) a pohlceny vybavením pokoje (absorbce): Obrázek
Na téže stránce jako je tento obrázek (http://www.linkwitzlab.com/stereo%20reproduction.htm) je i jiný, také velice zajímavý, kde porovnává umístění dipólů a monopólů v poslechovce: Obrázek.
Nepřipomíná ti to něco ?

Jinak mi není jasná tato tvoje věta :
středy už se blbě chytají do pastí i rozptylují. na ně musíš od lesa.
*offtopic* Kde ten les hledáš ?

PS: Jen tak mimochodem, na Audiowebu se zrovna teď rozjíždí debata o group stavbě těch Plutů :http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=8832, nechceš ?

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike » 20 říj 2009 08:54

Zajímavá diskuse pánové. Ale tady jsme ve vlákně o Mirage. Takže toto je hodně OT.
Jinak Alesku to je marný boj dadaft akustiku neřeší ono se to něják naodráží a je klid :-)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 20 říj 2009 12:49

Aleska píše:kde doslova a do písmene stěny místnosti zmizí. Prostě pozici, kde stěny, podlaha a strop nebudou mít na výsledný zvuk vliv.
správně. stěny musí zmizet. ale ne, že by neměly vliv na zvuk, to mají na každý pád. nesmí mit vliv na zobrazení, na to, jak ten zvuk vnímám já, neboli na mě.

ta místnost na obrázku má 16m. to je o něčem jiném než běžné poslechovky.
Mike píše:Jinak Alesku to je marný boj dadaft akustiku neřeší ono se to něják naodráží a je klid :-)
to jsou prostě kecy

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 20 říj 2009 22:47

Aleska

no, ještě k těm obrázkům poslechovky pana Linkwitze: ta poslechovka má 215 m3 !!! a to opravdu není mých 70 m3. je 3x větší, ne přibližně stejná. doporučuju dokreslit si ten náčrtek, abys to pořádně viděl. oči klamou a přitom nám dávají 90% informací. typický high-end.
za druhé - opravdu si myslíš, že ty žaluzijky jsou nějaké difuzory? kdepak! ty okna využívá jako dokonalé reflexní plochy!!!
bude to gigantická soundstage a dokonalý "tunel".

jinak o Pluta nemám zájem. copak to nikdo nechápete? mám hotovo...

Odpovědět